Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte
 

(adrianbranesti) Casa branesti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
434 răspunsuri în acest subiect

#379
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 21.07.2010
da, e cum banuiam, tnx.
ai lamurit-o cu penele alea (cu xps)?
daca nu erau asa mari golurile, mergea si altceva (lemn).
oricum, vine eps-ul peste gol. nu?
:)

Editat de budrom, 18 ianuarie 2012 - 08:35.


#380
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Ce sectiune au panele alea??
Mi se par cam subtirele...

Bafta

Editat de ady_doom, 18 ianuarie 2012 - 09:05.


#381
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postady_doom, on 18th January 2012, 10:04, said:

Ce sectiune au panele alea?
8x8 cm

View Postady_doom, on 18th January 2012, 10:04, said:

Mi se par cam subtirele...
foarte subtirele

#382
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
salut, adrian! dacă accepți o părere.
io nu văd cu ochi buni varianta aleasă pentru fixarea cosoroabei. mai este și altfel fixată decât cu sârmă?

Fișiere atașate



#383
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Uitandu-ma la sectiunea capriorilor ( care mi se pare cam mare fata de cea a panelor ) am observat ceva care nu e in regula ( am incercuit cu rosu in poza )

Scuze ca am sarit cu toti pe tine dar se vede ca sarpanta e executata pe fuga si exista greseli de executie.

Fișiere atașate



#384
adrianbranesti

adrianbranesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 08.08.2010

View Postmikkailis, on 18th January 2012, 07:32, said:

moamaaaa, ce stinghiute, nici nu se pune problema de tigla
Oare?

Acele "stinghiute" cum le Zici tu sun cosoroabe de 12x12 cm peste care vin capriorii de 10x20 cm l-a sunt nu sunt pas de 17 cm intre ei.....

View PostmoldoveanuID, on 18th January 2012, 09:30, said:

8x8 cm

foarte subtirele

Ai trecut cumva sa le masori si un ne-am intalnit l-a santier?......
De curiozitate ale tale cat de "groase" sunt?

#385
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postadrianbranesti, on 18th January 2012, 15:55, said:

Acele "stinghiute" cum le Zici tu sun cosoroabe de 12x12 cm peste care vin capriorii de 10x20 cm l-a sunt nu sunt pas de 17 cm intre ei.....

Poti sa o acoperi cu ce vrei  , n-o sa ai probleme.

#386
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postadrianbranesti, on 18th January 2012, 16:55, said:

sunt de 12x12 cm
in cazul asta, imi cer scuze pentru "ochiul inselator" .
iar daca ne arati si o poza din interior cu acoperisul din zona de living a mansardei , atunci promit ca imi cer scuze inca odata :rolleyes:

Editat de moldoveanuID, 18 ianuarie 2012 - 18:04.


#387
adrianbranesti

adrianbranesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 08.08.2010

View Postady_doom, on 18th January 2012, 09:49, said:

Uitandu-ma la sectiunea capriorilor ( care mi se pare cam mare fata de cea a panelor ) am observat ceva care nu e in regula ( am incercuit cu rosu in poza )

Scuze ca am sarit cu toti pe tine dar se vede ca sarpanta e executata pe fuga si exista greseli de executie.
Acelea de care spui tu  nu sunt greseli de executie (or fi ele altele).....din contra.... acolo s-a procedat asa pentru a se imbina 2 capriori: unul de 9 metri care a fost dificil de gasit si unul de 3 metri. Un cunoscator si-ar da seama.... Chestia asta se intampla pe portiunea de acoperis care iese in exteriorul zidurilor casei pentru a putea imbina "cap in cap" capriorii din cele 2 planuri. In partea din interiorul zidurilor acei capriori sunt imbinati "unul pe langa altul"

Numai bine

View PosteuribiontuL, on 18th January 2012, 09:44, said:

salut, adrian! dacă accepți o părere.
io nu văd cu ochi buni varianta aleasă pentru fixarea cosoroabei. mai este și altfel fixată decât cu sârmă?


Sarma este ca un plus de siguranta
In acel plan am 7 cosoroabe si 3 grinzi de beton, rezulta 21 puncte de intersectie
La fiecare intersectie am pus "L"-uri  zincate de 10x10 cm fixate in conexpanduri peste care am facut acele legaturi cu OB de 6.

View Postady_doom, on 18th January 2012, 09:04, said:

Ce sectiune au panele alea??
Mi se par cam subtirele...

Bafta
Cosoroabe 12x12
capriori 10x20
distanta intre capriori 70 cm

#388
adrianbranesti

adrianbranesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 08.08.2010

View PostmoldoveanuID, on 18th January 2012, 18:01, said:

in cazul asta, imi cer scuze pentru "ochiul inselator" .
iar daca ne arati si o poza din interior cu acoperisul din zona de living a mansardei , atunci promit ca imi cer scuze inca odata :rolleyes:
Din pacate, cu acea parte nu am decat o singura poza dra promit sa mai fac si altele

View Postadrianbranesti, on 18th January 2012, 19:19, said:

Acelea de care spui tu  nu sunt greseli de executie (or fi ele altele).....din contra.... acolo s-a procedat asa pentru a se imbina 2 capriori: unul de 9 metri care a fost dificil de gasit si unul de 3 metri. Un cunoscator si-ar da seama.... Chestia asta se intampla pe portiunea de acoperis care iese in exteriorul zidurilor casei pentru a putea imbina "cap in cap" capriorii din cele 2 planuri. In partea din interiorul zidurilor acei capriori sunt imbinati "unul pe langa altul"

Numai bine




Sarma este ca un plus de siguranta
In acel plan am 7 cosoroabe si 3 grinzi de beton, rezulta 21 puncte de intersectie
La fiecare intersectie am pus "L"-uri  zincate de 10x10 cm fixate in conexpanduri peste care am facut acele legaturi cu OB de 6.
Se poate observa din imagini:



Cosoroabe 12x12
capriori 10x20
distanta intre capriori 70 cm

Fișiere atașate



#389
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
acum vad mai clar. pozele acestea sunt altceva.  :thumbup:

deci, cosoroabele sunt prinse cu cloțare la intersectarea cu 3 grinzi. apoi, sunt petrecuți căpriori. toată structura înclinată sub un unghi de 70-80º.
adrianeee, știu și eu  :rolleyes: ...mi se pare subțire prinderea pentru sarcina ce trebuie preluată.

eu as fi pus acolo un mare geam, sau segmentat în mai multe ochiuri. dar, poți face abstracție de părerea mea.

apoi, la căpriorii aceia înnădiți, puteai să faci în așa fel ca înnădirile să nu fie la același nivel. adică, o înnădire cu partea scurtă în jos, alta cu partea scurtă sus...
;)

Editat de euribiontuL, 19 ianuarie 2012 - 09:12.
innădi


#390
adrianbranesti

adrianbranesti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 169
  • Înscris: 08.08.2010

View PosteuribiontuL, on 18th January 2012, 20:15, said:

acum vad mai clar. pozele acestea sunt altceva.  :thumbup:

deci, cosoroabele sunt prinse cu cloțare la intersectarea cu 3 grinzi. apoi, sunt petrecuți căpriori. toată structura înclinată sub un unghi de 70-80º.
adrianeee, știu și eu  :rolleyes: ...mi se pare subțire prinderea pentru sarcina ce trebuie preluată.

eu as fi pus acolo un mare geam, sau segmentat în mai multe ochiuri. dar, poți face abstracție de părerea mea.

apoi, la căpriorii aceia înnădiți, puteai să faci în așa fel ca înnădirile să nu fie la același nivel. adică, o înnădire cu partea scurtă în jos, alta cu partea scurtă sus...
;)


Structuristul, care isi asuma ceea ce a proiectat a spus ca pot sa folosesc doar acele coltare.....eu ce pot sa spun in cazul asta? sau cu ce pot suplimenta rezistenta?

Editat de euribiontuL, 19 ianuarie 2012 - 09:12.


#391
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
la prima vedere, apreciez că acele grinzi au 35-40cm lățime. ceea ce, pentru ultimul nivel, opinez că sunt exagerate. în tot cazul, nu se mai poate face nimic. vorba ceea: constructorul face, casa trage.  

apoi, văd c-ai bătut astereala, și ai pus folie anticondens. în condițiile astea, ce s-ar mai putea face suplimentar pentru consolidarea prinderii cosoroabei?
poți recurge la soluția tijă filetată ce străpunge cosoroaba și ajunge să fie fixată în grindă cu soluție de ancoră chimică. pentru asta, în punctul de întâlnire cosoroabă/grindă se dă gaură prin cosoroabă, apoi prin grindă. se aspiră gaura practicată de praful rezultat. apoi se depune soluția de ancoră chimică în gaura din beton. apoi imediat se bagă prin batere tija filetată, care în prealabil a fost tăiată. după 40min poți pune șaibă și strânge cu piuliță deasupra cosoroabei.

mai există fiole su astfel de soluții. se bagă în gaură, se bate tija peste ele. ele se sparg și crează o reactie ce are ca rezultat fixarea tijei în beton.

cu soluția aceasta se mai pot crea mustăți (în caz c-au fost omise la turnare) pentru pentru legătura cu alte structuri: scări, balcoane în consolă, etc.

căpriorii văd că sunt chertați la contactul cu cosoroaba, ceea ce o foarte ok. ai folosit doar cuie?

Știu că-i frig afară, și-ar face toate operațiunile astea anevoioase. da nu cred c-ai vrea să vezi pe viitor vreun vâj nervos să-ți disloce structura, cu actualul sistem de prindere.

Editat de euribiontuL, 19 ianuarie 2012 - 00:27.


#392
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 21.07.2010
cum spuneam, cand te intrebam ce vei pune la acoperis, oricare caciula merge pe structura ta.
xps in golurile acelea si gata.
Bafta!
:thumbup:

#393
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.275
  • Înscris: 15.07.2006
sau, dacă văd bine, colțarul metalic deși nu cuprinde toată lățimea cosoroabei, gaura principală (cea mai mare) este situată cam la mijlocul lățimii cosoroabei.
situație în care, ai putea să mai pui un rând de colțare. de astă dată deasupra. se pot fixa tot cu conexpanduri, la fel cum ai făcut cu cele inițiale.
apoi unești găurile și pui surub cu piuliță.

Fișiere atașate



#394
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Salut!

Ideea era ca acea imbinare sa aiba un suport la partea de jos.
Din celelalte poze se vede ca sunt imbinati unde trebuie capriorii, acea poza era inselatoare pt ca nu se vedea acea pana.

Bafta

#395
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postadrianbranesti, on 18th January 2012, 20:48, said:

cu acea parte nu am decat o singura poza
vroiam doar sa vad acele doua pane intermediare , prin interiorul mansardei , in zona de living

#396
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 21.07.2010
am vazut ca se da zor la casuta ta, pe aici mai pui cate un gand, o poza?
:)
ai trecut la tencuit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate