Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Ce a fost inainte de Big-Bang?

- - - - -
  • Please log in to reply
208 replies to this topic

#19
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 19:17, said:

Cum putem explica noi cu mintea noastra ce a fost/ce nu a fost inainte de Big-Bang? Este una dintre acele intrebari la care nu putem da un raspuns plauzibil? Exista vreo teorie care sa raspunda la aceasta intrebare?
Daca odata cu Big-Bang-ul a luat nastere timpul, cum poti spune o asa intrebare?  :deadtongue:

#20
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Alt Big Bang. Sau unu mai mic. Sau mai multe Mini Bang-uri.
Daca galaxiile s-ar naste cu un miniBang, aleator asa pe aiurea.. si lumina stelelor lor.. imprastiata-n spatiu.. impinge alte galaxii.. n-am mai avea nici un mare Bang ci mult mai multe miniBang-uri, cate unu de galaxie.

p.s. va place ideea mea ? :)

#21
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postcaroline_hi, on 26th July 2010, 22:03, said:

Daca odata cu Big-Bang-ul a luat nastere timpul, cum poti spune o asa intrebare?  :deadtongue:
aberant ce spui, de unde sti tu ca odata cu Big-Bang a luat nastere si timpul, de ce esti asa de sigur.
Eu pun o intrebare pentru ca nu stiu, tu raspunzi pentru ca ai impresia ca sti.

Edited by noShadow, 26 July 2010 - 21:13.


#22
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

aberant ce spui, de unde sti tu ca odata cu Big-Bang a luat nastere si timpul, de ce esti asa de sigur.
Eu pun o intrebare pentru ca nu stiu, tu raspunzi pentru ca ai impresia ca sti.
inainte de big bang nu a fost nimic
timpul nu are sens decat in prezenta a ceva
deci inainte de big bang nu a existat timp
mie imi place sa cred o teorie a timpului ciclic
big bangul a evoluat dintr-un big crounch anterior care la randul lui a evoluat dintr-un alt BB
desi teoria pare putin deplasata mie imi place :P

#23
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 21:32, said:

tu ai chef doar sa te contrazici
Singurul care se contrazice esti tu cand vorbesti de timp inainte de Big Bang. E ca si cum ai intreba "care e inceputul inceputului?". :lol:

View Postdoctorwho, on 26th July 2010, 21:57, said:

mie imi place sa cred o teorie a timpului ciclic
Asa credeau grecii. Mai mult, credeau ca Universurile astea ciclice erau identice, deci totul se repeta la nesfarsit.

#24
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 20:17, said:

Cum putem explica noi cu mintea noastra ce a fost/ce nu a fost inainte de Big-Bang? Este una dintre acele intrebari la care nu putem da un raspuns plauzibil? Exista vreo teorie care sa raspunda la aceasta intrebare?

Orice vor zice oamenii despre o sursa a BB/ului (agreat de stiinta o vreme, pana ce alti oameni de stiinta vor veni cu teorii mai bulversante, de fapt sunt deja vehiculate), acela, e un raspuns, nimic mai mult.
Ca sa ma aflu in treaba pot sa zic si eu ca inaite de ceva a fost altceva, sau ca ceva a fost dintotdeauna asa, ori ca visam, suntem traiti de fapt de cineva, ceva, ne traieste viata pe noi, sau mintea/constiinta traieste experimentul existential, putem sa scriem multe, important e ce facem cu mentalitatea, inchistarea ei. :)

#25
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Ma intreb daca voi cautati vreo idee/raspuns la problema sau doar va etalati intelegerile/limitele despre acest domeniu cutting edge.
care problema?
daca teoria BB e corecta,atunci inainte de el nu a putut exista nimic
galaxiile nu apar din miniBB-uri,cum e foarte probabil ca nici BB sa nu fi aparut dintr-un BC anterior
fiecare se multumeste cu ce vrea :P

#26
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdoctorwho, on 27th July 2010, 09:48, said:

daca teoria BB e corecta,atunci inainte de el nu a putut exista nimic

De fapt, fizica actuala spune oleaca altceva, si anume ca nu dispunem de mijloace investigative pentru a spune ce a fost "inainte" de Marele Poc (in eventualitatea ca reusim sa dam un sens lipsit de ambiguitate si cu suport fizic pentru notiunea de "inainte" in acest context). Deci orice fraza care incepe cu "inainte de BB era..." este din punct de vedere stiintific o pura speculatie si nimic mai mult, fiindca nimic din ceea ce ar fi existat "inainte" de Marele Poc nu are consecinte observabile in universul cunoscut noua.
Discutia sta bine la sectiunea "Dezbateri pseudo-stiintifice", totusi dintr-un punct de vedere strict rationalist are prea putin sens: nu e altceva decat un exercitiu de imaginatie fara finalitate si fara corespondent in realitate.

#27
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PosttheMisuser, on 27th July 2010, 01:07, said:

Ma intreb daca voi cautati vreo idee/raspuns la problema sau doar va etalati intelegerile/limitele despre acest domeniu cutting edge.
Ai dreptate. E mai misto sa visam mini Big-Bang-uri.  -_-

#28
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010

View PostnoShadow, on 26th July 2010, 20:17, said:

Ce a fost inainte de Big-Bang?
Cam ce-i si acuma ?

#29
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

fiindca nimic din ceea ce ar fi existat "inainte" de Marele Poc nu are consecinte observabile in universul cunoscut noua.
asta-i logic
daca ar fi existat ceva inainte de BB ar presupune si existenta timpului=>BB nu a reprezentat inceputul Universului

#30
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcaroline_hi, on 27th July 2010, 14:08, said:

E mai misto sa visam mini Big-Bang-uri.  -_-
Speculam si noi.. :)
Treaba e ca daca galaxiile apar ca asa vrea muschii lor.. am putea avea universul observabil astazi.. fara sa fie nevoie de un bang primordial.
Din teoria multiversurilor, daca reducem un univers la dimensiunea unei galaxii, lucrurile devin MULT mai simple.

Adica de ce sa fie cel mai apropiat BB la jdemii de miliarde de ani lumina distanta ? Trebuia sa mai vedem vreo 3.. miliarde de BB-uri. Si de ce am presupune ca BB s-a intamplat doar 1 data ? Mai simplu ar fi sa presupunem ca in diformitatile nimicului s-a format cate o galaxie. Si cum ele face poc, arunca una alta-n colo si dincolo si pe ansamblu, toate galaxiile se imping una pe alta. Si tac pac gata cu expansiunea universului.. fara energia neagra si alte brambureli.

(daca ce-am visat eu ieri ajunge mainstream intr-un deceniu, sa va amintiti de theMisuser. cu M. Misuser :D )

#31
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Daca e ne-verificabil ce a fost inaintea Big-bang-ului atunci orice raspuns e la fel de valabil !
daca ai spune ca inainte a existat timp sau orice altceva inseamna ca BB nu a fost inceputul universului

#32
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postobivancocosel, on 27th July 2010, 18:42, said:

Chiar crezi ca ateii sunt cei mai potriviti "credinciosi" in numitul "dumnezeu" sau ai ziso numai asa la categoria religioase/ateism?
Nu de alta dar eu chiar am ajuns la aceasta concluzie, anume ca ateul e ca o "coala alba " numai buna pt. acest scop. Nu e indoctrinat ca religiosi ori spirituali, desigur daca are deschidere, daca nu are o mentalitate habotnica.
si ramane impotmolit in te miri ce cunoastere, for ever.
Sper ca nu te confund :rolleyes:

#33
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postdoctorwho, on 27th July 2010, 17:22, said:

BB nu a reprezentat inceputul Universului
[...]
daca ai spune ca inainte a existat timp sau orice altceva inseamna ca BB nu a fost inceputul universului

Marele Poc nu constituie neaparat "Inceputul Universului" ci doar "Inceputul Universului Observabil/Investigabil prin mijloacele stiintei". Din punct de vedere practic nu e mare diferenta (orice model am adopta, tot aici trebuie sa ajunga prin aceiasi pasi investigabili/testabili) insa conceptual nu e acelasi lucru. Cel mai simplu este sa definesti ca moment de inceput absolut al universului singularitatea initiala ce este urmata continuu fara pauza de BB: e o definitie comoda care reflecta imposibilitatea noastra principiala de a sonda in valori negative fata de acest reper origine (in caz ca ar avea sens sa vorbim despre ele), totusi nu putem afirma absolut ca nu a existat nici un fel de "inainte". Asocierea momentului BB cu inceputul universului este o definitie operativa practica, nu o necesitate teoretica.

#34
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Marele Poc nu constituie neaparat "Inceputul Universului" ci doar "Inceputul Universului Observabil/Investigabil prin mijloacele stiintei". Din punct de vedere practic nu e mare diferenta (orice model am adopta, tot aici trebuie sa ajunga prin aceiasi pasi investigabili/testabili) insa conceptual nu e acelasi lucru. Cel mai simplu este sa definesti ca moment de inceput absolut al universului singularitatea initiala ce este urmata continuu fara pauza de BB: e o definitie comoda care reflecta imposibilitatea noastra principiala de a sonda in valori negative fata de acest reper origine (in caz ca ar avea sens sa vorbim despre ele), totusi nu putem afirma absolut ca nu a existat nici un fel de "inainte". Asocierea momentului BB cu inceputul universului este o definitie operativa practica, nu o necesitate teoretica.
pai da,BB nu ar fi fost inceputul universului asa cum il stim noi
cuvantul inainte e prost ales
nu putem vorbi despre ceva ce tine de timp cand timpul nu exista

#35
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Tocmai d-asta, ca-i prea ciudat momentul, tre' sa fie unic. Ce ne-am face daca numa' ciudatenii ar fi in univers/cosmos ? BB-uri prin vecini/curtea casei, conservari neconservari.. ar fi o varza. Deci, e unic BB :) Si atunci ii putem pune-n carca tot ce vrem.

#36
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

View Postobivancocosel, on 27th July 2010, 20:33, said:

dece crezi ca unicitatea e o trasatura a ciudatului ?
N-am zis niciunde asa ceva.

Hai sa inecrc sa-ti explic mai pe indelete. Tu te-ai incadra la un ciudat oarecum comun.. latelly.. deci pot fi mai multi ca tine. BB insa e iesit din toate tiparele de ciudat (povestite chiar de tine).. astfel incat.. got it ? :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate