Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Labdrador Retriever sau Ciobanesc German ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Ptrorce

Ptrorce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2010
Salut !

Ma numesc Ionut am 20 de ani urmeaza sa dau la Fac de Politie Comunitara si Fac de Drept iar  de mult timp imi doresc un caine de companie..! Prietenii din ziua de azi se schimba dupa cum bate vantul,iar eu doresc un prieten canin devotat Bunicul meu are deja 2 caini, ( 2 pechinezI ) am crescut alaturi de ei dar nu sunt  cea ce imi doresc eu de la un prieten canin de suflet. De mic mi-am dorit Ciobanesc German, devotamentul lui fata de stapan si curajul m-au acaparat.Insa de cateva luni m-am imprietenit cu un prieten care are un Golden Retriever . Un caine foarte foarte energic , zbuciumat, jucaus si un iubitor de mare ! ( Stau la mare , la Constanta  ) am fost cu el la plaja acum 2 luni , ce pot sa zic decat ca m-a lasat " masca" cand am vazut ca se ducea fooarte in larg dupa sticla cu nisip care i-o aruncasem in apa ..! S-a dus dupa ea sa intors cu ea in gura innotand ..am fugarito un pic sa imi cedeze sticla din gura si tot asa cam juma de ora ! Nici pe stapan nu il asculta la comanda ,apropo. Este o fire mai incapatanata sau cel putin asa mi-a lasat impresia, acum serios nici baiatu nare timp sa se ocupe de dresaj.
Bun!, ca sa nu o mai lungesc  atata, va spun doar ca in seara asta am preferat sa ma uit la  " Me and Marley " decat  sa vizionez finala .Un film  plin de romantism,  comedie dar si drama despre un cuplu si un pui de Labrador ca le-a schimbat viata ! ( Vil recomandt cu caldura  )
Intrebarea mea este  " Ce imi recomandati sa imi cumpar ?  ( Stau singur intr-un apartament cu 2 camere , baie , hol mic, si bucatarie )Un Labrador Retriever de care m-am indragostit acum ceva scurt timp , care m-a atras prin dragostea lui fata de stapan, energia lui  de a se juca,alerga toata ziua , si mai ales faptul ca i place sa inoate sa alerge pe plaja sa se zbenguie sa fie liber si jucaus .  singurul lucru care mar face sa dau inapoi fiind faptul ca nu cred ca o sa pot sa fiu mereu calm si rabdator cu el  mai ales ca este foarte "acum aici, intr-o secunda alearga dupa muste " . Imi este frica ca nu o sa pot sa am control asupra lui , adica joaca joaca dar mai trebuie sa fim seriosi ! Sa stiu ca daca   i zic sa vina ca, trebuie sa plecam sau ca nu e voie acolo, sau eu stiu orce alteceva ma asculta. De acea sunt in impas deoarece stiu cu siguranta ca un Ciobanesc German nu sar abate de la cuvantul meu, m-ar apara,  cred eu ca ar fi jucaus dar nu la fel ca un Labrador  sau nu ar avea acelasi farmec, imi este teama ca Ciobanescul German defapt este un caine care  vrea de la mine ordine, disciplina , paza si nu stie prea mult sau nu gusta prea mult alergatu dupa pescarusi pe malu mari, sau apa marii ,...
Eu sincer imi doresc un caine  care  stie sa se joace , sa alerge sa aduca osul inapoi , sa se prosteasca prin parc, pe plaja sa fie plin de viata dar imi doresc in clipele cand vreau sa fie serios , devotat si ascultator sa stiu ca daca   trebuie sa stea langa mine  si nu cu lesa , ptr ca trec masini , s-au vin alti caini nu trebuie sa alerg dupa el prin mijlocul intersectiei, sau sa stau sa ma rog de el sa ma urmeze , sa vina acasa......Vreau sa am incredere in el atunci cand trebuie  ca doar pentru binele lui o fac ( il feresc de necazuri )

Stiu poate vam plictisit sau  nu ma intelegeti prea bine la ora asta ,dar chiar imi doresc un prieten canin ,m-ai ales cand toti cei din jur incep  sa deraieze si se apuca de cu totul altceva ....Imi doresc un caine deoarece stiu ca el nu ma tradeaza nu ma minte, nu se imbata , nu face scandal sau orce alteceva ce prietenii mereu gasesc sa te surprinda... ( Va rog sa imi scuzati greselile de ortografie sau expresile folosite ) M-am grabit sa scriu acest topic din entuziasm si sper ca nu pocit prea mult lb noastra romana

#2
red_dog4ever

red_dog4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,371
  • Înscris: 22.05.2008
As alege golden retriever. E foarte devotat, iubitor, jucaus, se ataseaza foarte repede de stapan.  Labradorii in general iubesc foarte mult copiii.

L.E. daca il inveti de mic toate "regulile" tale nu o sa ai probleme.

Edited by red_dog4ever, 11 July 2010 - 23:34.


#3
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
pt un politist comunitar, esti f slab ca fire, din moment ce vrei sa-ti iei golden retriever.
si ciobanestii germani pot face astfel de lucruri daca il inveti.
ia-ti ciobanesc si dreseaza-l, astfel o sa incepi sa-ti modifici si tu comportamentul si o sa devii un pic mai rigid si serios, exact ceea ce-i trebuie unui astfel de om.

#4
Ptrorce

Ptrorce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2010

 red_dog4ever, on 12th July 2010, 00:25, said:

As alege golden retriever. E foarte devotat, iubitor, jucaus, se ataseaza foarte repede de stapan.  Labradorii in general iubesc foarte mult copiii.

L.E. daca il inveti de mic toate "regulile" tale nu o sa ai probleme.




Am incredere in ce imi spui, dupa cum am specificat mai sus , tovarasul meu nu prea i dedica timp si e cam incapatanat si neastamparat dar vorba ta daca de mic il invat ,  nu cred  ca o sa apara probleme ! Multumesc inca o data...

#5
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009
raspunsul pe care il vrei ti l-ai dat singur. un caine devotat, jucaus, energic, iubitor este mai mult golden retrieverul. este un "familist" daca i-as putea spune asa si sunt convinsa ca ti-ar face viata frumoasa. am citit cate ceva despre rasa asta si de-asta pot sa spun... in schimb ciobanesc germanul cred ca este un caine mai serios si ii sta mai bine in postura de caine detectiv si protector. nu pot sa nu fiu subiectiva pentru ca mie chiar imi plac golden retrieverii, au aspect frumos, micul dezavantaj fiind ca trebuie periati regulat, dar blana lor frumoasa merita.
acum nu confunda golden retrieverul cu labrador retrieverul (corcitura intre labrador si golden). blana este putin mai lunga, respectiv scurta.
orice rasa ti-ai lua, daca il vei dresa sunt convinsa ca iti vor respecta ordinele.

#6
Ptrorce

Ptrorce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2010

 furculita_cu_luneta, on 12th July 2010, 00:56, said:

raspunsul pe care il vrei ti l-ai dat singur. un caine devotat, jucaus, energic, iubitor este mai mult golden retrieverul. este un "familist" daca i-as putea spune asa si sunt convinsa ca ti-ar face viata frumoasa. am citit cate ceva despre rasa asta si de-asta pot sa spun... in schimb ciobanesc germanul cred ca este un caine mai serios si ii sta mai bine in postura de caine detectiv si protector. nu pot sa nu fiu subiectiva pentru ca mie chiar imi plac golden retrieverii, au aspect frumos, micul dezavantaj fiind ca trebuie periati regulat, dar blana lor frumoasa merita.
acum nu confunda golden retrieverul cu labrador retrieverul (corcitura intre labrador si golden). blana este putin mai lunga, respectiv scurta.
orice rasa ti-ai lua, daca il vei dresa sunt convinsa ca iti vor respecta ordinele.


Multumesc mult pentru rabdare sii parere .....Off grea  decizie  :lol

#7
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
eu as zice un Ciobanesc German
1.e bun pt paza,adica te pazeste pe tn si iti pazeste si casa
2.sunt destul de ascultatori,daca il mai si dresezi e bijuterie....
http://www.cainele.c...nesc-german.jpg

Edited by bilibistrocizel, 12 July 2010 - 00:07.


#8
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009

 Ptrorce, on 12th July 2010, 01:03, said:

Multumesc mult pentru rabdare sii parere .....Off grea  decizie  :lol
cu placere. dar sa te gandesti bine pentru ce vrei acel caine. nu cumva au aparut corcituri si intre retrieveri si ciobanesti? :lol:

#9
dog77

dog77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.01.2011
Dupa cum era de asteptat, aici este cu dus si intors.

Amandoua sunt rase foarte bune din punct de vedere al comportamentului. Comentez afirmatia facuta mai sus de un user.Gusturile nu se discuta.Si daca urmeaza sa fie politist ce?Trebuie sa fie o stanca?Din contra.Trebuie sa fie asa la serviciu, in particular face ce vrea.

Un caine ajungi s ail iubesti ca pe un copil.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 dog77, on 15th January 2011, 07:25, said:

Dupa cum era de asteptat, aici este cu dus si intors.

Amandoua sunt rase foarte bune din punct de vedere al comportamentului. Comentez afirmatia facuta mai sus de un user.Gusturile nu se discuta.Si daca urmeaza sa fie politist ce?Trebuie sa fie o stanca?Din contra.Trebuie sa fie asa la serviciu, in particular face ce vrea.

Un caine ajungi s ail iubesti ca pe un copil.
Ciobanescul e mai docil si se dreseaza foarte usor. Labradorul si goldenul sunt 2 rase diferite. Labradorul nu prea poate fi lasat singur in apartament in primul an ca se plictiseste si cam face ravagii. Toate cele 3 rase lasa foarte mult par dar la labrador exista variantele de maro sau negru si nu se vede asa bine pe haine. Fiica mea are un golden-femela, e foarte dulce si cuminte, jucausa dar parca nu are personalitate. Goldenul si labradorul sunt cainii tuturor celor din familie pe cand C.G. de regula asculta de un singur stapan iar daca ii dai o comanda o executa si nu uita de ea. Ca exemplu fiul meu are un C.G. caruia i-a spus sa iasa in curte, apoi el a plecat si a lipsit vreo 2 zile. Vreau sa va spun ca nu a vrut sa intre in casa desi l-am chemat de nenumarate ori, l-am ademenit si cu mancare. A intrat in casa atunci cand s-a intors fiu-meu si i-a spus el sa intre in casa. Cand plec de acasa ii zic: vezi, pazeste bine curtea sa nu intre hotii si imediat incepe sa patruleze de-a lungul gardului latrand a avertisment. Si nu a fost dresat profesionist ci este in instinctul lui. In acelasi timp e si foarte jucaus, adora sa i se dea atentie, sa fie alintat, sa i se vorbeasca.

Edited by Freddy12, 15 January 2011 - 15:29.


#11
dog77

dog77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.01.2011

 Freddy12, on 15th January 2011, 15:28, said:

Ciobanescul e mai docil si se dreseaza foarte usor. Labradorul si goldenul sunt 2 rase diferite. Labradorul nu prea poate fi lasat singur in apartament in primul an ca se plictiseste si cam face ravagii. Toate cele 3 rase lasa foarte mult par dar la labrador exista variantele de maro sau negru si nu se vede asa bine pe haine. Fiica mea are un golden-femela, e foarte dulce si cuminte, jucausa dar parca nu are personalitate. Goldenul si labradorul sunt cainii tuturor celor din familie pe cand C.G. de regula asculta de un singur stapan iar daca ii dai o comanda o executa si nu uita de ea. Ca exemplu fiul meu are un C.G. caruia i-a spus sa iasa in curte, apoi el a plecat si a lipsit vreo 2 zile. Vreau sa va spun ca nu a vrut sa intre in casa desi l-am chemat de nenumarate ori, l-am ademenit si cu mancare. A intrat in casa atunci cand s-a intors fiu-meu si i-a spus el sa intre in casa. Cand plec de acasa ii zic: vezi, pazeste bine curtea sa nu intre hotii si imediat incepe sa patruleze de-a lungul gardului latrand a avertisment. Si nu a fost dresat profesionist ci este in instinctul lui. In acelasi timp e si foarte jucaus, adora sa i se dea atentie, sa fie alintat, sa i se vorbeasca.
Stiu acest lucru.
Pana la urma noi ne dam cu parerea aici pe forum, dar viitorul stapan tot ce vrea face, nu? :thumbup:

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 dog77, on 15th January 2011, 18:29, said:

Stiu acest lucru.
Pana la urma noi ne dam cu parerea aici pe forum, dar viitorul stapan tot ce vrea face, nu? :thumbup:
Ai dreptate. Vezi un caine si ramai cu ochii si mintea la el. Daca il iei, oricate boroboate ar face, i le tolerezi.

#13
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

 Ptrorce, on 11th July 2010, 23:01, said:

Bunicul meu are deja 2 caini, ( 2 pechinezI ) am crescut alaturi de ei
Zi-i lu' bunicu' sa0ti dea un pechinez si-ai rezolvat problema. :lol:

#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
daca esti politist comunitar, adopta un ciine comunitar.
ieftin si bun, rezolvi rapid problema :)

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,875
  • Înscris: 06.10.2003

 90210, on 20th January 2011, 20:25, said:

daca esti politist comunitar, adopta un ciine comunitar.
ieftin si bun, rezolvi rapid problema :)
De fapt, nu esti departe de adevar. Prin adaposturi se gasesc si metisi de ciobanesc german, de diferite varste ( io stiu de cel putin 5, in Cluj).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate