Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

pisica bengaleza

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu tot nu pricep cum sa spui ca un animal apartine unei anumite rase cand ala nu are nici in clin, nici in maneca cu rasa respectiva. Doar seamana. E doar o combinatie fericita si placuta ochiului de gene (you know, loteria genelor), astfel ca a rezultat un pui care aduce a o anumita rasa. De ex, are blana lunga si de o anumita culoare. Si cainele meu poti sa juri ca e labrador negru si toti ma intreaba chestia asta iar eu le spun satisfacuta ca e maidanez cu acte in regula. Din nou, o aranjare a genelor astfel incat a iesit un caine frumos si care seamana cu un labrador. Ce zice lumea pe strada? "Nu se poate, sigur e o rasa". Ok, inventam una pe loc, daca tot tineti mortis sa credeti in rase.

#20
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdiorama, on 9th July 2010, 20:47, said:

Eu tot nu pricep cum sa spui ca un animal apartine unei anumite rase cand ala nu are nici in clin, nici in maneca cu rasa respectiva. Doar seamana. E doar o combinatie fericita si placuta ochiului de gene (you know, loteria genelor), astfel ca a rezultat un pui care aduce a o anumita rasa. De ex, are blana lunga si de o anumita culoare. Si cainele meu poti sa juri ca e labrador negru si toti ma intreaba chestia asta iar eu le spun satisfacuta ca e maidanez cu acte in regula. Din nou, o aranjare a genelor astfel incat a iesit un caine frumos si care seamana cu un labrador. Ce zice lumea pe strada? "Nu se poate, sigur e o rasa". Ok, inventam una pe loc, daca tot tineti mortis sa credeti in rase.

Mai, e simplu, ca la oameni. Rasele nu mai sunt pure de mult, dar toti avem un aspect predominant unei rase sau alta,cu exceptia celor care prezinta caracteristici specifice mai multor rase. Chiar citeam mai demult un articol despre o doamna de culoare al carui copil, facut cu sotul blond, nu era nici macar mulatru ca aspect, ci blond cu ochii albastrii, si toata lumea o intreba daca ea e bona copilului. Poti sa spui despre copilul ala ca era caucazian, daca ne luam dupa criteriile prezentate aici? Nu mai gasesc acum articolul dar pun linkuri pentru cazuri similare.

http://www.dailymail...o-children.html

http://thestudyofrac.../about1567.html

http://www.culturekitchen.com/liza/story/b...her_white_child

http://blisstree.com...in-color-genes/

#21
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcitronelle, on 9th July 2010, 22:50, said:

Rasele nu mai sunt pure de mult...
Pai tocmai asta e, ca niste oameni pasionati de asa ceva se chinuie pe bani multi sa pastreze rasa pura. Si le si reuseste, ca atare dau si hartia aferenta pe langa animalut, care atesta apartenenta la rasa. Cum ar fi sa vreau sa cumpar o anumita varietate de floare, sa zicem violeta Midnight Treasure si sa primesc doar una care seamana, un hibrid industrial?

#22
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ma mir ca mai aveti rabdare sa raspundeti unor asemenea absurditati...sincer, te admir peterbald, mai ales ca stiu ca nu duci munca asta de lamurire doar aici. si poate cu ei nu vei avea cale de intelegere, dar poate ca altii care vor citi aici vor intelege cat de important e ce explici tu.

e clar ca avem inca mania fuduliei si a grandomaniei si ca vor mai trece generatii pana scapam de complexul asta de inferioritate cu care am ramas din comunism.
dragilor, daca toti oamenii ar gandi ca voi acum nu ati mai admira bengaleze si norvegiene de padure...ci pisici dragute si frumusele si cam atat. daca nimeni nu ar pune pret pe ideea de rasa, ne-am limita la a vorbi de specii si ne-am opri aici.
cautati pe net pisici dragute cu pete colorate, salvati un suflet si oferiti-i o viata de vis. ca ii spuneti ca-i bengaleza nu-i bai. dar nu veniti aici sa sustineti ca e irelevanta selectia rasei si pedigree-ul.

ps: pare absurda comparatia cu loganul si audiul? zau? cati ati vazut pe strada ca au logan si isi pun sigla de bmw pe spate? cam asa si voi...mari iubitori de animale, clar!

Edited by adrianatoma, 09 July 2010 - 22:28.


#23
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postcitronelle, on 9th July 2010, 22:50, said:

Mai, e simplu, ca la oameni. Rasele nu mai sunt pure de mult, dar toti avem un aspect predominant unei rase sau alta,cu exceptia celor care prezinta caracteristici specifice mai multor rase. Chiar citeam mai demult un articol despre o doamna de culoare al carui copil, facut cu sotul blond, nu era nici macar mulatru ca aspect, ci blond cu ochii albastrii, si toata lumea o intreba daca ea e bona copilului. Poti sa spui despre copilul ala ca era caucazian, daca ne luam dupa criteriile prezentate aici? Nu mai gasesc acum articolul dar pun linkuri pentru cazuri similare.

Rasa = grup de indivizi aparținând aceleași specii de animale, având caractere comune, constante, conservate ereditar, care se deosebesc de alte varietăți din aceeași specie prin anumite caractere specifice.

Exemplul dat de tine cu oamenii nu se potrivește deloc. În cazul oamenilor, în cadrul aceleiași "rase", nu poți vorbi de un grup omogen de indivizi, având în vedere că fiecare arătăm diferit, avem înățimi diferite, unul are nasul mai mare, altul cârn, altul are buzele mari, altul nu știu ce, nu există 2 oameni care să semene. Urmașii unui cuplu iarăși nu vor semăna cu părinții (hai să zicem că o să le moștenească ochii sau ce știu eu ce, dar în rest mai nimic). Pe când la animale treaba stă altfel, există un standard pentru fiecare rasă, adică fiecare rasă trebuie să arate într-un anume fel, să aibă o anumită înățime, o anumită culoare a blănii și a ochilor, o anumită lungime a blănii, etc.

View Postadrianatoma, on 9th July 2010, 23:23, said:

ma mir ca mai aveti rabdare sa raspundeti unor asemenea absurditati...sincer, te admir peterbald, mai ales ca stiu ca nu duci munca asta de lamurire doar aici. si poate cu ei nu vei avea cale de intelegere, dar poate ca altii care vor citi aici vor intelege cat de important e ce explici tu.

Am scris tocmai pentru că știu foarte bine ceea ce scriu, nu scriu în necunoștință de cauză. Poate că am dat unele exemple mai puerile, dar doar pentru că am observat că unii nu pricep absolut nimic din ceea ce am încercat să explic, o țin ei pe a lor una și bună. Ba mai mult, încearcă să mă convingă pe mine că ei se pricep mai bine. Dacă din 10 persoane care au citit acest fir de discuție o persoană a învățat ceva, tot e un lucru bun.

Edited by peterbald, 09 July 2010 - 22:51.


#24
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdiorama, on 9th July 2010, 23:02, said:

Pai tocmai asta e, ca niste oameni pasionati de asa ceva se chinuie pe bani multi sa pastreze rasa pura. Si le si reuseste, ca atare dau si hartia aferenta pe langa animalut, care atesta apartenenta la rasa. Cum ar fi sa vreau sa cumpar o anumita varietate de floare, sa zicem violeta Midnight Treasure si sa primesc doar una care seamana, un hibrid industrial?

Si Hitler incerca sa creeze o rasa pura de arieni, ceea ce este greu tinand cont ca aspectul exterior este dat de bagajul genetic. Ceea ce nu inteleg eu este de ce rasa respectiva nu se poate inmulti decat in crescatoria respectiva. Ei au animalele lor, de rasa pura, nu vad de ce este o asa mare tragedie sa se imprastie genele acelor animale printre pisicile de alte rase sau comune? Animalele pe care ei le-au obtinut in crescatorie sunt de rasa 100%, deci rasa exsita, nu se pierde, cine doreste sa cumpere de la ei n-are decat s-o faca.


View Postpeterbald, on 9th July 2010, 23:51, said:

Rasa = grup de indivizi aparținând aceleași specii de animale, având caractere comune, constante, conservate ereditar, care se deosebesc de alte varietăți din aceeași specie prin anumite caractere specifice.

Exemplul dat de tine cu oamenii nu se potrivește deloc. În cazul oamenilor, în cadrul aceleiași "rase", nu poți vorbi de un grup omogen de indivizi, având în vedere că fiecare arătăm diferit, avem înățimi diferite, unul are nasul mai mare, altul cârn, altul are buzele mari, altul nu știu ce, nu există 2 oameni care să semene. Urmașii unui cuplu iarăși nu vor semăna cu părinții (hai să zicem că o să le moștenească ochii sau ce știu eu ce, dar în rest mai nimic). Pe când la animale treaba stă altfel, există un standard pentru fiecare rasă, adică fiecare rasă trebuie să arate într-un anume fel, să aibă o anumită înățime, o anumită culoare a blănii și a ochilor, o anumită lungime a blănii, etc.

Ba uite ca nici animalele de rasa nu sunt copii la indigo ale parintilor lor. Chiar pe siteul cu pisici bengaleze am vazut vreo 4 tipuri de blana ca standard, si stiu ca la alte pisici mai sunt si alte aspecte standard care prezinta variatiuni, inclusiv greutatea animalului. Si datorita bagajului genetic se pot naste pui care sa nu indeplineasca intocmai standardul. La fel ca si la oameni.

#25
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am din ce in ce mai tare senzatia ca e dialogul surzilor aici. Pentru ca din crescatoria aia stii sigur ca iei mata de rasa cutare. Poti, intr-adevar, sa nimeresti rasa si la un om obisnuit care are pisici ca animale de companie, care e cinstit si iti poate atesta rasa parintilor puiului, dar la fel de bine poti da peste escroci care iti vand ca norvegiana o chestie flocoasa care seamana izbitor, ei se jura ca e norvegiana dar de fapt e o strutocamila. Ala e metis si nu e nicio rusine sa admiti ca e metis, e doar adevarul.

#26
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postcitronelle, on 10th July 2010, 00:26, said:

Si Hitler incerca sa creeze o rasa pura de arieni, ceea ce este greu tinand cont ca aspectul exterior este dat de bagajul genetic. Ceea ce nu inteleg eu este de ce rasa respectiva nu se poate inmulti decat in crescatoria respectiva. Ei au animalele lor, de rasa pura, nu vad de ce este o asa mare tragedie sa se imprastie genele acelor animale printre pisicile de alte rase sau comune? Animalele pe care ei le-au obtinut in crescatorie sunt de rasa 100%, deci rasa exsita, nu se pierde, cine doreste sa cumpere de la ei n-are decat s-o faca.




Ba uite ca nici animalele de rasa nu sunt copii la indigo ale parintilor lor. Chiar pe siteul cu pisici bengaleze am vazut vreo 4 tipuri de blana ca standard, si stiu ca la alte pisici mai sunt si alte aspecte standard care prezinta variatiuni, inclusiv greutatea animalului. Si datorita bagajului genetic se pot naste pui care sa nu indeplineasca intocmai standardul. La fel ca si la oameni.

da, iar daca acest lucru s-ar intampla (desi fff rar), acel exemplar fie nu ar primi pedigree deloc, fie va fi vandut exclusiv ca Pet si va fi castrat/sterilizat tocmai pentru a nu se reproduce si nu a strica standardul rasei.
nu ai cum sa intelegi pentru ca nu ai deloc notiuni de felinologie si vorbesti doar de dragul de a te auzi vorbind. dar pentru un om care creste pisici toata viata, si metise si de rasa si vede diferente intre ele, intelege ce inseamna standardul unei rase si incadrarea in acesta. Nu inseamna ca pisica metis nu va fi iubita la fel, ba majoritatea crescatorilor chiar au matzele lor "vagaboande"pe acasa, pe langa cele din felisa. si le iubesc la fel. dar inteleg ce inseamna tipologie si respecta un standard. asta e tot.
si nu inteleg zau de ce va rusinati sa cresteti un animal care nu seamana cu nicio rasa. de ce v-ati jena sa iubiti o matza dragalasa, alb cu negru sau tigrata, care va face ziua mai frumoasa cu fiecare giumbusluc...daca nu tineti neaparat sa aiba anumite trasaturi de caracter si va intereseaza doar aspectul de la o matza de rasa.

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu sunt fericita "mama" a unui motan de 10...11 ani. motan care aduce a siamez, dar cum  n-am nici o dovada ca ar fi ma multumesc sa cred ca e metis de ceva cu ceva care trecuse pe langa un siamez candva.... de luat l-am luat de la un petshop, unde evident ca il vindeau ca "pisica siameza", dar fara vreun certificat, (sunt sigura ca ati vazut si voi la petshopuri ca scrie " albastra de rusia", arata a albastra, dar habar nu am daca au vreo dovada daca e de-adevaratelea sau nu), pe o gramada de bani.  din ce-am citit pe net despre siameze ai zice ca e, dupa trasaturilr fizice si comportament, daaar......
ce voiam sa subliniez e altceva. eu il iubesc asa cum e, pentru cum e, nu pentru ca e "siamez" sau pentru ca nu e. mi s-a parut foarte deplasata comparatia cu un "logan vs audi", pentru simplul fapt ca nu iti iei un sufletel ca sa te dai mare cu el.... e un suflet, e viu !!! nu e ca la masini, " care e mai puternica, are mai multe dotari si e mai scumpa"... cred ca sunt foarte putini proprietari de animale care le iau sa se duca la concursuri cu ele sau sa ii invidieze lumea, majoritatea cumpara un pisoi pentru rolul de "animal de companie".
ii apreciez pe oamenii care se straduiesc sa tina rasa pura, sa participe la concursuri, etc, insa nu as cumpara vreodata un asemenea animal, pentru ca n-am de gand nici sa-l duc la expozitie, nici sa-l tin de "atractie", ir necesitatile mele pot fi foarte bine satisfacute si de o tomberoneza. si nu, nu ma simt "sofer de dacie"

Edited by rox, 10 July 2010 - 09:46.


#28
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postrox, on 10th July 2010, 10:45, said:

mi s-a parut foarte deplasata comparatia cu un "logan vs audi", pentru simplul fapt ca nu iti iei un sufletel ca sa te dai mare cu el.... e un suflet, e viu !!! nu e ca la masini, " care e mai puternica, are mai multe dotari si e mai scumpa"...

Comparația respectivă am făcut-o pentru a explica noțiunea de marcă/brand/rasă, faptul că nu doar culoarea definește o marcă.... faptul că blana puțin mai lungă sau ochii de nu știu ce culoare sau blana cenușie nu fac automat un animal să fie "de rasă". Nici gând să sugerez că achiziționarea unui animal este același lucru cu achiziționarea unei mașini, a unei piese de mobilier sau știu eu ce. Sper că acum s-a înțeles ce am vrut să explic.

Edited by peterbald, 10 July 2010 - 10:50.


#29
mimida

mimida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.06.2010
Eu  am pisi  metis cu birmaneza  si motanel comunitar cred, ca  am recuperat  o  de pe  langa  un bloc locuit  preponderent de pensionari. Sunt  sigura ca nu  acolo e rezolvarea sigura  ce vreau sa  zic  este  ca pensionarii au tensinta  de a avea  grija de  pisici  fie  ele metise  sau  de  "firma" ,in exemplul  meu mama  birmaneza  este  inca  rezidenta  acolo. Deci  daca isi  doreste o pisica, indiferent  de  soi, sa  vorbeasca cu cei care stau intr o zona  mai de pensionari ,in lipsa unei formulari mai savante. Parerea  mea :peacefingers:

#30
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Am gasit bengaleza dorita la Sibiu. :D Pui, de 3 luni jumate. Cu pedigree cu tot tacamul. 250Euro negociabil pt toti trei.  :cheers: Ma duc in weekend.

Sa crape teparii care cer 1000!  :bandit:
Mai exista si lume de bun simt in tara asta, nu numai samsari si negustori de carne vie.


PS: Revin saptamana viitoare cu poze.
PS2: Era culmea ca in ditai tara cu 22 de milioane de muritori sa existe un singur posesor de aceasta rasa. Sunt sigur zeci, poate chiar sute, insa marea majoritatea nu isi fac biznis pa net din asta. Unii mai muncesc si pe bune.
PS3: Eu puii o sa ii cedez moka, la iubitori, o declar de acum, peste un an-doi o sa vedeti anunturile pe forum.

Edited by qudatheo, 03 August 2010 - 08:57.


#31
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Bravo! Abia astept pozele.
Am cautat si eu ceva timp o Norvegiana de padure data spre adoptie/la un pret acceptabil si m`am dat batuta. Apoi am descoperit Bengaleza si mi`a placut la nebunie. Voiam una, dar n`am cautat fiind convinsa ca nu voi gasi (donatie/pret acceptabil).
Apreciez faptul ca nu vei cere bani pe puiuti. Sunt multi care si`ar dori si nu`si permit.

#32
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postqudatheo, on 3rd August 2010, 09:50, said:

Am gasit bengaleza dorita la Sibiu. :D Pui, de 3 luni jumate. Cu pedigree cu tot tacamul. 250Euro negociabil pt toti trei.  :cheers: Ma duc in weekend.

Drum bun!  :D Așteptăm cu nerăbdare poze cu "bengalezele" 3 la 250 euro.  :D

Edited by peterbald, 05 August 2010 - 21:47.


#33
Aly007^

Aly007^

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.09.2006
Asteptam pozele qudatheo :D

#34
puffff

puffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 23.11.2009
uaaaaaaaa ce mai discutie in contradictoriu p-acilea :))) ei uite, am sa agat si io poza unui catel care mi-e tare simpatic. las intai la latitudinea tuturor sa-si dea cu parerea de rasa lui, p-orma va zice moa ce rasa e :)))

Attached Files



#35
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
aduce umpic a ciobanesc australian

#36
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Border Collie ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate