Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

JavaScript: Auto Refresh cu timpi diferiti din zi/noapte

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010
Va salut!

As vrea sa fac o pagina de javascript in care sa se faca urmatoarele evenimente:

1) sa faca refresh odata pe ora la minute diferite
2) sa faca refresh in functie de ora zilei sau noptii

Primul eveniment este ca si rezolvat prin urmatoarea solutie

window.setTimeout(function(){
location.reload(true);
// }, 3600000); // refresh la ora fixata
}, Math.floor(Math.random() * (3600000 - 3300000 + 1)) + 3300000); // refresh la ora nefixata

Acum problema mea este cum pot sa fac sa se schimbe setarea de ora la anumite intervale, adica ziua sa se faca refresh la interval de 1 ora iar noaptea sa se faca la interval de 2-3-4-5-6 ore. Si important este sa se ia cumva dupa ceasul serverului.

Va multumesc frumos pentru ajutor in mod anticipat.

#2
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 10.08.2005
Pai cu AJAX poti lua ora de pe server si sa verifici daca e zi sau noapte.

#3
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010
daca stiam ajax nu mai intrebam ... si oricum pentru proiectul pe care il am trebuie sa fie in javascript :(

#4
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 10.08.2005
Ca sa inveti ce iti trebuie tie ai nevoie de 15 min http://www.w3schools...jax/default.asp. AJAX inseamna Asynchronous Javascript And XML, deci se bazeaza pe Javascript. Sau poti in momentul cand faci refresh la pagina sa transmiti intr-un field (eventual hidden) ora de pe server. Cu javascript verifici daca e zi sau noapte si setezi intervalul de la timeout corespunzator. Daca ma gandesc e mai simplu asa cu un hidden field in pagina pe care sa il citesti cu javascript la fiecare incarcare a paginii.

Poate te ajuta link-ul asta http://www.javascrip...ervertime.shtml

Editat de the_barzaune, 27 iunie 2010 - 12:04.


#5
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010
Ok ... o sa invat cand o sa am ocazia AJAX.

Insa cerintele proiectului este sa fac aceasta pagina in numai si numai javascript.

Da-mi cateva exemple de linii de comenzi cu field-ul si cu verificarea sau macar niste tutoriale care sunt strict la genul asta de comenzi. Mentionez ca nu sunt incepator dar nici avansat inca am destule gauri de cunostinte :P

#6
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 10.08.2005
Faza cu fieldul e aiurea, ma gandeam la altceva. Vezi in al doilea link e o metoda de a transmite ora de pe server direct intr-o variabila in javascript. Problema e ca trebuie sa lucrezi si cu limbaj de programare server side tocmai pentru a transmite aceste informatii catre cilent, javascript ruland pe client si neavand vreo legatura cu serverul.

#7
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010
Proiectul cere folosirea javascriptului pe un addon care ofera suportul asta, de exemplu Greeasemonkey pentru Firefox. Deci nu voi avea acces la server ca sa pot sa fac trimiterile de informatii necesare pentru rularea scriptului. Ideea proiectului este ca acest javascript sa faca refresh in mod random in functie de ora din zi sau noapte la diverse pagini in special cele de stiri prin linia de comanda include.

Ce coincidenta legata de al doilea link ... majoritatea paginilor de stiri foloseste respectivele linii de comenzi pentru timpul de server.

Editat de SirJohnDoe, 27 iunie 2010 - 12:35.


#8
the_barzaune

the_barzaune

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 10.08.2005
Daca n-ai acces la server si in pagina nu e transmisa in vreun fel ora de pe server, atunci nu prea ai cum decat sa te folosesti de ora de pe client.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
Grease monkey are linie de comanda?

Oricum nu poti face asta cu 100% siguranta pentru orice site. Unele servere returneaza data in campul HTTP Date.

In rest, cine ti-a cerut asta nu stia pe ce planeta traieste. Probabil nici tu, din moment ce ai acceptat proiectul :P

Editat de OriginalCopy, 27 iunie 2010 - 12:39.


#10
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010
Citeste mai sus ca am facut o modificare in post dupa ce m-am uitat la link-ul recomandat de tine.

 OriginalCopy, on 27th June 2010, 13:38, said:

Grease monkey are linie de comanda?

Oricum nu poti face asta cu 100% siguranta pentru orice site. Unele servere returneaza data in campul HTTP Date.

In rest, cine ti-a cerut asta nu stia pe ce planeta traieste. Probabil nici tu, din moment ce ai acceptat proiectul :P

Nu stiu de unde ai scoso pe asta cu linie de comanda la Greeasemonkey.

Scopul proiectului este sa mearga pe siterurile care ofera timpul serverului.

Referitor la ultima afirmatie ... ce pot sa zic. Eu am acceptat proiectul pentru ca imi place provocarea.

Editat de SirJohnDoe, 27 iunie 2010 - 12:43.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006
De aici am scos-o :P

Quote

prin linia de comanda include.

Ei atunci succes la provocare! :cheers:

Edit
Deși ce ți-am spus se apropie cel mai mult de ce vrei, tot nu va fi posibil, pentru că Date va returna data în UTC.

Eu înțeleg, provocarea ca provocarea, dar când iei o decizie, o iei totuși pe baza cunoștințelor tehnice deținute.

Deci oricât de multă ambiție ai avea tu, tot nu vei reuși, pentru că lipsește suportul tehnic din partea HTTP.

Editat de OriginalCopy, 27 iunie 2010 - 12:50.


#12
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010

 OriginalCopy, on 27th June 2010, 13:47, said:

De aici am scos-o :P

Ei atunci succes la provocare! :cheers:

Edit
Deși ce ți-am spus se apropie cel mai mult de ce vrei, tot nu va fi posibil, pentru că Date va returna data în UTC.

Eu înțeleg, provocarea ca provocarea, dar când iei o decizie, o iei totuși pe baza cunoștințelor tehnice deținute.

Deci oricât de multă ambiție ai avea tu, tot nu vei reuși, pentru că lipsește suportul tehnic din partea HTTP.


Linia de comanda la care m-am referit este: // @include http://www.domain.com* ... Greeasemonkey prin aceasta linie de comanda face javascriptul sa ruleze numai pe respectivul domeniu mentionat.

Nu sa cerut ceva imposibil, am acceptat provocarea pentru ca este un mod mai bun de a invata prin tot felul de experimentari. Decat sa invat ca un papagal javascripul si alte limbaje de programare fara sa inteleg decat in mare ce fac respectivele linii de comenzi, mai bine sa invat prin aceste provocari.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

Nu sa cerut ceva imposibil
Oookay, tu esti expertul :-)

#14
SirJohnDoe

SirJohnDoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 27.06.2010

 OriginalCopy, on 27th June 2010, 14:24, said:

Oookay, tu esti expertul :-)

Nu inteleg care este problema ta ... ce este asa de imposibil ? ... exista posibilitatea de a lua informatii de pe pagina php precum ceasul, doar ca eu nu stiu care sunt liniile de comenzi care pot lua informatiile de pe pagina php.

Daca nu vreti sa imi dati exemple de linii de comenzi dati macar tutoriale care fac referire la astfel de posibilitati. Sau macar liniile de comenzi care sa ia informatia de pe ceasul browserului adica a clientului.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

Quote

ce este asa de imposibil ?
Ce ai cerut: sa faci rost de ora locala serverului fara server-side scripting.

Quote

Nu inteleg care este problema ta
Nu este problema mea, e a ta, si in general a celor pe care ii ajuti spunandu-le ce nu vor sa auda. Refuza sa auda ce zici, ba mai rau, mai iei si un sut un fund pentru timpul pierdut :lol: (nu tu, altii, cauta pe forum dupa "mersi oricum").

Quote

linii de comenzi
Nu stiu unde ai invatat tu programare, dar se numesc apeluri la functii sau metode ale obiectelor.

Quote

dati macar tutoriale [...] informatia de pe ceasul browserului
Ne-am tutorializat naiba de tot. Programatorii lucreaza cu referintele API-urilor. Uite de exemplu: https://developer.mo...ce/Objects/Date

#16
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 384
  • Înscris: 28.08.2008
1) Foloseste data locala
2) Fa ceva request ajax "bogus" la server
3) Obfuscheaza codul asa incat sa nu il inteleaga profesorul
4) ???
5) Profit

#17
cristi_diaconu

cristi_diaconu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 25.07.2008
...

Am sters postul, ca intelesesem gresit ce vrei sa faci.

Editat de cristi_diaconu, 01 iulie 2010 - 14:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate