Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum e la Drept UBB Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Azi mi-am confirmat locul la taxa la Facultatea de Drept BB din Cluj, am platit taxa, si intreband la secretariat  despre caminele studentesti mi s-a spus ca doar cei de la buget vor intra ( desi pe fisa de optare pentru un loc la camin apare si optiunea pentru cei de la taxa )
Intrebarea mea este urmatoarea: ce parere au cei care sunt deja la aceasta facultate? Cum sunt profesorii, cum decurg orele, si mai ales, cum e cu (VIRGULA) cazarea? Am inteles ca in toamna ar fi prea tarziu sa ma interesez de chirie sau de camin, poate cineva sa dea mai multe detalii?

Multumesc anticipat.

ps: Sa posteze daor cei care: vor sa mearga in Cluj la Drept sau orice alta facultate din cadrul universitatii UBB Cluj/ Cine e deja in anul 2 / Cine are habar si e la curent cu situatia chiriilor, caminelor, etc. Pe scurt, fara pareri, fara comentarii inutile de la persoane care nu au nimic in comun cu acest subiect, fara alte intrebari despre alte facultati..... :D





Ce bine le spune el, exact ca un moderator...
Profilul cand il completezi?

Edited by Lucian_M, 29 July 2010 - 11:43.


#2
BuLLiT

BuLLiT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.05.2008
Salut colegul/colega. Si eu mi-am confirmat locul marti. Din cate am auzit, facultatea asta ar fi mai grea chiar decat cea de la Bucuresti. In legatura cu gasirea unui loc in camin/chirie, cred ca este greu sa lasi pana la toamna, cu, cateva zile inainte sa te muti. Mai bine du-te la Cluj cel tarziu pana la sfarsitul lui August, pentru a avea timp sa cauti, si sa gasesti exact ce ai nevoie. Spor la cautat si poate ne vedem pe la Cluj. Daca mai ai ceva nelamuriri, poti trimite PM si te voi ajuta in masura in care pot.

#3
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Cat de greu poate fi, daca o pot face altii o pot face si eu, doar toti oameni suntem. Oricum, mai caut pe net de chirii, mai intreb prieteni, prieteni ai prietenilor s.a.m.d. Insa vroiam sa stiu daca am o sansa la caminul studentesc ( la oricare dintre ele, doar decente sa fie si cu oameni cat de cat seriosi ) daca am intrat doar la taxa :|
Mersi de raspuns totusi, o sa te intreb daca am ceva nelamuriri.
Peace

Edited by Lucian_M, 29 July 2010 - 11:42.
citarea inutila a mesajului anterior


#4
BuLLiT

BuLLiT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 05.05.2008
Nu stiu daca ai sanse la camin. Esti printre primii intrati la taxa? Poate astfel, dupa redistribuire ajungi la buget si ai sanse mai mari, altfel e greu. Totusi, la buget sunt 145 de persoane, poate nici ei nu apuca toti un loc in camin. Dar nu se stie niciodata cum te loveste norocul. :D

#5
grizlysan

grizlysan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 28.03.2009
Meh.....nu sunt printre primii la nimic....doar daca mai dau ortu popii dintre aia cu 10 ( doamne fereste?!)

Oricum, imi explica un tip care 4 ani a stat la un camin de studenti, cred ca din cluj, cat de greu ar fi si ce golani sunt pe acolo......mda.....so now what? Making friends or busting heads?





Colegu', nu mai cita inutil mesajul anterior. Ultimul avertisment.
Si fara asa de multe puncte de suspensie. Multumesc pentru intelegere.

Edited by Lucian_M, 29 July 2010 - 11:53.


#6
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008
Camin in Hasdeu prind doar cei de la BUGET. E in regulamentul de la Babes. Eventual poti incerca pentru cele din Marasti a celor de la Poli, da` parca e 240 de ron pe luna, nu stiu sigur, dar camin sigur nu iei cu TAXA :) (doar daca iti cumperi locul, dar asta e alta treaba).

Eventual poti prinde la a doua redistribuire, dar aia e dupa ce incepe anul universitar, si daca raman locuri :)

Edited by Anahi_Mia, 29 July 2010 - 15:18.


#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Nu's la drept, dar e colegul meu de apartament și-ți pot spune că are de învățăt cam cât îi în DEX pe semestru (poate mai mult). Acum desigur singura metodă e să-ți faci sinteze și să înveți după ele.

Din câte-am înțeles de la anul va fi mai nasol, deoarece va fi 100 de lei creditul pentru reexaminare. Și dacă pici la roman...

Edited by m3th0dman, 01 August 2010 - 11:52.


#8
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View Postm3th0dman, on 1st August 2010, 12:50, said:

.

Din câte-am înțeles de la anul va fi mai nasol, deoarece va fi 100 de lei creditul pentru reexaminare. Și dacă pici la roman...


au... :confuzzled: vai de voi de nu luati romanul

#9
mia21m

mia21m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2010
Felicitari pt admitere in primul rand! Ce sa iti spun, facultatea pe care ai ales-o e una foarte interesanta, dar solicitanta in acelasi timp. Zicea cineva ca e mai grea decat cea de la Bucuresti, eu ii dau dreptate(ei au notele la majoritatea examenelor mari, subiectele nu se compara la grad de dificultate) si trebuie munca serioasa. Ai grija la roman si la administrativ daca vei fi in seria 2 si ia-o de la inceput in serios. Despre cazare...multi dintre colegii mei de la taxa au prins loc in camine si daca te gandesti ca va fi o solutie mai buna pt tine chiria cauta din timp. Pana la jumatatea lui august ar trebui sa rezolvi problema asta. Ai avantajul ca ai intrat in 2010, pretul chiriilor a scazut substantial de un an si jumatate in Cluj. Bafta!! Sa ne anunti cum te descurci

Edited by mia21m, 08 August 2010 - 00:25.


#10
Eliana23

Eliana23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2010
Cum e la  drept ubb?:)) grea intrebare :)) Am terminat anul I, am tras pana am simtit k nu mai pot si tot am 2 restante!poate mi-e greu numai mie,insa pt cei care cred k dreptul la Cj e floare la ureche,se insala amarnic.Profesorii,pana acuma si cred k si restu,sunt fenomenali si de o competetenta rar intalnita,insa toate eforturile care le depun ei k sa te faca sa intelegi anumite lucruri,asteapta rezultate pe masura...Mie imi place,iar faza cu caminul e aiurea:eu am intrat  la buget si nu am primit loc :))...dak dai spaga vei primi,cu singuranta,pt k asa merg lucrurile in Ro.In rest,ce sa va spun bobocilor :P:pregatiti-va pt multa munca si transpiratii,asta dak vreti sa faceti cariera.E greu,dar nu imposibil!Trebuie doar sa aveti psihicul puternic :)) si sa va pregatiti sa deveniti in primul rand juristi,iar apoi sa va ganditi la urmatoarea etapa din cariera!

Edited by Lucian_M, 11 August 2010 - 17:42.
sters quote kilometric


#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Te-as ruga sa nu mai scrii cu limbaj irc/mess. Postul asta il las pilda altora, urmatoarea abatere- warn si post sters.

#12
pifexx

pifexx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.10.2007
La Drept UBB Cluj e foarte greu.
Am doi prieteni cu care locuiesc, care au fost si colegii mei de clasa in liceu acolo.
Unul dintre ei a terminat primul pe liceu in oras, a fost sef de promotie si acum a terminat anul 2 cu 3 restante.

Citeste toata ziua, de dimineata pana seara e la biblioteca. E cel mai studios om pe care il cunosc si de abia a trecut anul 2. E FOARTE GREU. Mult mult de citit.
Celalalt a fost colegul meu de banca, un baiat deosebit de inteligent, are 4 restante + 2 din anul I - platesc amandoi la restante una dupa alta si tot nu le iau, nu fac nimic altceva decat sa invete toata ziua.

Mai am o prietena, tot cu mine in liceu a fost, si ea e tot la drept, are 5 restante, se plange ca e moarte de om cat de greu e.

Liceul meu este cel mai bun din oras, toti am fost in cea mai buna clasa din liceu la sectia Uman, am terminat toti cu brio si suntem toti destepti - defapt doar eu, ca nu m-am dus la drept.

Acuma serios, am vrut si eu la drept dar ma bucur ca nu m-am dus. Acum la facultatea unde sunt am o colega care s-a transferat dupa 2 ani de drept in anul I la mine, am intrebat-o de ce si acelasi raspuns: prea greu, prea multe restante.

#13
BabBardel

BabBardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2005
Salut.
Eu am intrat la reconfirmare la Babes la Drept.Am platit prima transa de 900 de lei.Mai trebuie sa fac ceva pentru confirmarea locului la facultate?Am tot citit pe internet,pe siteul facultatii si nu imi mai cerea niciun "document".Ce fac?Merg la risc pe 28 octombrie la facultate?

#14
BabBardel

BabBardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2005
28 septembrie greseala

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,904
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpifexx, on 12th August 2010, 00:45, said:

Unul dintre ei a terminat primul pe liceu in oras, a fost sef de promotie si acum a terminat anul 2 cu 3 restante.
Citeste toata ziua, de dimineata pana seara e la biblioteca. E cel mai studios om pe care il cunosc si de abia a trecut anul 2. E FOARTE GREU. Mult mult de citit.

Si-atunci ceilalti, care nu sunt asa de destepti si asa de studiosi, cum promoveaza?
Din ce scrii tu s-ar intelege ca doar foarte foarte putini, geniile, reusesc sa termine facultatea, restul repeta anii, se transfera, renunta...

#16
Anahi_Mia

Anahi_Mia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.02.2008

View PostBabBardel, on 2nd September 2010, 22:43, said:

Salut.
Eu am intrat la reconfirmare la Babes la Drept.Am platit prima transa de 900 de lei.Mai trebuie sa fac ceva pentru confirmarea locului la facultate?Am tot citit pe internet,pe siteul facultatii si nu imi mai cerea niciun "document".Ce fac?Merg la risc pe 28 octombrie la facultate?

Daca ai dat banii, nu cred ca mai trebuie altceva (sau eventual diploma de bac in original). Nu cred ca mergi pe risc, daca era ceva te sunau cei de la facultate

#17
mia21m

mia21m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2010
"Si-atunci ceilalti, care nu sunt asa de destepti si asa de studiosi, cum promoveaza?".
Nu promoveaza. Sau promoveaza prin noroc, cu numarul minim de credite(30), iar apoi daca continua la fel se trezesc in anul 3 cu 8 restante si se transfera vazand cu ochii,regretand ca nu au facut lucrul acesta mai repede. Nu trebuie sa fi geniu, dar tb studiu. Te vei convinge foarte repede. De ce crezi ca intra 700 si termina mai putin de 200? Si cu licenta au probleme atatia?

#18
touarego

touarego

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2010
Sunt elev pe clasa a 12-a si as ruga pe cineva daca stie sa-mi spuna care a fost ultima medie la loc cu taxa la drept ubb cluj sau daca nu stiti macar exemple de medii cu care ati intrat la loc cu taxa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate