Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

pisica bengaleza

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
puffff

puffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.11.2009

 peterbald, on 5th August 2010, 22:44, said:

Drum bun!  :D Așteptăm cu nerăbdare poze cu "bengalezele" 3 la 250 euro.  :D

:coolspeak:  ma duce cu gandu' la vanzatorii aia cu sacosa prin autobuze.... "3 pachete la 10 miiiiii, trei la 10 miiii..."  :thumbup:

#38
puffff

puffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.11.2009

 bilibistrocizel, on 19th August 2010, 11:24, said:

aduce umpic a ciobanesc australian

ca-n zicala aia... "seamana dar nu rasare" :D

 deeaa1989, on 19th August 2010, 14:54, said:

Border Collie ...

Raspuns gresit  :nonobad:

#39
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 puffff, on 19th August 2010, 09:59, said:

uaaaaaaaa ce mai discutie in contradictoriu p-acilea ei uite, am sa agat si io poza unui catel care mi-e tare simpatic. las intai la latitudinea tuturor sa-si dea cu parerea de rasa lui, p-orma va zice moa ce rasa e

Catel rasa comuna care seamana destul de mult cu border collie si putintel cu un ciobanesc australian :kisstogether: .

Fara legatura cu bengaleza :notangel: .

#40
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008
Cand o sa incetez sa ma mai mir de ipocritii care-si doresc animale de rasa dar nu sunt dispusi sa plateasca pentru ele? Ca sa pastrez comparatia e ca si cum ti-ai dori un audi dar nu ai bani pentru el si cauti oameni cu suflet mare sa ti-l dea moca.

#41
puffff

puffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.11.2009

 Dev, on 20th August 2010, 00:58, said:

Catel rasa comuna care seamana destul de mult cu border collie si putintel cu un ciobanesc australian :kisstogether: .

Fara legatura cu bengaleza :notangel: .

raspuns corect  :first:

#42
oceans

oceans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2008
Eu de la crescatori ma astept la pisici de rasa pura. Ceea ce voi numiti metis este de fapt rasa europeana. Hartia aia sau pedigree-ul atesta doar ca o pisica este de rasa pura. Daca se intampla ca o pisica sa semene cu alta si prezinta toate caracteristicile unei anumite rase atunci pe cale logica rezulta ca este de rasa respectiva doar ca nu e de rasa pura. Cititi mai departe..

 diorama, on 9th July 2010, 20:47, said:

Eu tot nu pricep cum sa spui ca un animal apartine unei anumite rase cand ala nu are nici in clin, nici in maneca cu rasa respectiva. Doar seamana. E doar o combinatie fericita si placuta ochiului de gene (you know, loteria genelor), astfel ca a rezultat un pui care aduce a o anumita rasa. De ex, are blana lunga si de o anumita culoare. Si cainele meu poti sa juri ca e labrador negru si toti ma intreaba chestia asta iar eu le spun satisfacuta ca e maidanez cu acte in regula. Din nou, o aranjare a genelor astfel incat a iesit un caine frumos si care seamana cu un labrador. Ce zice lumea pe strada? "Nu se poate, sigur e o rasa". Ok, inventam una pe loc, daca tot tineti mortis sa credeti in rase.
=> Daca vrei sa stii asa s-au creat rasele initial: Imperecherea dintre anumite anumite pisici domestice si salbatice dandu-le un anumit aspect fizic pe care crescatorii l-au perpetuat.


Ca sa explic rationamentul mai bine dau un exemplu simplu: Doi crescatori aflati la poli opusi pe planeta incearca sa incruciseze pisica leopard asiatica cu anumite rase printre care Ocicat, Abisiana, etc. Ambii crescatori au success si obtin pisoci care arata exact la fel proveniti din aceleasi rase de pisici. Ceea ce a rezultat este rasa Bengal. Ambii o perpetuaza si se obtin pisoci cu acelasi trasaturi comportamentale si fizice. Asta se numeste genetica si ca sa mentina rasa pura trebuie sa incruciseze doar rasa Bengal cu rasa Bengal. Daca la a 4-a generatie se va incrucisa rasa Bengal cu rasa Chartreux rezultatul va fi ori o noua rasa ori o pisica cu aspectul fizic a rasei Chartreux avand comportamentul rasei Bengal, invers sau amandoua. Va fi categorisita neoficial drept rasa Bengal sau Chartreux depinzand de aspectele fizice pe care le respecta. Q.E.D.

Cand cumparati de la oricine o pisica care arata ca pisica siameza atunci este de rasa siameza. Daca vreti sa stiti daca din urmasii acelei pisici vor fi tot pisici siameze atunci intrebati daca este de rasa pura. Asta este diferenta daca cumperi de la oameni normali vs de la crescatori care pot demonstra ca este de rasa pura.

Sper ca acum va este mai clar care este treaba cu rasele, iar rationamentul acesta se aplica si la alte animale ex. cainele.

Numai bine

#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 qudatheo, on 3rd August 2010, 09:50, said:

Am gasit bengaleza dorita la Sibiu. :D Pui, de 3 luni jumate. Cu pedigree cu tot tacamul. 250Euro negociabil pt toti trei.  :cheers: Ma duc in weekend.

Sa crape teparii care cer 1000!  :bandit:
Mai exista si lume de bun simt in tara asta, nu numai samsari si negustori de carne vie.


PS: Revin saptamana viitoare cu poze.
PS2: Era culmea ca in ditai tara cu 22 de milioane de muritori sa existe un singur posesor de aceasta rasa. Sunt sigur zeci, poate chiar sute, insa marea majoritatea nu isi fac biznis pa net din asta. Unii mai muncesc si pe bune.
PS3: Eu puii o sa ii cedez moka, la iubitori, o declar de acum, peste un an-doi o sa vedeti anunturile pe forum.


:o

aia 3 sunt frati si tu vrei sa-i imperechezi?????

#44
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu zic virgula ca e culmea sa gasesti 3 pui de bengaleza cu 250 eur! Cacialma, pana nu vad pozele! La noi chiar e raritate rasa asta, am fost duminica la expozitie, le-am vazut pe viu si l-am intrebat de pret pe crescator,-acela din B. Mare ( bengal.ro), raspunsul lui a fost: 600 eur pui castrat, sau 1500 eur adult necastrat. deci la pretul asta, tu vrei o pereche ca sa vinzi pui la juma de pret, eu asa as face, si ca si crescator particular asta si fac: vand pui de persane fara certificat de origine la pretul pietei. Si nu o sa am niciodata pretenyia sa gasesc pisici de rasa spre adoptie, ca vezi D-ne ce mare iubitor de animale sunt...! Am vrut persana, am platit pretul...Ma intreb, cat de nerod sa fii sa ai pui de bengal, apropape sigur cu certificat de origine, pt ca fiind atat de rare, de unde fara certificat, si sa ii dai cu 250 eur, 3  'bucati" ??? ...si cat de nerod sa fii sa crezi asa ceva...?

#45
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 oceans, on 20th September 2010, 17:16, said:

=> Daca vrei sa stii asa s-au creat rasele initial: Imperecherea dintre anumite anumite pisici domestice si salbatice dandu-le un anumit aspect fizic pe care crescatorii l-au perpetuat.
Numai bine
N-ai inteles ce-am vrut sa zic.  -_-

#46
silithus

silithus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.05.2012
O alta felisa de pisici bengaleze din Romania, din Iasi de data aceasta ar fi Zali`s Bengal.
Site-ul acestei felise poate fi gasit la www.rozalisbengal.ro alaturi de alte informatii utile despre rasa bengaleza.

Edited by silithus, 04 May 2012 - 17:04.


#47
Fittonia

Fittonia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2010

 qudatheo, on 3rd August 2010, 09:50, said:

Am gasit bengaleza dorita la Sibiu. :D Pui, de 3 luni jumate. Cu pedigree cu tot tacamul. 250Euro negociabil pt toti trei.  :cheers: Ma duc in weekend.

Sa crape teparii care cer 1000!  :bandit:
Mai exista si lume de bun simt in tara asta, nu numai samsari si negustori de carne vie.


PS: Revin saptamana viitoare cu poze.
PS2: Era culmea ca in ditai tara cu 22 de milioane de muritori sa existe un singur posesor de aceasta rasa. Sunt sigur zeci, poate chiar sute, insa marea majoritatea nu isi fac biznis pa net din asta. Unii mai muncesc si pe bune.
PS3: Eu puii o sa ii cedez moka, la iubitori, o declar de acum, peste un an-doi o sa vedeti anunturile pe forum.

Hai cu puii...sau am ratat ocazia? :)

#48
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010

 qudatheo, on 3rd August 2010, 09:50, said:

Am gasit bengaleza dorita la Sibiu. :D Pui, de 3 luni jumate. Cu pedigree cu tot tacamul. 250Euro negociabil pt toti trei.  :cheers: Ma duc in weekend.

Sa crape teparii care cer 1000!  :bandit:
Mai exista si lume de bun simt in tara asta, nu numai samsari si negustori de carne vie.


PS: Revin saptamana viitoare cu poze.
PS2: Era culmea ca in ditai tara cu 22 de milioane de muritori sa existe un singur posesor de aceasta rasa. Sunt sigur zeci, poate chiar sute, insa marea majoritatea nu isi fac biznis pa net din asta. Unii mai muncesc si pe bune.
PS3: Eu puii o sa ii cedez moka, la iubitori, o declar de acum, peste un an-doi o sa vedeti anunturile pe forum.


au trecut 2 ani ,vreau si eu pui de la bengalezele tale
mersi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate