Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Primaria vrea sa donam drumul

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005
Locuiesc in orasul P@ntelimon si stau pe o strada pe care toti proprietarii si-au cumparat lotul de casa cu tot cu drum. Mai precis, am cumparat sub forma a 2 loturi. Lot 1 era terenul construibil si lot 2 era cale de acces.
Au venit de-acum cinci ani si pana acum gazele, curentul, canalul, dar pe noi nu ne-a intrebat nimeni nimic. Ne prinde bine, dar nu trebuia sa ne dam si noi acordul, avand in vedere ca platim impozit pe calea de acces?
Vis a vis de noi, paralel, se afla niste loturi concesionate pe 50 de ani cu drumul pe partea cealalta - au drumul lor si nu au cedat nici 1 cm, ba dimpotriva si-au pus gardurile cu o juma de metru peste drumul nostru si si-au construit si case cu acoperisul pe gard in asa fel incat apa curge pe strada noastra. Pe noi ne-au obligat, la construire, prin PUZ, sa respectam anumite distante si ei au construit tot aiurea. Cei cu gazele le-au bagat si lor gaze tot din terenul nostru, multi dintre ei chiar si-au facut inca o iesire si la strada noastra. Acum, SURPRIZA, inainte de a baga lucrarea de apa (fonduri PHARE) s-au trezit cei de la urbanism ca ceva nu e in regula si au pus un afis nestampilat, fara antet si semnaturi, la capatul strazii care suna cam asa :
- Toti cetatenii care locuiesc pe str ......... sunt rugati ca in cel mai scurt timp sa se prezinte la primarie , serviciu urbanism si teritoriu cu copii dupa actele de proprietate in vederea donarii cotei de drum pentru a putea incepe procedura de trecere a drumului din proprietate privata in domeniu public.
In caz contrar se vor sista lucrarile de introducere a apei potabile.

Va rugam sa ne invatati cum sa procedam. Noi am vrea  sa donam dar numai si numai cu anumite conditii care sa fie si respectate (sa se asfalteze, cei cu concesiune sa-si ia acoperisurile de pe gard si sa respecte limita de  proprietate, sa-si inchida intrarile care le-au facut spre strada noastra...etc)

#2
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Nu vreau sa fiu rea, dar ai idee cati proprietari de terenuri ar dona maine 2 cai de acces, numai sa le puna statul utilitatile? eu zic sa va mobilizati si sa va miscati cat de repede cu actele; incercati sa negociati si o eventuala promisiune de asfaltare.pe ceilalti cred ca ii puteti reclama si primaria sa verifice daca si-au respectat autorizatiile.
cu hartia aia e perfect normal (v-au anuntat poate cu intarziere) dar ideea este ca ei nu pot face investitii pe terenuri care nu le apartin,
asta cu ceilalti sa isi inchida intrarile e un fel de sa moara si capra vecinului. cu ce va deranjeaza?

#3
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 codruta, on 10th July 2010, 17:19, said:

asta cu ceilalti sa isi inchida intrarile e un fel de sa moara si capra vecinului. cu ce va deranjeaza?
Pai n-am nimic impotriva, sa cumpere si poate sa iasa pe acolo, dar prefer sa nu discut acest aspect decat daca intelegeti dreptul proprietatii. Fara suparare. Si fara zicale.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Bun, donati drumurile in speranta introducerii gazelor si a apei potabile si va treziti peste un an cu drumurile concesionate acelorasi persoane. Ce garantie aveti ca Primaria se va tine de cuvant?

Draga mea codruta, fonduri PHARE inseamna pe moca. Adica Primaria primeste niste bani de la UE special pentru utilitati. Care este contributia statului? Chiar si in situatia in care Primaria ar investii bani publici (total sau partial), banii respectivi provin din taxele si impozitele locuitorilor, nu din buzunarul primarului. In cazul in care autoritatile locale estimeaza ca au nevoie de drumuri de acces, n-au decat sa recurga la procedura exproprierii pentru cauza de utilitate publica.

#5
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 clara_spiele, on 11th July 2010, 05:13, said:

Bun, donati drumurile in speranta introducerii gazelor si a apei potabile si va treziti peste un an cu drumurile concesionate acelorasi persoane. Ce garantie aveti ca Primaria se va tine de cuvant?

Draga mea codruta, fonduri PHARE inseamna pe moca. Adica Primaria primeste niste bani de la UE special pentru utilitati. Care este contributia statului? Chiar si in situatia in care Primaria ar investii bani publici (total sau partial), banii respectivi provin din taxele si impozitele locuitorilor, nu din buzunarul primarului. In cazul in care autoritatile locale estimeaza ca au nevoie de drumuri de acces, n-au decat sa recurga la procedura exproprierii pentru cauza de utilitate publica.
Absolut corecte aceste remarci. Si nu am fi primii la care primaria ar aplica acest tratament.
Pentru cineva care cunoaste situatii similare as dori sa ne sfatuiasca ce este de facut. De mentionat ca noi nu dorim nici un favor de la primarie ci doar sa se respecte legea - ma refer aci la bun simt mai mult decat la lege. Zic asta ptr ca nu suntem absurzi sau procesomani sai obligam sa construiasca dupa PUZ dar nici sa ne innamolim in apa deversata de cei de vis-a-vis. Noi ne-am gandit ca am putea face o asociatie de proprietari.
Uitati cum arata constructia unuia dintre ei. Si va garantez ca sunt majoritatea cu astfel de probleme pe lungimea unui drum de cateva sute de metri.

Attached Files



#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar voi de unde ati cumparat terenul impreuna cu drumul de acces?
De la persoane fizice, nu?
Daca ati cumparat asa, inseamna ca ati fost de acord cu aceasta conditie ciudata cel putin, iar acum, cand primaria va cere sa donati portiunile de drum cumparate, incercati sa va prevalati de dreptul de proprietate??? :huh:
Prin absurd sa presupunem ca maine unui vecin de-al tau ii ia foc casa: pompierii ce fac, intreaba pe fiecare proprietar de drum, daca le da voie sa intre cu autospecialele pe strada?

Mi se pare absurd!  :huh:

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Cred ca trebuie sa citesti prima interventie.  Este drumul lor, PUNCT.
Vecinii de via-a-vis au alt drum.  Ce zici? Se descurca pompierii pe drumul vecinilor sau trebuie sa foloseasca drumul lor?
Unde scrie in actul lor de vanzare/cumparare ca trebuie sa fie de acord cu situatia ''ciudata''?
Mai stiu situatii de acest fel, cu presiuni ale smecherilor cu pile la primarie, in asa fel incat sa se cedeze drumul, ca altfel nu se aproba PUZ-ul sau alte amenintari. Care-i scopul? Simplu, eu platesc drumul, vecinul de viv-a-vis nu. Nici macar o intelegere simpla, eu dau jumatate din drum, ei contribuie cu cealalta jumatate, asa cum este normal. Pana la urma, sunt banii mei, nu?

Edited by mister_rf, 13 July 2010 - 09:37.


#8
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007

 mister_rf, on 13th July 2010, 10:37, said:

.  Este drumul lor, PUNCT.
....... Pana la urma, sunt banii mei, nu?
Pentru ca lucrez intr-o companie de apa, si chiar la avize, pot sa lamuresc anumite aspecte. Peste tot s-au aprobat constructii de cartiere mai mult sau mai putin rezidentiale, prin impartirea unor loturi de teren....etc. Nicaieri nu s-au conditionat atorizatiile de constructie de existenta sau nu a vreunui drum de acces. Ba mai mult, cei care au construit n-au avut nici cea mai mica grija privind utilitatile, fiecare sperind a se descurca pe cont propriu ( apa din puturi, fosa septica, incalzire cu lemne, antene de satelit, etc...) Iata ca dupa 2-3 ani dau cu capul in gard ( de cele mai multe ori construit ca pentru o fortareata) si incep sa bata pe la usile consiliilor locale pentru utilitati. Conform legii utilitatile de uz general se amplaseaza doar pe domeniul public, iar delimitarea costructiilor furnizorului de utilit. si amplasarea dispozitivelor de contorizare se face la limita de proprietate. De cele mai multe ori se apeleaza la programe sprijite de fonduri CE ( autoritatile locale suporta cca. 5-10% ) care sunt foarte stricte in respectarea procedurilor. In municipiul unde ma aflu sunt numeroase cazurile ca cel prezentat aici. Programul de extindere a reteleor care s-a incheiat de curind ( si care a inghitit fonduri consistente ) a ocolit tocmai aceste zone in care erau constructii noi si unde nu este drum de acces public. Zilnic am in birou proprietari de imobile noi care vin sa ceara lamuriri ca la ei nu s-a tras apa si canalul. Pe toti i-i invit sa-mi arate pe harta pe ce strada locuiesc  si nu pot ( strada privata nu are nume ). Solutia asta este, concesionarea catre consl. local a drumului de acces pentru a fi facut public si apoi stat pe capul lor sa introduca cit mai curind utilitatile. Nu degeaba cel care a vindut loturile le-a impartit in doua ( contructie si drum de acces) stia el ce stia, simplificind formalitatile cadastrale ( nu mai trebuie facuta dezmembrare, topografi.. ) Legat de celalalt aspect, relatia cu vecinii de peste drum, se pare ca "este mai destepti" .

Edited by lepetir, 13 July 2010 - 12:22.


#9
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Chiar nu am vrut sa para ca va zic sa dati drumul moca la primarie. eu am inteles ca exista un proiect si finantare deja aprobate, deci in momentul in care donati drumul, ei se apuca de lucru. cu siguranta ei nu pot utiliza fondurile decat pentru terenuri ca sa zic asa proprii. exproprierile dureaza de obicei, iar banii care vin pe finantari europene trebuie cheltuiti dupa un calendar strict si intr-un termen predefinit.
Poate ca ar trebui sa mergeti sa vedeti exact ce scrie in hartiile alea.
La mine in cartier (Europa, Cluj), multi au platit si si-au bagat utilitatile singuri. Sperau ca intr-o zi cu soare, primaria sa asfalteze. Da' primaria se ocupa intai de strazile proprii si pana acele strazi private nu intra in administrarea lor, nici nu se pune problema sa fie prinse in vreun proiect de reabilitare. Si e vorba de un cartier in care stau multe persoane cu influenta ca sa zic asa. si tot degeaba.
Cel mai bine a descris situatia lepetir.

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 mister_rf, on 13th July 2010, 10:37, said:

Cred ca trebuie sa citesti prima interventie.  Este drumul lor, PUNCT.
Vecinii de via-a-vis au alt drum.  Ce zici? Se descurca pompierii pe drumul vecinilor sau trebuie sa foloseasca drumul lor?
Unde scrie in actul lor de vanzare/cumparare ca trebuie sa fie de acord cu situatia ''ciudata''?
Mai stiu situatii de acest fel, cu presiuni ale smecherilor cu pile la primarie, in asa fel incat sa se cedeze drumul, ca altfel nu se aproba PUZ-ul sau alte amenintari. Care-i scopul? Simplu, eu platesc drumul, vecinul de viv-a-vis nu. Nici macar o intelegere simpla, eu dau jumatate din drum, ei contribuie cu cealalta jumatate, asa cum este normal. Pana la urma, sunt banii mei, nu?




Eu am citit CU ATENTIE atat problema ridicata, cat si celelalte mesaje.
Cat despre actul (se numeste contract) de vanzare-cumparare, sunt sigur ca in el nu se precizeaza nimic despre situatia catalogata de mine ca ciudata.
De regula, un contract de vanzare-cumparare nu are mentionate alte mentiuni, pentru ca vanzatorul nu este prost, iar cumparatorul este multumit ca a cumparat, fara a mai consulta un avocat pentru a vedea daca nu cumva contractul are ceva prevederi ascunse in spatele unor formulari de specialitate.
Stiu cum au fost parcelate terenurile (introduse abuziv si ilegal in intravilan)si, desi nu s-a enuntat in mesajul initial, nu stiu cum ai tras concluzia ca vecinul de vizavi trebuie sa plateasca si el drumul, cand se prea poate ca vecinul de peste drum sa aiba acces la celalalt drum...
Nu in ultimul rand, in drept exista o prevedere care suna cam asa: ce nu este interzis, este permis!

#11
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Pana la urma ati vazut hartiile alea? Exista un proiect de finantare aprobat? Sau numai vorbe frumoase despre introducerea utilitatilor?

#12
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 lepetir, on 13th July 2010, 13:20, said:

Legat de celalalt aspect, relatia cu vecinii de peste drum, se pare ca "este mai destepti" .
Noi nu avem o relatie cu vecinii de peste drum.Va spuneam cum stau lucrurile doar. Vom actiona legal la momentul oportun. Nu inteleg faza cu "este mai destepti". Daca tu contruiesti pe terenul altcuiva te numesti "mai destept" ? Sau daca-mi versi apa de pe casa in curte, la fel? Poate n-am inteles bine ce ai vrut sa zici.

 clara_spiele, on 14th July 2010, 15:31, said:

Pana la urma ati vazut hartiile alea? Exista un proiect de finantare aprobat? Sau numai vorbe frumoase despre introducerea utilitatilor?
Ca sa vezi hartiile alea trebuie sa faci notificare la primarie, s-o trimiti prin posta cu confirmare de primire si primesti raspuns oficial in 30 de zile...dar garantat exista pentru ca se lucreaza intens. Nu exista nici un dubiu. Anul trecut am primit pliant cu detalii in ceea ce priveste finantarea proiectului si acolo se spunea ca sunt fonduri PHARE, in jur de 90 %.

Mai degraba ne lipsim de apa (ca asta a mai ramas) decat sa -l dam primariei si sa ne invadeze cei cu concesiunea cu porti de garaje si masini parcate in portile noastre, si alte alea.

#13
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007

 lucian1967, on 15th July 2010, 00:16, said:

Nu inteleg faza cu "este mai destepti". Daca tu contruiesti pe terenul altcuiva te numesti "mai destept" ? Sau daca-mi versi apa de pe casa in curte, la fel? Poate n-am inteles bine ce ai vrut sa zici.
Mai degraba ne lipsim de apa (ca asta a mai ramas) decat sa -l dam primariei si sa ne invadeze cei cu concesiunea cu porti de garaje si masini parcate in portile noastre, si alte alea.

Am subliniat cu remarca mea cum ca la noi cei cu relatii, bani, etc...fac cam ce vor. Ciudata situatia, vecinul de peste drum are cale de acces pe partea cealalta. Adica spatele curtii lui este la drumul vostru. Poate au sa-si faca cotete de pasari, sau loc de depozitare gunoi menajer....etc., mirosurile si aspectul nu vor fi dintre cele mai placute. Asta am subliniat in postul anterior, aprobarile de constructii si PUZ s-au facut aiurea, totul pentru maximizarea profitului sau al  mitei. Normal ar fi fost ca doua rinduri de loturi stabilite pentru constuctii sai aiba la mijloc un drum de acces comun de o latime rezonabila care sa permita accesul auto mai mari ( masini de gunoi, pompieri, etc...) Nu mai vorbesc de amplasarea gardurilor la o anumita distanta de drumul de acces.....Situatie tipica si la noi, cu observatia ca terenul este in usoara panta si dejectiile din fosele septice ale vecinilor situati mai sus se scurg in curtile vecinilor de peste drum. Legat de alimentarea cu apa....da se poate si fara bransare la reteaua publica, dar disconfortul este de obicei mai mare.Sa enumar citeva: tot timpul vei face economie de apa stiut ca sursa ta este limitata; apa din surse proprii ( puturi sau captari de izvoare ) are o duritate care o face improprie spalatului, in plus lasa multe reziduri calcaroase; instalatii de intretinut ( hidrofoare, pompe, bazine); fosa septica trebuie golita periodic, vara degaja miros; etc....Mai avem f. mult pina vom ajunge sa constietizam ca si locuitul la casa este tot la comun, doar ceva mai mare. Rezolvati problemele gindindu-va ca veti locui poate o viata acolo.

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 copjob2000, on 13th July 2010, 14:50, said:

Nu in ultimul rand, in drept exista o prevedere care suna cam asa: ce nu este interzis, este permis!
Da, or fi multe chichite in ceea ce numim legi, dar uneori primeaza dreptul la propietate. Ca noi nu stim sa ne exercitam acest drept, asta este o alta problema, cata vreme este drumul meu, vecinii care nu poseda parte din drumul de acces (cei de vis-a-vis) nu au ce sa caute pe propietatea mea. La nevoie mai fac un gard paralel cu gardul lor... B)

Edited by mister_rf, 15 July 2010 - 08:06.


#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 mister_rf, on 15th July 2010, 09:06, said:

Da, or fi multe chichite in ceea ce numim legi, dar uneori primeaza dreptul la propietate. Ca noi nu stim sa ne exercitam acest drept, asta este o alta problema, cata vreme este drumul meu, vecinii care nu poseda parte din drumul de acces (cei de vis-a-vis) nu au ce sa caute pe propietatea mea. La nevoie mai fac un gard paralel cu gardul lor... B)




Dreptul la proprietate nu este absolut, chiar daca este garantat prin lege de stat...
De multe ori primeaza interesul comunitatii, regional sau national.
lar exemple, din pacate sunt destule!
Daca nu aveam parte de niste judecatori care au vid in cap in loc de creier, la aceasta ora, de exemplu aveam terminat si dat in folosinta podul Basarab, sau nu aveam parte de circul cu podul din Brasov, construit pe terenul unui nebun....iar exemplele pot continua!
In alta ordine de idei, in viata ai parte de multe pierderi, de regula, asa ca nu conteaza cativa metri patrati... importante sunt alte valori!!!

#16
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Hai ca ai dat-o cotita...
Una este expropierea in interesul comunitatii si alta este ca vecinul sa se foloseasca abuziv de drumul meu.

PS: raspunde fara ca citezi textul anterior. B)

#17
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Mie mi se pare logic ca primaria sa vrea sa introduca apa pe o strada de acces de unde pot lega doua randuri de case. Nu stim care e situatia caii de acces de pe terenul concesionat. Mie imi suna ca cineva a concesionat teren viran si in cativa ani de zile va avea un teren cu utilitati, platiti din fonduri PHARE. Din punctul asta de vedere, e absolut normal ca Lucian sa se gandeasca de 3 ori inainte de a-si transforma proprietatea in domeniu public, ca se pare ca nenii aia sunt mai "dastepti".
Pe de alta parte, s-ar putea ca primaria sa se gaseasca intr-o situatie cam nasoala vizavi de proiect, ca am impresia ca nu poti modifica asa dupa bunul plac proiectul odata aprobat. Ceea ce le-ar putea oferi posibilitatea negocierii - va dam drumul, da trebuie sa il si asfaltati.
Lucian, eu cred ca ar merita sa mergeti intr-o audienta la primar sau macar o intalnire cu directorul tehnic din primarie (am impresia ca el se ocupa de astea) si sa stati la o poveste. Si ca sa fie corect pana la capat, vecinii de peste drum ar trebui sa va achite jumatate din valoarea terenului/cale de acces. Eu zic sa le cereti ca cine stie, poate dau.
Partea buna cand ai in fata un drum public e ca la orice incalcare a regulilor (parcat aiurea, aruncat gunoi pe strada, deversare de apa menajera samd) poti chema primaria, politia comunitara samd si se pot da amenzi pe loc. Fiind proprietate privata poti sa iti faci un gard inalt - inalt (mai mare ca acoperisurile lor) si sa nu ii mai vezi  :thumbup:

#18
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e cotita deloc!
Pana una-alta era vorba de cedarea terenului catre primarie (din considerente publice) si nu pentru a se folosi un vecin... :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate