Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Samsung Galaxy S vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10

- - - - -
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy vs. Iphone 4 vs. HTC Desire vs Samsung Wave vs. Nokia N8 vs. Sony Ericsson XPERIA X10 (381 member(s) have cast votes)

Care este cel mai performant ?

  1. Samsung Galaxy S (137 votes [35.96%])

    Percentage of vote: 35.96%

  2. Iphone 4 (88 votes [23.10%])

    Percentage of vote: 23.10%

  3. HTC Desire (57 votes [14.96%])

    Percentage of vote: 14.96%

  4. Samsung Wave (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

  5. Nokia N8 (41 votes [10.76%])

    Percentage of vote: 10.76%

  6. Sony Ericsson XPERIA X10 (29 votes [7.61%])

    Percentage of vote: 7.61%

Vote Guests cannot vote

#37
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Eu sunt doar impresionant de faptul ca acum poti sa joci pe telefon un joc ce mi-a mancat tineretea :)

#38
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postpandurub, on 7th July 2010, 15:50, said:

Eu sunt doar impresionant de faptul ca acum poti sa joci pe telefon un joc ce mi-a mancat tineretea :)
Tineretea, adica acum ceva ani, peste 10, astfel ca acum ai alte oportunitati.
Din ce a aparut pana acum, Galaxy S are puterea, dar estetica ii dezamageste pe multi, mai ales folosirea plasticului.
In cazul buildului, N8, iPhone si Wave au ceva avantaje, sau desigur, Droid X. Insa pana la momentul aparitiei acelora de la Motorola, topul actual este adjudecat de Galaxy S.

In sfarsit o crestere pe profesionalism din partea Samsung, cu Bada si axarea pe Android, dupa toate dispozitivele ieftine (si proaste) cu TouchWiz.

#39
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostDheus, on 8th July 2010, 09:09, said:

Din ce a aparut pana acum, Galaxy S are puterea, dar estetica ii dezamageste pe multi, mai ales folosirea plasticului.

...plus asemanarea prea mare cu iPhone ca design.

Attached File  10x0624noiret54x708hed.jpg   58.54K   157 downloads

#40
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostantinVidia, on 8th July 2010, 14:48, said:

...plus asemanarea prea mare cu iPhone ca design.

Attachment 10x0624n...4x708hed.jpg
Daca nu ar fi cele doua butoane necesare androidului, ar fi un iPhone cu camera pe dreapta si ecran de 4 inch.

#41
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
si care stie multi tasking :)

#42
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postpandurub, on 8th July 2010, 17:28, said:

si care stie multi tasking :)
Ambele stiu multi tasking :lol:, ca iPhoneul o face in alt fel, asta nu comentam, dar stiu din start ambele ;).

#43
cosmyn_1980

cosmyn_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.01.2008
Buna,

Vreau si eu sa achizitionez un smartphone si pana acum lista s-a restrans la urmatoarele 3

HTC Desire
Motorola Milestone
Samsung i9000 Galaxy S

Din pacate aici m-am blocat putin si nu stiu pe care sa merg...Sunt foarte multe informatii contradictorii si pe net...Am vazut zeci de review-uri insa...
As vrea sa stiu ce parere aveti si voi avand in vedere ca se pare ca va pricepeti (lucru care mie recunosc ca imi lipseste)...

Multumesc mult si astept parerile voastre...

#44
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Dintre cele 3 modele Galaxy S este cel mai performant iar Milestone cel mai slab.

#45
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Dintre cele 3 modele Galaxy S este cel mai scump iar Milestone cel mai ieftin.

#46
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postgygy92, on 11th July 2010, 16:00, said:

Dintre cele 3 modele Galaxy S este cel mai scump iar Milestone cel mai ieftin.
Ai dreptate, nu te contrazic.

cosmyn daca ai bugetul suficient de mare mergi pe Galaxy S daca nu atunci HTC Desire.

#47
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Milestone ofera unu pret mai mic, tastatura externa, constructie foarte solida (metal, sticla foarte rezistenta la zgarieturi Gorilla Glass etc.), functii de telefonie excelente. Daca nu te multumeste, procesorul poate fi overclock-at fara probleme pana la 700-800MHz sau chiar mai mult fara nici un risc.
Performanta grafica e foarte buna, Milestone defiland cu procesorul grafic PowerVR  SGX 530.
Singurele mari dezavantaje ale lui Milestone sunt cei 256MB RAM si protectia de pe bootloader care impiedica instalarea de ROM-uri modificate (asta banuiesc ca nu prea te afecteaza).

Dupa parerea mea, Desire are un feeling mai ieftin, totul fiind realizat din plastic. Hardware-ul e ceva mai bun (procesor de 1GHz si 512MB RAM), dar in practica nu vei simti o diferenta extraordinara intre Milestone si Desire (mai ales dupa overclock la 720MHz).

HTC Desire vs Motorola Milestone - 3D
HTC Desire vs Motorola Milestone - multitouch

Desire primeste ROM-uri modificate si vine si cu Radio FM. Avantaje si dezavantaje...una peste alta se poate spune ca Desire e o idee mai bun decat Milestone.
Alege-l pe care iti place mai mult dintre cele doua.

Galaxy S e cel mai nou, cel mai performant si cel mai scump dintre cele 3.

Edited by antinVidia, 11 July 2010 - 15:37.


#48
cosmyn_1980

cosmyn_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.01.2008
multumesc pentru sugestii...

problema nu este pretul, ca daca era atunci samsung-ul nu mai intra in discutie...

problema indeciziei mele este data de faptul ca

1. Nu am avut ocazia sa pun mana pe HTC Desire asa ca nu stiu prea multe despre el decat din review-uri...insa am vazut multe review-uri in care il laudau foarte mult...

2. Am pus mana cateva minute pe samsung si mi s-a parut ca se misca extraordinar de bine, ecranul este incredibil insa plasticul din care este facut pare extrem de subtire si de foarte proasta calitate, ai impresia ca se poate rupe sau crapa in orice secunda, cel putin asa mi s-a parut mie. Am mai avut in trecut si un ETEN GloFIsh x800 care avea aceasi problema, plasticul. Capacul din spate sa rupt dupa cateva luni, desi nu cred ca l-am scos de mai mult de 10 ori. M-am enervat atat de tare incat de atunci l-am aruncat in sertar si acolo sta si acum si va sta pentru totdeauna. Si pe acesta l-am cumparat cand abia aparuse si am dat o gramada de bani pe el si s-a dovedit a fi o dezamagire foarte mare din toate punctele de vedere, si vreau sa spun din toate punctele de vedere. Daca ma intreaba cineva nu cred ca pot spune un lucru bun despre acel PDA sau ce este insa pot scrie cateva pagini de defecte pe care mi le amintesc desi nu il mai folosesc de peste 1 an. Iar atunci cand l-am cumparat tot asa peste tot pe net erau numai review-uri excelente despre el, nimeni nu avea nimic rau de spus. De aceea sunt atat de reticent si nu as vrea sa am iar acel sentiment de TEPUIT...daca ma intelegeti...iar acesta este , motivul pentru care am mici sechele cu plasticul de proasta calitate. Dar poate ca nu este cazul la acest Samsung si ma insel eu...de aceea am nevoie de opinii sincere si poate si de la oameni care s-au jucat cu aceste gadget-uri...

3. Desi motorola este cel mai vechi dintre acestea cand am pus mana pe el parea ca pot sa dau cu el de perete si sa nu pateasca nimic. La fel mi s-a parut ca se misca destul de bine desi ecranul este vizibil sub cel de la Samsung. Motorola cel putin fizic pare de incredere insa nu as vrea sa ma tepuiesc pe partea de hardware...

4. Inca o problema...Samsung parea imens...ma intereseaya cine a trait cu el sa-mi spuna daca simte acest lucru ca pe un discomfort...transport...utilizat ca si telefon...alte probleme de acest gen...

Ideea este ca dupa dezamagirea imensa cu X800 nu as vrea sa mai simt iar acel sentiment de bani aruncati pe fereastra...si dupa 2 luni de utilizare sa-l arunc in sertar si gata...iar sa caut un alt smartphone cu care sa nu iau teapa si iar sa ma agit atata...

Oricum...multumesc pentru opiniile voastre....

#49
gygy92

gygy92

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 25.12.2009
Din pacate cei ce-ti raspund pe aici nu au aceste telefoane si nici nu au avut ocazia sa le testeze pe toate, de aceea nu cred sa poti avea un raspuns pertinent.
Cel mai bine te decizi singur si tot la un magazin de profil.

#50
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
cosmyn intra pe dopicul dedicat Galaxy S de aici http://forum.softped...t...6&start=126 si o sa te lamureasca cei care detin telefonul.

#51
cosmyn_1980

cosmyn_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 27.01.2008
multumesc pentru sugestii...

problema nu este pretul, ca daca era atunci samsung-ul nu mai intra in discutie...

problema indeciziei mele este data de faptul ca

1. Nu am avut ocazia sa pun mana pe HTC Desire asa ca nu stiu prea multe despre el decat din review-uri...insa am vazut multe review-uri in care il laudau foarte mult...

2. Am pus mana cateva minute pe samsung si mi s-a parut ca se misca extraordinar de bine, ecranul este incredibil insa plasticul din care este facut pare extrem de subtire si de foarte proasta calitate, ai impresia ca se poate rupe sau crapa in orice secunda, cel putin asa mi s-a parut mie. Am mai avut in trecut si un ETEN GloFIsh x800 care avea aceasi problema, plasticul. Capacul din spate sa rupt dupa cateva luni, desi nu cred ca l-am scos de mai mult de 10 ori. M-am enervat atat de tare incat de atunci l-am aruncat in sertar si acolo sta si acum si va sta pentru totdeauna. Si pe acesta l-am cumparat cand abia aparuse si am dat o gramada de bani pe el si s-a dovedit a fi o dezamagire foarte mare din toate punctele de vedere, si vreau sa spun din toate punctele de vedere. Daca ma intreaba cineva nu cred ca pot spune un lucru bun despre acel PDA sau ce este insa pot scrie cateva pagini de defecte pe care mi le amintesc desi nu il mai folosesc de peste 1 an. Iar atunci cand l-am cumparat tot asa peste tot pe net erau numai review-uri excelente despre el, nimeni nu avea nimic rau de spus. De aceea sunt atat de reticent si nu as vrea sa am iar acel sentiment de TEPUIT...daca ma intelegeti...iar acesta este , motivul pentru care am mici sechele cu plasticul de proasta calitate. Dar poate ca nu este cazul la acest Samsung si ma insel eu...de aceea am nevoie de opinii sincere si poate si de la oameni care s-au jucat cu aceste gadget-uri...

3. Desi motorola este cel mai vechi dintre acestea cand am pus mana pe el parea ca pot sa dau cu el de perete si sa nu pateasca nimic. La fel mi s-a parut ca se misca destul de bine desi ecranul este vizibil sub cel de la Samsung. Motorola cel putin fizic pare de incredere insa nu as vrea sa ma tepuiesc pe partea de hardware...

4. Inca o problema...Samsung parea imens...ma intereseaya cine a trait cu el sa-mi spuna daca simte acest lucru ca pe un discomfort...transport...utilizat ca si telefon...alte probleme de acest gen...

Ideea este ca dupa dezamagirea imensa cu X800 nu as vrea sa mai simt iar acel sentiment de bani aruncati pe fereastra...si dupa 2 luni de utilizare sa-l arunc in sertar si gata...iar sa caut un alt smartphone cu care sa nu iau teapa si iar sa ma agit atata...

Oricum...multumesc pentru opiniile voastre....

#52
pandurub

pandurub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 10.08.2009
Cu galaxy s inca nu m-am jucat (sper ca saptamana asta sa rezolv problema) dar pot sa iti zic despre celalalte doua. Motorola nu mi-a placut de loc. Are o constructie ce nu mi se pare fireasca iar ecranul  si mai tot telefonul in general este prietenul cel mai bun al amprentelor. Si asta in modul exagerat. Eu o sa aleg oricand plastic-ul vs prostioare din astea glossy tocmai din acest motiv. Nu ti-as recomanda sa faci OC pentru ca iti va consuma si mai multa baterie si nu poti sa rezolvi problema racirii. Desire este un telefon bun dar are o mica problema - durata de viata a bateriei. Mai mult de o zi la o utilizare rezonabila nu o sa te tina.

Galaxy s pe hartie pare sa ii bata pe toti la fund din punct de vedere hardware. Software-ul este irelevant pentru ca oricum toate au android pe ele.

#53
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postpandurub, on 12th July 2010, 16:33, said:

Cu galaxy s inca nu m-am jucat (sper ca saptamana asta sa rezolv problema) dar pot sa iti zic despre celalalte doua. Motorola nu mi-a placut de loc. Are o constructie ce nu mi se pare fireasca iar ecranul  si mai tot telefonul in general este prietenul cel mai bun al amprentelor. Si asta in modul exagerat. Eu o sa aleg oricand plastic-ul vs prostioare din astea glossy tocmai din acest motiv. Nu ti-as recomanda sa faci OC pentru ca iti va consuma si mai multa baterie si nu poti sa rezolvi problema racirii.

Desire are un look mai simplu, mai "sexy" cu forme rotunjite etc. E un model destinat ambelor sexe. Mai greu sa vezi o femeie cu Milestone :).
Motorola Milestone are un look mai tehnic, mai masculin. E un fel de bolid. Greu, solid, cauciuc, metal, sticla Gorilla Glass etc.
Mie imi place asta la un telefon. Imi place sa vad metal, suruburi, sticla, aluminiu, cauciuc alaturi de un plastic de buna calitate la un telefon, decat plastic simplu. Un lucru facut total din plasticul iti lasa senzatia de ieftin.
Comparatia Desire vs. Milestone din punct de vedere al design-ului e ceva de genul - Ford Mustang vs. o masina europeana. As alege Mustang-ul la orice ora :), dar pana la urma asta tine de preferintele fiecaruia...

Nu confunda plasticul cu sticla.
"prostioare glossy" e defapt o sticla foarte rezistenta la zgarieturi care e aproape imposibil de zgariat in conditii normale (Droid Scratch Test). Nu multe telefoane se mandresc cu asta.
Pentru mine prostiorele glossy sunt cele acoperite cu plastic lucios care se zgarie la primul contact cu cheia din buzunar.

Overclock-ul iti poate manca intradevar ceva mai mult din baterie, dar cel putin pe Droid si Milestone e safe datorita potentialului de oc foarte mare pe care il au procesoarele Texas Instruments folosite de Motorola. E un lucru testat de foarte multi useri. CPU-ul de pe Milestone poate functiona stabil chiar si la 1 GHz. In mod default chip-ul OMAP3430 merge la 600MHz. Motorola a optat sa il folosesca la frecventa de 550MHz, probabil pentru a conserva cat mai mult bateria. Chiar si la acesta frecventa CPU-ul isi face treaba de minune. Android-ul ruleaza fluent, iar grafica rupe datorita gpu-ului PowerVR  SGX 530.  
Un oc la 720-750MHz e absolut safe si nu cred ca are impact asa mare asupra bateriei. Sunt o gramada de useri care isi tin Droid\Milestone-ul undeva intre 700-800MHz fara probleme.

Daca facem o comparatie intre CPU-ul de pe Milestone si urmatorul CPU ca putere din oferta Texas Instruments :

OMAP3440 - 800 MHz ARM Cortex A8 + PowerVR SGX 530 GPU + 430MHz C64x+ DSP + ISP (Image Signal Processor)
OMAP3430 - 600 MHz ARM Cortex A8 + PowerVR SGX 530 GPU + 430MHz C64x+ DSP + ISP (Image Signal Processor)    

Singura diferenta e fecventa. Arhitectura e aceeasi, ambele sunt fabricate pe 65nm, doar ca s-a marit putin frecventa de functionare (de la 600MHz la 800MHz). E acelasi lucru ca si cu procesoarele AMD din aceeasi gama. De cat sa dai banii pe unul de 2,4GHz, mai bine iti cumperi unul de 2.1GHz mai ieftin si il duci fara probleme pana la 2,4GHz, fara sa folosesti racire suplimentara. Miezul ambelor modele fiind identic, doar cooler-ul din cutie facand diferenta.

Un OMAP3xxx tactat la 700-800MHz e echivalentul unui Snapdragon tactat la 1GHz ca performanta.

#54
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
@antinVidia
Frumos explicat, dar prea putini te vor lua in seama.
Insa un mare minus, pe care in zvonurile despre 3.0 Android se pare ca Google l-a luat in calcul, sunt interfetele personalizate.
HTC cu Sense UI si Samsung cu TouchWiz, iar Motorola cu MotoBlur. Astea taie din resurse si de-asta este mai de preferat un Nexus simplu sau un Milestone la fel de simplu.
Utile aceste interfete ale producatorului, mai ales Sense UI, dar uneori incarca inutil Hardwareul si nu prea isi gasesc locul printre toti userii.

ARM Cortex este cel mai utilizat acum si pt partea grafica, dar difera tactarea. In definitiv nici nu conteaza ce are ca HW, dar conteaza viteza, pt ca aia o simti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate