Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Primaria vrea sa donam drumul

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,663
  • Înscris: 13.12.2006
de curiozitate...poti pune o schema sau o poza cu strada ta, strada principala a primarie, si strada vecinilor, care tot a primariei e?

asa ne putem da seama daca terenul pe care voi l-ati facut cale de acces poate fi expropriat pentru cauza de utilitate publica.

si odata ce canalizarea e pe drumul principal de ce nu faceti un efort financiar si sa va faceti personal canalizare care sa dea in canalizarea orasului. totodata de ce nu dati in judecata vecinii care au facut acoperisul peste drumul vostru. nu am citit recent dar imi aduc aminte ca atunci cand construiesti trebuie sa pastrezi 50 cm fata de gardul vecinului, cu tot cu acoperis.

#38
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
ar fi interesant...
...desi teoretic orice se poate expropria, se gasesc justificari !

Insa nu se va recurge la exproprieri (nu sunt alocate resurse in acest scop + proceduri greoaie  + timp pierdut).
Pana isi primesc oamenii banii se pierd fondurile europene iar proiectul se duce pe apa sambetei.

#39
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005
Cand voi avea ceva timp, o sa pun o harta. Momentan am niste evenimente in familie cu care sunt foarte prins. Deocamdata, nu i-am reclamat nici macar la urbanism, urmeaza sa facem asta, dar vrem intai sa facem asociatie de proprietari. In PUZ , eu stiam de acum 5 ani, ca distanta de la constructie la gard este 1/2 din inaltimea cladirii pana la nivelul de inceput al acoperisului.
Canalizarea este deja executata. De apa s-au apucat acum 2 , 3 zile. Nu au mai afisat nimic...E liniste si...se lucreaza...

#40
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Deci, cu toate ca nu ati donat inca nimic domeniului public, Primaria executa deja lucrari pe proprietatea in indiviziune ? Fara acordul vostru ?
In baza carei autorizatii de construire ? Conform Legii 50/1991, cu completarile si modificarile ulterioare, lucrarile de construire se executa numai in baza unui drept real asupra imobilului afectat. In mod normal, daca cineva dintre voi ar face o sesizare la Inspectoratul de Stat in Constructii, lucrarile ar fi sistate imediat si s-ar lasa cu amenzi.
Ca sa nu mai vorbesc ca intreaga afacere are un veritabil iz penal (tulburare de posesie).

Edited by Marleyfunnydog, 19 August 2010 - 22:37.


#41
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Ne-ai promis niste scheme, o harta ...
Ce se mai intampla pe drumul acela, se "lucreaza" in continuare ?  :peacefingers:

#42
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 Marleyfunnydog, on 16th September 2010, 20:54, said:

Ne-ai promis niste scheme, o harta ...
Ce se mai intampla pe drumul acela, se "lucreaza" in continuare ?  :peacefingers:
.............................o sa pun...........de ce atat interes? Daca se interesa copjob poate era de inteles........................in orice caz voi pune ceva detalii.

#43
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Speta pe care ai prezentat-o este destul de interesanta si ramasese cumva in suspensie.
Personal, as vrea sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor, dar este evident la alegerea ta.
In ceea ce priveste interesul meu, iti pot spune ca mi se pregateste si mie ceva similar in zona in care am terenul si as fi dorit sa vad, concret, la ce ma pot astepta. Ca realitatea bate teoria ...  :peacefingers:

#44
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005
Au pus un robinet de izolare la capatul strazii, iar pe unele strazi au bagat conducta de apa. Am observat ca este si alimentata deoarece a curs pe unde nu era bine etanseizata (probabil la probe).

#45
adrianbparaschiv79

adrianbparaschiv79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2011
Buna ziua , si Craciun Fericit tuturor colegilor de pe acest forum!!!!! :rolleyes: Sper ca in acest forum sa-mi gasasc si eu un raspuns la o problema ceva asemanatoare cum este ceea din Pantelimon.. Concret am cumparat un teren de 423m, din 6500m ..Terenul meu se afla in Branesti vadul- Anei .De curind am fost la primarie pentru a-mi lua certificatul de urbanism pentru contructia unui gard. In acest certificat se SPECIFICA CA  PENTRU  A PUTEA SA CONTRUIESC ACEST GARD TREBUIE MASURAT DE LA AXUL DRUMULUI 4,5 M IN STINGA RESPECTIV 4,5 M IN DREAPTA.  Terenul meu se afla in momentul de fata  la numai 2m de axul drumului. De la primarie am inteles ca eu trebuie sa DONEZ diferenta de 2,5m din terenul meu dupa noile reguli ale U.E pentru constructie. Ce pot sa fac ?, si daca este corecta aceasta DONARE catre primarie.??? PE aceeasi strada un vecin si-a construit o casa cu  gard respectind actul de proprietate , fiind in aceeasi situatie cu a mea ...care ar fii raspunsul???  MULTUMESC .

#46
ljk

ljk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2011

 adrianbparaschiv79, on 26th December 2011, 17:11, said:

Buna ziua , si Craciun Fericit tuturor colegilor de pe acest forum!!!!! :rolleyes: Sper ca in acest forum sa-mi gasasc si eu un raspuns la o problema ceva asemanatoare cum este ceea din Pantelimon.. Concret am cumparat un teren de 423m, din 6500m ..Terenul meu se afla in Branesti vadul- Anei .De curind am fost la primarie pentru a-mi lua certificatul de urbanism pentru contructia unui gard. In acest certificat se SPECIFICA CA  PENTRU  A PUTEA SA CONTRUIESC ACEST GARD TREBUIE MASURAT DE LA AXUL DRUMULUI 4,5 M IN STINGA RESPECTIV 4,5 M IN DREAPTA.  Terenul meu se afla in momentul de fata  la numai 2m de axul drumului. De la primarie am inteles ca eu trebuie sa DONEZ diferenta de 2,5m din terenul meu dupa noile reguli ale U.E pentru constructie. Ce pot sa fac ?, si daca este corecta aceasta DONARE catre primarie.??? PE aceeasi strada un vecin si-a construit o casa cu  gard respectind actul de proprietate , fiind in aceeasi situatie cu a mea ...care ar fii raspunsul???  MULTUMESC .
Chiar daca legile sunt strambe nu avem incotro , trebuie sa le respectam . :thumbdown:
Intradevar nu este placuta situatia dar .... dupa cum cred ca ti-ai dat si singur seama asa s-a scos primaria de niste terenuri atunci cand s-au facut improprietaririle. Teoretic legea a fost gandita in asa fel incat sa nu mai existe ulite ci strazi normale de cel putin 2 benzi + trotuarele aferente ; doar ca in loc ca suprafetele sa fie din start in posesia primariei si oamenii sa aiba terenurile clar delimitate si libere de orice constrangere s-au facut magarii acum 20 de ani...
Pentru gard de lemn nu-ti trebuie autorizatie de contructie ; daca vrei de beton , este alta poveste...(vecinu' are gard de lemn , daca e de beton sigur este facut fara aut.de contr. si da iti trebuie chiar si pt.gard)->poti face la fel dar risti ca oricand sa vina nenea de la primarie si sa-ti ceara demolarea acestuia + o eventuala amenda
Nu iti poate impune donarea ! Doar ca nu vei avea dreptul de a construi pe el iar imprejmuirea se va face legal in limitele impuse de ei ! Daca totusi reusesti sa donezi terenul catre primarie , fa-o ! Scapi de impozite/taxe + ca intretinerea acelei suprafete nu va mai fi in sarcina ta + .....calculul pentru costul oricarei utilitati se face incepand de la limita proprietatii  (apa/gaz/curent)

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 ljk, on 28th December 2011, 19:51, said:

Nu iti poate impune donarea !
Expropriere. La asta se poate ajunge si e legal.

#48
ljk

ljk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 10.03.2011

 neagu_laurentiu, on 28th December 2011, 20:31, said:

Expropriere. La asta se poate ajunge si e legal.
Legal , da , dar putin probabil . E mai economic sa impui restrictii decat sa despagubesti  :naughty:

#49
Misszag

Misszag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.08.2011

 copjob2000, on 5th August 2010, 10:11, said:

In Romania poti sa-ti cumperi drum?
Foarte tare!

In primul rand, omul a cumparat TEREN cu destinatia de folosinta drum de acces, in indiviziune cu ceilalti vecini care, odata cu casa si gradina au cumparat si ei cate o cota din acest teren care se intinde de la casele lor la un drum public. Nimeni nu a cumparat drumul public.

 copjob2000, on 5th August 2010, 10:11, said:

In alta ordine de idei: NU inseamna absolut nimic faptul ca cineva plateste impozitul pe un anumit imobil....
Si eu pot plati impozitul pentru un anumit teren, cu care nu am nici o treaba.... primaria este fericita ca incaseaza banii!! :thumbup:

Primaria iti incaseaza banii, dar nu te trece pe tine la contribuabil. Dai niste bani si atat. La fel cum pot eu sa ma duc la matusa mea sa-i platesc intretinerea daca ea nu ajunge in intervalul in care e aia la administratie, dar asta nu inseamna ca ma trece coana aia pe mine acolo ca as fi proprietara in locul matusii mele.
Stiu ca nici certificatul de atestare fiscala si nici adeverinta emisa de asociatia de proprietari nu atesta proprietatea, deoarece ele pot sa nu fie actualizate, dar in ele pot figura doar proprietari sau fosti proprietari, in schimb de dat banii poate oricine.

#50
nonylew

nonylew

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.04.2016
Ce implica aceasta donatie??? Cum se procedeaza?

Ssuntem si noi in aceeasi situatie, ne chinuim in Ilfov sa tragem curent de mai bine de 5 ani, am fost plimbati ...amanati...mintiti


cei de la primarie ne cer acum sa donam din terenurile noastre pentru a largi drumul. (si ulterior sa traga curent).
cei care doneaza trebuie sa isi refaca cadastrul la teren???? Asta implica sume mari de bani date de acesti oameni, multi sunt batrani, pe unele terenuri sunt mostenitori multi care nu vor decat sa vanda terenul. Se poate face o anexa la cadastru...sau nu am ideea...ceva care sa nu implice cautarea... acului in carul cu fan.
Va multumesc si astept cu deosebit interes orice idee ce ne-ar putea ajuta.

#51
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,

Adiacent problemei initiale, as dori sa va prezint un aspect valabil in cazul meu: pe drumul nostru de servitute din Dudu primaria a venit prin iarna si a montat iluminat public. Fara sa ne intrebe sau sa ne ceara nimic.
Acum , proprietarii caselor de acolo ne intrebam daca nu cumva primaria va veni sa ne ceara sa ii donam drumul, desi noi nu suntem de acord.
In acest sens va intreb: exista vreo lege care sa dea drept primariei sa preia un drum privat si sa il transforme in drum public?
Noi, ca proprietari, trebuie sa mergem laprimarie si sa declaram cumva acel drum ca fiind privat? Sau se intelege acest aspect din faptul ca fiecare detine o cota parte din el?

Thx all,
Dan.

#52
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cereti primariei sa platiti factura de instalare a iluminatului , si factura lunara la curent . Asa scapati de orice cerere .
Daca spuneti ca nu va trebuie , ei va pot obliga sa aduceti drumul la acelasi nivel de " echipare " ca cel public .
Deci ???

#53
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Nu inteleg.

#54
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 manead, on 25 mai 2017 - 11:41, said:

Nu inteleg.
E simplu ! Nu va pot obliga sa donati drumul primariei , dar va pot obliga sa aveti lumina , asfalt , trotuare , conditii similare ca pe restul strazilor ...si asta costa mai scump .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate