Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

PotPlayer

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Stiti cumva daca are posibilitatea de a cauta subtitrari pe net, asa cum are BSPlayer?

#20
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Cum pot seta ca in full screen sa imi apara si acele margini negre , nu prea imi place rezise-ul facut de el...

#21
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Am gasit era in Playback -> Aspect ratio -> si trebuia ales Keep aspect ratio...

#22
slymcat

slymcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.09.2007
Playerul este decent, parerea mea. Insa, chestie foarte enervanta pt. mine, la fiecare 3 zile, mai mult sau mai putin, apare inca un update sau alta versiune, care vesnic poarta titlul de "beta".
Fac aici comparatie cu alte programe, gen Gom Player, care are 3 sau 4 actualizari pe an, ceea ce mi se pare ok.

#23
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Comparatia cu Gom Player (care e un player amarat) e penala. Ce conteaza cate actualizari are? Conteaza ca ruleaza cum trebuie filmele, stie DXVA, are optiuni ca lumea. Pe mine nu ma intereseaza ca e beta, ca se actualizeaza saptamanal sau mai des, atat timp cat merge perfect.

Am o intrebare pentru @AXS: Si-a facut update Pot Player, toate bune si frumoase, dar prin update-ul asta a disparut skinul default (care era si singurul care arata ca filmul ruleaza pe DXVA). E doar la mine problema asta?

Edited by Paranoir, 10 November 2011 - 21:57.


#24
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
La mine apare si default - folosesc: PotPlayer 1.5.30254.0

Eu prefer skinu acesta: fl2_en.dsf - afiseaza si DXVA.

#25
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
La mine si-a facut update acum vreo ora si vad ca versiunea este 1.5.29996 Beta. Deci mai vechi decat ce ai tu. Oricum, dupa update a disparut skin-ul default.
Asa e. skin-ul de care zici tu afiseaza DXVA si are si butoanele mai mari (mai usor de utilizat).

Mersi pentru raspuns.

#26
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ce ma enerveaza maxim la PotPlayer: oricum as seta la sectiunea subtitles, nu se vad subtitrarile atat de clar ca in MPC-HC. Ma refer la subtitrare pe imagine luminoasa/alba. Am incercat sa setez cam la fel ca in mpc, dar nu sunt chiar aceleasi optiuni, ma rog, orice i-as face, desi au umbre caracterele, nu se vede la fel de clar. Vreo idee?

#27
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
La mine se vad perfect, daca ai setata randarea pe EVR ar trebuie sa mearga cu urmatoarele setari:

[ http://www.picamatic.com/show/2011/11/16/12/38/8018616_656x500.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.picamatic.com/show/2011/11/16/12/38/8018617_628x491.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar ca prefer galben in loc de alb - subtitrarea fiind 2D la fel ca imaginea, poți sa renunti la umbra in schimb borura ajuta destul de mult (nu se mai imbina fondul subtitrarii cu cel al imaginii - daca ambele sunt de aceeasi culoare).

#28
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da, am reusit sa fac subtitrarea mai clara. Am dat shadow la maxim si am marit Outline de la 2 la 5. Acum se vede super.
Mersi mult :)

#29
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Slider-ul la maxim (in partea dreapta) inseamna dezactivat - adica nivelul de transparenta fiind 100% (deci transparent). Umbra nu ajuta cu nimic daca ai border (margine), d'aia am setat-o sa fie transparenta (mai poate fi dezactivata setand Shadow pe 0). Oricum - sub setarile de mai sus, calitatea subtitrarilor e foarte buna - fonturile fiind perfect clare. In VLC de exemplu - indiferent de setari, arata ca dreq (difuze)... Nu prea folosesc subtitrari in romana (doar în filme asiatice, sau in cele cu o engleza de balta) - prefer subtitrari in limba engleza, mai mult pentru seriale gen: House, Grey's anatomy, Dexters... s.a.m.d :)

#30
slymcat

slymcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.09.2007

 Paranoir, on 10th November 2011, 21:27, said:

Comparatia cu Gom Player (care e un player amarat) e penala. Ce conteaza cate actualizari are? Conteaza ca ruleaza cum trebuie filmele, stie DXVA, are optiuni ca lumea. Pe mine nu ma intereseaza ca e beta, ca se actualizeaza saptamanal sau mai des, atat timp cat merge perfect.

Am o intrebare pentru @AXS: Si-a facut update Pot Player, toate bune si frumoase, dar prin update-ul asta a disparut skinul default (care era si singurul care arata ca filmul ruleaza pe DXVA). E doar la mine problema asta?

Nu stiu cine e mai amarat sau penal, playerul sau cel care il critica. In caz ca nu ai observat, chiar pe acest site poarta stigmatul de "Pick".

#31
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

 slymcat, on 30th November 2011, 15:05, said:

Nu stiu cine e mai amarat sau penal, playerul sau cel care il critica. In caz ca nu ai observat, chiar pe acest site poarta stigmatul de "Pick".


Asta era valabil prin July 5th - 2006, de atunci au trecut peste 5... Si Winamp era candva cel mai bun player audio iar Nero cel mai bun soft pentru inscriptionat... doar ca "intre timp" au aparut solutii mai bune, mult mai bune... iar softurile respective au evoluat inspre mai rau...

#32
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Dupa parerea mea, PotPlayer -> Best player in momentul asta. Am folosit in trecut KMPlayer dar de vreo 2 saptamani am trecut la asta si intradevar e meserias. Restul is mult in urma.

#33
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
am o intrebare , in kmplayer folosind butoanle 1,2,3,4,5,6,7/... se schimba modul in care se vede , unde  gasesc in pot aceeasi optiune ma interseaza fullscreen normal/overscan
a si ce rendereer folositi?

#34
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Tocmai si-a facut update pot playerul si s-a schimbat limba in coreana de nu mai intelegeam nimic. A trebuit sa il reinstalez..si acum mi-e frica sa il las sa faca update-ul pentru ca va schimba iar limba. Am versiune x64

#35
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Am Win 7 64 bit dar folosesc versiunea pe 32 bit, chiar nu merita versiunea pe 64 bit - cea pe 32 bit e mai stabila si are un suport mai bun la nivel de filtre... deci chiar nu-si are rostul versiune pe 64 bit. Ma indoiesc sa ai un spor de performanta - doar nu necesita mai mult de 2 GB ram...

#36
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Mda, ai dreptate. Oricum, versiunea x64 isi face update in koreana si se duce naibii tot. O sa instalez si eu x86.

Edit: Sistemul de update e absolut cretin. Fiind bifat sa caute mereu update-uri, de fiecare data cand e valabil un update, deschizi un film si iti apare noua versiune. Dai accept sa se updateze si astepti, timp in care programul este blocat, nu exista nici un progress bar sa vezi in ce stadiu e. Pur si simtplu e playerul blocat.

Edited by Paranoir, 22 December 2011 - 22:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate