Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#127
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Iti trebuie facultate pentru studii superioare ai un as in maneca daca iti gasesti un job dar in rest si eu am senzatia ca mai am putin din ea si nici un viitor in fata.

#128
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ciudat, mie nu-mi place sa vad diacritice pe net. Doar in SMS-uri.

#129
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostOscilatrix, on 8th August 2010, 13:10, said:

Nu le recomanda tuturor. Imi recomanda mie. Celorlalti le recomand eu sa-si puna diplomele pe perete la munca, poate asa se vor simti mai bine ca isi petrec toata viata acolo pe 20 de milioane pe luna. Am fost rea? Scuzoaie.
Well, darling nu e chiar cum spui tu. Pe alea 20 de milioane/luna le-am luat cam din al doilea an de munca. De-atunci a trecut ceva vreme, mi-a mai crescut un pic salariu, m-am plimbat prin lume in concediile alea inexistente de care vorbesti tu, m-am ales cu o casa, o masina si cativa munti de toale. Dau vina pe facultate pentru asta. Ca mi-a deschis mintea si niste oportunitati.
Inteleg sa nu vrei tu sa faci o facultate, e treaba ta, dar mi se pare de rahat sa ai aere de superioritate pentru faptul ca ai un minus. Stii, pe parcursul anilor aia in care noi fraierii cu facultate am invatat, am acumulat niste cunostinte pe care tu n-o sa le ai chiar daca o sa faci bani de-o sa-i intorci cu lopata. In fond si nici becali n-are facultate si uite ce bine-a ajuns.

#130
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Pisi, am zis ca fac facultatea. Doar ca ma vad traind cat de bine vreau si sper eu doar cu ajutorul ei. Si tu ai ceva mai multi ani in carca pe langa mine, pe vremea ta sigur erau oamenii ceva mai competenti, cu mai multa vointa, situatia tarii nu era chiar asa low. Pur si simplu observ ce se intampla in jurul meu, cu generatia mea, cu promotia mea.

Edited by Oscilatrix, 09 August 2010 - 02:09.


#131
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostOscilatrix, on 9th August 2010, 03:08, said:

---

Pisi, sigur ca poti trai cat de bine vrei tu si fara ajutorul ei, dar pierzi niste cunostinte si niste distractii din cauza asta. Pe de alta parte sa te lansezi de acum in munca in loc sa te distrezi la greu 3 ani cand de munca o sa ai parte toata viata?
Sunt mai putin de 10 ani diferenta-ntre noi doua. Nu-s chiar asa de multi cum crezi  :roflmao:
N-are nicio treaba cu competenta si cu vointa altora ci doar cu a mea, nu ma coafeaza ca-s altii competenti si ambitiosi daca io-s praf, nu crezi? Si intr-adevar situatia din tara era diferita. hell! Si anul trecut situatia din tara era diferita. Si e posibil ca peste 3 ani situatia din tara sa fie foarte diferita. Nu pleca la drum crezand ca ce faci e inutil. N-o sa-ti aduca decat frustrari si intr-adevar o sa devina inutil. Pe de alta parte tu singura iti alegi facultatea. daca iti alegi una gen management la bioterra, de unde nu stiu ce dracu se iese dar in niciun caz director general, normal ca pleci de-acolo si lucrezi pe 10 mil intr-o banca.
Nicio facultate din ziua de azi nu-ti garanteaza un loc de munca. Si e si normal. E treaba ta sa te descurci.

Edited by Lucian_M, 09 August 2010 - 15:34.
citarea inutila a mesajului anterior


#132
elf11

elf11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 24.07.2008

View Postdarkangelo, on 9th August 2010, 09:35, said:

---
+1

Foarte frumos spus!  :)

Edited by Lucian_M, 09 August 2010 - 15:34.
citarea inutila a mesajului anterior


#133
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostOscilatrix, on 9th August 2010, 03:08, said:

Pisi, am zis ca fac facultatea. Doar ca ma vad traind cat de bine vreau si sper eu doar cu ajutorul ei. Si tu ai ceva mai multi ani in carca pe langa mine, pe vremea ta sigur erau oamenii ceva mai competenti, cu mai multa vointa, situatia tarii nu era chiar asa low. Pur si simplu observ ce se intampla in jurul meu, cu generatia mea, cu promotia mea.
Pisi, o diploma ca ai absolvit o facultate nu face banii sa curga garla si situatia financiara roz; indiferent ce scrie pe hartia aia, nu crezi ca tre' sa si stii sa faci ceva in domeniul respectiv, sa poti folosi cumva informatiile alea pe care teoretic le-ai acumulat (ca poate practic ai stat cu cracii-n sus acasa si ti-ai vopsit unghiile, asta nu mai scrie pe diploma....), in afara de stat cu curu' pe scaun si cu diploma-n mana la modul " sunt licentiat in afaceri, cu pana mea"?
Faptul ca "fac o facultate" nu inseamna nimic; dupa cum vaz o faci doar sa fie, acolo..... atunci de ce mai pierzi timpul? Daca oricum ai convingerea ca e inutila, ca n-o sa iti aduca bani sa-i intorci cu lopata, ca n-o sa iti ofere nici un avantaj, daca nu te intereseaza de ce o mai faci? Ca sa ai o foaie? Hai ca facem o treaba, iti printez eu una smechera-smechera, nu mai stai 3 ani dupa ea, nu mai dai bani, nu mai pierzi timpul ( ca oricum, o hartie de la SH, Bioterra, universitatea ecologica, facultatea crestina si mai stiu eu ce petarde au aceeasi valoare ca o diploma scoasa de mine la imprimanta)... Ce zici, in ce domeniu sa fie? Managementul afacerilor e bine?
:confuzzled:
De curiozitate, la ce facultate te-ai inscris? (ca specializare ma refer)

#134
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View PostOscilatrix, on 2nd August 2010, 18:13, said:

Mi se pare ca in toata tara asta e un haos si ca totul merge pe pile, noroc, etc. Si mai toata lumea ajunge sa faca altceva decat ce si-a propus. Facultate? Singurele facultati care au un dumnezeu, in acceptiunea mea, is politia (unde stim cu totii cat de "usor" e sa intri, si de ce vrea sa ajunga lumea acolo), medicina (juma de viata pana ajungi la un nivel + in tara nu merita, decat sa te tirezi in strainatate; respect maxim pentru cine are nervi pt. medicina) , si ceva informatica sa ajungi programator .  In rest? Drept , ASE,

Fa tu Dreptul (la stat, insa) si sa vedem cum mori de foame apoi :naughty:

Axeaza-te pe ce se plateste bine oriunde in lume :medicina, IT,inginerie.

Un avocat, jurist, notar castiga bine si in Romania, daca reusesti sa intri in mafia lor.
Oricum cauta-ti un serviciu inca din timpul facultatii (mai putin daca studiezi la Medicina), mai apoi iti va fi foarte greu.

Edited by allyn1985, 09 August 2010 - 10:46.


#135
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postrox, on 9th August 2010, 11:36, said:

De curiozitate, la ce facultate te-ai inscris? (ca specializare ma refer)
Cred că ne spunea până acum dacă o făcea... sau poate îi este rușine la ce s-a înscris :P Lucru deloc de condamnat, să faci o facultate care-ți place în ziua de azi implică sacrificii destul de mari (evident mă refer la plecarea în alt oraș, chirie, bani de drum, mâncare, etc). Așa Biotera, Cantemir rahat și ce-or mai fi au sedii în toate orășelele cu peste 20.000 locuitori...

#136
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostOscilatrix, on 8th August 2010, 18:39, said:

Dyana, ce-i cu intrebarile astea de gradinita? Nu, nu stiu sigur ca o sa-mi fac o afacere profitabila. La fel cum nu as putea fi sigura ca reusesc sa termin o facultate grea si sa imi gasesc un job bun dupa aceea. De fapt, nu stiu sigur nici daca o sa traiesc pana atunci. Vrei sa continuam?
Nu, nu cred ca e suficient sa vreau ca sa am. Vrei sa stii si daca cerul e albastru si apa uda?

Ati deviat. Ideea era mai mult despre cat de utile sunt majoritatea facultatilor in  a te pregati profesional pentru viitorul job, si cat e mai degraba o chestiune de "am diploma" , "e bine sa pui hartia pe masa la angajator, da' tot acolo inveti ce trebuie sa faci".


Intrebarile mele de gradinita sunt un raspuns la intrebarile tale de gradinita.

View Postfigo1988, on 8th August 2010, 18:47, said:

Problema nu ar trebui sa se puna facultate vs patron (f stupid) ci: "chiar trebuie toti sa faca facultate?"

Nu stiu de unde exista aceasta senzatie ca o simpla hartie iti poate schimba viata. Sa ma iertati, dar vad persoane care nu inteleg cum au terminat liceul si care vor cu tot dinadinsul sa tranteasca un finante-banci la SH sau alta universitate de "prestigiu". Pe urma miauna ca n-au unde sa munceasca.

Invatati fratilor sa fiti instalatori, zugravi, electricieni sau mecanici auto daca nu v-a placut scoalai. Nu e mai rusinos sa montezi tevi decat sa te uiti intr-un monitor. Hartia aia, de-i zice diploma, nu schimba nimic daca nu ai si ceva in cap.

Sunt de acord cu fiecare cuvant. Probabil ca tocmai absolventii de facultati particulare, absolventi fara nimic in cap, sunt cei care creeaza impresia ca oricine poate face o facultate si ca o diploma nu ajuta la nimic.

View Postgigel de hohențolărn, on 8th August 2010, 19:37, said:

munca nu-i umilitoare duduiță dragă. orice om care muncește merită respect. dar facultatea n-o faci pentru bani. cunoștințele nu se cuantifică de fiecare dată în bănet.

Pentru asta trebuie sa existe pasiune pentru un domeniu. Daca-i intrebi pe  oamenii interesati exclusiv de bani, treaba asta se numeste prostie.


View Postgigel de hohențolărn, on 8th August 2010, 19:37, said:

și tu -_-

Si eu, normal.




View Postrechinitza, on 2nd August 2010, 21:10, said:

Daca vrei bani pentru nevoi personale e una , concediile e deja altceva . Poti face bani si fara facultate , e plina centura de femei hotarate sa traiasca .

Cred ca exista si alte moduri de a face bani, in cazul in care n-ai facut o facultate. Nu cred ca orice femeie care nu are studii superioare si vrea sa faca niste bani e pe centura.

#137
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdarkangelo, on 9th August 2010, 02:56, said:

dar mi se pare de rahat sa ai aere de superioritate pentru faptul ca ai un minus.
Eu nu înțeleg de unde aerul de superioritate atunci când vorbești despre oameni fără facultate. cunosc o astfel de persoană, are vreo optzeci și de ani, ditai firma, nuș câte publicații științifice în nature, prl șamd, ci cu toate astea n-are studii. O hârțoagă n-are niciun fel de valoare. Ce contează e ce cunoști :)

View PostOscilatrix, on 9th August 2010, 03:08, said:

Pisi, am zis ca fac facultatea.
Ce facultate?

View Postdarkangelo, on 9th August 2010, 09:35, said:

daca iti alegi una gen management la bioterra, de unde nu stiu ce dracu se iese dar in niciun caz director general, normal ca pleci de-acolo si lucrezi pe 10 mil intr-o banca.
Nicio facultate din ziua de azi nu-ti garanteaza un loc de munca. Si e si normal. E treaba ta sa te descurci.
și dacă-ți alegi filosofia în buc, cluj , iași șamd crezi că faci vreo brânză mai apoi? Una-i pasiunea, și alta-i cererea pe piața muncii.

Quote

N-are nicio treaba cu competenta si cu vointa altora ci doar cu a mea, nu ma coafeaza ca-s altii competenti si ambitiosi daca io-s praf, nu crezi?
Ba are. altceva înseamnă un mediu competitiv și altfel e atunci când alergi singur ;)

View Postrox, on 9th August 2010, 11:36, said:

Pisi, o diploma ca ai absolvit o facultate nu face banii sa curga garla si situatia financiara roz; indiferent ce scrie pe hartia aia, nu crezi ca tre' sa si stii sa faci ceva in domeniul respectiv
ce faci ca absolvent de filosofie, masterat în existențialismul lui kierkegård, și eventual și-un phd prin heidelberg :D
te-ntorci în țară și faci CE? prof de liceu pe 1200 lei. marfă, nu?


View Postallyn1985, on 9th August 2010, 11:45, said:

Axeaza-te pe ce se plateste bine oriunde in lume :medicina, IT,inginerie.
Nu contează că nu-ți place, tu axează-te. Lasă frate, bani să faci, satisfacție profesională who gives a ...?

View Postdyana25, on 9th August 2010, 13:34, said:

Pentru asta trebuie sa existe pasiune pentru un domeniu. Daca-i intrebi pe  oamenii interesati exclusiv de bani, treaba asta se numeste prostie.
și de ce mă rog? e cu dus și-ntors problema. E nașpa să faci bani da să-i faci din silă, și e la fel de nașpa să faci ce-ți place da să faci foamea. tre găsit un echilibru. pe piață există (mai ales la stat) o cârcă de facultăți de care nu mai are nevoie nici nea mitică. Gen geografie. N-afară de profi de geogra de acolea n-ai ce să ieși. Ca meteorolog și ceva-n genu sunt mult mai avantajați cei care termină fizica, și au un master ceva în fizica pământului și a atmosferei, nu lacheții de la geogra care n-au auzit evăr evăr de accelerația coriolis.


Quote

Si eu, normal.
să-ți fie de bine  :kisstogether:

#138
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postgigel de hohențolărn, on 9th August 2010, 14:36, said:

Eu nu înțeleg de unde aerul de superioritate atunci când vorbești despre oameni fără facultate. cunosc o astfel de persoană, are vreo optzeci și de ani, ditai firma, nuș câte publicații științifice în nature, prl șamd, ci cu toate astea n-are studii. O hârțoagă n-are niciun fel de valoare. Ce contează e ce cunoști :)
so? cand o sa am 80 de ani posibil sa fiu mai tare decat mosul tau. nu e o hartoaga, e o dovada ca am invatat, ca am acumulat niste cunostinte, ca am dat niste examene. e o simpla hartie pentru cine se plimba pe-acolo si face figuratie. ca si certificatul de casatorie, daca nu are in spate dragoste si implicare e la fel de valoros ca si hartie igienica.


View Postgigel de hohențolărn, on 9th August 2010, 14:36, said:

Ce facultate?
și dacă-ți alegi filosofia în buc, cluj , iași șamd crezi că faci vreo brânză mai apoi? Una-i pasiunea, și alta-i cererea pe piața muncii.
Ba are. altceva înseamnă un mediu competitiv și altfel e atunci când alergi singur ;)
ce faci ca absolvent de filosofie, masterat în existențialismul lui kierkeg?rd, și eventual și-un phd prin heidelberg :D
te-ntorci în țară și faci CE? prof de liceu pe 1200 lei. marfă, nu?
exista si alte posibilitati in afara de prof de liceu. doar pentru ca tu nu e vezi nu inseamna ca nu exista.


Cu majuscule inceputul de propozitie, te rog. Urmatorul post scris tot in felul acesta va disparea.

Edited by Lucian_M, 09 August 2010 - 15:36.


#139
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdarkangelo, on 9th August 2010, 15:22, said:

so? cand o sa am 80 de ani posibil sa fiu mai tare decat mosul tau. nu e o hartoaga, e o dovada ca am invatat, ca am acumulat niste cunostinte, ca am dat niste examene. e o simpla hartie pentru cine se plimba pe-acolo si face figuratie. ca si certificatul de casatorie, daca nu are in spate dragoste si implicare e la fel de valoros ca si hartie igienica.
Din partea mea, succes.  :thumbup: Dovada că ai învățat se regăsește în ceea ce cunoști, nu în hârtiile pe care le deții.

Quote

i know shit!
cam așa ceva? :D

Quote

exista si alte posibilitati in afara de prof de liceu. doar pentru ca tu nu e vezi nu inseamna ca nu exista.
ok, name one :)

Edited by gigel de hohențolărn, 09 August 2010 - 16:08.


#140
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View Postgigel de hohențolărn, on 9th August 2010, 14:36, said:

și de ce mă rog? e cu dus și-ntors problema. E nașpa să faci bani da să-i faci din silă, și e la fel de nașpa să faci ce-ți place da să faci foamea. tre găsit un echilibru. pe piață există (mai ales la stat) o cârcă de facultăți de care nu mai are nevoie nici nea mitică. Gen geografie. N-afară de profi de geogra de acolea n-ai ce să ieși. Ca meteorolog și ceva-n genu sunt mult mai avantajați cei care termină fizica, și au un master ceva în fizica pământului și a atmosferei, nu lacheții de la geogra care n-au auzit evăr evăr de accelerația coriolis.

Da, sunt de acord cu chestia asta. Totusi, cred ca daca esti cu adevarat pasionat, pana la urma iti reuseste si partea financiara.

Btw, cunosc pe cineva care a facut geografia. Ai dreptate.

#141
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Da in esenta e inutila insa eu gandesc cam asa:

-Facultatea e o intrare spre un job,repet O INTRARE, nu asigurarea unui job ! Du-te la o firma spune ca ai 10 clase si ca esti destept si ca iti faci treaba mai bine ca unu care are doctorat la spiru,nu te baga nimeni in seama.Du-te la o firma si arata ca ai 2 doctorate in fizica cuantica,te baga in seama,te angajeaza,nu ai rezultate in urmatoarea luna zbori,simplu.Din cele 2 situatii rezulta ca facultatea e o intrare spre un job.

-Facultatea mai ajuta cand deja ai un job stabil si bine conturat si ingrijit de ani buni intr-o functie buna,faci o facultate la vrajeala sa nu mai fie atatia curiosi care sa se intrebe cum ai tu doar liceul si ai functie de director.

-Facultatea la vrajeala e buna cand ai pile,taticul mamica sau o ruda te baga intr-o functie buna,de obicei in sistemul bugetar se intampla asta,se intra si la privati insa depinde de departament,e mai greu acolo in unele situatii chiar trebuie sa faci ceva si e greu pentru acel cineva care a intrat cu spaga,nu e competent.

-Facultatea mai ajuta cand ai bani multi si incepi un business,ai un magazin mostenit de la taticu,o facultate e buna,o facultate de ochii lumii,e rusinos tu mare patron sa nu ai facultate.

Multi au impresia ca fac si eu o facultate ma angajez mai usor,trec asa prin ea aiurea,ma ajuta la angajare,daca te angajezi ca manipulant la un depozit pe 800 ron atunci da,poate te baga mai repede pe tine cu facultate decat pe gigel cu scoala profesionala,insa daca te angajezi undeva unde chiar e nevoie de asa ceva DACA NU FACI TREABA ZBORI,FACULTATEA LA VRAJEALA NU ITI ASIGURA JOBUL !

Mai e si facultatea pe drepte,daca esti tatic in ceea ce faci reusesti,cu multe bariere dar reusesti,cand esti tatic chiar daca vine unu care baga un spagar nu prea merge treaba.

Concluzia e merita sa faci o faculate normala,nici tatic nici la vrajeala,e biletul de intrare fara ea nu poti face nimic.

Edited by alex-softpedia, 09 August 2010 - 20:57.


#142
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Clar, facultatea nu este inutila .... acuma nu mai stiu care este calitatea invatamantului universitar ...

Imi aduc aminte ca venea un anumit prof in sala de curs, isi trantea mapa pe catedra si zicea "foaie verde si o lalea, toata lumea la cafea" si uite asa petreceam cursul de 2 doua ore frecand menta in bufetul facultatii, sigur, atunci era asa de cool ...

#143
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdyana25, on 9th August 2010, 21:32, said:

Da, sunt de acord cu chestia asta. Totusi, cred ca daca esti cu adevarat pasionat, pana la urma iti reuseste si partea financiara.

Btw, cunosc pe cineva care a facut geografia. Ai dreptate.
Nu întotdeauna. românia nu e suficient de dezvoltată ca să-i fericească pe toți pasionații cu un salariu decent. :)

View Postalex-softpedia, on 9th August 2010, 21:55, said:

Da in esenta e inutila insa eu gandesc cam asa:
Dacă e inutilă n-o mai face. dă-i cu skip. :)

View Postblacatusu, on 9th August 2010, 22:11, said:

Clar, facultatea nu este inutila .... acuma nu mai stiu care este calitatea invatamantului universitar ...

Imi aduc aminte ca venea un anumit prof in sala de curs, isi trantea mapa pe catedra si zicea "foaie verde si o lalea, toata lumea la cafea" si uite asa petreceam cursul de 2 doua ore frecand menta in bufetul facultatii, sigur, atunci era asa de cool ...
Pe de altă parte imaginează-ți că predai un curs dificil unora care habar n-au pe ce lume trăiesc și-n în plop. până la urmă te saturi și atunci chiar că-ți vine să ieși la cafea.

Edited by Lucian_M, 10 August 2010 - 08:40.
ultima data cand mai corectez


#144
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Mama, sunteti de coma, nu alta. Nu mi-e rusine de facultatea la care am dat. Sunt la filologie, la o limba straina. La stat.
De vreo 2 ani ziceam ca o sa dau la psihologie, am dat si am intrat, dar m-a dezgustat sistemul de admitere incorect, asa ca am abandonat pe loc ideea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate