Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce a fost inainte de Big-Bang?

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#37
obivancocosel

obivancocosel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.07.2010

View PosttheMisuser, on 27th July 2010, 20:49, said:

N-am zis niciunde asa ceva.

Hai sa inecrc sa-ti explic mai pe indelete. Tu te-ai incadra la un ciudat oarecum comun.. latelly.. deci pot fi mai multi ca tine. BB insa e iesit din toate tiparele de ciudat (povestite chiar de tine).. astfel incat.. got it ? :)


Te crezi in afara BB sau neizvorat impreuna cu Universul din BB !

PS: Nu ma refer la Brigitte Bardot ! :confuzzled:

Pai odata cu universul prin cauzalitate ne tragem toti din unicitatea asta comica .......eu inteleg prin unicitate nu ceva universal ,  propriu  absolut oricui ......asta-i mai degraba contrariul unicului ...mda


Bustean m-ai lamurit !

:first:

Edited by obivancocosel, 27 July 2010 - 21:12.


#38
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Si BigBang ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui; aceleasi elemente chimice, in cam aceleasi proportii, etc

Edited by theMisuser, 27 July 2010 - 23:27.


#39
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postobivancocosel, on 27th July 2010, 23:25, said:

i-ti suna logic intrebarile de genul asta ?
Nu neaparat, dar dupa mii de ani de crestinism, e cumva normal sa avem un inlocuitor asemanator pt. origini. E cumva in natura umana acest tip de judecata. Numa' hainele-i sunt noi, in rest, same old, same old..
Motiv pt. care-mi vine greu sa discut pe acest subiect vazand reticenta la sugestii alternative. Asa ca.. la-nceput a fost BB-ul. Si-a zis sa fie lumina. Si lumina a fost buna.. and so on. Probabil ca se poate scrie o noua Biblie inlocuind doar pe Dumnezeu cu BigBang.

#40
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Motiv pt. care-mi vine greu sa discut pe acest subiect vazand reticenta la sugestii alternative.
timpu' ciclic nu-i bun,da miniBB sunt bune? :rolleyes:

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Timpul ciclic nu e chiar o idee noua/alternativa.. Exista chiar dinaintea astrofizicii. Oricum, eu n-am comentat nimic de el.

Apropo. Ce-ar fi daca gaurile negre ar fi din antimaterie ? (in special din perspectiva BB)

#42
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Timpul ciclic nu e chiar o idee noua/alternativa.. Exista chiar dinaintea astrofizicii. Oricum, eu n-am comentat nimic de el.

Quote

Ma intreb daca voi cautati vreo idee/raspuns la problema sau doar va etalati intelegerile/limitele despre acest domeniu cutting edge.
:naughty:

Quote

Apropo. Ce-ar fi daca gaurile negre ar fi din antimaterie ? (in special din perspectiva BB)
pai nu stiu daca ar putea exista
adica tot ce ar atrage s-ar anihila reciproca cu materia atrasa,ducand la degajari enorme de energie si posibil la dezintegrarea gaurii negre
sau poate nu? :cursing:

#43
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Mpai.. la cat e de comprimata materia in BH.. ma indoiesc ca mai poti spune ce-a fost la inceput - materie sau antimaterie. E deja doar energie. Ideea asta mi se pare interesanta insa pt. ca nu prea gasim antimaterie in jur. Ori, BH e cam pe langa galaxia ei de obicei ca masa. Si cu BH formata din antimaterie universul e mai echilibrat. Plus ca.. merge bine cu creatia galaxiilor ici si colo si lipsa unui mare BB.

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PosttheMisuser, on 27th July 2010, 17:34, said:

Adica de ce sa fie cel mai apropiat BB la jdemii de miliarde de ani lumina distanta ? Trebuia sa mai vedem vreo 3.. miliarde de BB-uri. Si de ce am presupune ca BB s-a intamplat doar 1 data ? Mai simplu ar fi sa presupunem ca in diformitatile nimicului s-a format cate o galaxie. Si cum ele face poc, arunca una alta-n colo si dincolo si pe ansamblu, toate galaxiile se imping una pe alta. Si tac pac gata cu expansiunea universului.. fara energia neagra si alte brambureli.

(daca ce-am visat eu ieri ajunge mainstream intr-un deceniu, sa va amintiti de theMisuser. cu M. Misuser :D )
Incet incet se renunta la BB. Pun pariu pe-o bere ca-n 10 ani o sa fie considerat o eroare penibila :) (si ca evident, se nasc galaxii pe te miri unde din te miri ce)
o noua teorie blabla

#45
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Un singur tip de energie care nu se transforma deloc. Pentru asta nu este nevoie de timp din moment ce nu se transforma și din energia asta a fost făcut Universul. A spune că nu a fost nimic înainte de Big Bang contrazice principiul de conservare al energiei.

Edited by m3th0dman, 02 August 2010 - 12:20.


#46
obivancocosel

obivancocosel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.07.2010

View Postm3th0dman, on 2nd August 2010, 12:20, said:

Un singur tip de energie care nu se transforma deloc. Pentru astanu este nevoie de timp din moment ce nu se transforma și din energia asta a fost făcut Universul. A spune că nu a fost nimic înainte de Big Bang contrazice principiul de conservare al energiei.

Cum ramane cu un principiu la fel de important ;
Principiul conservari IMPULSULUI !(...dupa cotituri deductive principiile astea-s congruent-identice!)

p=m*v   .......p=m*s/tFara timp =fara impuls !spatiu la fel inexistent atunci

PS: Teorie trasa de coada peste observatii....

In privinta radiatiilor de fond ... se stie ca universul e "cald" e plin de fotoni(nu numai!) zburand in toate directiile in orice volum spatial de unde poati "vedea" sau "asculta" radiofonic UNIVERSUL .....e ca si zgomotul de fond intr-o bucatarie .....vine de la muste (atat timp cat le ai ...) .....in univers zgomotul de fond vine de la materia existenta (stele ,quasari ,pulsari,etc... atat timp cat o ai )

Un zgomot de fond ar fi de constatat abia intr-un loc fara ...."muste"....fara materie ....adica de unde nu poti percepe restul universului (stele,pulsari,galaxii....sori)

:coolspeak:

Edited by m3th0dman, 03 August 2010 - 23:26.
tu viața lungă nu mai ai aici dacă vei continua să scrii în halu' ăsta


#47
Like-Blizzard

Like-Blizzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 24.04.2010
Considera astfel:

Teoria Big Bang este chiar atat de plauzibila ca tu sa te gandesti ce a existat la inceput

Nooo

#48
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postobivancocosel, on 2nd August 2010, 14:09, said:

Cum ramane cu un principiu la fel de important ;
Principiul conservari IMPULSULUI !(...dupa cotituri deductive principiile astea-s congruent-identice!)

p=m*v   .......p=m*s/t
Fara timp =fara impuls ! spatiu la fel inexistent atunci.
Ce implus să conservi? Cine-a zis ceva de mișcare să ai viteză să poți vorbi de impuls?

#49
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Un singur tip de energie care nu se transforma deloc. Pentru asta nu este nevoie de timp din moment ce nu se transforma și din energia asta a fost făcut Universul. A spune că nu a fost nimic înainte de Big Bang contrazice principiul de conservare al energiei.
pai si ce ar fi fost inainte de BB nu ar fi avut legatura cu universul asa cum il stim noi(timp,spatiu etc.),ar fi fost de nedescris la propriu
adica o lume in care legile actuale ale fizicii nu se aplica
in aceste circumstante e la fel de corect sa spui ca nu a fost nimic si ca totul a aparut din neant,ceea ce iarasi ar fi impotriva legilor fizicii

#50
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Probabil un alt Univers care după ce și-a terminat expansiunea a intrat într-o fază de colaps sub influența gravitației (dacă a avut o masă suficient de mare pentru asta ). Este motivul pentru care se emit ipoteze despre materia întunecată și ponderea ei în Univers.După calculele specialiștilor, masa Universului observabil, nu este suficient de mare pentru a asigura colapsul, deci după calculele din prezent trăim într-un Univers deschis și nu într-unul pulsator închis.
După părerea mea , dacă BB a avut loc, înainte de BB a existat un alt Univers cu masă suficientă pentru a asigura închiderea ciclului Univers anterior- Ylem- Univers prezent. Deci mai trebuie căutată materia întunecată, a cărei masă ar putea închide ciclul.

Edited by SylexMM, 04 August 2010 - 22:06.


#51
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
asta suna a timp ciclic,e frumos de crezut,imi place sa cred in asta,dar dpdv stiintific timpul ciclic nu-i foarte bun...

#52
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Dacă nu este așa, atunci BB a fost poate un eveniment singular, ceea ce iar nu sună bine, iar Universul își va continua expansiunea până la moartea termică.

#53
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Si cel mai bine suna ca se nasc galaxii :) Cu mini-bang, fara, ramane de vazut.

#54
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
si de unde materie pentru mai mult de 1011 galaxii? :huh:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate