Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Am senzatia ca (aproape) orice facultate e (aproape) inutila

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#145
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Unde?

#146
greenalex

greenalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.05.2007
"cunosc o astfel de persoană, are vreo optzeci și de ani, ditai firma, nuș câte publicații științifice în nature, prl șamd, ci cu toate astea n-are studii. O hârțoagă n-are niciun fel de valoare. Ce contează e ce cunoști :)"

Habar nu ai ce greu e să publici ceva în Nature și în orice jurnal științific. Lucrarea îți este examinată luni la rândul de alții care au în spate ghici ce, tot o hârțoagă; uneori poate dura și mai mult de un an până să publici articolul respectiv. Și în ce calitate publică acel domn fără studii? Ceva nu miroase a bine.

#147
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostOscilatrix, on 9th August 2010, 03:08, said:

...Si tu ai ceva mai multi ani in carca pe langa mine, pe vremea ta sigur erau oamenii ceva mai competenti, cu mai multa vointa, situatia tarii nu era chiar asa low. Pur si simplu observ ce se intampla in jurul meu, cu generatia mea, cu promotia mea...

Si eu vad ce se intimpla cu promotia ta si cu altele si zic: invata si fa o meserie serioasa, ca se termina cu frecatul mentei pe bani buni.

Asta in cazul in care nu vrei vreun "angel investor" pitic, batrin, imbracat in fuste.

Edited by Centris, 10 August 2010 - 09:37.


#148
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postgreenalex, on 10th August 2010, 10:16, said:

Habar nu ai ce greu e să publici ceva în Nature și în orice jurnal științific. Lucrarea îți este examinată luni la rândul de alții care au în spate ghici ce, tot o hârțoagă; uneori poate dura și mai mult de un an până să publici articolul respectiv. Și în ce calitate publică acel domn fără studii? Ceva nu miroase a bine.
Ba din contră, știu ce înseamnă să publici în reviste cu un asemenea factor de impact și tocmai de aia am și oferit exemplul acela. Taman în calitate de expert, om de știință șamd, publică omul respectiv. Nu-i cere nimeni diplome sau alte chestii de genu. Te asigur că la mijloc nu-i nicio potlogărie și nici măcar un șmen de genu "a publicat coperta sau alte alea".

N-a zis nimeni că omul n-a studiat, dar a făcut-o singur, așa cum face oricine. și la facultate tot studiul individual contează. Dacă nu știi n-ai ce să publici. Dacă știi, n-ai nevoie de diplome. Nimeni nu-ți cere CV-ul atașat atunci când dai submit unui articol ca să ți-l ia la puricat ăia de la jurnal.

#149
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
O facultate este inutila daca te astepti ca profii sa sara pe tine, sa iti bage informatii pe gat si sa iti asigure jobul de dupa licenta/master.

#150
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostOscilatrix, on 10th August 2010, 09:29, said:

Mama, sunteti de coma, nu alta. Nu mi-e rusine de facultatea la care am dat. Sunt la filologie, la o limba straina. La stat.
De vreo 2 ani ziceam ca o sa dau la psihologie, am dat si am intrat, dar m-a dezgustat sistemul de admitere incorect, asa ca am abandonat pe loc ideea.
Ohoho, mititico, daca te astepti la "corectitudine" o sa fii scarbita zinic  :console:

#151
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Pt autorul topicului: nu incerca sa ma "dezamagesti "si tu   :naughty: cu teoria asta pe care o stiu si eu dar trebuie sa "ma lovesc cu capul de sus"...subiectul e la tanc pt ce "simt" eu acum...zilele astea....

Am 32 ani, lucrez ca asistent medical principal intr-un spital mare din Buc, am 11 ani vechime. Am terminat o Postliceala de 3 ani de Asistenti Generalisti, un Colegiu de Moase( 2 ani la zi- care nu s-a acreditat pana la urma, in 1999) si in 2008 am absolvit UMF Carol Davila specializare Moase( 4 ani la zi).
Dupa 14 ani petrecuti prin spitale, am decis sa-mi schimb profesia: m-am saturat de cele 9 nopti de cate 12 ore( lunar, 9 nopti si 7 zile de cate 12 ore) timp in care alergi pe toate holurile( personal putin si faci 2 sectii de una singura), in toate saloanele, trebuie sa fii mereu vesela si spontana, sa razi cand iti tremura picioarele de somn si iti vine sa pici jos...cand organismul cere sa se intinda la orizontala si tu trebuie sa dai randament, sa zambesti, sa dai impresia ca pacienta este la un spital privat de 5 stele cand tu lucrezi fara manusi de unica folosinta si cumperi din banii tai leucoplast, alcool sanitar si carbune medicinal....plus etc etc.

Asa ca am decis sa fac altceva, am luat toate facultatile la rand si m-am decis catre Dimitrie Cantemir- Stiinte Politice...nu ma intrebati ce fac dupa ce absolv, dar oi vedea eu....

Asa ca si eu gandesc ca aproape orice facultate e inutila, dar nu stiu nici care e rezolvarea acestei probleme.....Si fara facultate nu izbandesti in viata decat daca ai parinti, sot etc cu bani ( io una nu am) si astept sa ma contracarati sau sa ma sfatuiti..... :notangel:

Nicol.

PS: salariul meu este( in mana ) toata luna cu nopti si sporuri 1240 lei, asta fara taierea de 25 % ( din partea lui Boc) si fara 11% din partea spitalului care are datorii. Nu vreau sa calculez cat mai iau luna asta pe 15 :nonobad: cu opririle de 36 %.

#152
greenalex

greenalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.05.2007

View Postgigel de hohențolărn, on 10th August 2010, 10:41, said:

Te asigur că la mijloc nu-i nicio potlogărie și nici măcar un șmen de genu "a publicat coperta sau alte alea".

Atunci e foarte interesant.

View Postgigel de hohențolărn, on 10th August 2010, 10:41, said:

N-a zis nimeni că omul n-a studiat, dar a făcut-o singur, așa cum face oricine. și la facultate tot studiul individual contează.

Tind să cred, ca mulți alții, că în zilele noastre s-a întipărit destul de adânc ideea de a prezenta o diplomă pentru a merge înainte - dar și dorința individului (în general) de a face ceva este foarte mică; lumea s-a obișnuit să nu mai pună osul la treabă. Mai cred că respectivul domn a avut acces și la oameni care au contribuit la acumularea de cunoștințe, nu doar la cărți.

Persoanele autodidacte sunt rare. Părerea mea e că dacă ești în stare să te descurci fără facultate, ok, mergi înainte. În fața unui angajator până la urmă contează ceea ce știi să faci. În fața ta, ca "patron", contează tot ce știi să faci, cum să zărești oportunitățile, cum să aduni în jurul tău oameni care să ducă înainte afacerea ta... Dar viața nu e o glumă iar a visa doar la maldăre de bani e nesănătos. Dacă ești realist și te-ai prins cu ce se mănâncă domeniul x și dacă ai acces la resurse care să-ți formeze o educație în domeniu, e ok, merge și fără facultate. Dacă nu, minim 3 ani nu sunt o pierdere, ai multe de învățat într-o facultate; mulți subestimează asta - pe de altă parte, mulți nu știu pe ce lume trăiesc.

Dacă privești diploma doar ca pe o hârtie atunci de ce mai faci facultatea? Tu ca absolvent dai valoare diplomei... nu diploma ție.

#153
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnicopuscasu, on 10th August 2010, 11:11, said:

Asa ca am decis sa fac altceva, am luat toate facultatile la rand si m-am decis catre Dimitrie Cantemir- Stiinte Politice...nu ma intrebati ce fac dupa ce absolv, dar oi vedea eu....
Foarte proasta alegere!
Dai o groaza de bani, pentru nimic...
Stiinte Politice e pierdere de vreme daca nu ai pe cineva sa te propulseze sus, in vreun minister etc
In locul tau as emigra, viata ti s-ar schimba radical...
Daca nu vrei sa emigrezi mai bine ai face o facultate serioasa, de exemplu Stomatologia.

Edited by Bogdan R, 10 August 2010 - 10:20.


#154
greenalex

greenalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.05.2007

View Postnicopuscasu, on 10th August 2010, 11:11, said:

Dupa 14 ani petrecuti prin spitale, am decis sa-mi schimb profesia: m-am saturat de cele 9 nopti de cate 12 ore( lunar, 9 nopti si 7 zile de cate 12 ore) timp in care alergi pe toate holurile( personal putin si faci 2 sectii de una singura), in toate saloanele, trebuie sa fii mereu vesela si spontana, sa razi cand iti tremura picioarele de somn si iti vine sa pici jos....

Nicol, facultatea nu are nicio legătură cu faptul că în țara noastră (și în altele) sistemul sanitar este la pământ. Ține de cei ce ne conduc, de noi votanții și de multe alte lucruri dar de facultate/post-liceală/etc. nu. Asta e conjunctura. Cu diploma sau cu experiența asta în altă țară îți găsești de lucru, deci nu e inutilă.

Edited by greenalex, 10 August 2010 - 10:40.


#155
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Pentru domnisoara asta facultatea a fost (aproape) inutila:
http://anatomamaria....ngajezi-pe-ana/

#156
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
@ Greenalex:      Nu pot emigra din cauza ca am 2 copii mici de 2 si 4 ani si nu pot pleca cu ei in alta tara sa o luam de la capat...trebuie bona, programare la gradinita cu 1 an inainte etc....sotul si-ar gasi greu de lucru( cred) si oricum nu vrem sa plecam din cauza ca avem aici familiile noastre( parinti bolnavi, frati).

Nu cred ca singura solutie este sa emigram toti din tara asta....eu am avut o experienta inainte de a ma casatori, am fost plecata in Portugalia la munca si nu as repeta experienta cu nici o tara...a fost horror pt mine si nu m-am acomodat.

@ Bogdan R:         M-am gandit la Stoma inca de anul trecut :rolleyes: dar :
1: e de Stat si trebuie sa te duci la cursuri zilnic, eu lucrand in ture si cu plozi mici, greu de urmat cursurile( eu chiar vreau sa invat daca e facultate "pe bune", nu vreau sa scot dintii aiurea oamenilor, adica CRED si VREAU sa invat ceva pe bune....am convingerea ca in Medicina trebuie sa fii tare, sa nu faci erori de nici un fel....

2: oricum o platesc chiar daca e de Stat, fiind a 2a facultate

3: sa fac 6 ani= termin la 38 :notangel: .....cam "batrana"

Am zis sa incerc ceva mai usor, gen o particulara care nu necesita apoi multa munca si daca nu ma omor cu invatatul in facultate, nu am sanse sa omor pe nimeni, invart si eu niste hartii din stanga-in dreapta si gata....trece luna si iau salariul :naughty:
Gresesc, nu? :notangel:

#157
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postnicopuscasu, on 10th August 2010, 11:11, said:

...
Dupa 14 ani petrecuti prin spitale, am decis sa-mi schimb profesia: m-am saturat de cele 9 nopti de cate 12 ore( lunar, 9 nopti si 7 zile de cate 12 ore) timp in care alergi pe toate holurile( personal putin si faci 2 sectii de una singura), in toate saloanele, trebuie sa fii mereu vesela si spontana, sa razi cand iti tremura picioarele de somn si iti vine sa pici jos...cand organismul cere sa se intinda la orizontala si tu trebuie sa dai randament, sa zambesti, sa dai impresia ca pacienta este la un spital privat de 5 stele cand tu lucrezi fara manusi de unica folosinta si cumperi din banii tai leucoplast, alcool sanitar si carbune medicinal....plus etc etc.

Asa ca am decis sa fac altceva, am luat toate facultatile la rand si m-am decis catre Dimitrie Cantemir- Stiinte Politice...nu ma intrebati ce fac dupa ce absolv, dar oi vedea eu....

Nicopuscasu, acu ceva vreme, cind eram io mic, se lucra la fabrica schimbul trei. adica 11-6 (sau 23PM-6AM), doua saptamini pe luna (in rest schimbul unu si doi), cind simbetele nu erau libere si se lucra la strung, freza, turnatorie, etcetera. Nu mi se pare de domeniul purgatoriului ce scrii acolo. Oricum si sistemul sanitar e de vina.

Stiintele politice sunt rahat pe bat (pe bani, bineinteles). Ai sa ai profesori din crema politicii, tot felul de mosi si lepre. Daca ai vocatia de a te imprieteni cu o udree sau vreun mos din parlament poate ai vreo sansa sa ajungi politician. Altfel stai la tineret si la lipit afise mult si bine. Mai intreaba intre sutele de fraieri care dau banii parintilor la senesepea, care cica ar fi "bine cotata".

Edited by Centris, 10 August 2010 - 10:58.


#158
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009

View PostCentris, on 10th August 2010, 11:55, said:

nicopuscasu, acu ceva vreme, cind eram io mic, se lucra la fabrica schimbul trei. adica 11-6 (sau 23PM-6AM), doua saptamini pe luna (in rest schimbul unu si doi), cind simbetele nu erau libere si se lucra la strung, freza, turnatorie, etcetera. nu mi se pare de domeniul purgatoriului ce scrii acolo. oricum si sistemul sanitar e de vina.

Si cand eram eu mica nu exista internet si cablu tv, asta nu inseamna ca nu putem beneficia de ele in zilele noastre si prindem bulgarii in continuare cu un lighean de aluminiu montat pe casa.... :notangel:
Nu e purgatoriu, dar e  greu si trebuie sa joci rolul asistentei perfecte intr-un spital de Stat sarac...te invit intr-o noapte cu mine de serviciu, accepti? Apoi vii si dezbatem public aici daca e usor sau nu...

#159
greenalex

greenalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.05.2007
@Nicol Mda, știu că e greu cu emigratul. :( Referitor la stoma, eu am făcut 4 ani și e nevoie de mult timp și de ceva bani, cu jobul actual sau cu unul care nu este flexibil consider că dai în alte probleme (mai ales că îi mai ai și pe micuți). Facultatea e pe bune, cursurile nu sunt o problemă dar ai multe lucrări practice, stagii, uneori îți ocupă toată ziua. Nu este imposibil, se poate vorbi cu cei de acolo și se mai ajustează pentru tine cumva lucrurile. Vârsta la care termini nu este deloc o problemă, problema adevărată o reprezintă timpul și banii (de taxă, de manuale, de tot felul de consumabile, materiale, echipamente, etc.).

Edited by greenalex, 10 August 2010 - 11:10.


#160
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Din România orice facultate este inutilă dacă nu faci altceva pe lângă. Adică nu te învață nimic calumea într-un domeniu; trebuie să pui tu mâna și să bagi...
Sistemul este foarte prost conceput. Ce-l mai ține la suprafață sunt unii profesori excepționali, dar care devin tot mai puțini.

View PostBogdan R, on 10th August 2010, 11:53, said:

Pentru domnisoara asta facultatea a fost (aproape) inutila:
http://anatomamaria....ngajezi-pe-ana/
Îți dai seama că dacă a absolivit-o la 28 de ani, a făcut-o de plăcere...

View Postnicopuscasu, on 10th August 2010, 11:54, said:

3: sa fac 6 ani= termin la 38 :notangel: .....cam "batrana"
Cu medicina generală făcută, stomatologia durează mai puțin de 6 ani.

Edited by m3th0dman, 10 August 2010 - 11:28.


#161
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
@ Greenalex

Daca as da timpul inapoi cu 14 ani, as face Stoma.
Aveam zilele trecute o pacienta care era medic stomatolog, era de-o seama cu mine si imi spunea ca lucra pe timpul facultatii si castiga 40-70 milioane pe luna program de la 8 la 19. Era zi de zi la job, dar castiga pe masura.
Acum avea propriul cabinet si avea angajate inca 2 doctorite care ii plateau comision pe pacienti.....am felicitat-o pt decizia buna pe care a luat-o.... :thumbup:

Eu m-am trezit la 32 ani ca vreau sa-mi schimb profesia, sunt in deriva si toata ziua am gandesc numai la asta. Citesc si recitesc :notangel: ceea ce am publicat acum 7-8 ani intr-o revista numita Jurnalul Moaselor, un articol care se numea " Omul potrivit la locul potrivit".....era vorba de mine care eram indragostita de Maternitatea Municipalului, de oamenii de acolo, de meseria in sine....mi-e greu si mai usor mi-a fost la divortul de primul sotz :naughty: decat acum cand jumatate din mine imi spune sa raman in continuare acolo, jumatate imi spune sa plec :confuzzled:

#162
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postm3th0dman, on 10th August 2010, 12:16, said:

Din România orice facultate este inutilă dacă nu faci altceva pe lângă. Adică nu te învață nimic calumea într-un domeniu; trebuie să pui tu mâna și să bagi...
Sistemul este foarte prost conceput. Ce-l mai ține la suprafață sunt unii profesori excepționali, dar care devin tot mai puțini.

Serios?


Îți dai seama că dacă a absolivit-o la 28 de ani, a făcut-o de plăcere...


Cu medicina generală făcută, stomatologia durează mai puțin de 6 ani.
Tâmpenia asta de unde ai mai scos-o?


View Postnicopuscasu, on 10th August 2010, 12:19, said:

@ Greenalex

Daca as da timpul inapoi cu 14 ani, as face Stoma.
Aveam zilele trecute o pacienta care era medic stomatolog, era de-o seama cu mine si imi spunea ca lucra pe timpul facultatii si castiga 40-70 milioane pe luna
:w00t: Cum să lucreze în timpul facultății? Ca și ce? Plus de asta 11 ore pe zi! :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate