Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pareri despre Boxe Yamaha NS-555

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004

View PostFC72, on 18 ianuarie 2019 - 17:17, said:

Discutiile pe tema asta le-am purtat cu inginerul de la Heco care dispune de sistemul Klippel cu module de peste 100k euro.
Se pot creea proiecte de chestii high-end unde pretul nu conteaza pana la boxulice bluetooth care fac galagie incredibila.
Da, se poate face din rahat bici dar daca biciul ala il modifici sa plezneasca ....
Dupa ce i-am povestit despre modificarile care le faceam fara rezultat si s-a amuzat si mi-a dat niste explicatii cum lucreaza sistemul electroacustic final din care am inteles de ce modificarile nu ajutau la nimic chiar stricau, existand chiar riscuri de defectare a incintei sau amplificatorului nu doar de alterare acustica.Ex: dublarea capacitorilor operata acolo modifica nu numai frecventa de taiere dar si impedanta si inductanta cu urmari previzibile asupra functionarii.

Inteleg ceea ce vrei sa spui am idee cum functioneaza incintele acustice. In cazul NS-555 nu cred ca au "obosit" cei de la Yamaha prea tare Klippel'ul, in cazul in care au folosit aceste metode de masurare/calibrare. In categoria de pret din care fac parte se taie de peste tot inclusiv la cercetare. Seria NS-EF(forma eliptica) respectiv NS-555 este varianta mai proasta la NS-F, respectiv NS-F350, serie mai scumpa.
Inainte de a ma apuca de modificari am incercat sa aflu cit mai multe despre modul de realizare abordat de Yamaha pentru seriile superioare de boxe.
Asa am vazut din poze ca la seriile superioare au folosit varianta conventionala de izolare interioara pe peretii laterali si nu varianta de buget cu buretele gros pus sa atenueze/blocheze reflexiile verticale din incinta acustica. Totodata daca au "rotunjit" peretii laterali au considerat ca au rezolvat satisfacator reflexiile din plan orizontal pentru clasa de pret din care face parte.Am mai observat ca difuzoarele PMD sint identice si ca Yamaha nu se "oboseste" sa izoleze seriile inferioare de boxe. Pe aceste considerente am modificat dispunerea izolatiei interioare si rigidizarea carcasei.

In ceea ce priveste crossoverul am simulat cu Vituix curbele de raspuns in frecventa si variatia impedantei pentru filtrul original si mi s'au parut ciudate. Am vazut ca seria superioara NS-F350 cu izolatie clasica la aceleasi valori ale inductantelor au valori ale condensatorilor mai mari pentru ca filtrele de aici permit atenuari mai mici in toata banda din cauza dampingului corect realizat. Pe aceste considerente am modificat si crossoverul prin schimbarea celor doi condensatori. Atasez mai jos simularile pentru original si modificat.

Pe linga auditia mai buna am observat si scaderea temperaturii de lucru a receiverului.

Attached Files


Edited by iso, 20 January 2019 - 11:12.


#56
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Eu am un amic care pur si simplu a schimbat ceva condensatori in filtrele de la niste Magnat MMS 202. IN varianta din fabrica efectiv se incalzeau boxele(!?) la o functionare la volum mediu.

#57
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Asa se intimpla la componentele de calitate indoielnica, produc caldura in loc de muzica. Condensatorii bipolari chinezarie, noname sau cei vechi cu peste 10ani de functionare sint o nenorocire pentru "sunetul" ce trece prin ei. Pierderea electrolitului respectiv scaderea rezistentei de izolatie conduce invariabil la dezastru.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate