Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Fiberpower - 100 Mbps.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#37
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View PostG-Unit//FuLLReSpecT, on 8th July 2010, 09:39, said:

@razzvann93 : În Ploiești încă din noiembrie-decembrie 2009 s-au observat schimbări la nivel de calitate a conexiunii. Țin minte că-i tot vedeam cocoțați pe stâlpi pe ici pe colo și uite că n-a fost în zadar. Brusc , de la un internet mediocru , a devenit ce trebuia să fie de la început : un serviciu destul de scump , dar de calitate - viteza maximă specificată în contract valabilă , fără latențe mari , conexiune stabilă , nici vorbă de limitări. De 8-9 luni de zile chiar nu am ce reproșa , mai bine de atât nu se poate.

Exact. Poate si in decembrie anul trecut dar nu am bagat eu de seama, oricum de la inceputul anului nu am mai avut nicio problema. Chiar si pe torrente la orice ora download ~2,7-2,8MB/s si upload ~475-485KB/s. La inceput cand vedeam cum merge ma gandeam ca a luat-o modem-ul razna si ca probabil mai are putin si plezneste de viteza :lol: dar intre timp mi-am dat seama ca au facut ceva baietii n-au dormit. In schimb am un coleg care sta pe undeva pe langa Maramuresului si in ultimele luni la cateva zile ii pica netu cateva ore, ceea ce ma face sa cred ca nu e chiar in tot Ploiestiul "rezolvata" treaba. Numa` bine si sa beneficiem cat mai repede de noile viteze :D

Edited by razzvann93, 08 July 2010 - 11:17.


#38
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005

View Postrazzvann93, on 8th July 2010, 20:16, said:

In schimb am un coleg care sta pe undeva pe langa Maramuresului si in ultimele luni la cateva zile ii pica netu cateva ore, ceea ce ma face sa cred ca nu e chiar in tot Ploiestiul "rezolvata" treaba.

Mai sunt zone în fiecare oraș unde încă infrastructura suferă , dar cred că încet încet se vor împuțina.

#39
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

View Postcatalinman, on 7th July 2010, 19:50, said:

man, fi serios si recunoaste ca e un pret extrem de exagerat !

UPC Large, 24 Mbps te duce la 64 de lei, cu tot cu TVA !

ia arunca un ochi si la concurenta:

Clicknet Power de la Romtelecom cu viteza de 30 Mbps costa 7,4 euro cu TVA, adica 31 de lei la cursul oficial al BNR !

http://www.romteleco...clicknet-power/

la RDS, Fiberlink 1 cu viteza de 50 Mbps 29 de lei cu TVA, iar Fiberlink 2 cu 100 Mbps 39 de lei cu TVA !

http://www.rcs-rds.r...berlink/pachete

preturile UPC la abonamentul Large nu sunt mari, ci chiar nesimtite fata de ce ofera concurenta !

De acoperire nu vorbiti? Eu la upc pot sa-mi iau 24 Mbps, la RTC nu primesc mai mult de 6! Abea astept noile abonamente sa trec iara la Upisi daca nu vine RDS pe la noi.

#40
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

View PostG-Unit//FuLLReSpecT, on 8th July 2010, 09:39, said:

@razzvann93 : În Ploiești încă din noiembrie-decembrie 2009 s-au observat schimbări la nivel de calitate a conexiunii. Țin minte că-i tot vedeam cocoțați pe stâlpi pe ici pe colo și uite că n-a fost în zadar.
foarte tare! cam din perioada aia mi se vede mie si vecinilor din bloc analogicul cu purici, au facut treaba buna (noroc ca am si digital)! am reclamat, au venit, mi-au schimbat niste mufe si un spliter in casa, se vede aproape la fel, au spus ca e semnalul slab si... la revedere, drum bun!

#41
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005
Cristi , n-a zis nimeni că toți angajații UPC sunt competenți. Ce ai pățit tu , nu e valabil doar la UPC.

#42
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008
On topic : Vitezele acelea de pe upcbusiness sunt valabile sau au fost lansate pentru marketing, insa practic  in modemuri vor fi accesibile abia in toamna ?

Am 3 play si UPC imi  ofera o buna calitate pe toate serviciile . Singurul minus e pretul. Am pachetul UPC 3Play Digital Large http://www.upc.ro/pa...ay/3play-large/ cu DVR HD + un STB digital inchiriat si platesc lunar ~170 lei/luna. Cand m-am abonat la acest pachet, acum 10 luni nu aveau optiunea cu STB HD simplu, fara DVR.

Din punctul meu de vedere este de neacceptat ca la aceste preturi sa pice conexiunea. La preturile cerute de UPC ar trebui sa ofere uptime de minim 90-95% la toate serviciile, TV-Net-TelFix.

#43
razzvann93

razzvann93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 07.08.2007

View Postcristi712, on 8th July 2010, 13:49, said:

foarte tare! cam din perioada aia mi se vede mie si vecinilor din bloc analogicul cu purici, au facut treaba buna (noroc ca am si digital)! am reclamat, au venit, mi-au schimbat niste mufe si un spliter in casa, se vede aproape la fel, au spus ca e semnalul slab si... la revedere, drum bun!

Dupa cum spune si colegu` de forum mai sus, asta se intampla la toti, nu doar la UPC. Si tocmai, am spus si ca am un coleg care e tot din Ploiesti si caruia ii pica netul foarte des, deci nu peste tot merge bine treaba. Cel putin eu sunt foarte multumit, am un vecin care de doua luni are abonamentul de 20Mbps de la ClickNet si in prima luna nu a obtinut sub nicio forma viteze nici macar de 10Mbps, iar de vreo luna incoace are cam 12-13Mbps, iar upload cam 1Mbps, plus ca la 2-3 zile ii pica netul, ba chiar are zile in care pica si de mai multe ori. Una peste alta cel putin la mine in zona pana nu se hotaraste RDS-u` sa vina cu o fibra cred ca UPC va fi singura solutie ok pentru internet.

#44
PiraniaFm

PiraniaFm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 11.12.2006
Cum poti sa dai 100 Mbs download si 6 Mbs upload ? Astia au inebunit nu gluma cu uploadu . Vezi oferta http://www.upcbusine...m/internet.aspx

#45
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View PostPiraniaFm, on 8th July 2010, 22:31, said:

Cum poti sa dai 100 Mbs download si 6 Mbs upload ? Astia au inebunit nu gluma cu uploadu . Vezi oferta http://www.upcbusine...m/internet.aspx
Pentru ca simetric nu pot da. Fiber power e denumirea comerciala, practic e pe cablu coaxial, nici vorba de fibra.

#46
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostBlackDay, on 8th July 2010, 22:45, said:

Pentru ca simetric nu pot da. Fiber power e denumirea comerciala, practic e pe cablu coaxial, nici vorba de fibra.
Pentru ca aia e oferta pentru IMM. Oare cate IMM-uri isi permit 100/100 Mb? :huh:

#47
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View Post654321, on 8th July 2010, 22:59, said:

Pentru ca aia e oferta pentru IMM. Oare cate IMM-uri isi permit 100/100 Mb? :huh:
UPC ofera cumva acei 6Mbps garantati pe upload ? Din cate stiu nu e garantat nici uploadul si nici downloadul. La firma am 15Mbps simetric upload/download de la RDS.

#48
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostBlackDay, on 8th July 2010, 23:06, said:

La firma am 15Mbps simetric upload/download de la RDS.
Pai si cat costa?

http://www.pinkish.r...ess-iunie-2010/

#49
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008

View Post654321, on 8th July 2010, 23:12, said:

Putin, in jur de 20euro. Am acest abonament de vreo 3 ani. Nu am nici un kilo garantat, dar merge bine.

#50
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostBlackDay, on 8th July 2010, 23:15, said:

Putin, in jur de 20euro. Am acest abonament de vreo 3 ani. Nu am nici un kilo garantat, dar merge bine.
Din cate stiu eu se poate negocia si cu RTC si cu UPC si cu RDS sa iti ofere ceea ce vrei.

#51
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postzildjian, on 7th July 2010, 18:36, said:

UPC are ~240.000 in scadere de clienti pe net in toata tara. RDS are peste 1.600.000, iar RTC peste 850.000. Compara numerele.
Sa nu scoatem numere din burta te rog. Sustine-ti afirmatiile cu comunicate oficiale daca se poate.

Din ce vad eu, situatia e asa: RCS&RDS - 1.100.000 (la sfarsitul lui 2009), Romtelecom - 830.000 (in trimestrul I al 2010), UPC - 270.000 (la finalul lui martie 2010).

Pentru UPC: http://www.wall-stre...e-100-Mbps.html
Pentru RTC: http://www.zf.ro/inf...0-6120135/poze/
Pentru RDS: http://www.zf.ro/bus...e-luna-5771583/

In plus, in ultimii ani, UPC creste continuu si constant (dar cu procente mici, e drept) atat la telefonie, cat si la internet si cablu digital, singurul loc unde scade puternic este cablul analogic, deci nu stiu de unde ai tras concluzia ca UPC e in scadere la numarul de clienti de internet...

PS Tu pui la socoteala si clientii pentru net mobil?

Edited by soft0811, 12 July 2010 - 06:53.


#52
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postsoft0811, on 12th July 2010, 07:52, said:

Sa nu scoatem numere din burta te rog. Sustine-ti afirmatiile cu comunicate oficiale daca se poate.

Din ce vad eu, situatia e asa: RCS&RDS - 1.100.000 (la sfarsitul lui 2009), Romtelecom - 830.000 (in trimestrul I al 2010), UPC - 270.000 (la finalul lui martie 2010).

Pentru UPC: http://www.wall-stre...e-100-Mbps.html
Pentru RTC: http://www.zf.ro/inf...0-6120135/poze/
Pentru RDS: http://www.zf.ro/bus...e-luna-5771583/

In plus, in ultimii ani, UPC creste continuu si constant (dar cu procente mici, e drept) atat la telefonie, cat si la internet si cablu digital, singurul loc unde scade puternic este cablul analogic, deci nu stiu de unde ai tras concluzia ca UPC e in scadere la numarul de clienti de internet...

PS Tu pui la socoteala si clientii pentru net mobil?
Am gresit partial cifrele. La data postului nu am mai cautat cifrele exact, am citat din memorie, insa concluzia ramane aceasi si nu o poti nega. Diferenta este de 560000 numai intre UPC si RTC, intre UPC si RDS este mult mai mare.
Reiterez concluzia, in conditiile in care RDS si UPC isi suprapun retelele diferenta este de la cer la pamant intre cei doi.

#53
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005
Gata ? Iarăși s-a făcut liniște ?

Ceva noutăți ?

#54
Myrddin

Myrddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 15.07.2010
Eu nu inteleg un lucru, de ce fac referenta la fibra cand cea ce iti dau ii un coaxial. Publicitate inselatoare¿? Cel mult se poate spune ca ii un sistem HFC...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate