Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum e la Drept UBB Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Profilul nu trebuia completat la inscriere?
Ma rog, am citit acum pe site ca deschiderea are loc in 27 sept ( adica luni, desi la unele facultati incepe si in 4 tot la UBB ) iar cursurile le vom tine la facultatea de chimie....cata prostie pe capul conducerii de la UBB, pai de ce naiba ii mai zice Facultatea de Drept daca noi mergem sa tinem cursurile la cea de Chimie, fara sa mai mentionez ca sunt departe una fata de cealalta.
Bun venit in Romania, unde si facultatile cu ,,renume" sunt de tot rahatu.

#20
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Da asa se pare, de la 10 are loc deschiderea in Aula Magna ( Sala Mare, cea de pe Mihail Kogalniceanu ), apoi de la 11 adunarile in fata facultatilor, deci cei de la drept vor merge la Facultatea de Drept BB, cea de pe Avram Iancu nr 11, unde ati depus dosarele blabla stiti ca doar ati mai fost :D
SI mai incol au loc orele, dar fiti atenti, cei din seria 2 ( grupele 110-120 parca ) au orele de la 14:15 .

Eh sa vedem ce o fi, asa am fost repartizati incat nu cunosc pe nimeni de la mine din grupa :|.

ps: tot mi se pare bullshit faptul ca orele sunt tinute la Facultatea de Chimie ( care e langa parcul mare apropo )

#21
Lia_oana

Lia_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2010
Da in ce grupa esti?..eu stiu o singura persoana...pe care nici nu o salut..:))...ca si cum nici nu l-as cunoaste:-j

#22
BuLLiT

BuLLiT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.05.2008
Seria 2 grupa 112 careva?:D

#23
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Seria 1 grupa 109.....Mi se pare mie sau grupa mea nu are ore deloc marti?

#24
BuLLiT

BuLLiT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.05.2008
Nici seria 2 nu are martea cursuri sau seminarii. :D Lasa ca e bine asa. Mai un invatat, mai o plimbare. :)

#25
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009

 deade, on 28th September 2010, 23:40, said:

grizlysan cu rationamentul asta.......!!!  mai bine dadeai la fspac:P nu te-ai gandit ca efectiv nu sunt sali disponibile? si ca majoritatea facultiilor trimit studentii din primul an tocmai din motivul acesta la altele care au sedii mari, sa nu va faca un orar imposibil?  in plus intre drept si chimie e o distanta de numai 10 minute de mers pe jos.

touarego- depinde de an, in unii sunt medii mari, in altii mici. daca ai medie de 9 poti sta linistit, daca ai putin peste 8 sau mai putin ar fi bine sa iti mai introduci dosarul si in alta parte pentru siguranta. de ex in 2008 ultima medie a fost in jur de 6.50, in 2009 de 8.60, iar in anul acesta de 7.50.

Facultatea de Chimie stiu unde e, si daca tot veni vorba, la Facultatea de drept sunt mai multe sali decat e nevoie, doar ca nu le foloseste nimeni, dece? nu stiu.

Oricum, vad ca pe orar scrie ca martea am de la ora 8 ore in sala 207, se refera la cea de la Facultatea de Drept sau la cea de Chimie?

 deade, on 29th September 2010, 16:41, said:

sala 207 e la drept, etajul 2.

Stiu ca am fost azi dimineata, e pe partea stanga in capat, doar ca nu era nimeni, absolut nimeni, desi era putin trecut de ora 8.
Oricum, aveam treaba la AJOFM asa ca nu am mai stat.

Edited by Lucian_M, 29 September 2010 - 19:13.


#26
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Orele de engleza unde se tin mai exact? Pe site scrie Clinica Juridica doar ca nu am nici cea mai vaga idee unde e, iar colegii mei nici nu se sinchisesc sa participe la acele cursuri....

#27
Lia_oana

Lia_oana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.09.2010
Clinica juridica este o sala vis-a-vis de secretariat..la parter la facultatea de drept:)

Edited by Lucian_M, 12 October 2010 - 11:40.


#28
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Pe bune? Si acolo se tin orele de engleza? Cei din grupa mea mergeau sau vroiau sa mearga la Facultatea de Litere parca :))

Edited by Lucian_M, 13 October 2010 - 18:22.


#29
BuLLiT

BuLLiT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.05.2008

 grizlysan, on 13th October 2010, 18:57, said:

Pe bune? Si acolo se tin orele de engleza? Cei din grupa mea mergeau sau vroiau sa mearga la Facultatea de Litere parca :))

Da, acolo se tin. Doar pentru a ajunge in sala, trebuie sa treci prin sala de vis-a-vis de secretariat, sau sa mergi prin pivnita, unde este o usa care duce la niste scari in exteriorul cladiri, scari care duc in Clinica Juridica. :D

#30
oonniittaa

oonniittaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2011

 grizlysan, on 29th July 2010, 10:31, said:

Azi mi-am confirmat locul la taxa la Facultatea de Drept BB din Cluj, am platit taxa, si intreband la secretariat  despre caminele studentesti mi s-a spus ca doar cei de la buget vor intra ( desi pe fisa de optare pentru un loc la camin apare si optiunea pentru cei de la taxa )
Intrebarea mea este urmatoarea: ce parere au cei care sunt deja la aceasta facultate? Cum sunt profesorii, cum decurg orele, si mai ales, cum e cu (VIRGULA) cazarea? Am inteles ca in toamna ar fi prea tarziu sa ma interesez de chirie sau de camin, poate cineva sa dea mai multe detalii?

Multumesc anticipat.

ps: Sa posteze daor cei care: vor sa mearga in Cluj la Drept sau orice alta facultate din cadrul universitatii UBB Cluj/ Cine e deja in anul 2 / Cine are habar si e la curent cu situatia chiriilor, caminelor, etc. Pe scurt, fara pareri, fara comentarii inutile de la persoane care nu au nimic in comun cu acest subiect, fara alte intrebari despre alte facultati..... :D





Ce bine le spune el, exact ca un moderator...
Profilul cand il completezi?
  ei bine noi am ajuns deja in sesiune si pot sa zic ca este foarte foarte greu...daca nu ai invatat de la inceput acuma ti se pare foarte dificil sa treci toate examenele...vorbesc din propria experienta...eu nu am vrut la drept dar stiti voi parinti astia te obliga sa faci unele lucruri pe care nu ti le doresti sa le faci si cu atat mai mult sa le treci..ma refer la examene mie una nu stiu daca reusesc sa trec de roman sau de tgd..nu mai vorbesc de celelalte ca inca nu le-am dat ...
    oricum este foarte greu sunt unele persoane de la buget care citesc in fiecare zi si tot zic k este foarte greu k nu inteleg...mie sincer mi-e doar foarte tare de liceu / in niciun caz nu se compara cu facultatea ..in liceu chiar duceam viata chiar daca erau profesori care iti dadeau teste saptamanal sau teze..alea sunt cele mai usoare in comparatie cu ce este i facultate ..mai ales la drept ..eu mi-as dori din tot sufletu sa plek de la aceasta facultate ..sincer nu e de mine ..nu ma caracterizeaza deloc ...intr-adevar imi place la nebunie criminalistica dar pana ce ajung acolo trebuie sa indur foarte multe din partea acestei facultati ...aa si apropo de chirie eu una nu am vrut sa stau in camin mi se pare asa de urat ...tb sa-ti imparti fiecare lucru cu colegu tau de camera ...nu stiu nu-mi place ..eu stau intr-adevar in gazda dar macar sunt singura in camera mea ..si ma imt foarte bine asa chiar daca sunt singura .....si ca sa termin daca vreti sa intrati la drept si sa ramaneti..stii vorba aia de intrat e usor dar de ramas in facultate este foarte greu ..asa ca daca vreti sa deveniti juristi adevarati pune-ti mana pe carte din prima zi a anului si atunci o sa va para mai usor in sesiune...ciao :thumbup:

#31
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
Daca nu faci ceva din placere, e ca si cum l-ai face degeaba. Eu spre exemplu, am facut 2 ani de ECTS, am renuntat si am luat-o de la capat cu Dreptul. Totul e sa-ti placa si sa fie interesant ce inveti. Ce e nasol, e ca...daca faci pauza, de exemplu dupa ce termini facultatea si pana iti gasesti job, eventual in domeniu, cum mi-as dori eu (exclusa avocatura, din start) politie, procuratura, uiti incet-incet ce-ai invatat ; de-asta trebuie mereu sa recitesti manualele, sa mentii contactul. Bine ca adaca ai inceput anul, n-ai pus mana pe-o carte si-ai dat din an in pasti pe la cursuri, clar ca acum ti se pare mega-dificil, mai ales ca se folosesc o multime de termeni specifici.

Edited by Lucian_M, 21 January 2011 - 19:33.


#32
MeMe23

MeMe23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010
cum sunt formate grupele la drept in cluj ? in ordinea alfabetica a numelor? conteaza daca esti la buget sau la taxa ? va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie :)

Edited by Lucian_M, 29 June 2011 - 20:33.
primul post, primele greseli. Din nefericire, nu ultimele.


#33
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
În ordinea alfabetică a numelor indiferent dacă sunt la buget sau la taxă.

#34
MeMe23

MeMe23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.02.2010
mersi, m3th0dman !
Ce parere aveti ....anul asta scade media de intrare la buget ?:-?

#35
paulai

paulai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2017
Hello there! Posibil viitoare studenta la UBB Drept Cluj si as vrea sa stiu cateva chestii despre facultate. Pentru inceput, care e diferena intre Departamentul de Drept Public și Departamentul de Drept Privat?

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu cred ca organizarea interna a facultatii trebuie sa te pasioneze inainte de a intra acolo!
Denumirea vine din negura timpurilor cat si a specificului (apropo, trebuia sa stii daca tot te pasioneaza): http://legeaz.net/di...t-public-privat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate