Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Connect 3G de la Cosmote cu modem MF637 HSUPA

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
206 răspunsuri în acest subiect

#181
dumitrascuiovan

dumitrascuiovan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 140
  • Înscris: 04.01.2012

View Postnonsense79, on 20th March 2012, 12:45, said:

Nu sunt trucate deloc!
Antivirus oprit si toate cele!!....mai tarziu am sa fac un SS cum downloadez de pe torenti!.Viteza este intre 500KB/s si 1,1Mb/s
OK,macar la banii astia sa va dea Internet cum trebuie! "Treij' " de Euro pe luna... mai da-i in ma-sa! Intr-adevar,ai 150 GB trafic lunar,practic nu ofera niciun operator mobil din Romania,atatea GB inclusi in abonament si apoi viteza de 512 Kb/sec dupa consumarea traficului inclus!
Abonamentul este bun in general!
Eu am la VDF, 8 GB lunar si asazisa viteza de 21,6 Mb/sec,ma aflu intr-un oras declarat a fi cu reteaua pe 21,6 Mb/sec si prin fix sula! 6 Mb/sec in zilele bune!

Editat de dumitrascuiovan, 20 martie 2012 - 23:27.


#182
nonsense79

nonsense79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 18.06.2008
Am vrut sa-mi fac abonament full de la Romtelecom.Am toate pachetele de programe,HD inclus,.....dar niste tigani au furat cablul in nu stiu ce zona,si aici unde stau nu este telefonie fixa.Altfel i-mi faceam abonament full si la Clicknet.Si asa am fost pe la toti providerii de net mobile.Niciunul nu-mi ofereau un pachet rezonabil.Cosmote ofera cel mai bun pret/GB pe luna.
Ps: Am modem: CONNECT MF 60. Este un modem wireless.
Sanatate la toti! :thumbup:

#183
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.444
  • Înscris: 14.02.2011
Locuiesc intr-o zona mai defavorizata pentru receptie 3G, doar Cosmote poate-poate. Cu modem RDS trebuie sa fug cu laptopul in fundu' gradinii, cu Vodafone trebuie sa ma urc pe casa, iar cu Orange nu am incercat (nu imi plac ofertele lor).

Am gasit un Router Wireless N 3G/3.75G  TL-MR3420, iar acum caut un modem-USB cu antena exterioara de castig mare (L cablu >3m) sa-l pot conecta la router 3G.

Cine ma poate ajuta?


http://www.tp-link.r...model=TL-MR3420

Editat de panoramic66, 01 iulie 2012 - 23:42.


#184
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.269
  • Înscris: 02.11.2006
Daca nu vrei sa investesti in echipamente si daca nu ai cumparat deja acel router vezi ca Orange e posibil sa aibe cel mai bun semnal in zona ta si nu iti va trebui decat un simplu modem 3G pe care ti-l pot da chair ei in custodie. Apropo eu nici nu stiu defapt cum mai sta Orange vs. Cosmote cand vine vorba de oferta de date (doar date, fara voce) pe care o au ? Te-ai intersat si iesi mai ieftin la Cosmote sau de ce ai taiat din start Orange-ul care are momentan cea mai extinsa si putem spune si performanta retea 3G din Romania ?

#185
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postadrian001, on 2nd July 2012, 01:20, said:

Orange-ul care are momentan cea mai extinsa si putem spune si performanta retea 3G din Romania ?

Eu nu cred si cand spun asta ma bazez pe faptul ca localitati intregi din Moldova aveau de anul trecut semnal full 3G Cosmote si Orange fie doar 2G, fie deloc.
Orange doar se lauda ca are semnal 3G, insa realitatea din teren este mult mai trista.
Ca acoperire nationala, Cosmote este dupa Vodafone. Orange trage tare sa ajunga macar pe locul al doilea, insa momentan doar la nivel de comunicate de PR.
Si in Bucuresti, indoor, unde Cosmote are 3G, Orange de abia are 2G. Deci sa nu exageram crezand aberatiile din comunicatele francezilor.

#186
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.269
  • Înscris: 02.11.2006
De departe momentan Orange are cea mai mare acoperire si cea mai mare viteza in rural (HSPA 14.4/5.76 Mbps). Sper ca stii ca de curand s-a terminat upgrade-ul (3G) la nivel national, proces in care au fost upgrade cateva mii de BTS-uri la 3G 2100 Mhz. Si nu, nu sunt fan Orange, dar asta e situatia momentan ...

PS: In zona in care stau eu la tara (sudul jud. Olt) absolut toate BTS-uri au fost upgradate la 3G si crede-ma ca Orange are acolo de doua ori numarul BTS-urilor pe care le are Cosmote pe aceeasi suprafata ...

#187
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postadrian001, on 2nd July 2012, 17:16, said:

De departe momentan Orange are cea mai mare acoperire si cea mai mare viteza in rural (HSPA 14.4/5.76 Mbps). Sper ca stii ca de curand s-a terminat upgrade-ul (3G) la nivel national, proces in care au fost upgrade cateva mii de BTS-uri la 3G 2100 Mhz. Si nu, nu sunt fan Orange, dar asta e situatia momentan ...

PS: In zona in care stau eu la tara (sudul jud. Olt) absolut toate BTS-uri au fost upgradate la 3G si crede-ma ca Orange are acolo de doua ori numarul BTS-urilor pe care le are Cosmote pe aceeasi suprafata ...

Ai zis „din Romania”, nu „in rural”. In orase Orange este dezastru. Zicea cineva ca 3G-ul Orange lipseste la Eforie. Deci o acoperire neuniforma care nu iti garanteaza mobilitatea serviciului. Mergi prin tara in vacanta, in vreo statiune turistica si o sa te trezesti ca Orange nu are acolo decat 2G. In schimb, Cosmote are full 3G. Nu neg ca Orange acopera excelent zone din rural, dar asta nu le confera titlul de „cea mai performanta retea”. Asa am crezut si eu inainte, dar situatia este destul de neplacuta pentru Orange. Vodafone si Cosmote le-a luat-o inainte, iar Digi vine tare din urma. Prefer strategia Cosmote - nu dam comunicate pompoase, dar extindem acoperirea 3G - decat tactica Orange - montam cateva antene si apoi anuntam ca am rezolvat toate problemele si ca le-am luat fata celorlalti operatori. Cosmote tace si face, internetul lor pe 3G chiar merge, am ramas placut impresionat.

#188
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAllex, on 2nd July 2012, 17:25, said:

In orase Orange este dezastru.
Este extrem de hazardat sa afirmi ca Orange este dezastru in orase, numai pe baza experientei personale.

#189
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 04.09.2008
Ma scuzati pentru acest off topic, dar am o nelamurire.. Stabilitatea retelei de date pe Orange e mai buna decat pe Cosmote? Intreb pe cineva care le-a incercat pe amandoua o perioada mai lunga de timp si care poate da un raspuns concret. Momentan am o problema ciudata cu Cosmote-ul la partea de date si nu numai. Merita Orange-ul pentru viteza de transfer? Duce in cei 21 Mbps macar cateodata (am un Samsung Galaxy S2)?

#190
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.269
  • Înscris: 02.11.2006
Da trebuie sa recunoasteam ca internetul mobil merge bine la Cosmote unde au acoperire, dar pentru mine internetul mobil este folositor mai mult in mediul rural, nu in orase unde am multiple posibilitati de conectare, cum ar fi Wifi, Internet Fix ... Si Cosmote cred ca este pe ultimul loc in ceea ce priveste acoperire la nivel national, chiar dupa Digi.Mobil. Si da Orange sta mai prost in orase in ceea ce priveste 3G-ul si as recomanda cu cladura Cosmote pentru cei care vor internet in oras ...

Pana la urma discutia a plecat de la postul lui panoramic66, din care eu deduc ca sta undeva in mediul rural. E destul de greu sa stai intr-un oras mai maricel si sa nu ai acoperire 3G de la nici un operator ...

Editat de adrian001, 02 iulie 2012 - 16:36.


#191
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.051
  • Înscris: 02.01.2003

View Postbiogood, on 2nd July 2012, 17:30, said:

Este extrem de hazardat sa afirmi ca Orange este dezastru in orase, numai pe baza experientei personale.

Atunci pe ce sa ma bazez, pe povestile de PR de la Orange? Experienta utilizatorului este cea mai importanta. Si nu experienta intr-un perimetru fix, ci experienta in mai multe zone, ca doar vorbim de un serviciu mobil care ar trebui sa asigure aceeasi calitate in toata aria de acoperire.

View Postscooby2008, on 2nd July 2012, 17:32, said:

Ma scuzati pentru acest off topic, dar am o nelamurire.. Stabilitatea retelei de date pe Orange e mai buna decat pe Cosmote? Intreb pe cineva care le-a incercat pe amandoua o perioada mai lunga de timp si care poate da un raspuns concret. Momentan am o problema ciudata cu Cosmote-ul la partea de date si nu numai. Merita Orange-ul pentru viteza de transfer? Duce in cei 21 Mbps macar cateodata (am un Samsung Galaxy S2)?

Tocmai asta discutam, ca Orange merge perfect in unele zone, iar in altele ori nu are 3G, ori merge discutabil, departe de vitezele maxime promise.
Cosmote totusi mi se pare mult mai uniform la calitatea serviciilor de date si poate fi comparat cu Vodafone.

View Postadrian001, on 2nd July 2012, 17:35, said:

in orase unde am multiple posibilitati de conectare, cum ar fi Wifi, Internet Fix ... Si Cosmote cred ca este pe ultimul loc in ceea ce priveste acoperire la nivel national, chiar dupa Digi.Mobil. Si da Orange sta mai prost in orase in ceea ce priveste 3G-ul si as recomanda cu cladura Cosmote pentru cei care vor internet in oras ...

Nu este o scuza pentru operator sa aiba servicii proaste in oras pe motiv ca are clientul variante.
Cosmote are acoperire foarte buna pe 2G si si-a tot upgradat antenele pentru 3G. A, ca nu s-a laudat ca Orange... Nu are nici 2G Orange unde Cosmote are 3G. Nici mie nu mi-a venit sa cred, dar da, sunt zone intregi si nu chiar uitate de lume, ci localitati de prin Harghita, Covasna, Vaslui, Bacau.

#192
scooby2008

scooby2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.099
  • Înscris: 04.09.2008
[ http://www.speedtest.net/result/2042742478.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Cam asa se misca acest Connect Mobile 3G in Focsani in conditii de semnal full. Am sa revin cu un test de viteza realizat pe reteaua Orange.

#193
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010

View Postscooby2008, on 3rd July 2012, 14:28, said:

[ http://www.speedtest.net/result/2042742478.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Cam asa se misca acest Connect Mobile 3G in Focsani in conditii de semnal full. Am sa revin cu un test de viteza realizat pe reteaua Orange.

,,Chiar merge" Cosmote în orașe! Hai să fim serioși! Sunt zone unde au unii semnal mai bun, în altele alții ș.a.m.d! Nu putem generaliza! Așa poți vedea și testele mele de viteză din Pitești, unde am 9-10 Mb/s!

http://forum.softped...t...&start=1386

Și tot acolo poți vedea teste puse de cosmin m70 la Vodafone, comparabile cu ale tale, în Ploiești!

Editat de vio73, 04 iulie 2012 - 20:23.


#194
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.444
  • Înscris: 14.02.2011
Si totusi cine poate sa ma ajute !?!?!?


View Postpanoramic66, on 2nd July 2012, 00:37, said:

Locuiesc intr-o zona mai defavorizata pentru receptie 3G, doar Cosmote poate-poate. Cu modem RDS trebuie sa fug cu laptopul in fundu' gradinii, cu Vodafone trebuie sa ma urc pe casa, iar cu Orange nu am incercat (nu imi plac ofertele lor).

Am gasit un Router Wireless N 3G/3.75G  TL-MR3420, iar acum caut un modem-USB cu antena exterioara de castig mare (L cablu >3m) sa-l pot conecta la router 3G.

Cine ma poate ajuta?


http://www.tp-link.r...model=TL-MR3420


#195
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010

View Postpanoramic66, on 24th July 2012, 14:27, said:

Si totusi cine poate sa ma ajute !?!?!?


În ce zonă locuiești pentru că s-ar putea mai mult ca sigur ca Orange să fie peste ceilalți? Vezi că e foarte corect ce-ți spune Ady (adrian001)!

#196
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Salutare,
Am tot cautat pe net si, negasind vreo solutie, am aparut sa va cer si voua parerea. Deci problema e urmatoarea: vreau sa ii gasesc bunicului meu, care sta la tara (Rugineni, comuna Cavadinesti, jud. Galati), si care si-a luat PC de curand, o solutie pentru a avea internet acolo la el. Eu ma gandisem la un stick USB pentru internet, dar, citind pe ici pe colo, tot nu m-am lamurit care e treaba. Mentionez ca la el acolo Vodafone de abia are acoperire, Orange asa si asa, doar Cosmote merge bine (desi nu are liniute full). Telefon fix nu are in casa si nici nu cred ca o sa-si instaleze prea curand. Deci cam ce solutii ar avea? Multumesc anticipat pentru sfaturi.

#197
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010

View PostNecrosero, on 30th July 2012, 11:42, said:

Salutare,
Am tot cautat pe net si, negasind vreo solutie, am aparut sa va cer si voua parerea. Deci problema e urmatoarea: vreau sa ii gasesc bunicului meu, care sta la tara (Rugineni, comuna Cavadinesti, jud. Galati), si care si-a luat PC de curand, o solutie pentru a avea internet acolo la el. Eu ma gandisem la un stick USB pentru internet, dar, citind pe ici pe colo, tot nu m-am lamurit care e treaba. Mentionez ca la el acolo Vodafone de abia are acoperire, Orange asa si asa, doar Cosmote merge bine (desi nu are liniute full). Telefon fix nu are in casa si nici nu cred ca o sa-si instaleze prea curand. Deci cam ce solutii ar avea? Multumesc anticipat pentru sfaturi.


Întâi verifică acoperirea concret cu un modem sau ia internet de test! Cred că Orange este cea mai bună soluția, dar testează întâi! Oricum, Orange are cea mai bună acoperire și viteză în rural acum, net peste Vodafone! Cosmote încă nu are nici edge peste tot (chiar dacă declară așa), dar 3g! Deci testează, dar cred că Orange! Să ne spui ce și cum!

#198
gmoisescu

gmoisescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 27.05.2010
salutare am si eu un modem ZTE MF 637 ..vreau sa-l conectez al o tableta allview alldro speed I ...dar  nu stiu pe unde se introduce cartela SIM in el.
ma poate ajuta cineva? Posted Image

Editat de gmoisescu, 25 iulie 2013 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate