Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#469
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Nu înţeleg de ce prin Calafat, când există Porţile de Fier şi Defileul Dunării pe malul sârbesc până la Veliko Gradişte. Şi intri pe autostrada spre Belgrad lângă Pozarevac.
Aşa cum vrei tu nu e rău, pt. că ai mai multă autostradă, dar e nasol pt. că vei avea de trecut 2 frontiere în loc de una, iar podul de la Calafat costă. Plus că drumul pe Defileul Dunării e de vis.


Sănătate şi drum bun !

Edited by OvidiuNS, 30 July 2016 - 10:23.


#470
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Mulțumesc, OvidiuNS. ViaMichelin mi-a propus traseul pe la Calafat, am bănuit că prin defileul Dunării e drumul mai prost. Dar dacă zici că e ok, atunci îți urmez sfatul. Mulțumesc!

#471
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
N-am mai fost pe defileu de câţiva ani, nu m-am gândit să fie prost asfaltul, ţin minte că erau o groază de tuneluri şi asfalt d-ăla pus trainic, să ţină şi zeci de ani. Nu cred să se fi stricat.
Ce m-a uimit a fost varianta prin Calafat, care traversează o bucăţică prin Bulgaria şi trece 2 frontiere, deci o variantă mult mai lentă. Nu cred că o bucăţică în plus de autostradă ar putea compensa timpul pierdut şi nu m-am gândit că ar putea să mai fie posibil să fie prost asfaltul, poate ar fi bine să-ţi certifice cineva şi starea asfaltului, că deh, eu n-am mai trecut pe-acolo cam de multişor şi nu vreau să te îndrum greşit.
Dacă nu mai zice nimeni nimic, du-te pe Defileu, totuşi, şi dacă s-o mai fi degradat asfaltul (ceea ce nu prea cred), măcar ai câteva puncte superbe de belvedere asupra Dunării şi malului românesc.


Sănătate şi drum bun !

#472
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007

View PostOvidiuNS, on 30 iulie 2016 - 10:18, said:

... iar podul de la Calafat costă ...
Plus vinieta bulgărească.

#473
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
Asfaltul pe Defileul Dunarii la sirbi nu este prea bun, este peticit in foarte multe locuri, fara gropi insa. Se poate merge insa cu 90-100 km/h. Si eu zic ca este mai bine pe la Portile de Fier + privelistea.
Drum bun si vacanta placuta!

#474
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@madalina2008: nu vrem să doborâm recorduri de viteză, doar să ne întoarcem cu pivoții întregi. Posted Image
90 kmh este absolut onorabil pentru zona respectivă.

Mulțumesc de urări, la fel și vouă!

Edited by Yoda, 31 July 2016 - 10:54.


#475
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Am revenit. Drumul a fost OK, cu excepția vămii dintre Serbia și Croația unde am stat vreo 3 ore. Mult mai bună varianta de la întoarcere, prin Ungaria. Dar pentru cine nu a văzut Cazanele Dunării din partea sârbească, merită ocolul și așteptarea în vamă.

#476
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salutari
Dorim sa petrecem si noi undeva la 10 zile in Italia pe langa Roma...
As dori sa stiu de la Cluj care ar fi traseul cel mai ok pana la Venezia unde va fi prima oprire.
Atat google maps cat si viamichelin imi dau traseu Cluj-Oradea-Bors-Budapesta-Balaton-Ljubljana-Venetia.
Mai departe dupa o vizita de Venetia vom cobori spre Roma pe traseul: Venetia-Bologna-Firenze-Roma.
Poate cineva sa imi spune care ar fi taxele de drum pana in Italia in ce tari se plateste vignetta...si cum e mai bine de facut cu masina in vizita la Venetia....

#477
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Traseul selectat este OK. În Ungaria și Slovacia plătești vignietă, în Italia iei tichet la intrarea pe autostradă, achiți în baza lui la ieșire.
Cost aproximativ 10 (HU) +15 (SLO) +12 (I) = 37 EUR

În Veneția, parcarea supraetajată de la intrare. Vreo 20-25 EUR/zi. Apoi la picior, plus o tură cu busul pe apă. Sau, pentru romantici, o gondolă. :)

#478
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Alta varianta de parcare in Venetia? Nu am de gand sa stau o zi ...Ne-am propus sa ajungem dimineata in Venetia si pe la amiaza sa ne luam talpasita...

#479
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostYoda, on 20 august 2016 - 23:24, said:

Traseul selectat este OK. ĂŽn Ungaria și Slovacia plătești vignietă, Ă®n Italia iei tichet la intrarea pe autostradă, achiți Ă®n baza lui la ieșire.
Cost aproximativ 10 (HU) +15 (SLO) +12 (I) = 37 EUR

ĂŽn Veneția, parcarea supraetajată de la intrare. Vreo 20-25 EUR/zi. Apoi la picior, plus o tură cu busul pe apă. Sau, pentru romantici, o gondolă. :)

Cu precizarea  ca a zis ca sta 10 zile, deci pt intors, mai pune 15 euro la vigneta slovena, inca vreo 5-6 la cea ungara (daca depaseste 10 zile)  iar autostrada pana la venetia e atat doar la dus. Basca pana la Roma, basca intors de la Roma.

Edited by denky, 21 August 2016 - 06:55.


#480
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Pentru Italia poti intra pe www.autostrade.it unde introduci urcarea / coborarea pe autostrada si iti face calculul.
Orientativ, poti calcula dupa formula 5 e  / 60 km. de autostrada (daca imi amintesc bine).
Atentie cand ajungi la pay-toll-ul de iesire, pe ce banda te incadrezi, sa nu ajungi la tonetele cu abonamentele lor. Deasemenea unele puncte nu au casier deci nu poti plati cu cardul. trebuie sa te orientezi la tonetele cu simbol de cash.
Cu vignetele e mai bine sa le iei din timp, cea maghiara de la Mol romanesc si cea slovena de la Mol unguresc. ( cea ungureasca e electronica, cea slovena trebuie lipita pe parbriz, atentie unde, daca nu o lipesti bine iei amenda)
O zi buna.

Edited by agp626, 21 August 2016 - 07:23.


#481
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Exista in Europa autostrada mai scumpa decat in Italia?

#482
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
la noi e cea mai scumpa! am platit dari care stat catpt 100de autostrazi si nu ne am ales cu aproape nimic.
in italia platesti si circuli
in ro platestisi n aipe undesa circuli.

#483
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

View Postanonima1, on 21 august 2016 - 09:44, said:

Exista in Europa autostrada mai scumpa decat in Italia?
Asi vrea  sa scriu ceva despre salariile din Italia, Romania sau Congo dar n-am inspiratie ...

#484
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Multumesc mult de informatii... Stiu de autostrazile din Italia ca sunt destul de scumpe...mai exact costa 5.5 Euro/100 Km si ca sa raspund si colegei anonima...da..este autostrada mai scumpa in Franta...autostrada in FR costa 7 euro/km..., Nu e prima data cand ies din tara cu masina si nici nu e prima data cand merg in IT...la ultima vizita cu masina am facut traseul prin Austria, un prin Slovenia.
Traseul pana la Roma,pe autostrada, m-ar costa undeva la 50 euro dus, 50 euro intors...deci 100 Euro...am sa evit pe cat posibil autostrada in Italia...ma gandesc ca am altceva de facut cu cei 100 euro (+ pretul motorinei mult mai mari pe autostrazi) dar voi vedea cum ajung, cum o fi timpul, daca ne grabim etc...deci in principiu zicem pass autostrazii dar nu categoric..
Noi vrem sa plecam pe 2 septembrie si sa ne intoarcem pe 16,17 septembrie...deci mai mult de 10 zile asa ca v-a trebuie sa luam rovignete si la dus si la intors...la HU vad ca pt o saptamana e 10 Euro pentru o saptamana si 16 pentru o luna...deci imi convine sa iau pe o luna..la sloveni e 15 Euro/7 zile si 30Euro/30 zile...deci nu fac nici o afacere...
Intrebam de Venetia pentru ca vrem sa o vizitam in fuga o jumatate de zi...cum e mai convenabil de lasat masina pe acolo...in nici un caz nu am sa dau 26 euro pentru 3-4 ore cat o sa stam pe acolo...

#485
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postbrawnie, on 21 august 2016 - 13:50, said:

Intrebam de Venetia pentru ca vrem sa o vizitam in fuga o jumatate de zi...cum e mai convenabil de lasat masina pe acolo...in nici un caz nu am sa dau 26 euro pentru 3-4 ore cat o sa stam pe acolo...
Atunci n-are rost sa te duci. Ignora Venetia, nu merita sa-ti bati joc de ea.
Vezi si aici:
http://forum.softped...2#entry19724679

Edited by florinbad, 21 August 2016 - 17:41.


#486
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postflorinbad, on 21 august 2016 - 17:39, said:


Atunci n-are rost sa te duci. Ignora Venetia, nu merita sa-ti bati joc de ea.
Vezi si aici:
http://forum.softped...2#entry19724679

Lasa-l, Florine, ca asa batai de joc sa tot aiba, cu jumatati de zi la Venetia, toata viata! Oricum, cred ca-i om umblat, pe jurnale de casa stie ce vorbeste, deci cred ca e ok.
Brawnie, vezi ca, chiar daca daca nu faci afacere, scutesti o intrare fortata in benzinarie pentru vigneta slovena (sfatul meu e s-o iei pe o luna, din start). La intrarea in Slo dinspre Ungaria nu prea realizezi ca treci granita, in plus drumul ala in lucru e de mers cu viteza legala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate