Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#505
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postscoty, on 18 septembrie 2016 - 07:16, said:



M-am documentat si rezultatul este: in Austria sunt cateva drumuri si tunele cu plata, chiar daca platesti vigneta, unele sunt drumuri turistice de inalta altitudine gen, Groscklocner, etc. Aceasta autostrada constuita pe piloni se numeste autostrada Brenner si probabil ca a costa mult si in acest fel se recupereaza costurile.

Scuza-ma ca insist, dar ia in calcul si tunelul ala lung de la granita austriaco-italiana.

#506
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Tocmai ne-am intors si noi din concediu din italia  Baia Mare - Latina (langa Roma). Drumul a fost fara peripetii, ca si costuri 240 Euro motorina + 16 euro vigneta/30zile la unguri + 30 euro vigneta/30 zile la slovenie + 100 Euro autostrada dus-intors. Am plecat din Ro seara la 18.00 - iesit pe la Valea lui Mihai (Petea era super aglomerat) ajuns in LT a doua zi la pranz, inapoi am plecat pe la 19.00 si ajuns in Cluj de data asta (am intrat pe la Bors) pe la 15.00.
Nu recomand nimanui ruta prin Bors....m-am saturat de mers pe strazi nationale pana la autostrada...

#507
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare prieteni !
Dupa ceva discutii in familie am decis sa incercam sa ne creionam un concediu pt la anul in Italia,mai precis o vizita de 2zile/3 nopti in Venetia cu masina,cu familia.Perioada ar fi undeva in a doua jumatate a lui mai2018.
Sincer,nu stiu daca aici e topicul cel mai bun,momentan de-abia am descoperit topicul si urmeaza sa il lecturez.
Am experienta unui drum cu masina pe Munchen-Salzburg-A10-Villach-Ljubljana-Zagreb-Belgrad-Craiova-Bucuresti dar si Bucuresti-Budapesta-Viena-Salzburg-Munchen.
Vreau,nu-vreau,pentru prima parte a calatoriei nu iau in calcul decat traseul clasic : Bucuresti-Sibiu-Nadlac-Budapesta-Balaton.As dori sa am un itinerariu care sa includa cat mai putin din ce am mai mers in trecut.Traseul totusi as incerca sa il fac spre Venetia cam asa:
Dus:
https://www.google.r...d45.4408474!3e0
Intors:
https://www.google.r...d44.5050832!3e0
Cum din toata "afacerea" asta sotia e interesata mai mult de partea cu Italia(pt care o sa caut info pe topicul dedicat) iar eu cu restul,rog ajutor...pt restul :)
La dus intentionam sa luam cazare 1 noapte la Balaton(Budapesta am vizitat-o anul asta).Ce ?Unde?Cum?Sfaturi?Am cauta o varianta ieftina,buna si cu priveliste.Eventual si intr-o zona unde sa avem unde lua masa seara si dimineata urmatoare(dupa 950km in prima zi nu iti mai arde de prea multe).
In ziua 2 dupa ce plecam din zona Balaton spre Venetia ne asteapta cca 5h45min de condus.Ce am putea face asa pe fuga in Slovenia?Am vizitat Bled(+castelul) si Ljubljana(mai pe fast-foward ce-i drept).Iau in calcul sa ajung tarziu la Venetia,deci sa profit cat mai mult de acea oprire in Slovenia.
Zilele 3 si 4 –Vizita Venetia.
Ziua 5.La nevoie vizita scurta prin oras,decazare si plecare spre casa via AT/HU.Iau in calcul oprire pt cazare oriunde in Austria pe traseul de mai sus(abatere de preferinta mica de pe autostrada)Idem,rog sfaturi ce variante de cazare ar fi interesante(imi cam face cu ochiul zona Wörthersee sau poate Graz) dar astept propuneri :).
Ziua 6.Traseu Cazare AT-Cazare undeva zona Deva/Alba Iulia/Sibiu.Nu vreau hei-rup de 1000+km intr-o zi,mai ales cu Valea Oltuluipe final.
Ziua 7.Cazare Ro-Casa.
Referitor la taxe,dinc e am citit,ar fi de cca 10E vinieta in Hu,9E in Austria,15E in Slovenia plus autostrada in Italia(aici nu am habar inca cat ar fi Trieste-Venetia si Venetia-Villach(AT)) .Intentionez sa merg pe GPL cat de mult se poate(autonomie de aproape 400km pe GPL+inca 450 pe benzina),am ochit cateva statii pe drum.
In AT vad ca in zona pe unde merg la intoarcere doar pe A11 Karawunken ar fi de plata(l-am mai traversat) insa nu am treaba cu el.Pare ca nu as avea alte taxe decat vinieta clasica.
Acum am 29 de pagini de citit.Intre timp,rog sfaturi si pareri de orice fel :)
Multumesc,

#508
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Traseul de intoarcere pana la Gyor e unul destul de cronofag. Zona worthersee e frumoasa, cazarea scumpa, am stat o singura data. Evita Graz-ul, se circula greoi in jurul lui, vesnic se lucreaza.
Ca idee, mi-as reconfigura traseul a.i. sa ai ultima noapte in strainatate, nu la Deva. Ai castiga, zic eu, mai mult concediu.
P.s. fa-i o surpriza doamnei tale si, la intoarcere, du-te in sus spre wiener neustadt, dreapta spre parndorf. Poate doreste ceva din outlet.  Daca nu ti se pare prea departe, puteti lua cazare in parndorf, sau mai puteti merge seara vreo 2 ore si te cazezi pe langa Budapesta. Dimineata, in 2 ore jum esti la tm, mai pui 6 ore si esti in Buc.

Edited by denky, 21 November 2017 - 07:50.


#509
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Iti spun cum am facut eu. Ia-o ca pe o recomandare, nu trebuie sa faci ca mine. Si totusi, ce Dumnezeului cauti prin Ungaria?...

In Italia am fost de doua ori cu masina, un Chevrolet New Spark pe benzina, avand un rezervor cu uriasa capacitate de 35 litri. Posted Image
Am fost prima oara in 2014 pe traseul Serbia-Croatia-Slovenia-Venetia.
Am fost a doua oara anul acesta, in august, pe traseul Serbia-Croatia-Slovenia-Italia (Pompeii, Vezuviu, Napoli, Insula Capri, Costa Amalfi, Caserta, Roma).

In ambele calatorii m-am cazat la dus la Oravita. De ce? Pentru a fi odihnit a doua zi. Traseul se face dintr-o bucata si cam 95% numai pe autostrada.
Am pus traseul pana la Mestre:
https://www.google.r...189!2d45.036189

Am intrat prin Vama Naides (libera ca pasarile cerului), am mers putin prin Serbia apoi am intrat pe autostrada din Serbia (4 euro taxa). In Croatia am platit doua portiuni de autostrada (cam 27 euro in total). In Slovenia am luat vigneta pentru o luna de zile (30 euro).

In Slovenia am vizitat:
- Pestera Postojna
- Castelul Predjama
- Pestera Skocjan (uimitoare)

De la Trieste pana la Mestre nu stiu cat costa autostrada, o sa ma uit diseara acasa (am notat pe undeva toate taxele traseului de anul acesta).

Edited by florinbad, 21 November 2017 - 11:16.


#510
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Adrian,
fiind vorba de luna mai, deci extrasezon pt balaton, eu zic sa ai invedere centrul unei statiuni mai rasarite ( siofok?). daca crezi ca sunteti in stare de efort in plus, m-as uita mai repede pe o cazare spre maribor, poate chiar in oras.
pe fuga in slo puteti face o pauza de cafea in maribor (intr-o ora aveti timp sa dati o raita lejer in zona centrala), puteti vizita una dinre pesteri.
in drum spre venetia mai puteti da o raita prin trieste (zona portului ofera parcare din belsug, chiar in zona centrala), sau opri la castelul miramare. daca nu aveti de gand nicio oprire in zona trieste, pt a evita aglomeratia, sfatul meu e sa alegeti varianta de iesire/intrare in it catre gorizia.
pt varianta de intoarcere va puteti opri in palmanova, udine, klagenfurt.  graz seara e destul, de pustiu, v-as sugera o vizita de cateva ore in timpul zilei. si eu v-as sfatui pt cazare in ultima noapte in hu. e mai ieftin si vizitati mai mult in penultima zi.

Edited by dariuscha, 21 November 2017 - 11:37.


#511
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Autostrada Trieste - Mestre 10.80 E, conf. via ... chelin. Eu îmi aminteam vreo 7, dar au trecut ceva ani.

#512
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Va multumesc pt raspunsuri.
Succint :
@denky-Am vizitat Viena,am mai fost in zona Pandorf de vreo 4 ori Posted Image
Bine de stiut ce mi-ai zis.Am vazut si eu ceva preturi pe booking in zona Wörthersee,nu prea erau de buget Posted Image
Adevarul e ca orice as face,din At/Slo/chiar si Budapesta pana in Bucuresti sunt o groaza de kilometrii si mereu mi s-a parut foarte obositor(chiar si cu 2 soferi).Poate sunt eu prea pretentios dar in afara de Balaton si Budapesta(care am vizitat-o anul asta) parca nu prea ma atrage altceva.
@Florinbad-si la mine e tot un Spark-dar "old" Posted Image .
Din pacate sunt cam satul de DN-urile tarii noastre,am vazut traseul de care zici tu insa prefer autostrada cat cuprinde.Prin Budapesta e mai lung drumul cu vreo 200km dar DN am simtitor mai putin.
Taxele de autostrada in HR+SRB(+SLO) sunt destul de mari fata de vinietele din HU(+AT).Am in plus un incident destul de neplacut la granita SRB-RO de la Portile de Fier 1 care ma face sa ma gandesc de doua ori daca mai calc prin Serbia vreodata.
Zona Oravita am luat-o in calcul dar pentru o vizita in zona Cazanelor,cu alt drum Posted Image
Castelul Predjama-Eh,asta da.E o optiune solida pt o oprire.Posted Image

Edited by AdrianHH, 23 November 2017 - 14:13.


#513
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
Adrian,
la ultima noastra intoarcere cu masina  din it, traseul a fost catva asemanator cu cel gandit acum cu tine si am optat pt o cazare in sarvar. nu ne-a parut rau deloc.
atentie la viteza pe nationale in at, iar in zona de granita cu hu am vazut cateva zone comerciale destul de ok, asta ca tot s-a dezbatut subiectul ''cumparaturi''. si la periferia graz-ului ai variante.

#514
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdariuscha, on 23 noiembrie 2017 - 17:04, said:

Adrian,
la ultima noastra intoarcere cu masina  din it, traseul a fost catva asemanator cu cel gandit acum cu tine si am optat pt o cazare in sarvar. nu ne-a parut rau deloc.
atentie la viteza pe nationale in at, iar in zona de granita cu hu am vazut cateva zone comerciale destul de ok, asta ca tot s-a dezbatut subiectul ''cumparaturi''. si la periferia graz-ului ai variante.

Revin si il atentionez pe Adrian ca in portiunea de ne-autostrada austria-gyor sunt sanse mari de tot sa regrete optiunea, extrem de cronofaga si fara plusuri "peisagiste". Am avut o data "sansa" sa ma ratacesc pe traseul asta si am pierdut o ora jumate fata de traseul normal. Fara stau, pur si simplu din cauza limitarilor de viteza datorate succesiunii dese de localitati.

#515
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
denky, depinde cand ai fost. acum bucata dintre szombathely si gyor are regim de autostrada. practic ii raman cca 50 de km de drum fara . asa e, despre peisaj nimic deosebit.
noi ne-am abatut si in bad tatzmanndorf , o statiune micuta (de pensionari, ingrijita, tipic austriaca) si unde am prins in piateta centrala un concert tare frumos al unei orchestre de copii spanioli.

#516
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdariuscha, on 24 noiembrie 2017 - 10:40, said:

denky, depinde cand ai fost. acum bucata dintre szombathely si gyor are regim de autostrada. practic ii raman cca 50 de km de drum fara . asa e, despre peisaj nimic deosebit.
noi ne-am abatut si in bad tatzmanndorf , o statiune micuta (de pensionari, ingrijita, tipic austriaca) si unde am prins in piateta centrala un concert tare frumos al unei orchestre de copii spanioli.

Acum vreo 3 ani, se lucra la autostrada. Daca e gata, imi retrag (partial) recomandarea. Chiar si asa, nu cred ca merita ruta. Mai ales ca la intoarcere, psihicul e de intors din concediu, opus celui de la dus!

#517
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
noi am ales varianta asta pt cazarea de tranzit. si cum in sarvar am gasit un raport pret/calitate imbatabil, asta a fost traseul!

#518
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Vă salut, am o întrebare pentru voi, apreciez un răspuns de la cei ce știu sigur, nu păreri.
Un prieten s-a întors din Italia săptămâna trecută.
La ieșirea de pe autostradă din greșeală s-a încadrat pe banda de Telpass, a introdus bonul și a primit un fel de chitanță cu prețul de plată al autostrăzii (30 e- Ancona Gorizia) și indicație de plata în termen de 15 zile, după care a plecat mai departe și a ajuns în țară.
Ce se întâmplă dacă nu plătește?

#519
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Va multumesc tuturor pt sfaturi.
Am terminat de facut planul pt Venetia.
Din motive persoanele,la dus posibil sa merg direct,in sensul ca voi dormi undeva o noapte pe drum,dar destinatia va fi fara vizite pe drum.
Intoarcerea din Venetia spre Bucuresti am vrea sa o facem cum ziceam cu 2 nopti de dormit pe drum.Nu ne grabim.
Eh,acum incepe dilema.
Drum spre Bucuresti ar fi pe Varianta 1 :
https://www.google.r...d44.5050832!3e0
Varianta 2 fiind :
https://www.google.r...d44.5050832!3e0
La intoarcere din Venetia(posibil in ziua plecarii sa petrecem cateva ore la plaje,deci posibil sa plecam dupa ora 13-14) am avea de vizitat asa pe scurt orasul Palmanova care ne-a facut cu ochiul.
De acolo,practic,drumurile se separa.
Pe varianta 2(care am studiat-o putin mai bine pana acum) as as putea intra in Trieste cu o mica vizita "de recunoastere" si o vizita la Castelul Miramare.
Cazare in Slovenia(inca nu am cautat o zona,cum ziceam,am ramas fascinat de Bled).
Apoi vizita la Castelul Predjama.Apoi o vizita in centrul orasului Maribor.
De acolo spre casa nu prea mai as avea decat de cautat ultima noapte de cazare.
Insa familia inclina spre o cazare in Austria + ceva de vizitat pe drum spre Szombathely.Pe varianta asta ar fi o oprire in zona Wörthersee si vizita scurta in Graz+ o cazare(as fi preferat ceva bun si rezonabil mai ales in zona alpina).
Aici as avea nevoie de sfaturi ca sa pot pune in balanta ambele variante.
Multumesc!

#520
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008
adrian, varianta 2 nu e atasata, asa ca nu imi pot face decat idee despre ce doresti. oricum, cazarea in bled nu o gasesc deloc potrivita pt ce traseu ti-ai propus.

#521
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdariuscha, on 16 decembrie 2017 - 15:18, said:

adrian, varianta 2 nu e atasata, asa ca nu imi pot face decat idee despre ce doresti. oricum, cazarea in bled nu o gasesc deloc potrivita pt ce traseu ti-ai propus.
Scuze,am dat copy-paste aiurea.
Cam asta ar fi varianta 2 :
https://www.google.r...d44.5050832!3e0

#522
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu aş înclina spre Slovenia. Pe partea cealaltă nu sunt obiective la fel de mişto, plus că de la Trieste până la Făget ai numai autostradă. Am fost la Miramare, am pus şi poze pe Forum, caută la topicul de Slovenia. Şi mai e şi Grotta Gigante, fostă deţinătoare a recordului mondial în ce priveşte mărimea cavităţii (ar încăpea în ea biserica San Pietro de la Vatican), însă sunt de urcat înapoi spre suprafaţă cca. 500 de trepte şi nu e lift.
Spune familiei că am spus eu că e mai fain prin Slovenia.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate