Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Primaria vrea sa donam drumul

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Vezi tu, una este pe  hartie, alta este in practica. Daca primaria are de gand sa obtina acest teren legal, atunci trebuie sa vina cu un nou  PUZ care sa includa modificarile respective, dar asta implica modificari si la vecini. Cum insa sunt doar instiintati sa faca o donatie, este clar ca se bazeaza pe intimidare, de  aceea este bine sa nu amestecam lucrurile. Propietarii drumului au gresit ca au lasat ca altii sa-si faca acces la drumul lor. Mai departe, totul tine de modul cum vor acestia vor sa gestioneze situatia, ca este propietatea lor.

#20
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Regret ca nu m-am exprimat suficient de clar. Detaliez. Orasul Pantelimon este un fel de republica cu reguli si cutume cam diferite de legile carora se supun toti cetatenii romani. Intr-o paranteza, ar putea foarte bine sa-si declare independenta precum Kosovo sau sa ceara autoguvernare (pe care a si obtinut-o de facto de mai multi ani). Un exemplu elocvent pentru a intelege realitatile din ombelico del mondo care este Pantelimon: primarul a concesionat fasii mici de teren unor persoane din anumite spatii pe care alti indivizi au acte de prorietate (clientul meu, spre exemplu, care are titlu de proprietate pe un teren, neavand posibilitatea sa cultive/valorifice terenul respectiv s-a trezit cu o constructie pe bucata sa proprie si personala; in situatia lui am inteles ca sunt mii de proprietari). Bine, Primaria se poate scuza invocand in anumite cazuri lipsa cadastrului, a CF. Normal ca, in lipsa intabularii, caile Domnului sunt incurcate in materie de proprietate. In fine, ideea este ca avem de-a face cu o institutie stranie, specifica Marelui Oras Pantelimon, anume concesionarul pe terenul meu. Si urmeaza etapa a doua: eliberarea titlului de proprietate catre concesionar. Da, absolut normal (desigur, pentru Pantelimon), peste zece ani ma trezesc ca vecinul este proprietar cu acte in regula pe terenul meu. Foarte simplu, tu, proprietar, vazand o miscare straina pe terenul tau, trebuia sa te sesizezi, sa depui toate diligentele pentru alungarea intrusului. Daca timp de zece ani n-ai facut nimic, cel care a cumparat "de buna-credinta" de la Primarie devine absolut legal (de data asta conform legii aplicabile pe intregul teritoriu national) proprietar. Fara gluma. Prin uzucapiune, prescriptie achizitiva (a se citi detaliat art. 1864 si urmatoarele din Codul civil).
Ce vreau sa spun, dat fiind "specificul local" din Pantelimon, trebuie sa fii cu ochii in patru in tot ceea ce priveste proprietatea ta. Pentru ca, daca nu-ti aperi tu singur dreptul (mai mult, in cazul in care il cedezi de buna voie si nesilit de nimeni), nu te apara nimeni. Ma gandesc la situatia in care Primaria, dupa ce a cumparat/primit cu titlu de donatie o parte din proprietatea voastra, concesioneaza dupa obiceiul binecunoscut terenul unui nene inteligent. Cu legea in mana. Efectiv nu ce face. Desigur, in lumea normala exista donatie afectata de sarcina/conditie: o clauza clara si precisa prin care Primaria se angajeaza (sub sanctiunea revocarii) sa construiasca/sa efectueze lucrari de utilitate publica etc. Ma rog, legea prevede o singura procedura: exproprierea pentru cauza de utilitate publica.



lucian1967, stai ca nu m-am lamurit, despre ce drum de acces este vorba in fond si la urma urmei? Drumul comun (care in mod normal este in proprietatea Primariei, dar poate fi si proprietatea privata a tuturor proprietarilor) pe care trece toata lumea, sau calea de acces din ograda ta spre drumul public. Pentru ca, in primul caz, nu ar fi atat de ciudat (desi mai cosher este sa se urmeze procedura exproprierii, crede-ma, nu dureaza mult pentru o straduta). Logic, Primaria introduce gaze, apa potabila si alte utilitati pe drumul public, ma refer la calea de comunicatie dintre proprietatile voastre (ulita, mai pe romaneste), nu intra pe propritatea ta. Niciodata nu-ti aduce gazul la poarta, iti tragi tu teava de pe drumul public (desigur, legal). In nici un caz primaria nu devine proprietara pe terenul tau!!
Daca insa avem de-a face cu cea de a doua situatie, dragul meu, cum sa cedezi o fasie din gradinta ta personala? Eu zic sa mergi la Parchet de urgenta cu unul din afisele lipite (asta pana nu dispar) pentru un abuz in serviciu mare cat roata carului. Chiar si pentru Pantelimon.

Edited by clara_spiele, 29 July 2010 - 18:19.


#21
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 clara_spiele, on 29th July 2010, 19:18, said:

lucian1967, stai ca nu m-am lamurit, despre ce drum de acces este vorba in fond si la urma urmei? Drumul comun (care in mod normal este in proprietatea Primariei, dar poate fi si proprietatea privata a tuturor proprietarilor) pe care trece toata lumea, sau calea de acces din ograda ta spre drumul public. Pentru ca, in primul caz, nu ar fi atat de ciudat (desi mai cosher este sa se urmeze procedura exproprierii, crede-ma, nu dureaza mult pentru o straduta). Logic, Primaria introduce gaze, apa potabila si alte utilitati pe drumul public, ma refer la calea de comunicatie dintre proprietatile voastre (ulita, mai pe romaneste), nu intra pe propritatea ta. Niciodata nu-ti aduce gazul la poarta, iti tragi tu teava de pe drumul public (desigur, legal). In nici un caz primaria nu devine proprietara pe terenul tau!!
Buna seara si scuze de intarziere.
Este vorba de drumul comun pe care eu (si ceilalti) l-am cumparat si cine cumpara ceva se numeste proprietar pe acel ceva indiferent cum dispune de acel ceva. Ma insel eu cumva? Mai cu seama ca recunoasterea acestui fapt se face si prin plata impozitului pe acea bucata de teren. Acum avem o gramada de acoperisuri care trec in zona noastra peste gard, porti si alte deranjuri...E vorba de str sf.M@ri@.

#22
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 lucian1967, on 5th August 2010, 00:31, said:

Este vorba de drumul comun pe care eu (si ceilalti) l-am cumparat si cine cumpara ceva se numeste proprietar pe acel ceva indiferent cum dispune de acel ceva. Ma insel eu cumva? Mai cu seama ca recunoasterea acestui fapt se face si prin plata impozitului pe acea bucata de teren. Acum avem o gramada de acoperisuri care trec in zona noastra peste gard, porti si alte deranjuri...E vorba de str sf.M@ri@.



In Romania poti sa-ti cumperi drum?
Foarte tare!
In alta ordine de idei: NU inseamna absolut nimic faptul ca cineva plateste impozitul pe un anumit imobil....
Si eu pot plati impozitul pentru un anumit teren, cu care nu am nici o treaba.... primaria este fericita ca incaseaza banii!! :thumbup:

#23
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 copjob2000, on 5th August 2010, 11:11, said:

In Romania poti sa-ti cumperi drum?
Foarte tare!
In Ro poti sa cumperi orice. Ce ti se pare asa anormal. Inca nu te-ai obisnuit? Nu ai suficiente exemple?

 copjob2000, on 5th August 2010, 11:11, said:

In alta ordine de idei: NU inseamna absolut nimic faptul ca cineva plateste impozitul pe un anumit imobil....
Si eu pot plati impozitul pentru un anumit teren, cu care nu am nici o treaba.... primaria este fericita ca incaseaza banii!! :thumbup:
Dar faptul ca daca nu platesti, esti incadrat la evaziune fiscala, ti se pare in regula ? (referindu-ne inclusiv la aceasta cale de acces)
Si de ce crezi ca eu platesc pe terenul acela, asa, fara sa am vreo treaba cu el ?
P.S. - Imi lasa impresia ca iti pierzi timpul incercand sa completezi prin acest topic. Observ ca ti-ai luat un rol de "avocat al primariei".
Copjob2000, nu are nici un rost ce faci.

Edited by lucian1967, 06 August 2010 - 12:11.


#24
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

 copjob2000, on 5th August 2010, 11:11, said:

In Romania poti sa-ti cumperi drum?
Foarte tare!
Ce-i asa surprinzator? Cumpara teren, face un drum, apoi il vinde.
In alte tari exista chiar autostrazi private, cu bariera si taxa la intrare.

Edited by mxmx, 06 August 2010 - 13:09.


#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 lucian1967, on 6th August 2010, 12:50, said:

In Ro poti sa cumperi orice. Ce ti se pare asa anormal. Inca nu te-ai obisnuit? Nu ai suficiente exemple?

Dar faptul ca daca nu platesti, esti incadrat la evaziune fiscala, ti se pare in regula ? (referindu-ne inclusiv la aceasta cale de acces)
Si de ce crezi ca eu platesc pe terenul acela, asa, fara sa am vreo treaba cu el ?
P.S. - Imi lasa impresia ca iti pierzi timpul incercand sa completezi prin acest topic. Observ ca ti-ai luat un rol de "avocat al primariei".
Copjob2000, nu are nici un rost ce faci.



Total gresit!
Nu poti cumpara orice, chiar daca ai destui bani pentru orice.
Pe de alta parte aici nu se abordeaza problema achizitionarii de bunuri sau valori de catre indivizi cu bani... pentru ca bani ai si... tiganii! :naughty:

De asemenea nu prezinta absolut nici o relevanta faptul ca o anumita persoana, plateste impozitul pentru o anumita suprafata de pamant, sub aspectul proprietatii...
Am intalnit destule cazuri in care anumite  persoane care detineau in fapt o anumita suprafata de teren pe care o foloseau dupa bunul plac, plateau taxele la zi, pentru a intari dreptul de proprietate, dar care l-au pierdut tocmai pentru ca nu avea nici un drept asupra acestuia...

Cand am mai spus pe aici ca intre mancare si mancarime este o mica... :thumbup: ... diferenta, vad ca mai sunt unii care nu cred.
Drept pentru care nu-mi voi mai pierde timpul cu ei sa le tin cursuri de drept atat timp cineva poate sa afirme o astfel de gogomanie, potrivit careia un cetatean poate fi acuzat de evaziune fiscala daca nu-si plateste taxele!

Apropo: ar fi bine daca cineva (pentru ca nu imi pierd timpul cu asa ceva) ar initia un subiect de discutie cu titul
"Gogomania zilei"




Nu sunt avocat al veunei primarii...
In final nu pot sa ma abtin si sa nu te intreb:
- Ce rost are sa pui link-ul ala cu ...nu are nici un rost ce faci? :confuzzled:
Chiar nu am inteles!


Totusi, vad ca ti-am trezit interesul daca ai avut curiozitatea da a cauta pe forum date despre mine!
Sa fiu sincer, eu am avut ceva mult mai bun de facut si NU m-a interesat absolut deloc persoana ta!

Succes in continuare!

#26
lucian1967

lucian1967

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 11.07.2005

 copjob2000, on 6th August 2010, 15:51, said:

Total gresit!
Nu poti cumpara orice, chiar daca ai destui bani pentru orice.
Pe de alta parte aici nu se abordeaza problema achizitionarii de bunuri sau valori de catre indivizi cu bani... pentru ca bani ai si... tiganii! :naughty:

Te miri ca se poate cumpara drum in Ro si acuma zici ca aici nu se abordeaza aceste probleme. Pai nu se abordeaza, eu doar ti-am raspuns. Nu esti obligat sa crezi, dar sunt persoane indrituite care pot sa ma sustina ca e adevarat ce zic.
Si ... pardon, e prea mult spus "Total gresit", cel mult pot accepta "Putin gresit"

 copjob2000, on 6th August 2010, 15:51, said:

Cand am mai spus pe aici ca intre mancare si mancarime este o mica... :thumbup: ... diferenta, vad ca mai sunt unii care nu cred.
Aici filosofezi si parca esti ironic. Ma insel?

 copjob2000, on 6th August 2010, 15:51, said:

Nu sunt avocat al veunei primarii...

Dupa cum ai scris pana acum nu pari sa nu fii.

 copjob2000, on 6th August 2010, 15:51, said:

In final nu pot sa ma abtin si sa nu te intreb:
- Ce rost are sa pui link-ul ala cu ...nu are nici un rost ce faci? :confuzzled:
Chiar nu am inteles!

Daca tu n-ai inteles nu inseamna ca nici altii n-au inteles.

 copjob2000, on 6th August 2010, 15:51, said:

Sa fiu sincer, eu am avut ceva mult mai bun de facut si NU m-a interesat absolut deloc persoana ta!
Succes in continuare!

Mersi ca-mi urezi succes.  Ai dreptate, e gresit ce am zis, m-am grabit si nu am gasit un exemplu mai bun cu care  sa-ti raspund, insa se pare ca deviem de la subiect. Las-o mai moale, nu te zbarli, nu e gogomania zilei, e o greseala scrisa in graba si atat. Vad ca tii cu ursu, cum s-ar zice si nu ma ajuta cu nimic asta, cauti greseli numai ca sa scrii ceva, sa fii off. Nu are rost sa ne pierdem timpul neconstructiv.
   In alta ordine de idei ce doresti? Nu ma crezi ca sunt proprietar pe terenul "cale de acces"? E treaba ta daca nu ma crezi dar nu am cum sa pun acte confidentiale aici. Trebuie sa ma crezi pe cuvant.  Toata zona de nord a Pantelimonului este in aceasta situatie (am aflat recent si intamplator). Acum vad ca s-au apucat sa sape ptr apa si au lasat-o moarta cu donarea.

#27
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Intr-adevar, este o situatie obisnuita in Pantelimon: proprietarii caselor detin si cota-parte din calea de acces. Nu este iesit din comun, acelasi lucru l-am observat pe Valea Prahovei si peste tot unde s-a extins suprafata locuita. Acum o straduta care face legatura intre cateva case situate la marginea padurii ori a campului nu este obligatoriu de interes public.

#28
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dar tu cam ce ai fi vrut?
Ca toata lunea de pe forum sa fie de acord cu tine???  :huh:
Daca urmaresti asta, pe viitor ar trebui sa pui intrebarea la inceput: Nu-i asa ca TOTI sunteti de acord cu mine si anume, ca primaria Pantelimon face un abuz prin aceea ca....bla, bla, bla?


Pe langa subiect:
Cu privire la ironie, pot sa-ti spun ca urarea de succes poate fi incadrata ca o ironie... subtila!  :bouncey:

#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
@copjob2000 Daca pana in anno domini 2010 n-ai auzit ca in romania "se poate cumpara drum" defapt nu cumperi drum ci teren a carui destinatie e drum de servitute, de ce ametesti omul aiurea? In aproape toate zonele noi, unde campul a fost transformat in cartier de vile proprietarii detin cota parte din drum, pentru ca primaria n-a avut destule resurse sau bunavointa sa ajute exinderea de noi constructii, si oamenii au luat terenul parloaga si l-au transformat in cartiere care aduc bani la bugetul local, unde oamenii si-au tras gaze, curent si chiar canalizari pe baza de pompe care se leaga la utilitatile locale.
Referitor la donarea drumului, parerea mea ar fi sa consultati un avocat cu care sa mergeti in audienta la un director tehnic de la primarie ca sa stabiliti exact ce va iese voua din toata donatia. Nu ca v-ar putea ajuta prea mult avocatul in aceasta discutie, dar macar pentru mai multa credibilitate.

#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Si revin:
- daca ti-ai "cumparat drum" si ai norocul sa-ti ia foc casa, pentru a  interveni pompierii trebuie sa vina sa iti ceara acordul pentru a patrunde pe "proprietatea ta"??? :huh:

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
N-are rost sa venim cu exemple de forta majora doar pentru a discuta in contradictoriu.

#32
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu discutam in contradictoriu, numai ca se tot pune accent pe dreptul de proprietate, care presupune printre altele si un acces limitat!
De aceea, pun si intrebarea pertinenta cu accesul pompierilor pe un drum..."particular"!
Mai ales daca arde casa unui vecin de la capatul (infundat) al strazii! :huh: Pompierii, si salvarea trebuie sa ceara acceptul tuturor vecinilor "proprietari" ai drumului, pentru a ajunge la vecinul cu problema!

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 copjob2000, on 9th August 2010, 15:11, said:

Si revin:
- daca ti-ai "cumparat drum" si ai norocul sa-ti ia foc casa, pentru a  interveni pompierii trebuie sa vina sa iti ceara acordul pentru a patrunde pe "proprietatea ta"??? :huh:
Pui o intrebare gresita: lasand la o parte problema cu drumul, daca iti ia foc casa, pompierii trebuie sa vina sa iti ceara acordul pentru a patrunde in curte? Raspunsul la ambele intrebari este acelasi, si n-are nicio legatura cu destinatia data terenului respectiv.

#34
cosmogirl

cosmogirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.08.2010
Am si eu o problema de genul asta.Daca ma poate sfatui cineva,va rog...
Am o parcela mai mare care s-a bagat in intravilan,vreau sa o fac parcele mai mici,problema e tot cu drumul...cel din fata mea si-a lasat singur de ceva timp 5 metri de drum,eu n-am acces pe el.Cei de la primarie mi-au zis ca depind de el,sa ma inteleg cu el si sa doman fiecare o bucata,daca el a lasat 5 metri trebuie sa las si eu macar 4 ca ar fi obligatoriu acum pentru un drum 9 metri,nu 5 cum era acum 2-3 ani.
Va dati seama ca respectivul nu are niciun interes sa doneze drumul ,el vanzand deja o parcela unde s-a facut casa,cu drumul aferent din fata casei vandut noui proprietar.
Daca stie cineva,eu pot parcela lasand si eu 4-5 metri pe care poate candva ii voi dona/sau nu primariei,sau sunt conditionata acum de acest drum care trebuie neaparat donat primariei?
Mie mi se pare ca ei sunt cam excroci si mi-au zis ca n-as putea parcela pamantul fara donarea drumului.Care este adevarul?

Edited by cosmogirl, 14 August 2010 - 08:04.


#35
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 copjob2000, on 9th August 2010, 15:11, said:

Si revin:
- daca ti-ai "cumparat drum" si ai norocul sa-ti ia foc casa, pentru a  interveni pompierii trebuie sa vina sa iti ceara acordul pentru a patrunde pe "proprietatea ta"??? :huh:

Cand esti proprietarul unui apartament la bloc, ai o cota indiviza si din partile comune (scara blocului, holuri, lift, etc), sau nu ? Cumva similar drumului de acces privat.
Ironia cu "ti-ai cumparat drum" nu-si are rostul, dupa parerea mea. Cum ajungi la etajul 7 daca nu ai scari, lift sau hol in bloc ?
Nimeni nu pune problema accesului pompierilor, medicilor, postasului, etc.
Problemele apar cand se intervine asupra fondului comun "cu intentia de a ramane", adica daca se afecteaza sau se modifica destinatia spatiilor comune, fara acordul co-proprietarilor.
Vezi tulburarea de posesie, prevazuta de Codul Penal.
Una este doar accesul, cu totul alta este executarea unor lucrari pe o proprietate privata.
Este ca si cum i-as permite unuia accesul in casa mea (pt. a-mi uda florile) si ma trezesc cu un put forat in mijlocul balconului !

Edited by Marleyfunnydog, 19 August 2010 - 09:34.


#36
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Revenind la problema, daca intentiile Primariei sunt serioase si se urmareste realizarea echiparii edilitare a drumului (conditia necesara fiind trecerea acestuia in domeniul public), nu vad de ce nu s-ar adauga clauze ale ambelor parti in actul de donatie care se va incheia. Administratia locala ar trebui sa-si dea seama ca daca un singur proprietar nu-si va da acceptul, nu se va realiza nimic pe acel drum, caz in care singura solutie pt. salvarea proiectului ar fi exproprierea pt. cauza de utilitate publica. Cum nu sunt fonduri pt. asa ceva, primaria are un real interes ca toata treaba sa decurga amiabil. Si ar trebui sa vina cu propuneri dintre cele mai tentante. Plus reglementarea intregii zone, care oricum trebuie facuta si de care trebuie sa se tina seama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate