Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cum se verifica Codul Numeric Personal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
face acelasi lucru ca programul de mai sus, doar ca ceva mai complicat decat ar fi nevoie .... si da, exista si coduri gresite in buletine .... respectivii sunt rugati sa se duca pentru preschimbare ... lol

EP

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Programul ce l-am pus eu era identic dar am extras acel enigmatic cod dupa ce era declarat in acel program.
Trebuie sa mai simpificam ceea ce era la inceput complicat.

#21
theunknown85

theunknown85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2004
cel putin prima cifra dupa cod judet reprezinta codul materintatii, ultimele 3 respectiv 3 cifre sunt ptr a valida algoritmul CNP-ului. Stiati ca un CNP poate fi valid chiar daca nu este real ??? Singura conditie e sa indeplineasca algoritmul. Din pacte nu stiu algoritmul. Daca il stie cineva astept un mail pe [email protected].

#22
theunknown85

theunknown85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2004
M-ar interesa mai bine zis cum se calculeaza CNP-ul si nu cum se valideaza.
Ex: Eu am CNP-ul trecut eronat din 12 cifre in loc de 13, cum calculez care este ultima cifra???

#23
theunknown85

theunknown85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.08.2004
Fratilor nu merge programul: Eu am verificat un cnp in care am schimbat prima cifra (e cnp-ul unei tipe) uite asha arata cnp-ul acuma: 1601219100021 - CNP eronat. (2601219100021 - asta e cnp-ul corect).

#24
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
in principiu am cam inteles cum se calculeaza ( pt verificare )
intrebare intrebatoare....
de unde vine constanta aia...
adica..'279146358279'
sex = 2 ( feminin ok)
an,an = 79 ( ok )..apropo ..in ce an a inceput aceasta asociere a persoanelor cu un cod numeric personal ????
luna, luna = 14 ??????? una bucata intrebare ???? dc 14...si nu 12..12 are un an
zi,zi = 63 ??????a doua bucata intrebare ???? luna a '14' din anul 79 a avut 63 de zile....????
eu sincer nu inteleg de unde vine chestia asta...

#25
sfantul

sfantul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 385
  • Înscris: 19.05.2004
iaca ce am observat, in legatura cu constanta :)

279146358279

deci 279 e la inceput si sfarsit.
apoi:
1 + 8 = 9
4 + 5 = 9
6 + 3 = 9


SAU:
2+7+9+1+4+6+3+5+8+2+7+9=63, sa fie ziua = 63 fiindca asa da suma ?

hmmm... cam atat cu logica mea... deocamdata :D

#26
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu stiu de unde exista constanta respectiva, dar algoritmul de verificare este sigur cel de mai sus (verificat pe sute de CNP-uri) ... pe de alta parte asa cum spuneam acolo exista CNP-uri gresite care nu se verifica prin cifra de control ... de , militia de pe vremuri ....

CNP-ul nu se calculeaza , se formeaza din

1 - sex
2 - an nastere
3 - an nastere
4 - luna nastere
5 - luna nastere
6 - zi nastere
7 - zi nastere
8 - cod judet
9 - cod judet
10 - ?
11 - ?
12 - ?
13 - cifra de control

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu cred ca "penultimele " trei cifre vin de la numarul circumscritiei .

#28
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
posibil, dar avand in vedere ca exista si cod de judet, alocarea unei plaje de 3 cifre mi se pare exagerat

#29
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
mai am si eu o intrebare ...
stii cineva prin ce cifra difera CNP-ul a doi copii de acelasi sex, nascuti in acelasi loc, la diferenta foarte mica de timp...eventual 2 gemeni...
as fi chiar curios...
presupun ca vor diferi "peunltimele" 3 cifre...dar nu sunt sigur...

#30
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
ultimele 4, ca nu se mai verifica daca le schimbi doar pe penultimele 3

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,457
  • Înscris: 01.12.2001
Cifrele 10, 11, si 12 sunt numarul de ordine din registrul starii civile
Normal ca nu se verifica CNP-ul 1601219100021 postat de theunknown85
ca e gresit

#32
Toranaga

Toranaga

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 372
  • Înscris: 04.08.2003
cifrele 10, 11 și 12 corespund maternității parcă.
Mai aveți și aici o discuție: http://forum.softped...4&highlight=cnp

#33
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Prima cifra a CNP-ului reprezinta sexul persoanei desemnate prin CNP., dar in acelasi timp este si codificarea secolului in care a fost nascuta persoana. La inceput au avut intentia de a folosi aceasta cifra doar pt sex, dar cand au constatat ca alocarea a doar 2 digiti pentru an produce confuzii au cautat o scapare; cum sistemul era deja proiectat pt  13 cifre si adaugarea celei de a 14-a ar fi pus probleme mari de tot, au gasit smecheria asta.
Prima cifra este pentru sex M, a doua pt sex F:
1/2 - nascuti intre 1 ian 1900 si 31 dec 1999
3/4 - nascuti intre 1 ian 1800 si 31 dec 1899
5/6 - nascuti intre 1 ian 2000 si 31 dec 2099
Nu toate programele cere valideaza CNP-uri recunosc smecheria asta, am avut o reteta pe care cnp-ul incepea cu 4 si CJAS a respins-o fiindca programul lor valida CNP-uri care incepeau doar cu cifrele 1,2,5 si 6. Dupa ei acea batrana care era nascuta in 1898 si care nu mai luase nici o reteta de 2 ani de cand au ei sistemul informatic fiindca nu aparea la ei deloc, si toti ceilalti care sunt in sitatia ei deja ar fi trebuit sa fie morti.
Oricum, deoarece sunt 5 perechi de cifre posibil de folosit, se poate intinde numerotarea pt. 5 secole. Dar deocamdata nu e nevoie, nu?
Btw, fiindca CNP-ul are la final o singura cifra de control se numeste cod autodetector (al greselilor de introducere). Daca avea minim 3 cifre de control putea fi cod autocorector. Dar marimea spatiului de stocare necesar pt o singura cifra in plus este prohibitiva in cazul unei baze de date atat de extinsa cum e asta cu vreo 25milioane intrari.

#34
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
baza asta nu cred ca exista in modul in care te referi la ea ... probabil exista zeci de dosare si fisete in care suntem bagati ca sardinele

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
---------
o singura cifra in plus este prohibitiva in cazul unei baze de date atat de extinsa cum e asta cu vreo 25milioane intrari.
----------
prohibitiva pe dracu. atunci cum naiba isi tin americanii datele ?

#36
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Pai cred ca pe sisteme de stocare mai mari decat ale noastre... Iti dai seama ca au cheltuit mai mult decat Romania in directia asta.  Ziceam ca pentru bugetele noastre de tehnica de calcul ar fi o cheltuiala inutila. Insa daca iese vreun comision.... vezi cum o sa fim singurii di Europa care o sa cumparam atat sistemul european obligatoriu TETRA cat si panarama proprietara si redundanta TETRAPOL...fiindca se duc undeva niste comisioane!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate