Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Morala absoluta / morala relativa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
812 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 20:49, said:

Pentru ca un lucru sa fie considerat imoral el trebuie sa fie sanctionat de societate.

Mai umbla putin la definitie . La un moment dat si incestul si pedofilia erau morale , societatea nu le sanctiona. Dupa definitia ta inseamna ca nu erau imorale . Si totusi la momentul actual . tot dupa definitia ta , sunt imorale pentru ca sunt sanctionate .

Edited by lucifer76, 05 July 2010 - 19:58.


#20
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 19:49, said:

Asadar daca am omorat pe cineva in autoaparare sau la ordin militar fiind am facut un act imoral, asa-i?
Tu citesti ce enromitati scrii????

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 19:49, said:

Daca am facut un act imoral unde este sanctiunea din partea societatii?
Despre ce vorbim?
Despre morala sau cutume sociale, turma, tembeli, mase?
De asta zic ca incurci borcanele la modul cel mai crunt.

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 19:49, said:

Pana acum nu am auzit ca cineva sa stigmatizeze pe un om care a ucis in legitima aparare, odata ce s-a constatat legitima aparare omul este declarat nevinovat si redevine un stalp al societatii si nu este numit criminal.
Again: ASTA NU ARE DE-A FACE CU MORALA, CI CU PREZERVAREA INDIVIDULUI.

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 19:49, said:

Tu trebuie sa iti faci ordine in conceptele cu care lucrezi. Pentru ca un lucru sa fie considerat imoral el trebuie sa fie sanctionat de societate.
Cu asta ai zis suficient.
Cred ca nu mai ai n-ai nici o sansa. Jur din suflet ca iti sunt onest acum. Esti lost.
Intr-o societate de homosexuali si criminali de copii mai slabi la constructie, gen Troia, a arunca in prapastie un copil nascut la 7 luni este moral....
Repet: LOST, fratele meu!!!
Condoleante pentru pierderea suferita: te-ai pierdut.

LE:
Te mai intrebi de ce cred ca morala de conjunctura, aia laica, produs al secularismului, este una periculoasa?!?!
Te mai intrebi de ce cred ca e nevoie de un codice moral absolut????
Pfaiii...
Te mai intrebi de ce cred ca religia este aerul si apa societii sanatoase??!?!
Pai, ar trebui sa ai raspunsul acum: pentru ca ofera un codice absolut. Un decalog.
Te mai intrebi de ce cred ca o sa ne ducem pwlii de suflet?
Grea intrebare, este?

Edited by Bean, 05 July 2010 - 20:04.


#21
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Nu am de ce sa umblu la definitie. Este exact cum am spus. Pedofilia era considerata morala de oamenii acelor vremuri si locuri, pentru noi e imorala, pentru ei nu era.

#22
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostBean, on 5th July 2010, 21:01, said:

Intr-o societate de homosexuali si criminali de copii mai slabi la constructie, gen Troia, a arunca in prapastie un copil nascut la 7 luni este moral....
Repet: LOST, fratele meu!!!
Condoleante pentru pierderea suferita: te-ai pierdut.
Si intr-o societate de habotnici si preoti, gen Romania, a insulta si ataca homosexualii este ceva moral?

#23
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postmrproper, on 5th July 2010, 20:42, said:

Ofera definitiile aici atunci.


Vezi dacă sunt acceptabile!

#24
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postmrproper, on 5th July 2010, 20:03, said:

Si intr-o societate de habotnici si preoti, gen Romania, a insulta si ataca homosexualii este ceva moral?
NU!

#25
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 21:02, said:

Nu am de ce sa umblu la definitie. Este exact cum am spus. Pedofilia era considerata morala de oamenii acelor vremuri si locuri, pentru noi e imorala, pentru ei nu era.
Gresesti, vanzarea miresei se practica si acum incepand cu varste intre 9 si 13 ani, in multe culturi indiene si asiatice. Chiar si in Romania.

View PostBean, on 5th July 2010, 21:04, said:

NU!
De ce nu? Vad ca ultra-crestinii cu morala absoluta in brate nu au nici o problema cu ce am zis eu.

#26
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 21:02, said:

Nu am de ce sa umblu la definitie. Este exact cum am spus. Pedofilia era considerata morala de oamenii acelor vremuri si locuri, pentru noi e imorala, pentru ei nu era.

Pai perceptia se schimba, nu principiul moral!  :)

#27
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postzenon, on 5th July 2010, 21:03, said:

Vezi dacă sunt acceptabile!
E mai nuantat si mai clar. Probabil multi pe aici se gandesc la definitia in general cand e de bine, si la definitia specifica atunci cand e de rau.

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBean, on 5th July 2010, 21:01, said:

Cu asta ai zis suficient.
Cred ca nu mai ai n-ai nici o sansa. Jur din suflet ca iti sunt onest acum. Esti lost.
Intr-o societate de homosexuali si criminali de copii mai slabi la constructie, gen Troia, a arunca in prapastie un copil nascut la 7 luni este moral....
Saraca istorie :thumbdown: . Sparta mai nu Troia .

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 21:02, said:

Nu am de ce sa umblu la definitie. Este exact cum am spus. Pedofilia era considerata morala de oamenii acelor vremuri si locuri, pentru noi e imorala, pentru ei nu era.

Trebuia sa adaugi "la un moment dat" la sfarsitul propozitiei :notangel: .

#29
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostLetitia_Ducu, on 5th July 2010, 21:05, said:

Pai perceptia se schimba, nu principiul moral!  :)
Pai declari actul a corespunde sau nu unei moralitat absolute sau relative?

#30
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Bean, nu ma obosi! Da-mi dracului odata codicele ala absolut! Am spus in primul meu post, omul a esuat in stabilirea lui, si a apelat la zei, dar si zeii au esuat!

morală - MORÁLĂ, morale, s.f. 1. Ansamblul normelor de conviețuire, de comportare a oamenilor unii față de alții și față de colectivitate și a căror încălcare nu este sancționată de lege, ci de opinia publică; etică. ♦ Comportare (lăudabilă); moravuri. 2. Disciplină științifică care se ocupă cu normele de comportare a oamenilor în societate; (concr.) carte care cuprinde aceste norme; etică. 3. (Fam.) Dojană, mustrare. ♦ Concluzie moralizatoare cuprinsă într-o scriere, mai ales într-o fabulă; învățătură. – Din lat. moralis, fr. morale. MORÁLĂ s. 1. etică. (~ unei societăți date.) 2. în-vățătură, pildă, (rar) moralitate, (înv.) matimă. (~ unei fabule.) 3. v. ceartă.

Partea ingrosata e cea ce ne intereseaza, ansamblul ala de norme de convietuire, ala este morala. Daca tu ai impresia ca acum avem aceleas norme de convietuire ca in epoca de piatra inseamna ca esti rupt de realitate.

Sa nu ne mai invartim in jurul cozii, da-mi o singura norma de convietuire care nu a fost si nici nu va fi schimbata vreodata in nici o circumstanta posibila. Defineste-mi binele si raul, in principiu tot ce e imoral e rau si tot ce e moral e bun, defineste binele si raul in mod absolut. Poti face asta? Daca nu STFU, si nu mai abera cu morale absolute!

#31
zenon

zenon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 11.11.2009

View Postmrproper, on 5th July 2010, 21:06, said:

E mai nuantat si mai clar. Probabil multi pe aici se gandesc la definitia in general cand e de bine, si la definitia specifica atunci cand e de rau.



În postul la care te refereai,am avut adaosul nietzchean al voinței de putere(explicat fără să fie numit) ca generator de bine și probabil că ideile s'au suprapus

#32
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postlucifer76, on 5th July 2010, 20:07, said:

Saraca istorie :thumbdown: . Sparta mai nu Troia .
Da, Sparta. Evident ca toti am vazut "300".
Am scris intr-o fuga.
Dar, asta e important pentru tine, vad bine... Asadar ai fost la subiect.

#33
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostLetitia_Ducu, on 5th July 2010, 21:05, said:

Pai perceptia se schimba, nu principiul moral!  :)

Perceptia cui aspra ce? Care e principiul moral?

#34
Letitia_Ducu

Letitia_Ducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 22.06.2008

View Postmrproper, on 5th July 2010, 21:07, said:

Pai declari actul a corespunde sau nu unei moralitat absolute sau relative?

Moralitatea este absoluta, nu e relativa in functie de timp si cultura!

Perceptia asupra unei situatii morale este relativa, dar valorile morale implicate nu sunt relative!

#35
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Posteu_unul, on 5th July 2010, 20:11, said:

Sa nu ne mai invartim in jurul cozii, da-mi o singura norma de convietuire care nu a fost si nici nu va fi schimbata vreodata in nici o circumstanta posibila. Defineste-mi binele si raul, in principiu tot ce e imoral e rau si tot ce e moral e bun, defineste binele si raul in mod absolut. Poti face asta? Daca nu STFU, si nu mai abera cu morale absolute!
Mai, inca o data: chiar nu pricepi ca esti in confuzie?
Pai, tu-mi definesti morala prin acceptiunea majoritatii.
Adica, imi spui ca toate normele sunt schimbate, si d-aia morala n-are cum sa fie absoluta.
Pai, tati, normele sunt schimbate nu pentru ca nu exista morala absoluta, ci pentru ca oamenii nu-s in stare sa respecte un codice universal si cosmetizeaza morala lor in functie de interese.
Normele de morala absoluta sunt cele din decalog (sa zicem mai putin 2-3). Pe ce se bazeaza statul de drept si constitutiile?
De ce se prolifereaza aceste principii de sute si mii de ani? Ai idee?

#36
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postmrproper, on 5th July 2010, 21:03, said:

Si intr-o societate de habotnici si preoti, gen Romania, a insulta si ataca homosexualii este ceva moral?

O afirmație de acest gen presupune că în România homosexualii sunt vânați pe străzi, nu altceva...Ori, noi știm că nu e adevărat...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate