Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ce a fost inainte de Big-Bang?

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#1
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
Cum putem explica noi cu mintea noastra ce a fost/ce nu a fost inainte de Big-Bang? Este una dintre acele intrebari la care nu putem da un raspuns plauzibil? Exista vreo teorie care sa raspunda la aceasta intrebare?

#2
obivancocosel

obivancocosel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.07.2010

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 19:17, said:

Cum putem explica noi cu mintea noastra ce a fost/ce nu a fost inainte de Big-Bang? Este una dintre acele intrebari la care nu putem da un raspuns plauzibil? Exista vreo teorie care sa raspunda la aceasta intrebare?
Teoriile raspund prin modele ....pe cand acii n-ai ce modela ! Ca n-ai timp, n-ai spatiu. n-ai cazualitate si n-ai ......FONDURI ! (Ca VATICANUL e deja multumit cu Big Banc-ul)


PS: Inainte de Big Banc .....era ce a fost si acum insa intr-o alta dimensiune (POTENTIALITATEA o numesc eu !)  etc.....Desvolta tu !

:thumbup:

Edited by obivancocosel, 26 July 2010 - 19:24.


#3
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 20:17, said:

Cum putem explica noi cu mintea noastra ce a fost/ce nu a fost inainte de Big-Bang? Este una dintre acele intrebari la care nu putem da un raspuns plauzibil? Exista vreo teorie care sa raspunda la aceasta intrebare?

a fost nimic si a explodat

[ http://cnsdev.dk/hosted/Loof/Motivational%20Posters/Big%20Bang%20Theory.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Motorhead, 26 July 2010 - 19:28.


#4
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
A fost pur si simplu nimic! Explozia aia a fost primul "ceva".

#5
obivancocosel

obivancocosel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.07.2010

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 19:27, said:

cum poate exploda "nimicul"  :habarnam:

Mai intai ...ce-i NIMICUL ?
:notangel:

#6
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010

Quote

Big Bang-ul nu spune că ceva a apărut din nimic, el vorbește despre o singularitate dincolo de care nu putem investiga. Acea singularitate nu este un nimic, este doar o altă formă a existenței. Singurii care susțin creația ex nihilo sunt teiștii, care își imaginează un spirit creator inventând materia și energia din nimic printr-un hocus pocus. Faptul că nu putem investiga dincolo de big-bang nu înseamnă că nu poate exista un univers etern, care trece prin diferite faze, sau un univers ciclic, sau un multivers din care ceea ce cunoaștem să fie doar o părticică, sau universuri fecunde care să dea naștere altor universuri prin găurile negre etc.


#7
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postobivancocosel, on 26th July 2010, 20:34, said:

Mai intai ...ce-i NIMICUL ?
:notangel:
asta este un raspuns?  crezi ca are legatura cu intrebarea mea, eu tind sa cred ca nu, pentru ca daca teoria Big-Bang este adevarata, ceva a fost inainte de explozie.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Are Asimov o povestire f. interesanta, iata un rezumat:
- oamenii creaza un AI
- AI se dezvolta, evolueaza in afara dimensiunii noastre, si slujeste omenirea avand raspunsuri la orice intrebari exceptand una: "cum sa limitam entropia?".
- la sfarsitul timpului, ingloband energii imense si cunostiintele unui univers mort, AI gaseste solutia:
- distrugerea sa apocaliptica va crea un nou univers.

E o presupunere ca oricare alta, macar asta e frumoasa :D

Pe scurt, se presupune ca la nivel fractalic modelele se repeta, deci creatia apare din distrugere.

#9
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postobivancocosel, on 26th July 2010, 18:24, said:

PS: Inainte de Big Banc .....era ce a fost si acum insa intr-o alta dimensiune (POTENTIALITATEA o numesc eu !)  etc.....Desvolta tu !

:thumbup:
Bun, deci totul a existat dintotdeauna, cum se mai spune in unele teorii.
Atunci putem inainta la urmatoarea intrebare: "Ce va fi dupa urmatorul Big-Bang?"

#10
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
A fost un punct de dimensiune ce tindea spre 0, masa si densitate ce tindeau spre infinit.

Edited by Dragon Warrior, 26 July 2010 - 19:49.


#11
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postandrei_210, on 26th July 2010, 19:44, said:

Bun, deci totul a existat dintotdeauna, cum se mai spune in unele teorii.
Atunci putem inainta la urmatoarea intrebare: "Ce va fi dupa urmatorul Big-Bang?"
ce este acum, o replica fidela, probabil, dar nu cred ca putem pune intrebarea asta inca.

#12
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 19:52, said:

ce este acum, o replica fidela, probabil, dar nu cred ca putem pune intrebarea asta inca.

De fapt chiar acum exista o infinitate de universe paralele si alternative universului nostru, dar nu le putem atinge datorita invelisului inter-dimensional dintre acestea, iar alte teorii spun ca si acestea se gasesc in acelasi abis cosmic, dar undeva mult dincolo de frontierele universului nostru (se discuta despre universuri-insula).  B)

#13
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010
eu vad asa situatia in momentul de fata : sunt cateva intrebari care impreuna cu raspunsurile lor graviteaza in jurul adevarului dar nu pot avea contact cu el niciodata. Dam raspuns la o intrebare de acest gen tot o intrebare fara raspuns  :wacko:

#14
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Daca Big Bang-ul a fost o mare explozie, de ce rata de expansiune a Universului este intr-o continua accelerare???
Normal ar fi ca  rata de expansiune sa scada cu timpul daca aceasta energie provine dintr-o explozie sau inca mai explodeaza si nu stim noi.

#15
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postavlad18, on 26th July 2010, 20:22, said:

Daca Big Bang-ul a fost o mare explozie, de ce rata de expansiune a Universului este intr-o continua accelerare???
Normal ar fi ca  rata de expansiune sa scada cu timpul daca aceasta energie provine dintr-o explozie sau inca mai explodeaza si nu stim noi.
corect, insa nu putem lua o teorie chiar de buna. Nu stiu daca este intr-o continua accelerare mai ales ca vin unii acum cu o ipoteza cum ca viteza luminii ar scade in timp, ceva asemanator,.

#16
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postavlad18, on 26th July 2010, 21:22, said:

Daca Big Bang-ul a fost o mare explozie, de ce rata de expansiune a Universului este intr-o continua accelerare???
Cuvantul explozie e doar o aproximare a BB, o explozie presupune inprasierea rapida a unor materiale in spatiu,  BB este o imprastiere a spatiului in sine.


Quote

Normal ar fi ca  rata de expansiune sa scada cu timpul daca aceasta energie provine dintr-o explozie sau inca mai explodeaza si nu stim noi.
Asta se intampla datorita faptului ca in spatiu exista pierderi de energie dar universul in sine este un sistem inchis deci nu are pierderi de energie asadar nu incetineste.


View PostnoShadow, on 26th July 2010, 21:26, said:

corect, insa nu putem lua o teorie chiar de buna.
O iei de buna atata timp cat ea e buna.

Quote

Nu stiu daca este intr-o continua accelerare mai ales ca vin unii acum cu o ipoteza cum ca viteza luminii ar scade in timp, ceva asemanator,.

Numai niste tampiti delireaza viteze ale luminii care scad in timp. Viteza luminii in vid este constanta si punct, acest principiu a fost testat si ras-testat de sute de ori pana acum in sute de experimente.

On:
Deocamdata nu putem sti ce a fost inainte de BB, putem doar specula iar cea mai plauzibila explicatie ar fi o gaura neagra aflata intr-un meta-univers.

#17
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,119
  • Înscris: 25.02.2007

View Postavlad18, on 26th July 2010, 20:22, said:

Daca Big Bang-ul a fost o mare explozie, de ce rata de expansiune a Universului este intr-o continua accelerare???
Normal ar fi ca  rata de expansiune sa scada cu timpul daca aceasta energie provine dintr-o explozie sau inca mai explodeaza si nu stim noi.
Pentru ca prima lege din univers este 'cresti, inmulteste-te si stapaneste nimicul !' :)

#18
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View PosttheMisuser, on 26th July 2010, 20:46, said:

Pentru ca prima lege din univers este 'cresti, inmulteste-te si stapaneste nimicul !' :)
irelevat  ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate