Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Hyundai Service Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
ad1r

ad1r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2005
Am avut pe 27 iunie (in miez de zi si de oras) bucuria sa-mi vad de la balcon Hyundai-ul vandalizat de un hot, care s-a gandit ca ar fi bine sa-mi fure tot panoul central pentru un casetofon. A doua zi hopa cu masina in service, in doua-maxim trei saptamani urmand sa o am ca noua (2 saptamani dureaza importul de piese de schimb la Hyundai, instalarea panoului si a butoanelor as putea s-o fac si eu...)

Dupa doua saptamani au inceput povestile, cica a fost nevoie de o reconstatare cu asigurarile si a trebuit refacuta comanda de import piese pentru a include si partea de climatizare de pe panou (inca ma straduiesc sa inteleg cum a ramas climatizarea afara din prima comanda, probabil ca n-o sa reusesc). Vestea buna pe care mi-au dat-o saptamana trecuta a fost ca exista piesele in Belgia or smth, si pe 21 Iulie o sa am masina. De bucurie mi-am facut cererea de concediu, am scos banii de la ciorap etc... vacanta scria pe mine.

Azi, ca tot omul am sunat inainte de a merge sa-mi iau masina, si bine am facut pentru ca am aflat ca masina mea e la fel ca acu doua saptamani, aveau aceeasi "veste buna" pentru mine ca piesele exista pe stoc dar nu in Romania, si ca in doua-trei saptamani masina mea va fi ca noua. Adica exact ca in prima zi  :cursing:

Parerea mea sincera, si singura explicatie pe care o gasesc, e ca piesele care lipsesc acum de pe bordul meu s-au dus la un client mai "important" care probabil se grabea.  N-am de gand sa incerc sa dau mita unor gandaci (care oricum iti cer vreo 15Eur/ora manopera) doar ca sa ma trateze onest (sau sa ma bage in fata...de ce nu? prostii pot sa stea luni de zile in service). Si nici sa ma prefac ca cred minciunile n-am rabdare, sa nu uitam ca nici macar ei n-au rabdare sa faca sa se potriveasca minciunile cu care ma servesc saptamanal.

Nu mai vreau sa calc in porcaria aia de service niciodata, si chiar o sa fac asta. Pacat ca nu mai exista alt service Hyundai in Bucuresti, cum scot masina din service o scot la vanzare, n-am alternativa.

Masini bunicele Hyundai... dar degeaba, cu romanii n-are rost sa te incurci. Mi-a ajuns un concediu stricat.

#2
taiko

taiko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.05.2005

Quote

Nu mai vreau sa calc in porcaria aia de service niciodata, si chiar o sa fac asta. Pacat ca nu mai exista alt service Hyundai in Bucuresti, cum scot masina din service o scot la vanzare, n-am alternativa.

Masini bunicele Hyundai... dar degeaba, cu romanii n-are rost sa te incurci. Mi-a ajuns un concediu stricat.

<{POST_SNAPBACK}>



Acum, faza cu service-ul este o meteahna mai veche a romanilor. Vezi Porche Bucuresti Nord!

Cat despre service, dealerul de la care am luat Hyunadai-ul mi-a spus ca tocmai s-a mai deschis unul undeva pe Viilor. Care este mai ieftin la manopera si mult mai prompt si mai profesionist. Si daca merge in sistemul asta, cred ca sunt sanse mari sa devina principalul si nu secundarul.

Ca informatie, despre ce Hyundai este vorba?

Edited by Tyby, 21 July 2005 - 23:55.


#3
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004
Erw, n-ai s-o vinzi, pentru ismplul fapt ca e masina buna.

Cat despre service'uri (in special cele monopol), in ciuda unor voci razlete, mie nu mi se pare deloc cum c-am avea vreun reviriment in aceasta privinta. Ca vorba aia, romanu' tot roman.  :confuzzled:

#4
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Te invit la Pitesti, dai 40 de lei in plus pe drum dar baietii sunt niste simpatici.
Cat despre faptul ca astepti dupa piese, e ceva normal in Romania.

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
naspa treaba, eu in locu tau faceam scandal acolo, macar sa imi vars nevrii pe cineva:P

Offtopic: Cristi nu stiam ca esti din pitesti :P Ce farmacie ai? poate sunt clientu tau :)

#6
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
tu macar ai permis ma? sau ai fost cu bicicleta in service.

#7
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
am permis de pieton poate. nam spus ca am mers am spus ca as fi mers sa fac scandal :P

#8
ad1r

ad1r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2005
Thx pentru pontul cu service-ul din Viilor, suna promitator, sper sa fie salvarea mea :P . Cat despre service-ul Sebastian din Pitesti, intr-adevar e mult mai bine si ca customer-attention si ca bani, doar ca nu au relatii de decont cu Allianz (si cu multi altii..), deci merg doar la revizii in Pitesti.

Pana una-alta, am venit din concediu astazi, trebuiau sa-mi soseasca toate piesele cel tarziu astazi si am sunat sa planific marea reparatie pe maine... Asa am aflat cu stupoare ca a plecat camionul cu piese din Belgia, pana "vineri, cel tarziu marti" soseste  :death:  (cum o fi asta ... vineri cel tarziu marti... cred ca vroia sa zica poimarti, nu marti). Dupa calculele mele e a 5-a oara cand sunt mintit in fata.

Weekendul asta sarbatoresc o luna jumatate de cand astept niste butoane de climatizare + avarie, si stau cu masina pe bara.

Pe intervalul cat a stat masina in service am platit cateva sute de euro rate de leasing, incerc sa nu ma mai gandesc la asta... De fapt incerc sa nu ma mai gandesc la nimic, toata povestea asta e no comment.

A, si un citat din www.hyundairo.ro:
".... compania a construit un complex integrat Hyundai pentru a oferi satisfactie si multumire celor mai exigenti clienti".

#9
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mda. Nu stiam, eu am asigurarea la BCR Asigurari. Am stat 2 saptamani in Bucuresti si deja m-am ales cu doua zgarieturi de toata frumusetea in parcare. M-am programat la service pe 19 septembrie. Cica in 2 zile e gata.

vand'branza, nu cred ca-mi esti client insa e posibil sa o fi intalnit pe nevasta-mea, a mai lucrat pe la farmaciile Mona si la Santifarm.
Eu am farmacia la Suseni.

#10
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,951
  • Înscris: 17.10.2003
Care Suseni, mey? Suseni-Bogati?

#11
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
De la Pitesti -> Bradu -> spre Stefan cel Mare. Habar n-am unde e Bogati :D dar nu cred ca e tot pe acolo.

#12
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

Cristist50, on Aug 11 2005, 20:06, said:

De la Pitesti -> Bradu -> spre Stefan cel Mare. Habar n-am unde e Bogati :D dar nu cred ca e tot pe acolo.

<{POST_SNAPBACK}>


15 EUR / ora manopera?!?  :w00t:  Da' in ce-ti monteaza bordul frate, in C++ ?
Obraznicie curata pe servisantii mioritici...

Las' ca din 2007/2008 li se impute si lor treaba... n-o sa mai fie importatori unici de masini pentru Ro si automat si service-urile o sa invete ce e aia concurenta. Mama lor de banditi...  :cursing:

#13
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Nu sunt singurii cu preturile astea :D

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mda, in scurt timp voi ajunge cu Tucsonu' la revizie ... va tin la curent cu atitudinea dealer-ului din Galati.

PS: la Ford Galati: 8 eur / h manopera :D La BDT 12-18 eu/h parca  :death:

#15
ad1r

ad1r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2005
Ma gandeam ca ar fi interesant sa aflati ce s-a mai intamplat... la constatare + reconstatare s-au omis gurile directionale de ventilatie, asa ca am ramas fara asa ceva. Abia joi, cand trebuia sa iau masina au observat ca n-au toate piesele si au facut o reconstatare. N-are rost sa spun ca nu aveau pe stoc ambele guri de ventilatie, asa ca mi-au montat masina cu o gaura in partea superioara a panoului central (macar am panou, deci sunt un om fericit  :worthy: )

Asta era vestea proasta, vestea buna e ca in doua saptamani vine si piesa lipsa ... stiti voi, din Belgia  :cursing: .  Oricum peste o saptamana vroiam sa sarbatoresc doua luni de cand ma chinui cu masina prin service, poate asa prind si aniversarea de trei luni.

Si daca tot barfeam, e bine de stiut ca devizul de reparatie e de 30mil (reamintesc, e vorba de un panou de plastic, butoane climatizare, buton avarie, ceas, suport pahare, buton dezaburire si butoane faruri ceata).

Cu toate ca imi vine sa-i dau foc masinii in fata service-ului, trebuie sa recunosc ca totusi exista si niste parti bune la service: nu prea poti sa dai mita (cel putin nu te incurajeaza sistemul de service Hyundai), trebuie sa ai ambitie ca sa reusesti asa ceva. In plus, baiatul de la receptie cu care am lucrat e simpatic si amabil, imi place cum se comporta cu clientii :P

#16
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
ad1r, poti sa specifici te rog despre ce model (masina) e vorba, casetofonul era din fabrica, sau pus de tine ulterior...etc

#17
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
@ad1r , de ce nu ai actionat in vreun fel?? OPC etc?? Scandal acolo, discutii cu seful de service etc.???
Cand vei mai merge in service(sper ca niciodata cu astfel de probleme) cere sa iti dea in scris ce si cum(slabe sanse, dar macar incerci).

#18
taiko

taiko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.05.2005
Mi-am facut revizia la Tucson, 3000 KM. De fapt a fost un schimb de ulei. 6 litri + filtrul m-a costat 308 RON. Si a durat o ora. Sa inteleg ca am avut noroc? Pentru ca nu mi s-au parut de nici o culoare magari sau alte apelative.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate