Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 datasheet crawling

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 

De ce e Cosmote varza

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
ix_

ix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.06.2010
Voi prezenta succint de ce mi se pare Cosmote varza:
1. calitatea convorbirilor
2. internet
3. oferte (la cartele)
4. serviciu clienti

1. In scurtul timp in care am folosit Cosmote, mi s-au intrerupt convorbirile de multe ori, se auzea uneori sacadat, pierdea sunetul, desi aveam semnal bun si eu, si cel cu care vorbeam. S-au mai semnalat astfel de probleme pe acest topic.

2. Mi-am bagat web'n'walk, cateva zile a mers bine (asta a fost cu o luna jumate in urma), apoi au facut varza web'n'walk-ul, practic, au handicapat internetul, nu imi mai functiona nicio aplicatie in afara de browserul wap si nu au anuntat modificarile nicaieri. Imbecilii nu si-au dat seama ca nu poti sa dai internet nelimitat cu 3 euro/luna (3,5 euro cu TVA). Cand si-au dat seama de prostia facuta, au inceput sa handicapeze internetul, astfel foarte multi au renuntat, vedeti ultimele zeci de pagini ale acestui topic.

3. Cosmote are 400 minute in retea, 40 minute nationale pentru 3,5 euro.
Vodafone are 1000 minute in retea, 60 minute nationale, SMS-uri, pentru 5 euro (4 euro in prima luna).
Orange are 1000 minute in retea, 100 minute nationale pentru 5 euro.
Pentru cei care stiti putina matematica, oferta Cosmote e cea mai proasta dintre ele.

4. Am sunat de cateva ori la serviciul clienti de la Cosmote si au fost complet inutili, habar nu aveau nici macar ce se intampla pe acolo. De exemplu, habar n-aveau ca s-au facut modificari la serviciul de internet.

Alte chestii ciudate la Cosmote:
M-am dus sa-mi iau o cartela de reincarcare de 6 euro si a vrut sa-mi dea cartela cu numar, cica e bonus. :lol: I-am zis: "nu, multumesc, am deja cartela cu numar". Au prea multe numere, acum ca au cumparat Zapp? Oricum ar fi, mi se pare o miscare tampita.

Perioada de valabilitate: cu 6 euro ai 3 luni valabilitate, cu 10 euro ai 12 luni valabilitate. :lol: Partea buna e ca (la cartela bonus 48) iti dau 1 euro pe luna, ceea ce inseamna ca, cu 10 euro (fara TVA) vei avea dupa un an (in total) 22 euro.

Daca va intrebati, am renuntat deja la cartela cosmote, dupa putin timp de folosire.
Ar fi o idee buna sa va prezentati si voi experientele voastre cu Cosmote, chiar daca sunt bune sau rele.

Edited by ix_, 21 July 2010 - 12:35.


#2
Burke

Burke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 27.05.2010
La punctul 3 am alta viziune insa in rest is de aceeasi parere.

#3
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010
1. Calitatea convorbirilor e normala.

2. Internetul WNW imi ofera browsing nelimitat si yahoo messenger nelimitat pe iphone cu 3 euro pe luna. Rezonabil... avand in vedere ca il conectez si la laptop...

3. Sunt pe abonament cu o oferta decenta.  5 euro + TVA = 85 nationale si internationale + 500 minute in retea si in Romtelecom + 500 sms in retea. (e cu fidelizare)

4. Nu gasesc ca serviciul clienti e mai bun sau mai slab ca la ceilalti.



P.S. M-as muta in maxim 24 de ore pe alta retea daca convorbirile ar avea o calitate nesatisfacatoare. Nu inteleg ce mai cauti in reteaua asta.

#4
cristian88

cristian88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 22.08.2009
Calitatea convobirilor Cosmote - Cosmote este buna, dar cand sun din Cosmote pe Vodafone se aude foarte prost...

#5
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006
Mie mi se par ok la calitatea convorbirilor, mi se par super la oferte pentru cartela. Mi se par jalnici la relatii cu clientii si la respectul fata de clienti (a se vedea topicul deschis de mine astazi).

#6
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010
http://capitalul.ro/...e-business.html

Cosmote a inregistrat o crestere cu 30 la suta pe segmentul de business




In prezent, Cosmote Romania ofera servicii catre unele dintre cele mai mari companii din Romania, precum Alpha Bank, Altex Romania, ANCOM, Banca Romaneasca, Civitas PSG, Marfin Bank, Marfin Leasing Romania, Raiffeisen Bank si ZTE.


#7
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
30% din cat?  ^_^

#8
cris`

cris`

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2002
De ce este cosmote varza?

1. Ca NU este in stare sa scoata o amarata de extraoptiune de internet pe mobil cum au TOTI ceilalti operatori (orange,vodafone si rds) ;
2. Pe langa faptul ca portalul Webcare parca este facut in bataie de joc si functioneaza cand vrea el (mai ales la partea de rapoarte), NU ai posibilitatea achitarii online a facturilor cu cardul !

#9
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postcristian88, on 21st July 2010, 13:49, said:

Calitatea convobirilor Cosmote - Cosmote este buna, dar cand sun din Cosmote pe Vodafone se aude foarte prost...

Ca sa vezi.. am exact aceeasi senzatie cand sun de pe Vodafone pe Vodafone... o fi de la ei? :D

In rest, propun ori stergerea acestui topic creat, probabil, din plictiseala, ori infiintarea unora corespunzatoare si pentru ceilalti operatori. Folosesc Orange, Cosmote si Vodafone in mod constant si fiecare are bubele lui. Deci, daca e bal, pai bal sa fie. :)

#10
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View PostRaduC_2, on 21st July 2010, 14:00, said:

http://capitalul.ro/...e-business.html

Cosmote a inregistrat o crestere cu 30 la suta pe segmentul de business

In prezent, Cosmote Romania ofera servicii catre unele dintre cele mai mari companii din Romania, precum Alpha Bank, Altex Romania, ANCOM, Banca Romaneasca, Civitas PSG, Marfin Bank, Marfin Leasing Romania, Raiffeisen Bank si ZTE.

Alpha Bank - greceasca
Banca Romaneasca  - detinuta tot de greci (`90% )
ANCOM - statul ;Statul detine peste 40 % din Romtelecom si ceva parti din Cosmote
Civitas PSG - paza si protectie olteneasca  :naughty:  - astia,ca si saormarii,iau ce e mai ieftin in orice ,altceva nu conteaza !
ZTE - 50-100 chinezi care au fost preluati de la Zapp
Marfin Bank - nu am auzit,dar sunt   "unele dintre cele mai mari companii din Romania "
Marfin Leasing - la fel,nu am auzit,dar sunt   "unele dintre cele mai mari companii din Romania "
...apropo de Marfin ..Marfin Egnatia Bank...Greci deci...
Raiffeisen Bank . .aici ofera servicii " la pachet"  mai ales datorita Romtelecom ,de care au profitat cu pachetul de tel fixa & internet .Romtelecom furniza servicii telecom pentru banca din 2005


Nu vreau sa fiu rautacios,insa pe business sunt praf Cosmote .

Edited by Jean Gary Diablo, 21 July 2010 - 13:52.


#11
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Radiografia cosmote in viziunea mea: cele mai bune oferte prepay, oferte proaste postpay, suport clienti total neprofesionist, calitate convorbiri, optiuni net pe mobil varza, acoperire ok.

Edited by wii, 21 July 2010 - 15:44.


#12
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View PostJean Gary Diablo, on 21st July 2010, 14:48, said:

Alpha Bank - greceasca
Banca Romaneasca  - detinuta tot de greci (`90% )
ANCOM - statul ;Statul detine peste 40 % din Romtelecom si ceva parti din Cosmote
Civitas PSG - paza si protectie olteneasca  :naughty:  - astia,ca si saormarii,iau ce e mai ieftin in orice ,altceva nu conteaza !
ZTE - 50-100 chinezi care au fost preluati de la Zapp
Marfin Bank - nu am auzit,dar sunt   "unele dintre cele mai mari companii din Romania "
Marfin Leasing - la fel,nu am auzit,dar sunt   "unele dintre cele mai mari companii din Romania "
...apropo de Marfin ..Marfin Egnatia Bank...Greci deci...
Raiffeisen Bank . .aici ofera servicii " la pachet"  mai ales datorita Romtelecom ,de care au profitat cu pachetul de tel fixa & internet .Romtelecom furniza servicii telecom pentru banca din 2005


Nu vreau sa fiu rautacios,insa pe business sunt praf Cosmote .

Jeane in locul tau as tace...
Printre clienti se mai numara si R.A.T.B., Senatul, Parlamentul, Microsoft (care au si oferte de internet pe mobil, fiind contract strategic) and so on...

#13
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View Postwii, on 21st July 2010, 16:30, said:

calitate convorbiri

Convorbirile sunt f decente de cand s-a dat drumul la 3G.

#14
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View Postwii, on 21st July 2010, 16:30, said:

suport clienti total neprofesionist, calitate convorbiri, optiuni net pe mobil varza, acoperire ok.

Suportul clienti s-a imbunatatit mult in ultima vreme, bravo lor. Calitatea convorbirilor e ok pe GSM si 3 G atata timp cat ai terminal de calitate si semnal relativ bun, acoperirea e si ea ok, la nivelul Orange (chiar peste) si cu foarte mult peste Vodafone, care imi pare a fi chiar ultimul la acoperire.

Edited by danMembruAnonimescu, 21 July 2010 - 17:21.


#15
sladko

sladko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 03.12.2009

View Postix_, on 21st July 2010, 13:33, said:

M-am dus sa-mi iau o cartela de reincarcare de 6 euro si a vrut sa-mi dea cartela cu numar, cica e bonus. :lol: I-am zis: "nu, multumesc, am deja cartela cu numar". Au prea multe numere, acum ca au cumparat Zapp? Oricum ar fi, mi se pare o miscare tampita.

:)) Zapp l-au cumpărat pentru că aveau nevoie și ei de 3G, pentru net pe telefon, nu pentru numere.

Eu am avut o singură experiență cu Cosmote, de vreo 2 luni, cu cartela de 2000 de minute. Dar era prea enervant să tot schimb cartelele.

#16
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010
Mie imi plac aia care dau anunt pe net "cumpar telefon ieftin pentru cosmote" si apoi dau vina pe retea ca se aude prost.

Pai ti-ai luat o pocnitoare cu 30 de lei...

Ia pune cartela intr-un telefon decent sa vedem cum se aude.

Mai ales cu telefonul pe 3G...

#17
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
ceva funny :) : am reziliat si eu contractul cu Raiffeisen Bank in momentul in care au trecut cu telefonia pe cosmote, nu vreau sa fiu cotizant indirect la firma lor de k*t.

Edited by Bukovina, 21 July 2010 - 17:55.


#18
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010

View PostBukovina, on 21st July 2010, 18:54, said:

ceva funny :) : am reziliat si eu contractul cu Raiffeisen Bank in momentul in care au trecut cu telefonia pe cosmote, nu vreau sa fiu cotizant indirect la firma lor de k*t.
Frustrari penibile de angajat RDS care realizeaza ca nici in 10 vieti digimobilul nu va avea succesul massmarket al verzilor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate