Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4403 replies to this topic

#649
clespet

clespet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 05.11.2008

View PostVODAFONUL, on 28th November 2009, 11:10, said:

O astfel de masuratoare cu deplasare etc pe NOI ne costa 450 - 500 eur + TVA. Nu se poate face in gaura cu diametrul de 50cm -1 m - sonda trebuie sa fie intr-un diametru mic si in noroi bentonitic pt a functiona .....
Nasol cu argila aia - APA se ADUNA deasupra stratelor de argila ....Nisipul acela fin sunt sedimente depuse in trecut de raul din apropiere - albie majora. Nu am alt sfat / idee / solutie pt tine din pacate.

da costa , nu zic ca nu face, da, costa.
presupunand situatia descris , la ce costuri se poate estima lucrarea, presupunand o adancime de 50-60m(zic si eu nu dau cu bata, mai bine pun mai mult si sa fie mai putin).
respect.

#650
crampoia

crampoia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 27.11.2009
Va salut.
Am descoperit acest forum acum cateva zile (de fapt cautam altceva) si am citit cu interes postarile despre puturile de apa.
Identificarea si rezolvarea unor probleme  de tipul unora pe care le descrieti (comunicarea hidraulica nedorita intre diferite strate -  datorita constructiei defectoase, afluxul de nisip in put - datorita nefolosirii impachetarii sau nealegerii adecvate a acesteia) fac parte din activitatea mea zilnica la locul de munca (o mare companie internationala producatoare de titei si gaze).
Deoarece acum am un program de lucru cu mult mai multe zile libere in tara ma gandeam sa ma apuc de ceva cand sunt acasa.
Acum vine si intrebarea mea: cam cat credeti ca ar fi dispus cineva sa plateasca (raportat in procente din costul construirii putului) pentru rezolvarea unei astfel de probleme? – la fantani nu ma bag pentru ca aici practic nu exista control hidraulic intre fantana si strat, decat, poate, pentru controlul nisipului.
Cu respect,
Cristi

#651
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008
Pentru Vodafonul

Salut,

In martie incep constructia unei case (duplex).
Ma intereseaza realizarea unui foraj care sa deserveasca ambele case.
Fiecare casa (140 mp utili) va avea bucatarie si cate 2 bai (1 parter+1 mansarda).
Nr de locuitori/consumatori apa (4 de fiecare casa)
Fiecare lot de teren are 400 mp. Amprenta fiecarei case este de 100 mp. (daca ajuta pt un necesar pentru udat spatiu verde)

Am vazut ca esti din Timisoara. Efectuezi lucrari si in Bucuresti ?(Berceni-Vidra, Ilfov).
Daca da. M-ar interesa o oferta de pret si configurare pentru situatia mentionata mai sus (pompa, hidrofor, etc).
Daca nu, ai pe cineva in zona pe care sa-mi recomanzi (care sa respecte standardele tale)?

Merci mult,
Andrei

Edited by andreialex, 30 November 2009 - 11:14.


#652
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006
Oricat incerc sa evit subiectul pretului NU SCAP  , deci :

Var  1 - foraj ieftin - in jur de 150 ron/metru + costuri deplasare + TVA
- se face cu utilaj electric la 380 v - beneficiarul plateste curentul
- adancime maxima 130 m
- diam de sapare maxim 190 mm
- diam de tubare maxim 125 mm, recomand 110 sau 90 mm, tubulatura de protectie - PVC dar nu albastru
- filtre de 0,5 mm
- pietris - sort 24 sau 4-8 f-ctie de zona - se introduce in contracurent a sa ajunga pana la filtre.
- izolare strate freatice prin cimentare
- garantie 1 an  
- daca este in strat, cu o pompoa grundfoss sq7-40 cu diam de 63 mm se poate scoate pana la 4 litri/secunda = 14 metri cubi/ora = 350 metricubi/zi - suficient pt un sat cu 400 case !!



Var 2 - peste 100 eur / metru  +TVA  - foraj ca la carte, si materiale si executie , conform normelor EU , pentru alimentari sate comune , dupa proiecte finantate prin diverse programe , etc
- se face cu utilaje mari - camion , senilate etc
- adancime minima 100 m uzual 200m, se poate pana la 450 m
- diametru de sapare minim 215 , uzual 350 mm , merge si 444 mm
- geofizica
- tubare cu Valrom uzual 200 mm
- pietris cuartos uzual 1-3 mm
- punere in productie cf normelor hidrogeologice- trepte desnisipare, etc
- cimentare prin injectie
- teste pompare 3 debite cu 3 denivelari , etc
- dosar foraj care contine coloana litologica, fisa forajului, analiza fizico chimica si bacteriologica, debite obtinute, recomandari de exploatare si de instalare pompe , etc
- se pot obtine debite de pana la 30 litri/secunda

Din pacate varianta intermediara NU EXISTA - ca sa poti face toate operatiile corect si complet e nevoie de diametru mare de sapare, ca sa-l poti face ai nevoie de utilaje serioase.

#653
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
....mi s-a blocat pana si calculatorul cand am vrut sa scriu...si acum scriu din nou...desi m-am mai calmat.......iar aceasta blocare mia-a rapit sansa de a lua teribilul premu Nobel....

"  daca este in strat, cu o pompoa grundfoss sq7-40 cu diam de 63 mm se poate scoate pana la 4 litri/secunda = 14 metri cubi/ora = 350 metricubi/zi - suficient pt un sat cu 400 case !!"

oare ce inseamna " in strat"?

Cateva caracteristici ale pompei....de la shopix.ro....gasite cu googleul....
Debit furnizat / inaltime de refulare  
Q (mc/h) 3.5 4.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0
Q (l/min) 58.2 66.6 83.4 100.2 117.0 133.2 150.0
Hp (m) 56 54 50 45 38 29 19

si ma intreb...de unul singur....14mc/ora..de la ce adancime e?.......
Raspunsul meu...de la una cu 150lei/m....iar pompa costa 4500lei???!!!!!


PS.sper sa nu deranjez....iar pe cine deanjez...asta e...inca...mai traim intr-o tara libera...iar libertatea de opinie e garantata de constitutie.....
Asa ca sapati fratilor cat mai adanc si utilizati pompe cat mai scumpe.........doar un moderator ma poate sterge sau bloca...si chiar il rog....

Edited by supy_t, 30 November 2009 - 22:50.


#654
Mortar

Mortar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2009
Buna ziua,

As fi si eu interesat de forarea unui put in zona Balotesti. Am inteles de la vecini ca cel mai bine ar fi sa-l fac la o adancime de 70-80 m. Imi  recomandati si mie pe cineva care sa duca la bun sfarsit si de calitatea aceasta lucrare? Astept raspunsuri/recomandari/oferte la adresa de mail [email protected]

Multumesc

#655
andreialex

andreialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 31.08.2008

View PostVODAFONUL, on 30th November 2009, 19:24, said:

Oricat incerc sa evit subiectul pretului NU SCAP  , deci :

Var  1 - foraj ieftin - in jur de 150 ron/metru + costuri deplasare + TVA

- diam de tubare maxim 125 mm, recomand 110 sau 90 mm, tubulatura de protectie - PVC dar nu albastru

Merci.
Bineinteles ca o sa aleg varianta 1. Da-mi te rog un Pm cu toate costurile (deplasare, etc).
Forajul as vrea sa fie undeva la 30-40m.
Locatia: Comuna Berceni-Vidra Ilfov
Data aproximativa: 1-10 martie 2010
S-ar putea sa mai fie un prieten care sa vrea foraj in apropiere (comuna Cornetul, Ilfov), dar ramane sa discutam.

Pvc albastru implica alt pret sau este alt motiv pt care nu-l folosesti?

#656
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postandreialex, on 9th December 2009, 12:41, said:

Merci.
Bineinteles ca o sa aleg varianta 1. Da-mi te rog un Pm cu toate costurile (deplasare, etc).
Forajul as vrea sa fie undeva la 30-40m.
Locatia: Comuna Berceni-Vidra Ilfov
Data aproximativa: 1-10 martie 2010
S-ar putea sa mai fie un prieten care sa vrea foraj in apropiere (comuna Cornetul, Ilfov), dar ramane sa discutam.

Pvc albastru implica alt pret sau este alt motiv pt care nu-l folosesti?

De ce "bineinteles" ? Bineinte;es ca pt tine, As vrea sa cred ca incet incet ne ( noi, romania, etc) indreptam spre lucruri profesioniste, de calitate si durabile, etc. Eu m-am apucat de foraje ieftine anul asta pt ca asta cere piata. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ea .

PVC Valrom e de 3-4 ori mai scump decat cel de protectie. Nu merita sa bagi ( dar desigur ca se poate) la un foraj ieftin nepretentios materiale scumpe , rezistente , certificate, etc  Valromul rezista la presiuni mari care apar la forajele serioase sapate cu diametre mari cand se baga si zeci de metri cubi de margaritar si se exploateaza cu denivelari mari care creaza presiuni suplimentare. La forajele ieftine nu sunt presiuni mari, pietrisul e putin, nu se eploateaza debite mari ( nu intra pompele) etc etc - nu am timp sa scriu toata "logica" pt care NU exista oferta intermediara ...

#657
shadow97

shadow97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.08.2009
Va sa salut.        In speranta ca voi gasi intelegere, va rog sa-mi dati cateva lamuri :
                     -am facut un put de 120 m adancime tubat cu teava pentru puturi de 140 mm, cu margaritar  de  jurimprejur.
                     Spre  surprinderea  mea,  avind  in  vdere  ca  cei  care  au  facut  carotajul,  erau  foarte  secretosi  si  au  dat
                     de   inteles  ca  nu  este  apa,  dupa  ce  putzarii  si-au  terminat  treaba,  apa  iese  singura  la  suprafata  circa
                     0.3 mc / h.  Acum,  in  aceste  conditii  cred  ca  apa  este  suficienta,  dar  este  cam  sarata,  numai  buna  pentru  
                      muraturi.  
                          Va  rog  sa-mi  spuneti  ce  ar  trebui  sa  fac  pentru  ca  apa  sa  fie  potabila,  buna  de  baut.
                                                                                                              
                                                                                                                                           MIRCEA
                                                                                                                                       MULTUMESC

#658
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai daca e sarata nu e bine! Poti sa o faci potabila fierband-o si separand sarea de apa. Stai cumva in apropierea unei mine de sare?

#659
Iuliutz

Iuliutz

    Hairmaster

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 27.01.2005
si sa intelegem ca e o problema software de ai deschis acolo topicul?


apa e sarata deoarece cand au sapat putul au folosit sare pentru a nu se infunda teava.
lasa sa curga vre-o 2-3 zile si se curata
L.E. intre timp a fost mutat pe aria cuvenita

Edited by Iuliutz, 12 December 2009 - 23:25.


#660
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,700
  • Înscris: 26.11.2001
Apa nu e potabila, ai nevoie de un dedurizator...

#661
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
N-au adus si pompa cu ei ? Eu asa stiu ca se face: dupa ce termina, se trage vreo zi-doua continuu apa.

Fa asta si dupa aia du apa la analize.

#662
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutare....
Vodafopnul, inteleg ca te ocupi cu foraje...intrebare...de ce nu se poate sapa la un diametru mai mare ...cu maisnile astea electrice de forat?
Adica sa poti baga tub valrom...de 150 albastru de exemplu...?
danny

#663
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postrodanny, on 18th December 2009, 10:16, said:

Salutare....
Vodafopnul, inteleg ca te ocupi cu foraje...intrebare...de ce nu se poate sapa la un diametru mai mare ...cu maisnile astea electrice de forat?
Adica sa poti baga tub valrom...de 150 albastru de exemplu...?
danny

Regula - diametrul gaurii forate trebuie sa fie cu MINIM 150 mm mai mare decat al tubulaturii PVC - ca sa intre pietrisul margaritar pana in zona filtrelor, ca sa fie o grosime suficienta de pietris in jurul burlanelor PVC etc   ( e regula scrisa, nu inventata de mine)

Ca sa sapi o gaura cu diametru de 300 mm ai nevoie de un cuplu de minim 1200 daNm , recomandat 1500 daNm. Ca sa obtii acest cuplu ( nu mai tin minte dar poate stiu altii cum se calculeaza) ai nevoie de minim 100 kw  putere. Cu un motor termic de 200 kw si hidraulica se obtin simplu, o instalatie electrica care sa-ti duca motor de 100 kw ( iarasi nu ma pricep) cred ca e ceva special  si foarte putini au asa ceva.

Din ce am vazut eu instalatiile electrice sapa maxim cu 200 mm diametru la adancimi de 50 - 100 m. Va recomand tuturor sa tubati cu 90 mm in astfel de cazuri. Din pacate va va trebui pompa de 2" si din cate stiu eu doar grundfoss face asa ceva ( f scumpe din pacate).

Daca EU mi-as face un foraj la mine acasa l-as sapa cu 350 mm si l-as tuba cu Valrom 125 mm ca sa pot folosi ORICE pompa de 4" (101 mm)

#664
NistorIlie

NistorIlie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2009
Am forat o fantana la 30 de metri si mi-au fost captate ambele izvoare si cel de la 12 metri si cel de la 22 metri. Am tras apa cu o pompa sumersibila de 5 metri cubi/ora timp de 1 luna de zile si nu am scapat de nisip. Trebuiau captate ambele izvoare sau doar ultimul?

#665
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View PostNistorIlie, on 20th December 2009, 00:19, said:

Am forat o fantana la 30 de metri si mi-au fost captate ambele izvoare si cel de la 12 metri si cel de la 22 metri. Am tras apa cu o pompa sumersibila de 5 metri cubi/ora timp de 1 luna de zile si nu am scapat de nisip. Trebuiau captate ambele izvoare sau doar ultimul?

Daca citeai un pic ce e scris in acest topic poate intelegeai ceva ...
Pai daca din 2 straturi vine prea putina apa ( atunci e nisip - cand tragi mai mult decat vine) , din unul singur nu putea decat sa vina SI MAI PUTINA.

Sunt f multe cauze posibile - unele obiective ( geologia zonei, etc) altele subiective ( moful de executie si punere in productie, etc)

Ca sa-ti pod da o solutie ( daca exista) am nevoie de

- diam de tubare, materialul folosit
- Pozitia si tipul filtrelor
- nivelul static
- niveul dinamic la debitul de 5 mc/h
- granulatia pietrisului margaritar
- diametrul de sapare

A vorba de FAIMOASA - fisa a forajului fara de care nimeni niciodata nu va sti ce sau cum sa faca ceva -

BAFTA

#666
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

View Postshadow97, on 12th December 2009, 21:01, said:

Va sa salut.        In speranta ca voi gasi intelegere, va rog sa-mi dati cateva lamuri :
                     -am facut un put de 120 m adancime tubat cu teava pentru puturi de 140 mm, cu margaritar  de  jurimprejur.
                     Spre  surprinderea  mea,  avind  in  vdere  ca  cei  care  au  facut  carotajul,  erau  foarte  secretosi  si  au  dat
                     de   inteles  ca  nu  este  apa,  dupa  ce  putzarii  si-au  terminat  treaba,  apa  iese  singura  la  suprafata  circa
                     0.3 mc / h.  Acum,  in  aceste  conditii  cred  ca  apa  este  suficienta,  dar  este  cam  sarata,  numai  buna  pentru  
                      muraturi.  
                          Va  rog  sa-mi  spuneti  ce  ar  trebui  sa  fac  pentru  ca  apa  sa  fie  potabila,  buna  de  baut.
                                                                                                              
                                                                                                                                           MIRCEA
                                                                                                                                       MULTUMESC

Nasolmoment. Nu mai e nevoie de nici o pompa daca iese artezian = curge singur. Din pacate e f greu si scump sa desalinizezi apa - daca era simplu si ieftin ar fi cate un asrfel de sistem pe fiecare vapor.

Carotaj - tu spui la Geofizica??? Trimite-mi graficele si da-mi fisa forajului sa vad daca se mai poate face ceva ( inchideri de strat, cimentari etc)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate