Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Cum vedeti civilizatia umana peste 100 de ani?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#55
dicentiu

dicentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 23.01.2011
stiti ce se spunea in 1969 dupa primul zbor pe Luna cu echipaj uman ? se spunea ca pana in anul 2000 se va crea o baza lunara, un mediu asemanator cu cel de pe Pamant, plante, cladiri, ca vom pleca in excursii pe Luna.... e normal sa te gandesti la asa ceva dupa ce oamenii au ajuns pe Luna.

si unde suntem acum in 2011 ? ce progrese s-au facut ???

100 de ani nu e chiar asa mult ! mai ales ca trebuie rezolvate probleme ca foametea, suprapopularea, resursele energetice.. !!  

lasati literatura SF(in special Cyber-sapiens care e rupt de realitate, traieste in lumea lui)

#56
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdicentiu, on 4th May 2011, 10:06, said:

stiti ce se spunea in 1969 dupa primul zbor pe Luna cu echipaj uman ? se spunea ca pana in anul 2000 se va crea o baza lunara, un mediu asemanator cu cel de pe Pamant, plante, cladiri, ca vom pleca in excursii pe Luna.... e normal sa te gandesti la asa ceva dupa ce oamenii au ajuns pe Luna.

si unde suntem acum in 2011 ? ce progrese s-au facut ???

100 de ani nu e chiar asa mult ! mai ales ca trebuie rezolvate probleme ca foametea, suprapopularea, resursele energetice.. !!  

lasati literatura SF(in special Cyber-sapiens care e rupt de realitate, traieste in lumea lui)

Aceasta este cat ai prins aici, eu activez pe vreo 4-5 forumuri importante sub acelasi nume, sunt activ din 2006 ca Endinion / Cyber-sapiens /Infinitty, an deschis si condus mai mult de zece topice cu zeci de pagini, ...

Stiu foarte bine cum va evolua lumea si cand!

daca mai intri aici poate am sa fac un ocol intrgii mele teze.  :console:

#57
temporal13

temporal13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 13.04.2011
Daca vreti sa stiti cum va arata lumea peste 100 de ani, cititi " O zi perfecta ",de Ira Levin. Eu cred ca exact asa va arata societatea in viitor, cum e descrisa in carte.

Editat de temporal13, 04 mai 2011 - 11:30.


#58
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostCyber-sapiens, on 28th September 2010, 19:59, said:

Pe ce te bazezi cand spui WW3 ?! Cine cu cine ?! Germanii au invatat o lectie dura, iar cei din exteriorul Europei, adica islamul, se lupta pentru propria independenta, un razboi mare pt. ei ar fi genocid, ar ramane fara infrastructura, apa potabila, etc, adica s-ar intoarce in epoca de piatra, cam cum a patit Irakul, ori chiar mai rau.
Vest vs.rest.
Si daca lumea a treia ar iesi probabil cea mai greu atinsa nici vestul n-ar mai salva mare branza.

#59
temporal13

temporal13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 13.04.2011

View PostCyber-sapiens, on 13th September 2010, 21:16, said:

Viitorul este supratehnologic, dar cu oameni destul de liberi.
Da... cata libertate vom avea... :))

Astia vor sa ne bage cipuri in urmatori ani... Probabil se va ajunge pana la un punct cand "guvernul" va sti ce mancam, la ce ne gandim, ce am vrea sa facem, in aceeasi secunda.

Chiar nu imi inchipui cum am putea scapa de aceast Big Brother...

Mi-ar placea sa cred ca parte din societatea sub "sclavie" se va ridica si isi va lua talpasita spre o alta planeta din sistemu solar, sau din afara lui, in timp ce ceilalti disperati dupa putere si dupa bani vor ramane.

Editat de temporal13, 04 mai 2011 - 11:38.


#60
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007
Este foarte dificil sa stabilim un interval de timp fix in care sa pozitionam anumite schimbari in societatea umana, de aceea voi trasa cursul evenimentelor fara a indica o cronologie exacta pentru toate acestea.

1. Peste 40-100 de ani vom traii cu totii intr-un cyberspatiu /spatiu virtual (gen MATRIX) si de aici vor proveni toate schimbarile sociale conexe.

2. Atunci cand hidrocarburile vor fi prea putine si slab rentabile pentru a fi comercializate de catre marile consortii transnationale, atunci vom trece pe energie ieftina si infinita (energie geo-termala prin foraje la zeci de km in crusta planetei si hidrocentrale pe curentii oceanici) probabil acestea se vor petrece in intervalul 2050-2200 ?

Punctul 1. si pc. 2. reprezinta o analiza succinta a principalelor salturi evolutive ce vor avea loc in viitorul apropiat si pot fi dezvoltate mai pe larg.

La pc. 1 putem discuta despre realizarea conexiunii directe dintre neuroni si sistemele electronice de calcul, despre "virusarea" sistemului nervos, softuri electrice-informationale sintetice care vor anula durerea la comanda, incetinirea constienta-controlata a functilor vitale, coma indusa in scop chirurgical, stimularea neural-electronica a sistemului imunitar, organe de simt suplimentare cu legaturi wirelles la creierul nostru, etc.

- Hibernarea auto-indusa prin trusa de prim ajutor, respectiv un tub cu gaz aer-hidrogen sulfurat de concentratie mica, ea se va gasi pretutindeni (in masini, locuinte, institutii, strazi, zone de agrement, ...).


2040-2200 DILEMA BIOSINTETICULUI (problema robotilor)
In acest interval omul va trebui sa se adapteze intr-un mediu concurential cu robotii, ceea ce va reinventa conceptul de om.
Probabil candva dupa 2100 (2150-2295) nu vor mai exista oameni in forma biologica, ci doar sub forma robotica si digitalizata, totul va parea neschimbat, insa sub pielea siliconica se vor ascunde oase de plastic, vene cu lichid hidraulic, ...

#61
temporal13

temporal13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 13.04.2011
Daca vom putea sa facem totul numai cu mintea, cu ajutorul tehnologiei, stand in fotoliu, atunci ne vom transforma in niste fiinte statice, cu capu mare si corp pricajit...

Desi am mai recomandat-o, " Ultima intrebare " , de Isaac Asimov, descrie si ea destul de bine cum va fi viitorul...

Editat de temporal13, 04 mai 2011 - 13:05.


#62
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttemporal13, on 4th May 2011, 13:58, said:

Daca vom putea sa facem totul numai cu mintea, cu ajutorul tehnologiei, stand in fotoliu, atunci ne vom transforma in niste fiinte statice, cu capu mare si corp pricajit...

Desi am mai recomandat-o, " Ultima intrebare " , de Isaac Asimov, descrie si ea destul de bine cum va fi viitorul...

Nu vom apuca sa ne "transformam in niste fiinte statice, cu capu mare si corp pricajit..." pentru aceasta este nevoie de milioane de ani de evolutie. Pur si simplu vom deveni din ce in ce mai sedentari, mai bolnavi, traind mai putin. Unii vor parasi echilibrul si se vor nenoroci, iar altii ...
Chiar si astazi multi oameni lucreaza zi lumina prin intermediul calculatoarelor (in domeniul IT si bancar/ financiar), conteaza fiecare in ce masura isi gaseste echilibrul.



Sa nu uitam ca oamenii trecutului nu aveau sali de fitnes, ...

#63
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007
Iata si cateva profetii ce nu depind de evolutia tehnologica /de oameni:

Peste 100 de ani->

1. Florida va fi sub ape;
2. Los Angeles ori/si San Francisco vor fi distruse de catre un mare cutremur;
3. Mega furtuni solare vor induce schimbarea tehnologiilor electrice si electronice spre dispozitive fotonice si electronice izolate ...

4. Supermaterialele vor conduce la disparitia saraciei si realizarea utopiei ?!


SI-SI-SI-SIiiiii!!!

5. Daca va slabi Gulf Streamul (Curentul cald al Atlanticului de NE), atunci Civilizatia europeana o sa dispara, va avea loc o migratie de proportii a: britanicilor, scandinavilor, balticilor, germanilor, rusilor, olandezilor, belgienilor si polonezilor, spre Noua Zeelanda, Australia, Canada, etc.

#64
temporal13

temporal13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 13.04.2011
Domle, da masini ca in "Al 5-lea element" cand vom avea ? :P

#65
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

View Posttemporal13, on 6th May 2011, 14:16, said:

Domle, da masini ca in "Al 5-lea element" cand vom avea ? :P

Deja exista de prin anii '70 (saltele zburatoare si aparate ultrausoare de zbor aka deltaplane cu motor), insa supermaterialele le vor face sa semene leit cu acele aparate la care te referi, insa aceasta dupa liberalizarea supermaterialelor (aerogeli, zilon, kevlar), adica dupa ce industria hidrocarburilor va deveni falimentara, adica dupa 2050 /2200 !

#66
temporal13

temporal13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 13.04.2011

View PostCyber-sapiens, on 6th May 2011, 17:19, said:

, adica dupa 2050 /2200 !
:( Nu stiu daca mai apuc... Poate gasesc mai devreme vreo masina din asta, in stadiu de proiect, poate merg cu ea macar la 1 metru inaltime :P

#67
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.015
  • Înscris: 05.09.2007
Tehnologii emergente:
1. Ingineria genetica
2. Nanotehnologiile si nano-botica
3. Fisiunea avansata si fuziunea
4. Avansarea AI si a bio-tehnologiei
---------
Din punct de vedere socio-economic nu cred ca situatia se va schimba.
In 1858 Lincoln avertiza ca natiunea americana asa nu poate exista. Jumate sclavi, jumate liberi.
un secol jumate mai tarziu, asa exista tot globul. Jumate saraci, jumate "bogati, acceptand minimul de 2$pe zi ca standard al bogatiei.

In termen scurt, China cu capacitatea ei mamut va lua locul SUA dpdv economic.

Totusi cele mai mari provocari sunt de natura ideologica, fundamentalismul religios afectand civilizatia, schimbarile climaterice afectand agricultura si economia, iar apogeul resurselor usoare <petrol dulce> facand energia ceva scump, pentru care muncesti din greu.

Nu cred in suprapopulare, ci in foamete. Ultimii 50 de ani au adus produse agricole din belsug, cadou pentru natiunile sarace, care s-au reprodus mult si in teritorii neprielnice. Scumpirea alimentara va aduce panica si infometare in acele regiuni, sub nici o forma puterea atomului nu trebuie sa incapa pe acele maini, iar gardurile sa fie facute mai inalte si cu un voltaj mai mare.

Daca se va relua explorarea spatiala, omenirii in ansamblu ii vad un viitor glorios!

#68
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostHighlander91, on 9th May 2011, 17:05, said:

Tehnologii emergente:
1. Ingineria genetica
2. Nanotehnologiile si nano-botica
3. Fisiunea avansata si fuziunea
4. Avansarea AI si a bio-tehnologiei
---------
Din punct de vedere socio-economic nu cred ca situatia se va schimba.
In 1858 Lincoln avertiza ca natiunea americana asa nu poate exista. Jumate sclavi, jumate liberi.
un secol jumate mai tarziu, asa exista tot globul. Jumate saraci, jumate "bogati, acceptand minimul de 2$pe zi ca standard al bogatiei.

In termen scurt, China cu capacitatea ei mamut va lua locul SUA dpdv economic.

Totusi cele mai mari provocari sunt de natura ideologica, fundamentalismul religios afectand civilizatia, schimbarile climaterice afectand agricultura si economia, iar apogeul resurselor usoare <petrol dulce> facand energia ceva scump, pentru care muncesti din greu.

Nu cred in suprapopulare, ci in foamete. Ultimii 50 de ani au adus produse agricole din belsug, cadou pentru natiunile sarace, care s-au reprodus mult si in teritorii neprielnice. Scumpirea alimentara va aduce panica si infometare in acele regiuni, sub nici o forma puterea atomului nu trebuie sa incapa pe acele maini, iar gardurile sa fie facute mai inalte si cu un voltaj mai mare.

Daca se va relua explorarea spatiala, omenirii in ansamblu ii vad un viitor glorios!

Daca nu o sa intri in detalii o sa credem ca ne-ai spus ce s-a intamplat deja.
Uite un site unde vei gasi toate acestea cu descoperiri saptamanale: http://www.sciencedaily.com/  ;)

In domeniul geneticii desi exista multe descoperiri si vor exista tot mai multe, cele mai optimiste previziuni ale geneticienilor cu privire la partea aplicativa se refera la " peste cateva secole bune" probabil prin 2500 !  :w00t:

#69
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005
lipsa

#70
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007
adica ?!  :yawn:

#71
vegatronix

vegatronix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 145
  • Înscris: 02.05.2011
Parerea mea e ca vom avea o mare problema. Cred ca va fi o mare problema cu mancarea pentru ca si acum suntem foarte foarte multi pe planeta iar populatia creste in ritm ametitor. Clima devine din ce in ce mai aspra. Va avansa mult tehnologia informatica, cred ca hidrocarburile se vor folosi doar in alimentarea unei mici parti din industrie si va fi folosita doar pentru masinile care fac transport, vapoare, utilaje, masini de epoca. Masinile care vor fi pentru uzul casnic vor deveni electrice in marea majoritate. Viata va fi din ce in ce mai scumpa, va aparea si potiunea care vindeca sida. Nici peste 100 de ani nu vom reusi sa colonizam alta planeta dar vom reusi sa punem piciorul pe Marte. Ipodurile , ipadurile vor fi piese de muzeu, oamenii vor fi mai inchisi,mai individualisti, se vor dezumaniza din ce in ce mai mult, vor considera demodata pozitia misionarului , vor mai fi tragedii, cutremure, tsunami-uri. Otelul Galati va mai fi campioana Romaniei de inca 78 de ori, vor castiga 16 cupe ale campionilor si va deveni cea mai titrata echipa din Romania.

Editat de vegatronix, 21 mai 2011 - 15:36.


#72
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postvegatronix, on 21st May 2011, 16:36, said:

Parerea mea e ca vom avea o mare problema. Cred ca va fi o mare problema cu mancarea pentru ca si acum suntem foarte foarte multi pe planeta iar populatia creste in ritm ametitor. Clima devine din ce in ce mai aspra. Va avansa mult tehnologia informatica, cred ca hidrocarburile se vor folosi doar in alimentarea unei mici parti din industrie si va fi folosita doar pentru masinile care fac transport, vapoare, utilaje, masini de epoca. Masinile care vor fi pentru uzul casnic vor deveni electrice in marea majoritate. Viata va fi din ce in ce mai scumpa, va aparea si potiunea care vindeca sida. Nici peste 100 de ani nu vom reusi sa colonizam alta planeta dar vom reusi sa punem piciorul pe Marte. Ipodurile , ipadurile vor fi piese de muzeu, oamenii vor fi mai inchisi,mai individualisti, se vor dezumaniza din ce in ce mai mult, vor considera demodata pozitia misionarului , vor mai fi tragedii, cutremure, tsunami-uri. Otelul Galati va mai fi campioana Romaniei de inca 78 de ori, vor castiga 16 cupe ale campionilor si va deveni cea mai titrata echipa din Romania.

Eu zic ca aceasta stare ne este auto-indusa, eu traitor la tara, pe o suprafata de 50 metri patrati produceam atatia cartofi ca puteam traii un an de zile doar consumand asa ceva, iar 70 % din terenurile comunei erau necultivate servind ca pajisti ori nici macar astfel fiind pline de usturoita-pipirig de seamana cu iarba dar nu este buna pentru nimic.

Aveam vecini care pe 100 metri patrati cultivau ceva cartofi, apoi varza, fasole, gulii, morcovi printre sirele de malai, niste floare de soare pe marginea holdei si din toate acestea mai si duceau la piata, nu castigau mare lucru, poate niste bani de paine, niste zahar si ceva banuti pentru altele (vindeau samanta la paharel, vindeau vin de casa, verzituri- marar, menta, cimbru, loboda, salata, patrunjel, apoi malai in lapte, fasole-pastai, fasole boabe, eventual niste castraveti si ardei).

Editat de Cyber-sapiens, 22 mai 2011 - 08:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate