Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri despre Boxe Yamaha NS-555

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e deloc in derizoriu ,se spun opinii pertinente si cateodata chiar documentate.
BTW ,cu imaginea la TV calibrata n-ai nimerit-o deloc. Acolo e cu totul alte treaba. Nu sunt absolut deloc de dorit imagini "pline de viata". Exista standarde internatioanale bine implementate. pentru parametri calibrati de imagine. Partea cu "viata" o asigura regizorii de fime sau emisiuni nu utilizatorul din fata ecranului

#38
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004

View Postedigee, on 18 ianuarie 2019 - 00:19, said:

Nu e deloc in derizoriu ,se spun opinii pertinente si cateodata chiar documentate.

Glumesti nu? Nimeni n'a vorbit concret despre modificarile facute de mine, componentele folosite, modul cum au fost folosite sau despre cum au procedat ei in situatii similare. Toti au dat'o in diverse, mitul inginerului infailibil, cosmaruri audiofile, bunica audiofila a povestit, s'a vazut si un pic de ulei de sarpe, in rest chestii banale, arhicunoscute, nimic la subiect.

View Postedigee, on 18 ianuarie 2019 - 00:19, said:

BTW ,cu imaginea la TV calibrata n-ai nimerit-o deloc. Acolo e cu totul alte treaba. Nu sunt absolut deloc de dorit imagini "pline de viata". Exista standarde internatioanale bine implementate. pentru parametri calibrati de imagine. Partea cu "viata" o asigura regizorii de fime sau emisiuni nu utilizatorul din fata ecranului

Iar glumesti nu? De obicei privesc la televizor nu la standarde... Traversezi strada intotdeauna pe la trecerea de pietoni?

Edited by iso, 18 January 2019 - 00:59.


#39
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postiso, on 18 ianuarie 2019 - 00:04, said:

Din cite "vad" discutia aluneca in derizoriu... Atita timp cit nici unul dintre cei implicati in discutie nu a facut un "studiu de caz", nu poseda aceste boxe si vorbim povesti d'ale bunicii audiofile nu vad rostul acestei discutii pe linga subiect.
Ce inseamna "studiu de caz" si nu inteleg de ce ar fi musai sa avem boxele astea pentru a ne putea spune parerea ? Te-am intrebat cu ce ai facut masuratorile alea si in ce conditii, dar se pare ca ti-a fost mai la indemana sa o bagi pe aia cu "bunica audiofila" in ecuatie ?! Unde ai masurat cei 30 Hz ?

#40
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Nu trebuie sa te superi si sa mergi la culcare nervos... Din cite imi amintesc voi ati inceput cu prostiile...
Poate un moderator isi va face mila si va sterge comentariile pe linga subiectul Yamaha NS-555.

#41
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postiso, on 18 ianuarie 2019 - 00:54, said:


Glumesti nu? Nimeni n'a vorbit concret despre modificarile facute de mine, componentele folosite, modul cum au fost folosite sau despre cum au procedat ei in situatii similare. Toti au dat'o in diverse, mitul inginerului infailibil, cosmaruri audiofile, bunica audiofila a povestit, s'a vazut si un pic de ulei de sarpe, in rest chestii banale, arhicunoscute, nimic la subiect.


Pai n-a vorbit nimeni despre modificarile facute de tine pentru ca cei care au raspuns stiu ca upgrade-ul facut in mod empiric nu aduce o calitate mai buna . Nu stiu cum au procedat ceilalti in situatii similare, dar eu unul am preferat mereu sa merg sa ascult cat mai multe boxe si sa aleg perechea care suna cel mai bine pentru mine , nu sa le iau pe cele mai ieftine si sa ma apuc de mesterit . Eu zic ca mai ai de asteptat pana cand va citi ce ai scris aici un alt utilizator al boxelor pe care le detii si care a hotarat la fel ca tine sa se apuce de tuning.

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu nu glumesc deloc. Fiecare e idrituit sa aiba o opinie. Nimeni nu e nervos ,decat poate cel ce acuza pe altii.
Am zis ca apreciez efortul depus si convigerea ca boxe de acel tip se pot imbunatati.
Cat priveste partea cu imaginea ,aici esti clar pe un teren ce nu-l stapanesti. La fel ca si legile de circulatie ,dupa cum se vede.

#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postiso, on 18 ianuarie 2019 - 01:09, said:

Nu trebuie sa te superi si sa mergi la culcare nervos... Din cite imi amintesc voi ati inceput cu prostiile...
Poate un moderator isi va face mila si va sterge comentariile pe linga subiectul Yamaha NS-555.
Ehe , daca ma suparam asa din toate nimicurile eram mort demult. Care prostii ? Noi ne-am spus parerea , eventual un moderator ar putea adauga in titlul topicului " Nu va recomand sa incercati asa ceva acasa". Acum sincer eu n-am nimic impotriva ca "ti-ai bagat nasul" in boxele alea, chiar imi plac persoanele carora le place sa mestereasca . Dar te-as intreba daca nu cumva era mai util sa ceri niste recomandari inainte de achizitie si astfel aveai sansa sa-ti cumperi niste boxe de care ai fi fost multumit si nu mai necesitau tuning ?!

#44
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Intr'adevar iti trebuie multa stima/incredere de sine(si foarte muuult timp pierdut) ca sa scrii 3400 respectiv 10700 de mesaje... Cred ca dupa cei 30ani de electronica pe care'i am in spate n'am nevoie de recomandari, sa'mi "bag nasul" face parte din job, deci imi place sa ma joc. Apropos pe linga domnisoarele de NS-555 mai posed si un sistem Klipsh Reference Premiere RP-280, etc..., asta apropos de aroganta cu cele mai ieftine boxe.

Edited by iso, 18 January 2019 - 01:31.


#45
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postiso, on 18 ianuarie 2019 - 01:28, said:

Intr'adevar iti trebuie multa stima/incredere de sine(si foarte muuult timp pierdut) ca sa scrii 3400 respectiv 10700 de mesaje... Cred ca dupa cei 30ani de electronica pe care'i am in spate n'am nevoie de recomandari, sa'mi "bag nasul" face parte din job, deci imi place sa ma joc. Apropos pe linga domnisoarele de NS-555 mai posed si un sistem Klipsh Reference Premiere RP-280, etc..., asta apropos de aroganta cu cele mai ieftine boxe.
Atunci lasa-ne pe noi astia fraieri sa ne pierdem timpul si tu fi baiat destept si nu mai scrie, ca iti pierzi vremea si in timpul asta puteai desface si boxele Klipsch pentru un mic tuning. Si am rugamintea sa pui niste poze cu boxele Klipsch sa vedem si noi cum arata. Cat despre intrebarile pe care ti le-am pus...pauza.

#46
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu trebuie sa va ambalati, discutia este constructiva nu se rezuma la contre.
Daca arunci o privier pe site-ul Klippel vei vedea acolo ca liniaritatea sau raspunsul in frecventa, este un parametru care nu importa prea mult, nici un producator nu isi propune sa scoata ceva perfect linear sunt mault mai importante alte caracteristici care fac sunetul.
Este vorba cum obtii un raspuns perfect controlat la impuls, sa elimini distorsiunlile neliniare, sa fazezi difuzoarele, etc si nu sunt decat varful aisbergului din cate trebuie facute.

#47
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
@iso: sincer eu nu inteleg de ce ai luat aceste boxe daca zici ca ele nu au sunat de la inceput pe placul tau? Numai din placerea de a le "imbunatati"? Uite, parerea mea e: cu banii de pe Yamaha+Klipsh puteai sa cumperi niste boxe la un alt nivel si erai cu siguranta mai incantat de sunet. Altfel, proiectul tau e de laudat dar acele boxe nu cred ca isi vor depasi conditia orice le vei face tu. Pe de alta parte, vad ca devii usor iritat de faptul ca parerile celorlalti nu coincid cu ale tale. Fiecare are dreptul la o parere si, atunci cand ai postat acest proiect, trebuia sa te astepti ca vei primi si pareri "contra"...

Edited by userincognito, 18 January 2019 - 11:23.


#48
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
userincognito, am cumparat NS-555 pentru ca mi'au placut cum arata si cum suna, pe parcurs am vrut sa scot un sunet mai "aerisit". Din punctul meu de vedere am reusit, pentru mine este o evolutie a sunetului si este evidenta. Acum ca imi plac pe deplin cum suna m'am gindit ca ar fi bine sa le spun si altor posesori ca se poate un pic mai bine dindu'le un punct de plecare. Modificarile sint relativ minore si de "bun simt tehnic", se poate reveni la starea originala in orice moment. Imi plac cum suna pe stilurile muzicale lente iar in 5.1.2 se descurca bine si de aceea nu vreau sa le vind.

Sistemul Klipsch RP imi place(in stare originala) in egala masura dar din alte considerente. Nu doresc sa achizitionez altceva din motive "audiofile" pentru ca sint multumit de ceea ce am. Ma consider mai repede cinefil si cel mult meloman, nu'mi doresc sa "devin" un adiofil obsedat de "virgula" din melodie. Muzica trebuie sa produca placere la ascultare si nu indoieli bolnave ca nu se aude in nus'ce fel.

Probabil si tu te'ai irita atunci cind cineva ar veni sa te contrazica cu atita indirjire pe chestiuni deja clare pentru tine. Nu inteleg de unde atita dorinta in a contrazice si de a induce indoiala cu orice pret? Nu inteleg ce au de cistigat din toata nebunia asta?
Si ca sa incheiem aceasta polemica fara rost, imi place cum se aude sistemul Yamaha iar asta conteaza cel mai mult pentru mine. Cine nu ma crede este invitat la auditie sau auditii ca e si Klipsch.Posted Image

Edited by iso, 18 January 2019 - 14:51.


#49
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Unde se pot audia ? Sa inteleg ca ai doua sisteme separate ,boxele Klipsch folosite pe un Yamaha multicanal si Boxele Yamaha le folosesti pe un amplificator stereo ?

#50
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Auditii in Galati, Ambele sisteme au in componenta cite un Denon AVR X1400h.

#51
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postiso, on 18 ianuarie 2019 - 14:50, said:

Nu doresc sa achizitionez altceva din motive "audiofile" pentru ca sint multumit de ceea ce am. Ma consider mai repede cinefil si cel mult meloman, nu'mi doresc sa "devin" un adiofil obsedat de "virgula" din melodie. Muzica trebuie sa produca placere la ascultare si nu indoieli bolnave ca nu se aude in nus'ce fel.

Faptul ca tu ai inceput acel proiect contrazice cele spuse aici in sensul ca si tu, ca si oricare altul de pe acest forum, isi doreste tot timpul un sunet mai bun. Asta nu te face "audiofil" (cu aceea conotatie negativa pe care ai incercat sa o transmiti) cum nu-i face nici pe ceilalti (sau te face in aceeasi masura :) ) Fii sigur ca si cei ce asculta muzica pe niste boxe de 7-10-15.000EUR au o doza de placere la auditie (mai mica sau mai mare) dar nu cred ca sunt "bolnavi" pentru ca vor un sunet si mai bun sau pur si simplu isi permit ceva mai bun.

Probabil si tu te'ai irita atunci cind cineva ar veni sa te contrazica cu atita indirjire pe chestiuni deja clare pentru tine.

Vezi tu, in opinia mea tocmai asta e o parte a problemei, nu ai cum sa faci tu acest enunt "chestiunile sunt clare pentru mine" si sa te astepti ca toata lumea sa fie de acord cu cele spuse de tine. Uite, eu de pilda, nu cred ca sunetul obtinut de tine dupa acele modificari este mai bun decat originalul (in intregul lui si nu numai pe o anumita plaja de frecvente) si nu prea ai cum sa imi dovedesti asta.

Si ca sa incheiem aceasta polemica fara rost, imi place cum se aude sistemul Yamaha iar asta conteaza cel mai mult pentru mine. Cine nu ma crede este invitat la auditie sau auditii ca e si Klipsch.Posted Image

Asta este cel mai important lucru si care conteaza cel mai mult! Auditii placute in continuare!!!
Totusi, imi permit o intrebare: pentru aceste boxe de ce nu ai mers pe un receiver de la Yamaha, poate se potrivea mai bine ca si tonalitate cu acele boxe?


#52
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Discutiile pe tema asta le-am purtat cu inginerul de la Heco care dispune de sistemul Klippel cu module de peste 100k euro.
Se pot creea proiecte de chestii high-end unde pretul nu conteaza pana la boxulice bluetooth care fac galagie incredibila.
Da, se poate face din rahat bici dar daca biciul ala il modifici sa plezneasca ....
Dupa ce i-am povestit despre modificarile care le faceam fara rezultat si s-a amuzat si mi-a dat niste explicatii cum lucreaza sistemul electroacustic final din care am inteles de ce modificarile nu ajutau la nimic chiar stricau, existand chiar riscuri de defectare a incintei sau amplificatorului nu doar de alterare acustica.Ex: dublarea capacitorilor operata acolo modifica nu numai frecventa de taiere dar si impedanta si inductanta cu urmari previzibile asupra functionarii.

Sa dau un exemplu cum ajuta Klippel la proiectarea unui difuzor din cadrul unui proiect.Dupa proiectarea difuzorului se constata din analizele complexe ca apar distorsiuni neliniare la 80%
din putere.Sistemul nu este doar de masura si control este mai ales de analiza si care da solutii, in cazul asta recomanda folosirea unei membrane ceramice pistonice pentru a elimina asta.
Problema este ca o astfel de ceramica nu se preteaza in zona entry fiind prea scumpa, atunci sistemul recalculeaza si propune modificarea circuitului magnetic si a acordului din incinta pentru a muta zona de distorsiune in afara zonei de lucru, fara a depasi costurile.Asta poate insemna reproiectarea de la 0.Deobicei un proiect se dezvolta in 2 ani dupa zeci de astfel de analize, teste, masuratori, reproiectari, verificari, auditii.O singura modificare a unei componente deturneaza rezultatul final avut in vedere.

#53
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@iso
Hm, Galati, prea departe. Dar pune niste poze in topicul dedicat sa-ti vedem si noi sistemele ca de auzit nu prea avem posibilitatea.

#54
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
@iso
Inainte sa fi umblat in boxele alea, mai bine le puneai pe un amplificator mai potent, sunt sigur ca s-ar fi auzit mult mai bine decat cu avr-ul Denon, la Klipsch nici nu vreau sa ma gandesc ce schimbare ar fi, sper sa nu umbli si in alea.
Intr-un final tu le-ai facut sa sune mai "bine" pe avr-ul Denon, posibil pe un amp mai bun sa nu mai fi multumit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate