Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#487
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mersi denky...Da sunt "om umblat" :) Am fost in Grecia, Italia, Germania, Franta, Olanda si Belgia (plus tarile de tranzit) cu masina insa in ultima perioada (de vreo 3-4 ani) am preferat avionul...Acum din motive subiective si financiare nu imi convine varianta cu avionul. Vom fi 2 persoane + 2 copii < 5 ani...deci bagaje cat incape :) plus ca in IT am nevoie de masina sa ma misc...deci e mai ieftin cu masina. Nu vreau sa aloc mai mult timp Venetiei pentru ca suntem la a 3-a vizita acolo (noi adultii) vrem sa trecem efectiv pentru copii sa vada gondolele si poate ne bagam si la o plimbare scurta...cei 100 euro economisiti de la autostrada se vor duce pe gondola :D

#488
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Variantă de parcare pentru (nu în) Veneția: e (era de de fapt, nu mai știu acum) o parcare vizavi de gara Mestre. Am dat vreo 12 euro pe vreo 8 ore în weekend (în celelalte zile era mai ieftin), plus biletele de tren (1 E/pers/sens), plus timpul pierdut în plus (în 2010). Vezi tu dacă îți convine sau nu. Eu cred că n-aș mai alege soluția asta.

#489
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
A fost cineva cu masina spre Sicilia  trecand cu ferry Igoumenitsa-Bari ? ...vrem sa mergem de revelion pe acest traseu , 3 nopti Bari inclusiv noaptea de revelion si sa vizitam imprejurimile si apoi 9 nopti sa colindam prin Sicilia , schimbam cazarea de 4 ori acolo .

#490
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Am nişte prieteni care au fost anul acesta. Au făcut cu feribotul cca. 9 ore, dar nu am reţinut cât a costat traversarea (maşina şi 2 persoane la cabină), şi nici dacă au traversat la Bari, la Ancona sau la Taranto. O să-i întreb, ne întâlnim joi, Ce te-ar interesa ?


Sănătate şi tcb !

#491
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Noi am ales Bari pentru ca am vazut ca sunt curse zilnice iarna  , preturile le gasesc pe net ...  sunt similare cu cele catre Ciclade , Ovidiu ...noi nu vom lua cabina de dormit , traversarea se face noaptea , la 00,30 pleaca ferry din Igoumenitsa si ajunge in Bari la 9 ,30 , deci 10 ore tinand cont si de diferenta de fus orar intre Grecia si Italia ...m ar fi interesat detalii despre ferry , daca are tangaj mare , daca are net , poate au ceva foto cu ferry ...  traversarea cu ferry iarna ma streseaza cel mai mult , mi e teama de mari agitate pentru ca am rau de mare , sper sa nu fie un ferry prea rapid :)

#492
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Contează mai mult dacă e catamaran sau vas normal. Catamaranul are stabilitate mai mare pe valuri (comparativ cu un vas normal), şi e şi mai rapid.

O să-i întreb joi ce şi cum.


Sănătate şi tcb !

#493
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Am fost noi acum 4 ani de la Igoumenitsa la Bari...sincer nu imi amintesc tarifele dar sigur se gasesc pe ceva site..Am plecat noapte pe la 11-12 si am ajuns a doua zi dimineata... Nu am simtit nimic pe vas..era imens...Noi nu am luat cabina dar va recomand cu caldura mai ales daca a doua zi cand ajungeti aveti de facut sute de km....

#494
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007

View Postbrawnie, on 07 septembrie 2016 - 11:22, said:

Am fost noi acum 4 ani de la Igoumenitsa la Bari...sincer nu imi amintesc tarifele dar sigur se gasesc pe ceva site..Am plecat noapte pe la 11-12 si am ajuns a doua zi dimineata... Nu am simtit nimic pe vas..era imens...Noi nu am luat cabina dar va recomand cu caldura mai ales daca a doua zi cand ajungeti aveti de facut sute de km....

Noi vrem sa ne cazam chiar in Bari , am facut deja rezervarile pe booking , o sa plecam din Ro pe 30 dec ziua si in noaptea de 30 -31 vrem sa traversam cu ferry catre Bari ... dupa ferry nu mai avem sute de km de condus ptr ca 3 nopti vom sta in Bari  ... Ce ati facut toata noaptea , ati putut atipi un pic pe vas :)?... Nu pot sa mi iau cabina decat daca gasesc o super oferta la fata locului pentru ca bugetul este destul de strans , de asta vrem sa  facem vacanta asta in sudul Italiei si Sicilia iarna ...temperaturile sunt prietenoase chiar daca va ploua uneori si oricum vrem sa vizitam ....plaja si baie facem vara in insulele grecesti :)

Am impartit vacanta in felul urmator : 3 nopti in Bari , 3 nopti Noto ,2 nopti Agrigento , 4 nopti Palermo , 2 nopti Giardini Naxos ... nu vrem sa mergem zilnic distante foarte lungi si nici sa schimbam cazarea in fiecare zi .

#495
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
in principiu se poate atipi pe vas...daca gasesti si loc bineinteles...sunt canapele dar trebuie sa le si prinzi libere ca doar nu veti fi singurii care nu isi iau cabina...noi am traversat vara si pe punte (ne-am plimbat un pic si pe acolo) era rece...in decembrie cred ca va fi destul de frig...Poti sa ramai in masina si dormi in masina...intr-un sac de dormit dormi bine mersi daca nu sunteti multi in masina...

#496
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu poti ramane in masina in cursul traversarii. Nu te lasa si oricum, nu cred ca vrei, ca nu-i prea placut acolo. Eu cred ca sunt sanse mari sa gasesti loc pe vreun fotoliu si unde nu doar ca atipesti, ci vei dormi bustean. Eu cel putin asa dorm pe ferry-uri.
Ferry-ul ar trebui sa aiba si fotolii Pullman (sau air-type cum mai sunt cunoscute). Pentru cativa euro in plus poti avea un scaun confortabil, care se rabateaza si pe care vei putea dormi fara probleme.

Mi-am facut si eu revelionul acum 2 ani in zona Bari. Pot sa spun ca n-am deloc amintiri placute de atunci. E drept, am prins si cea mai rea vreme din ultimii probabil 40 de ani sau mai multi. De atunci ne-am zis ca iarna nu mai mergem sa vizitam orase/regiuni. Doar munte si atat, fara altceva.

Edited by biscatrix, 08 September 2016 - 13:28.


#497
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Oooo , da ,biscatrix ... stiu despre ce an vorbesti , eram la Atena de revelionul acela ... dar temperaturile alea chiar au fost  ceva anormal , sa nu uitam ca pe Coasta Amalfi a nins anul  de revelionul ala ceea ce este o minune :) ...  si la Atena a fost frug in noaptea de revelion si pe 1 ian dar urmatoarele 4 zile a fost o vreme f placuta , 16-17 grade ...nu ti trebuie mare noroc sa prinzi si 18-20 in Atena in ianuarie , am fost noi mult prea ghinionisti cu cel mai friguros revelion din ultimii 40-50 de ani ! ...zic sa nu va descurajati !

Stiu ca nu se poate dormi in masina , puntile alea sunt inchise in timpul mersului ...cred ca vom lua air type seat , le am vazut pe ferry catre Santorini anul acesta si o sa le examinez mai bine miercuri , pe ferry catre Milos !
Va multumesc ptr raspunsurile promte !

#498
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
@aylla: am vorbit cu prietenii respectivi. Ei au traversat Igoumenitsa - Brindisi, fiind mai scurtă traversarea (şi deci mai ieftină). Cred că e o soluţie bună, până la Bari mai ai doar încă cca. 120 km.
De obicei se traversează noaptea. Ei nu au luat cabină, au pierdut o ofertă incredibilă (ceva pe la 110 euro - 1 SUV şi 2 persoane - n-am reţinut exact dacă era dus - întors, dar nu contează prea mult, ziceai că ştii preţurile de pe net), fiindcă nu ştiau exact data plecării, apoi a fost prea târziu.
Vasele sunt imense, dar nu sunt catamarane. Au 2 punţi pt. maşini grele şi încă două pt. autoturisme. Din descriere, eu aş zice că sunt de calibrul lui Blue Star Delos, poate o idee mai mari. Sunt dotate cu sistem anti-ruliu şi trebuie să fie marea extrem de agitată ca să simţi ceva. Eventual ia cu tine nişte Emetiral sau alt medicament împotriva răului de mare.
Fotoliile rabatabile, din ce ţin eu minte (din simulările făcute de mine în anii trecuţi pt. ciclade) sunt destul de scumpe, nu la fel cât cabina, dar mai aproape de cabină decât de economy, nu cred că merită. Pe Blue Star Delos am încercat să văd cât de comod stai într-unul, însă nu mi-a plăcut. Pe alte fotolii din alte zone ai şi sprijinitoare pt. mâini, pe când la alea rabatabile n-ai, doar că sunt înalte şi poţi lăsa capul pe spate, însă de rabatat nu se pot rabata prea mult, fiindcă îl deranjezi pe cel din spate. Pt. mine sunt bani aruncaţi aiurea, poţi sprijini capul şi de altceva, nu neapărat de spătarul fotoliului respectiv. Dar, mă rog, eu adorm şi în scaun la calculator, şi rămân aşa ... ca mr. Bean când supraveghea tablourile în muzeu. Deci nu te lua după mine, fă cum crezi tu că vă e mai comod.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 September 2016 - 01:40.


#499
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Multam Ovidiu, n am testat deloc scaunele astea , o sa le incerc si eu ...si noi reusim sa dormim in orice pozitie ,in masina chiar suntem artisti pentru ca o data pe saptamana suntem nevoiti sa o facem , mergem la Bucuresti ptr aprovizionare cu marfa ... Nu suntem mofturosi la conditiile de transport , eu am experimentat raul de mare pe un vas rapid de pasageri  care ne a dus din Napoli pe insula Capri in ianuarie 2016 , jumatate din vas s a resimtit atunci ...la inceput am fost chiar contrariata ,nu intelegeam de ce ne au pus sa ne asezam pe scaunele din spate si de ce un membru al echipajului statea in fata noastra si ne urmarea orice miscare ...credeti ma ,am crezut initial ca e o masura antiterorism ca prea era cu ochii-n patru ...de abia cand a inceput sa se ridice cate o mana in sus si echipajul sustragea pasagerul livid din nava mi am dat seama care i scopul ,pana la destinatie mai mult de jumatate din nava a fost afectata vizibil ,cand au inceput sa imparta pungi la toti pasagerii am inceput sa ma resimt si eu ,sotul n a avut nici pe naiba ��...oricum ,toata ziua pe Capri am simtit un gol in stomac si n am putut sa mananc nimic ,ceea ce n a fost chiar o tragedie tinand cont de preturile de pe insula ��...la intoarcere mi am anuntat sotul ca eu nu mai pun piciorul pe nava aia si am luat ferry cel lent , n am mai facut drumul in 40 de minute ci in aproape 2 ore dar si la jumatate de pret ... Problema a fost ca vasul rapid pleca dintr o parte a portului si ferry lent ne a lasat in alta ,noi avand masina parcata de dimineata acolo ...pana la masina s a intetit si o ploaie care ne a facut fleasca in 10 minute de mers pe jos iar umbrelele nu le mai luasem cu noi pe insula unde temperaturile erau anuntate de 18 g ...n am racit si nici frig nu ne a fost ,in Napoli era caldut chiar si seara , norii parca creau un efect de sera ...sincer ,mi a placut la nebunie clima de iarna in Napoli Posted Image

Hai ca iar m am lungit la povesti !

Ps : pe net imi apare ca ferry ptr Brindisi nu este zilnic in  decembrie -ianuarie si atunci am hotarat sa il luam pe cel catre Bari ...dus-intors la economy , 2 persoane si o masina imi apare un pret de 330 euro , pe site-ul ANEK  unde anunta ca ofera un discount ptr cumpararea si biletului de retur odata cu cel de dus ...am vazut ca ai posibilitatea sa optezi ptr open tickets ptr intoarcere , in cazul in care nu stii  cand e plecarea ...eu totusi inclin sa cred ca nu va fi mare aglomeratie in noaptea de 30-31 ianuarie pe ferry ... cati nebuni plimbareti sa fie in ajunul anului nou :)?

Edited by aylla, 09 September 2016 - 07:38.


#500
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Wouuu , e super ,  la Grimaldi  se pot rezerva biletele ptr 31 decembrie si in momentul acesta : 83 euro , 2 pers + masina , Igoumenitsa-Brindisi,  nesperat de bine ...apoi daca-i asa , imi organizez vacanta in functie de compania asta , sa vedem ce program o sa aiba pentru ianuarie pentru ca deocamdata nu l gasesc deloc

Mii de multumiri , Ovidiu , daca nu erai tu nu cred ca mai cautam ferry catre Brindisi ...ma setasem pe Bari si uite asa cred ca  ma costa aproape 200 de euro in plus ...ca daca pe sens e 83 de euro traversarea vad ca si Grimalti ofera discount de 30 % la achizitionarea biletului tur-retur ...imi vine sa dansez de bucurie :)

#501
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am si eu o nelamurire, am mers de curand de la Innsbruk spre Italia, ma precis in Dolomiti la Arabba si am avut surpriza sa fiu pus plata in Austria (nu mult 9 euro) la intrarea pe autostrada A13, care face legatura intre Innsbruk si A22 din Italia. Mentionez ca aveam platita vigneta pentru Austria!

#502
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postscoty, on 16 septembrie 2016 - 19:12, said:

Am si eu o nelamurire, am mers de curand de la Innsbruk spre Italia, ma precis in Dolomiti la Arabba si am avut surpriza sa fiu pus plata in Austria (nu mult 9 euro) la intrarea pe autostrada A13, care face legatura intre Innsbruk si A22 din Italia. Mentionez ca aveam platita vigneta pentru Austria!

Am platit si eu, parca tunelul ala e motivul.

#503
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Prin Austria pe autostrada mai platesti cate un tunel. Si noi am platit unul cand am mai fost.

#504
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postmdt, on 16 septembrie 2016 - 20:58, said:

Prin Austria pe autostrada mai platesti cate un tunel. Si noi am platit unul cand am mai fost.

M-am documentat si rezultatul este: in Austria sunt cateva drumuri si tunele cu plata, chiar daca platesti vigneta, unele sunt drumuri turistice de inalta altitudine gen, Groscklocner, etc. Aceasta autostrada constuita pe piloni se numeste autostrada Brenner si probabil ca a costa mult si in acest fel se recupereaza costurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate