Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#4915
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013

 Techmasters35, on 15 martie 2019 - 19:53, said:

Urania mai ok ca si castrol.Eu am in motorul de Aro(Brașov) ulei Valvoline All climate 20w50.E foarte ok zi când e motorul cald presiunea nu scade sub 2 bari.Motorul nu a fost demontat niciodată de când a venit din fabrica.
uleiul de il am acum in el este FOARTE prost, cand este rece am presiune de 7-8 bari iar cand se incalzeste scade sub unu...si am zis sa-i pun un ulei mai bun

#4916
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Ce mai poate fii clar uleiul dar si pompa
de ulei daca ai pus pompa noua astea is cam praf din ce am mai auzit una alta supapa din pompa cedeaza destul de rapid arcul si nu mai face asa presiune buna.

#4917
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Daca pompa veche ar uzuri mici cred ca se poate reconditiona.Daca ai manual de reparatie arunca un ochi acolo.

#4918
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cu tot respectul,insa mi se pare ca ,cu 20w50 se cam...sare calul.
Nu conteaza asa mult acel 20 ,mai ales vara,cat acel 50 ,care de fapt da vascozitatea la cald.Paradoxul poate fi ca ,manometrul va arata presiune,insa cuzinetii nu vor avea ungere suficienta.
Prefer sa am 1 bar sau 0.3bar presiune,insa acel ulei sa iasa efectiv printre vibrochen si cuzinet,decat sa nu intre decat in mica masura si sami arate presiune pe manometru.

#4919
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si cum zice George mai bine presiune mai mica si ungere ok decat presiunea mare si ungerea slaba.Oricum poti verifica si pompa daca ai un manometru pt presiune il legi in bloc si vezi exact.Am o pompa veche de ulei si am sa desfac sa vad cum arata pe interior mecanismul si tot.Ulei Castrol Tection folosesc si la U650 si la u445 pana acuma fara probleme sau consum de ulei.

Edited by TudorCJ, 16 March 2019 - 16:32.


#4920
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Daca ai 0,5-0,7 in ralanti si 2-3 in sarcina e destul de OK. ai ungere suficienta.

#4921
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013

 calinus68, on 16 martie 2019 - 19:26, said:

Daca ai 0,5-0,7 in ralanti si 2-3 in sarcina e destul de OK. ai ungere suficienta.
in relanti e cam mica...se mai aprinde becul (licare), in sarcina merge intre 2-3
Pompa este noua, motorul este facut in toamna totul nou pe el

 gcom61, on 16 martie 2019 - 13:45, said:

Cu tot respectul,insa mi se pare ca ,cu 20w50 se cam...sare calul.
Nu conteaza asa mult acel 20 ,mai ales vara,cat acel 50 ,care de fapt da vascozitatea la cald.Paradoxul poate fi ca ,manometrul va arata presiune,insa cuzinetii nu vor avea ungere suficienta.
Prefer sa am 1 bar sau 0.3bar presiune,insa acel ulei sa iasa efectiv printre vibrochen si cuzinet,decat sa nu intre decat in mica masura si sami arate presiune pe manometru.
cum ar trebuie sa fie acel "50" ca sa fie mai vascos uleiul ? Mai mare sau mai mic ? Nu prea am inteles, daca aceea valoare este mica este mai gros uleiul sau mai subtire ?

#4922
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Daca Valvoline care face uleiuri de zeci de ani e zero si ciorbele romanesti sunt bune,nu mai are rost sa scriu pe aici,pued timpul.Am spus motorul a mers cu ce ulei era dupa revoluție dar acum ii dau ulei de calitate.Nici nu ma stresez ca nu are ungere.Am vrut sa bag si la ala mare (u650) dar tata a zis ca e scump sa puna strain.Si când schimb uleiul la el parca e apa.Folosesc ulei M40.Eu cred ca e slab calitativ.

#4923
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

 gxgvalentin, on 16 martie 2019 - 20:14, said:

...
cum ar trebuie sa fie acel "50" ca sa fie mai vascos uleiul ? Mai mare sau mai mic ? Nu prea am inteles, daca aceea valoare este mica este mai gros uleiul sau mai subtire ?

Ceva documentatie sa inteleaga toata lumea...
http://bmwgrancoupe....eiurile-de.html

ps.treaba cu''se aprinde becul la relanti'' este relativa;depinde la ce presiune aclansaza monocontactul de ulei;sunt intre 0.25 bar si 6bar .Cel putin intre valorile astea am intalnit eu

Edited by gcom61, 17 March 2019 - 16:01.


#4924
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 gxgvalentin, on 16 martie 2019 - 20:14, said:

in relanti e cam mica...se mai aprinde becul (licare), in sarcina merge intre 2-3
Pompa este noua, motorul este facut in toamna totul nou pe el

cum ar trebuie sa fie acel "50" ca sa fie mai vascos uleiul ? Mai mare sau mai mic ? Nu prea am inteles, daca aceea valoare este mica este mai gros uleiul sau mai subtire ?
Daca motorul e facut ,verificat arbore cuzineti si totul e ok,pompa noua  si ai ocilatii de presiune atunci e supapa din bloc ,e arcul mai mole
schimba si supapa .

#4925
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Sandel tu zici de supapa de presiune de la pompa de ulei ce ii pe pompa sau care?Mai de mult un coleg o zis ca o patit cu saibe bagate la supapa de pe pompa si cNd l-a turat ia crapat filtru de ulei de la presiune prea mare.

#4926
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Pai pui o sauna vezi cum merge nu pui un pumn sau schimbat arcul cu unul nou asemănător.Am dus motorul de pe combina la reparat si cu ulei romanesc sta in 6 bari turat presiune ulei iar la ralanti e pe la 4.Am văzut motor de Dacia 1410 făcut si la fel avea presiune pe călduri vara de 35 grade Celsius.

#4927
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

 gxgvalentin, on 15 martie 2019 - 20:45, said:

uleiul de il am acum in el este FOARTE prost, cand este rece am presiune de 7-8 bari iar cand se incalzeste scade sub unu...si am zis sa-i pun un ulei mai bun
Ai aici un topic tine cot su de el .https://www.youtube.com/watch?v=krtle2UlqIo

#4928
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
Va salut.am facut recent motorul la u445 si am bagat nou tot.dupa montare imi da ulei pe evacuare destul de mult.am dus chiuloasa la reparat si am schimbat ghiduri,supape si scaune noi.si planeitatea.dupa montare aceeasi problema.curge ulei pe la evacuare mai mult pe la cilindrul 2 de se prelinge pe motor in jos.ce parere aveti? O fi fisurata chiuloasa sau sa fie alta problema?

#4929
WIRAX_127

WIRAX_127

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.12.2013
Va salut. Ce părere aveți despre Mobil Delvac MX 15w40? Nihaiesti si mie imi arunca ulei pe evacuare, am facut rk total, motor, cutie, transmisie. Am inteles ca e ok sa arunce ulei pe evacuare mai ales cand e in rodaj. Mi-a spus mecanicul ca mie o sa imi dea si dupa ce termin rodajul. Am ales sa păstrez camasile originale si cică s-ar lăsa mai greu.

#4930
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
Eu am alezat cilindrii de la standard la R3 si am vreo 3 zile de cand fac rodaj si tot da cu ulei pe evacuare. Dar a inceput sa nu mai prelinga asa mult,ma gandesc pana se face oglinda cilindrilor si se rodeaza si segmentii

#4931
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Inainte sa dati vina pe cilindrii, segmenti, verificati ghidurile la supape daca sunt uzate, majoritatea uleiului pe acolo se duce in evacuare, joaca supapele in ghiduri.

#4932
nihaiesti

nihaiesti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.01.2012
Chiuloasa a fost verificata si schimbat la ea ghiduri noi,supape noi,scaune supape noi si planeitate chiuloasa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate