Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Rezultatele Unei Coliziuni

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009
Eram pe Drumul Taberei, mergeam pe prima banda, langa bordura, a iesit o domnisoara cu o masina de pe strada laterala fara sa se asigure, prima banda care eram tocmai fusese udata de niste unii de la adp, am evitat masina, am derapat cu bicicleta, am reusit sa nu cad dar n-am reusit sa nu ma urc pe ditamai bordura impotriva vointei mele.

Rezultatul principal: furca din fata care a saltat cu chiu cu vai bordura si s-a indoit catre interior, cu aproximativ 15 grade. Roata din fata e mai aproape de bara inferioara a cadrului, de pedale si cand virez stanga dreapta mi se freaca varful adidasului de cauciuc si mi se pare ca trage mai mult in stanga.

Rezultate secundare: pedala din dreapta s-a indoit si rupt intr-o parte, stopul reflectorizant de pe ghidon a ajuns prin iarba, ambele roti usor descentrate, f usoara deformare a ghidonului ce a dus la pleznirea stratului de vopsea intr-un loc, un tacanit in zona pinioanelor intr-un anumit moment al cursei pedalei, care se auzea si inainte insa nu atat de pregnant

Bicicleta e un DHS 2663 Silver cumparata acum 3 saptamani. Am dat 570 de lei pe ea si am fost foarte multumit pana la incidentul cu pricina. Am facut in jur de 100km pe ea.

Atasez o poza: prima reprezinta cum ar trebui sa fie furca, a 2a: cum a ajuns la mine

Se poate repara furca? Trebuie una noua? Imi puteti recomanda un service bun in bucuresti?
Multumesc tuturor pentru ajutor.

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
570 lei pe o bicicleta care se indoaie la prima lovitura e cam mult
exceptand cazul cand ai 100kg

#3
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
nu stiu cum sta treaba cu bicicleta ta dat la dhs-ul meu nu am probleme cu furca sarind cu ea, trecand prin santuri, mers pe aratura si la padure, trebut borduri, urcat si coborat scari etc.

#4
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View Postaeon, on 12th August 2010, 20:55, said:

570 lei pe o bicicleta care se indoaie la prima lovitura e cam mult
exceptand cazul cand ai 100kg

ce-i drept am 110kg si interactiunea dintre roata si bordura a fost destul de violenta...ma asteptam mai degraba sa se indoaie janta sau altceva decat furca.

si totusi...recomandare pt un service ceva? sau modalitati de remediere?

Quote

nu stiu cum sta treaba cu bicicleta ta dat la dhs-ul meu nu am probleme cu furca sarind cu ea, trecand prin santuri, mers pe aratura si la padure, trebut borduri, urcat si coborat scari etc.

nici eu n-am avut nici o problema cu borduri si santuri etc...insa asta e o situatie mai speciala dupa cum am descris mai sus. bordura era una dintre cele mari, viteza era si ea mare si ce care pedala avea si el 110 kg...toate ingredientele erau acolo...
revin cu intrebarea: un service pe care l-ati folosit sau despre care stiti "de bine"?

#5
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Am patit si eu la fel odata, cu un DHL de 32, doar ca eu am lovit un bustean.
M-a costat in jur de 280 lei, mi-a schimbat acel "inel" (chestia care leaga furca de cadru... nu sunt prea bun la denumiri), mi-a indreptat bara furcii cu ciocanul si a schimbat roata cu totul.
Sper ca te-am ajutat...

#6
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View Postreovel, on 12th August 2010, 21:22, said:

Am patit si eu la fel odata, cu un DHL de 32, doar ca eu am lovit un bustean.
M-a costat in jur de 280 lei, mi-a schimbat acel "inel" (chestia care leaga furca de cadru... nu sunt prea bun la denumiri), mi-a indreptat bara furcii cu ciocanul si a schimbat roata cu totul.
Sper ca te-am ajutat...

ms mult, acum macar am un reper financiar. o sa dau niste ture pe la niste serviceuri sa vad cam ce evaluare imi fac ei.

#7
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
iti bati joc de mine? service pt bicla? haha! patentu pt centrat, invarti de piulitele spitelor, pt furca ori o strambi tu la loc prin orice metoda, poti incerca sa mergi invers si sa iei bordura iara.

#8
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View Postiulik17d, on 12th August 2010, 21:32, said:

iti bati joc de mine? service pt bicla? haha! patentu pt centrat, invarti de piulitele spitelor, pt furca ori o strambi tu la loc prin orice metoda, poti incerca sa mergi invers si sa iei bordura iara.

:)) e si asta o varianta.

#9
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
uite aici bicicleta sanatoasa! luata sh cu 170 lei, imbunatatita cu frane promax, inaltata, revopsita etc

Attached Files


Edited by iulik17d, 12 August 2010 - 20:56.


#10
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Mai bine o schimbi decat sa bagi bani in ea si sa patesti acelasi lucru.

#11
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
570 lei pentru niste fier slab, poi daca dai intr-o groapa trebuie sa te astepti sa ramai fara ceva sau sa se rupa ghidonul, eu am una englezeasca cu 15 viteze de 15 ani si acuma am aceleasi cauciucuri numa camerele am schimbat in ea si o trecut prin toate(sant, borduri, sarituri, cazaturi) numa s-a zgariat, tu dai intr-o bordura si deja se indoaie toata. Apropo si eu am 100 de kile si inca ma mai tine bitioagla:))

#12
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmviorel, on 13th August 2010, 18:08, said:

570 lei pentru niste fier slab, poi daca dai intr-o groapa trebuie sa te astepti sa ramai fara ceva sau sa se rupa ghidonul, eu am una englezeasca cu 15 viteze de 15 ani si acuma am aceleasi cauciucuri numa camerele am schimbat in ea si o trecut prin toate(sant, borduri, sarituri, cazaturi) numa s-a zgariat, tu dai intr-o bordura si deja se indoaie toata. Apropo si eu am 100 de kile si inca ma mai tine bitioagla:))


stiu...acum din pacate banii sunt dati si bicicleta asta e. de alta bani n-am. asa ca daca nu ma pot ajuta pe garantie cei de la dhs...si sansele nus prea mari. o rezolv eu cumva. vb cuiva de mai sus. ma duc si iau bordura invers s-o indrept.

#13
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009
bicicleta a fost furata...se poate inchide

m-am gandit ca e fun sa anunt  :lol:

#14
Cosminutz

Cosminutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 10.11.2006
ma mir ca s-a riscat cineva sa fure asa ceva  :deadtongue: . nth iti dau un sfat, daca tot ai scapat de ea viitoarea bicicleta sa nu mai fie un dhs. Mai bine ceva sh si mult mai bun decat chinezariile astea   :peacefingers:

#15
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Poate pentru cat o folosea omul ii era suficient o "chinezarie d-asta". Nu vad rostul sa investesti o suma mare pentru o bicicleta ce te plimbi in oras sau faci naveta la servici! Crede-ma , daca stii sa intretii o bicicleta dhs de 400 lei poata sa tina multi ani!

#16
nth88

nth88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 22.04.2009
Amandoua raspunsurile sunt cat se poate de pertinente.
Pe de-o parte nu o sa imi mai iau un dhs pt ca cel putin in ceea ce priveste modelul pe care l-am ales m-am convins in privinta calitatii.

Pe de alta parte e important sa o intretii indiferent de care este, mai ales daca vrei sa o tii mult timp.
Ms

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate