Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 

Samsung Galaxy S vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10 (381 member(s) have cast votes)

Care este cel mai performant ?

  1. Samsung Galaxy S (137 votes [35.96%])

    Percentage of vote: 35.96%

  2. Iphone 4 (88 votes [23.10%])

    Percentage of vote: 23.10%

  3. HTC Desire (57 votes [14.96%])

    Percentage of vote: 14.96%

  4. Samsung Wave (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

  5. Nokia N8 (41 votes [10.76%])

    Percentage of vote: 10.76%

  6. Sony Ericsson XPERIA X10 (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

Vote Guests cannot vote

#55
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 15th July 2010, 11:48, said:

@antinVidia
Frumos explicat, dar prea putini te vor lua in seama.

Asta e. Nu incerc sa conving pe nimeni, mi-am exprimat mai mult optiunea personala.
cosmyn_1980  va alege ce i se potriveste mai bine.

#56
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
In lipsa unei raciri adecvate orice OC mi se pare un risc. Sporul de performanta tine mai mult de optimizari decat de un OC. Eu cel putin asa cred.

#57
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cel mai rapid telefon cu Android - androidandme

Telefoanele incluse in test :

    * HTC Magic (CM6 RC1) -  528 MHz Qualcomm MSM7200
    * Motorola Droid - 550 MHz OMAP3430 + PowerVR SGX530 GPU
    * HTC EVO - 1 GHz Snapdragon QSD8650
    * HTC Nexus One (Android 2.2) - 1 GHz Snapdragon QSD8250
    * Samsung Captivate (aka Galaxy S) -  1 GHz Hummingbird S5PC110 + PowerVR SGX540 GPU
    * Motorola Droid X / DROID 2 - 1 GHz OMAP3640 + PowerVR SGX530 GPU

I/O TEST :

[ http://i32.tinypic.com/2vw649d.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

MEMORY TEST :

[ http://i31.tinypic.com/2wefbs1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

GRAPHICS TEST :

[ http://i27.tinypic.com/mic3n5.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

QUADRANT PRO FINAL SCORES :

[ http://i29.tinypic.com/atxfnr.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Concluzii :

    * The Snapdragon is the slower than the OMAP and Hummingbird
    * Android 2.2 offers better CPU and GPU performance over Android 2.1
    * Samsung Hummingbird chipset has the fastest graphics processor (PowerVR SGX540)

Nexus-ul e avantajat mult de faptul ca ruleaza Android 2.2, altfel nu ar depasi Galaxy S si DROID X/2.

Edited by antinVidia, 16 July 2010 - 08:47.


#58
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Destul de interesant testul. Problema e ca Droid X este disponibil doar pe piata din S.U.A. , o sa mai treaca cateva luni bune pana o sa ajunga in Europa, in Asia nu mai vorbesc.
La ora actuala cea mai importanta piata este cea din Asia pentru ca acolo este un boom economic.

Edited by Just_Cavalli, 16 July 2010 - 09:50.


#59
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Deci, concluzia dupa aceste rezultate, este ca Nexus are puterea dar nu si softul.
Impresionanta diferenta intre 2.1 si 2.2, mai ales in aceste teste practice si nu doar pe o hartie de la Google. Ciudat ca tocmai un Magic au luat pt test, ma intreb de ce nu un Hero.

#60
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 16th July 2010, 10:49, said:

Destul de interesant testul. Problema e ca Droid X este disponibil doar pe piata din S.U.A. , o sa mai treaca cateva luni bune pana o sa ajunga in Europa, in Asia nu mai vorbesc.
La ora actuala cea mai importanta piata este cea din Asia pentru ca acolo este un boom economic.

Nu cred ca va fi disponibil niciodata pe alte piete in afara de cea din SUA. Daca ar fi fost sa fie lansat si pe alte continente, Motorola ar fi anuntat pana acum asa cum face in mod normal cu toate modelele lansate. Din pacate e un model exclusiv pentru operatorul Verizon, la fel ca si HTC Droid Incredible.
Droid2 e programat sa fie lansat in august tot la Verizon si are sanse mai mari sa sosesca si in Europa (probabil ca Milestone 2).
Practic, exceptand ecranul, camera si portul HDMI, Droid2 e un DROID X in alta carcasa.
Exact cum anticipam, Verizon a anuntat ca in urmatoarea perioada vechiul Droid va fi scos din productie si va fi inlocuit cu Droid2.        

[ http://i25.tinypic.com/10429me.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostDheus, on 16th July 2010, 14:29, said:

Deci, concluzia dupa aceste rezultate, este ca Nexus are puterea dar nu si softul.
Impresionanta diferenta intre 2.1 si 2.2, mai ales in aceste teste practice si nu doar pe o hartie de la Google. Ciudat ca tocmai un Magic au luat pt test, ma intreb de ce nu un Hero.

Concluzia e ca Nexus are softul, dar nu si puterea hadware.
Cand Galaxy si Droid X vor primi Android 2.2, Nexus-ul se va clasa sub cele doua. Acum e primul din cauza ca e singurul care ruleaza Android 2.2.
Ori Hero, ori Magic tot aia era.  Ambele sunt dotate cu acelasi procesor - Qualcomm MSM7200 528 MHz.
Ideea a fost sa se arate diferenta intre vechile CPU-uri (ca cele de pe Magic, Hero etc.) si noua garda Hummingbird si OMAP-urile 36xx.

Attached Files



#61
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Inca un test comparativ de grafica si gaming - androidcentral.

Samsung Captivate (Galaxy S)
Motorola Droid X
HTC Evo 4G
Google Nexus One

Evo si Nexus One au iesit cele mai sifonate. Asphalt 5 efectiv sacadeaza pe ele.
Galaxy (locul 1) si Droid X (locul 2) se descurca fara probleme datorita procesoarelor de noua generatie si a GPU-urilor dedicate PowerVR SGX540, respectiv PowerVR SGX530 GPU .

#62
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostantinVidia, on 16th July 2010, 18:47, said:

Inca un test comparativ de grafica si gaming - androidcentral.

Samsung Captivate (Galaxy S)
Motorola Droid X
HTC Evo 4G
Google Nexus One

Evo si Nexus One au iesit cele mai sifonate. Asphalt 5 efectiv sacadeaza pe ele.
Galaxy (locul 1) si Droid X (locul 2) se descurca fara probleme datorita procesoarelor de noua generatie si a GPU-urilor dedicate PowerVR SGX540, respectiv PowerVR SGX530 GPU .
Samsung Galaxy S si Motorola Droid X sunt cele mai bune telefoane la ora actuala, pacat ca se intarzie lansarea lui in Europa/Asia sub numele de Droid 2.
Un lucru pe care l-am remarcat in acel test este ecranul de pe Galaxy care e superb. Trebuia sa incheie Motorola un parteneriat cu Samsung sa primeasca si ei SuperAMOLED-uri. :)

Edited by Just_Cavalli, 16 July 2010 - 18:34.


#63
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostJust_Cavalli, on 16th July 2010, 19:18, said:

Trebuiau sa incheie Motorola un parteneriat cu Samsung sa primeasca si ei SuperAMOLED-uri. :)

Vrei sa pateasca si ei ce a patit HTC-ul :). Samsung-ul nu mai face fata cu comenzile pentru ecrane AMOLED si din cauza asta nu reuseste sa onoreze toate comenzile. HTC a intarziat luni de zile livrarea lui Incredible din cauza ca Samsung nu le livreaza ecranele. Acum se parea ca au decis sa colaboreze cu Sony care le vor livra ecrane SCLD (Super TFT LCD).

#64
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Stiam despre acea problema dar ma gandeam ca au remediato.

#65
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005
Steve Jobs, CEO-ul companiei Apple, a făcut o declarație care a șocat foarte mulți oameni. "Am dat-o în bară cu iPhone 4", a spus Jobs referitor la problemele de semnal ale telefonului.

#66
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postedbica2000, on 18th July 2010, 18:39, said:

Steve Jobs, CEO-ul companiei Apple, a făcut o declarație care a șocat foarte mulți oameni. "Am dat-o în bară cu iPhone 4", a spus Jobs referitor la problemele de semnal ale telefonului.
Iphone 4 era rivalul lui Galaxy S dar in momentul de fata numai e dupa problemele pe care le are.

Motorola Droid x putea fi de asemnea un rival dar avand in vedere ca nu merge pe retele GSM si e disponibil doar la operatorul Verizon din S.U.A pica si el din ecuatie.

Launch Pro running on Galaxy S Custom Rom - MoDaCo R1, enjoy [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HkAkXAsxBYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Just_Cavalli, 19 July 2010 - 17:55.


#67
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Parerea unui "developer" (programator) care s-a "jucat " atat cu Iphone 4 cat si cu Samsung Galaxy S
http://forum.compute...000/page-6.html

Un review destul de interesant facut de un fost posesor de  Iphone 3gs, Nokia N97, Samsung Omnia HD, Nokia N900, Sony Ericsson Xperia X10 .

"Incep acest review prin a enumera ultimele telefoane pe care le-am avut ca sa va faceti o idee ca nu sunt fanboy-ul nimanui, ci imi place ce e bun la momentul ala si da, ma plictisesc repede de telefoane.

In ultimul an am avut: Iphone 3gs, Nokia N97, Samsung Omnia HD, Nokia N900, Sony Ericsson Xperia X10 si acum Galaxy S. " http://forum.compute...000/page-7.html

Edited by Just_Cavalli, 19 July 2010 - 18:54.


#68
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Super AMOLED vs. AMOLED vs. LCD

[ http://i32.tinypic.com/3499g9h.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Test realizat de androidcentral

HTC Evo 4G - AMOLED
HTC Nexus One - AMOLED  
Droid X - LCD cu IPS Panel Technology ("the best overall LCD technology")
Samsung Captivate (Galaxy S) - Super AMOLED


Nexus One e din nou cel mai slab. Galaxy S e cel mai bun, dar si DROID-ul se tine destul de bine avand in vedere display-ul sau LCD imbunatatit cu IPS.

#69
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Intr-adevar, S-Amoled este cel mai bun, dar cred ca si LCD cu IPS are potential. Eu astept sa vad noul LCD de la Sony, HTC comandand deja modelul ala.

#70
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Se pare ca in momentul de fata Samsung Galaxy S este pe primul loc, ceea ce era de asteptat.

Edited by Just_Cavalli, 01 August 2010 - 14:39.


#71
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostJust_Cavalli, on 1st August 2010, 15:38, said:

Se pare ca in momentul de fata Samsung Galaxy S este pe primul loc, ceea ce era de asteptat.
Totusi am auzit cateva lucruri legate de build quality, ca ar scartai pe margine. Dar pe aria Galaxy S nimeni nu spune despre asta. Sa fie doar un caz izolat?
Eu astept totusi un Droid X in Europa, e mare, e greoi, dar este impresionant de asemenea.

#72
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Dheus eu nu prea am vazut useri ca sa se planga de calitatea constructiei la Galaxy S, nu e la acelasi nivel ca la Samsung Wave dar tot e buna. S-a facut prea mult tam tam pentru ca este facuta 90% din plastic.

Daca faceau acelasi finisaje ca la Wave atunci telefonul era mai gros si lua in greutate vreo 25 de grame.

" Construita integral din material plastic, acesta a fost peste așteptările inițiale, după o săptămână de utilizare constantă putând considera că acesta este de bună calitate, fără zone care scârțâie, flexează sau induc alte sentimente neplăcute de lucru ieftin." http://www.itfiles.r...msung-galaxy-s/

Eu vreau sa imi cumpar un Nokia E72 Topaz Brown si un Samsung S8500 Wave dar trebuie sa mai astept  pentru ca am fost la mare si am cam ramas fata lichiditati. :lol:

Edited by Just_Cavalli, 01 August 2010 - 16:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate