Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Morala absoluta / morala relativa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
812 replies to this topic

#37
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Bean, Letitia, lasati dracului limbajul asta de lemn si dati-mi codicele ala absolut.

Letitia, tu da-mi principiul moral din spatele pedofiliei caci asta am cerut, nu sa imi spui ca exista un principiu.

Bean, decalogul zici?

Este moral sa minti un om? Ar trebui sa nu fie, dar daca ar trebui sa minti un om pentru a salva viata unui alt om?

#38
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostLetitia_Ducu, on 5th July 2010, 21:15, said:

Moralitatea este absoluta, nu e relativa in functie de timp si cultura!
Exemple?

View PostFumatorul, on 5th July 2010, 21:18, said:

O afirmație de acest gen presupune că în România homosexualii sunt vânați pe străzi, nu altceva...Ori, noi știm că nu e adevărat...
A vana nu inseamna a insulta si ataca. Reformuleaza.

#39
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBean, on 5th July 2010, 21:13, said:

Da, Sparta. Evident ca toti am vazut "300".
Am scris intr-o fuga.
Dar, asta e important pentru tine, vad bine... Asadar ai fost la subiect.

"300" e o penalitate de film , mare legatura cu realitatea nu are . Daca vrei iti recomand cateva documentare interesante , istoria nu se invata din filme .


View PostFumatorul, on 5th July 2010, 21:18, said:

O afirmație de acest gen presupune că în România homosexualii sunt vânați pe străzi, nu altceva...Ori, noi știm că nu e adevărat...
Nu este obligatoriu sa facem ceva moral . Adica este moral sa ne ajutam aproapele , dar de obicei nu facem asta ( din pacate ) .

#40
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View PostBean, on 5th July 2010, 21:01, said:

Intr-o societate de homosexuali si criminali de copii mai slabi la constructie, gen Troia, a arunca in prapastie un copil nascut la 7 luni este moral....
pai da dar intr-o astfel de lume razbonica (cum era antichitatea), morala (adica ansamblul de valori si "coduri etice") morala nu putea fi altfel decat asa "belicoasa"...cel mai puternic sa prevaleze iar cel mai slab sa nu (eventual sa piara pt. ca trage in jos..)... si oricum e o diferenta intre morala crestina si morala lumii antice (roma+grecia)in timp ce morala crestina pune accent pe slab si mila morala lumii antice pune accent pe nobil si puternic...
iar pe de alta parte cum este mai moral?
sa aduci pe lume un copil diform? sau sa-i curmi viata de la inceput pt. a nu suferi?
si o obs.: probabil ca daca ar fi existat o tara in trecutul apropiat care sa fi avut "morala" Spartei ar fi condus lumea pana acum... iata ca morala belicoasa a "homosexualilor ucigasi spartani" ar fi fost excelenta pt. locuitorii respectivei tari... :)

#41
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Pentru mine se umple o pagina de forum. Si tot nu am aflat ce e aia moralitate absoluta si ce nu e. Se ascunde de mine.

#42
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View PostBean, on 5th July 2010, 21:01, said:

Te mai intrebi de ce cred ca morala de conjunctura, aia laica, produs al secularismului, este una periculoasa?!?!
Te mai intrebi de ce cred ca e nevoie de un codice moral absolut????
Pfaiii...
Te mai intrebi de ce cred ca religia este aerul si apa societii sanatoase??!?!
Pai, ar trebui sa ai raspunsul acum: pentru ca ofera un codice absolut. Un decalog.
Te mai intrebi de ce cred ca o sa ne ducem pwlii de suflet?
Grea intrebare, este?
citeste Nietzsche si vezi notiunile: "morala sclavului" a lumii iudeo-crestine si "morala stapanului" tensiunea si lupta dintre ele (in Europa) a dus la nihilism, in care totul e relativizat si nimic nu mai conteaza...

Edited by rattonix, 05 July 2010 - 20:37.


#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrattonix, on 5th July 2010, 21:26, said:

si o obs.: probabil ca daca ar fi existat o tara in trecutul apropiat care sa fi avut "morala" Spartei ar fi condus lumea pana acum... iata ca morala belicoasa a "homosexualilor ucigasi spartani" ar fi fost excelenta pt. locuitorii respectivei tari... :)

Dar a fost mai , Germania lui Hitler , cu lagarele de concentrare . Handicapatii , cei cu probleme psihice , nearienii erau dusi la exterminat . Desi in final nu prea a fost "excelent" pentru locuitorii Germaniei naziste .

#44
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmrproper, on 5th July 2010, 20:24, said:

A vana nu inseamna a insulta si ataca. Reformuleaza.
Dar ce inseamna? A trage cu arcul spre ei? Cu prastia cu scoabe?

View Postlucifer76, on 5th July 2010, 20:26, said:

"300" e o penalitate de film , mare legatura cu realitatea nu are . Daca vrei iti recomand cateva documentare interesante , istoria nu se invata din filme .
Ba, ma lesi :roflmao: .
Don Profesore! Pai, nu pricepi, mosu, ca a fost o greseala contextuala, pe fuga? Acu, ce faci, imi tii lectii de cultura si istorie?
Stai flexat, ca daca ma intrebi de documentare, iti ofer o colectie de cca 600 dvd-uri. De pe vreamea cand inca era docs.tor*ents.ro. ;)

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 20:23, said:

Bean, decalogul zici?
Este moral sa minti un om? Ar trebui sa nu fie, dar daca ar trebui sa minti un om pentru a salva viata unui alt om?
A minti un om care are intentii criminale nu este nici pe departe imoral. Pentru ca prezerveaza specia (macar atat ar trebui sa realizezi, din punctul de vedere al evolutionstului din tine...). Caci ala care are intentii criminale nu este moral. Nu respecta decalogul. De fapt nu respecta: iubeste-ti aproapele.

Tati, hai sa te intreb ceva, ca sa-ti inchid gura.
Cunosti ce inseamna un negociator?
Care e diferenta intre un lunetist si un negociator?
Acum realizezi cu ce se manaca morala?
A fi moral inseamna a nu fi distructiv.

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBean, on 5th July 2010, 21:36, said:

Ba, ma lesi :roflmao: .
Don Profesore! Pai, nu pricepi, mosu, ca a fost o greseala contextuala, pe fuga? Acu, ce faci, imi tii lectii de cultura si istorie?
Stai flexat, ca daca ma intrebi de documentare, iti ofer o colectie de cca 600 dvd-uri. De pe vreamea cand inca era docs.tor*ents.ro. ;)

Revenind la subiect , a fost moral sa le piratezi ? :drac:

#46
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010

View Postlucifer76, on 5th July 2010, 21:36, said:

Dar a fost mai , Germania lui Hitler , Desi in final nu prea a fost "excelent" pentru locuitorii Germaniei naziste .
si daca ar fi castigat razboiul? nu scriai acum in germana? :naughty:  nu te prosternai in fata unui neamt?

#47
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on 5th July 2010, 21:36, said:

iubeste-ti aproapele.
Asta e etalon relativ sau absolut?

#48
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postlucifer76, on 5th July 2010, 20:38, said:

Revenind la subiect , a fost moral sa le piratezi ? :drac:
N-a fost imoral. Atata vreme cat se difuzeaza pe canale publice si sunt pot fi inregistrate de oricine doreste, contra unei sume modice, pe care de altfel o platesc si eu, insa poate ca nu am timp sa inregistrez. ;)

#49
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostBean, on 5th July 2010, 21:36, said:

A minti un om care are intentii criminale nu este nici pe departe imoral. Pentru ca prezerveaza specia (macar atat ar trebui sa realizezi, din punctul de vedere al evolutionstului din tine...). Caci ala care are intentii criminale nu este moral. Nu respecta decalogul. De fapt nu respecta: iubeste-ti aproapele.

Asadar a minti este moral sau imoral in functie de persoana pe care o minti, asa-i? Parca ziceai ca decalogul e un codice absolut si acum vad ca il relativizezi in functie de circumstante.

#50
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on 5th July 2010, 21:42, said:

N-a fost imoral. Atata vreme cat se difuzeaza pe canale publice si sunt pot fi inregistrate de oricine doreste, contra unei sume modice, pe care de altfel o platesc si eu, insa poate ca nu am timp sa inregistrez. ;)
A fost moral dar ilegal. Trecem mai departe. Zi Bean, aia cu iubeste aproapele, e etalon relativ sau absolut?

#51
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 20:43, said:

Asadar a minti este moral sau imoral in functie de persoana pe care o minti, asa-i? Parca ziceai ca decalogul e un codice absolut si acum vad ca il relativizezi in functie de circumstante.
De ce oare iti este asa greu? Tu nu observi ca toate relationarile astea le-am mediat printr-un codice unic? :)
Ti se pare ca am relativizat? Nu cumva ar trebui sa ti se para ca m-am raportat la o Lege?

#52
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on 5th July 2010, 21:46, said:

codice unic
Care?

#53
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postrattonix, on 5th July 2010, 21:35, said:

citeste Nietzsche si vezi notiunile: "morala sclavului" a lumii iudeo-crestine si "morala stapanului" tensiunea si lupta dintre ele (in Europa) a dus la nihilism, in care totul e relativizat si nimic nu mai conteaza...

De fapt nu lupta dintre ele duce la nihilism, ci victoria uneia, petrecută în capul nihiliștilor...Putem bănui care dintre ele a câștigat?

#54
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmrproper, on 5th July 2010, 20:41, said:

Asta e etalon relativ sau absolut?
Absolut.
Se aplica indiferent de context. Iar daca n-ai iubire (caci poate e prea mult), macar empatie, respect. Atat.

View Postmrproper, on 5th July 2010, 20:47, said:

Care?
Ala.
Nu prea citesti, ah?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate