Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#469
ssergg

ssergg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2007

 luciangpl, on Apr 28 2009, 10:57, said:

Nu ai si tu un contract cu ei? Eu am 2 puturi si la ambele am facut contract cu clauze pe debit, apa limpede si daca nu gasesc apa pana la adancimea stabilita sa sape pana gasesc pe cheltuiala lor.


Eu lucrez cu oameni din zona, care nu au notiunea de contract. Oricum multumesc pentru sfat.

#470
tumpi

tumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2008
Salut,
imi puteti trimite si mie niste recomandari pe PM pt a realiza un put in Otopeni (zona Prel Grivita)?

merci
Vali

#471
tumpi

tumpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.11.2008
multumesc frumos,
v-ati miscat rapid!

imi poate trimite si mie cineva un model de contract pe care l-a folosit?
sarna!

#472
ciprian.virjan

ciprian.virjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.02.2007

 LukeSoft, on Jul 24 2008, 10:57, said:

Salutare ...Stie cineva vreo firma de foraj pt puturi de apa in Piatra Neamt ?
Salut, daca ai gasit pe cineva te rog sa-mi spui si mie.Multumesc, Contact: 0720.090.483 [email protected]

Edited by scheleton, 23 May 2009 - 19:43.


#473
stemate

stemate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 12.04.2009
Salut! Am facut un put de 43 m acum trei saptamani. Am inteles ca trebuie dezinfectat. Va rog frumos dati cateva solutii si in ce cantitati sa pun daca sunt pastile sau altceva. Apa s-a ridicat pana la 8 m de suprafata solului

#474
calusaru

calusaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.04.2009
Salut. Am si eu o nelamurire. Am un hidrofor montat deasupra putului, pus intr-o "oala" de fantana, cam la 1 m sub suprafata solului. Cum as putea izola ca sa nu inghete in timpul iernii? Sau nu e cazul de izolatie? Multumesc.

#475
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

 calusaru, on May 12 2009, 22:12, said:

Salut. Am si eu o nelamurire. Am un hidrofor montat deasupra putului, pus intr-o "oala" de fantana, cam la 1 m sub suprafata solului. Cum as putea izola ca sa nu inghete in timpul iernii? Sau nu e cazul de izolatie? Multumesc.

daca e la -1m atunci nu are voie sa inghete dar sa ai grija sa faci un capac bine termo-izolat si sa mai folosesti acel hidrofor din cand in cand pe timpul iernii

 stemate, on May 2 2009, 22:06, said:

Salut! Am facut un put de 43 m acum trei saptamani. Am inteles ca trebuie dezinfectat. Va rog frumos dati cateva solutii si in ce cantitati sa pun daca sunt pastile sau altceva. Apa s-a ridicat pana la 8 m de suprafata solului


e bine sa lasi o pompa sa traga apa din put cateva zile. Ajuta si la buna functionare a putului si la dezinfectare. Dupa ce faci acest lucru poti sa mergi cu o proba de apa la analize si daca nu e ok iti vor recomanda ei

#476
annnomis

annnomis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.05.2009
Buna
Noi avem o fantana clasica cu oale de beton la 12-13 m adancime. In urma studiului biochimic apa a reiesit nepotabila (nivel ridicat de nitriti, nitrati si diverse bacterii). Acum dezinfectam fantana cu cloramina.
Dupa finalizarea dezinfectiei (in cazul in care studiul de labotator iese ok) se foloseste ceva pentru tratarea si intretinerea apei in mod regulat? (am auzit de sare, carbune).

Multumesc

#477
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 calusaru, on May 12 2009, 22:12, said:

Salut. Am si eu o nelamurire. Am un hidrofor montat deasupra putului, pus intr-o "oala" de fantana, cam la 1 m sub suprafata solului. Cum as putea izola ca sa nu inghete in timpul iernii? Sau nu e cazul de izolatie? Multumesc.


Daca tot exista o alimentare de curent pentru acel hidrofor in oala respectiva legi si o aeroterma de aia de 300 de mii cu un termostat reglat sa cupleze aeroterma la - 2 grade. Nu va consuma foarte mult, mai ales daca este bine izolat si capacul. Oricum daca il folosesti si iarna insasi caldura motorului va mentine o temperatura peste 0 grade.

#478
ssprivat

ssprivat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.07.2004
Salutare. Intentionez sa forez un put de adancime medie in zona Domnesti Teghes pentru o locuinta unifamiliala si sa beneficiez de serviciu unor profesionisti, pentru ca de aceea apelez la profesionisti.  Vreau sa preintampin problemele pe care le-am citit in 22 de pagini de forum, ca de aceea au fost scrise (cu multumiri) si sa respect sfaturile lui Vodafonu (cu alte mii de multumiri) ca de aceea ni le da.
Va respect meseria, tocmai de accea astept mesajele voastre pe pm. Multumesc.

#479
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@calusaru: Se gasesc niste cabluri electrice speciale care se monteaza pe diverse aparate, tevi, etc, tocmai pentru a evita inghetarea acestora. La 1m de cablu parca se consumau cam 25-30W/h. Sunt foarte bune se folosesc in industrie in locul insotitorilor cu abur.

Edited by Cristist50, 20 May 2009 - 22:47.


#480
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Intrebare:   Asa-zisa apa "salcie" isi are gustul cumva de la nitriti , sau care e cauza ? Si in afara de gust, e vreo problema cu consumul ?

Multumesc.

#481
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

 DDuras, on May 21 2009, 11:30, said:

Intrebare:   Asa-zisa apa "salcie" isi are gustul cumva de la nitriti , sau care e cauza ? Si in afara de gust, e vreo problema cu consumul ?

Multumesc.


Nu consumati apa daca nu-i faceti analize, chiar si daca gustul e bun. E vorba de sanatatea voastra totusi..

#482
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Merci de sfat. Stiam asta. Deocamdata o folosesc pt gradina.

Intrebarea mea ramane valabila. Stie cineva?

#483
Calinski

Calinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.11.2006
- gust fad – datorita scaderii concentratiei de O2
   - gust salciu – exces de Ca
   - gust metalic – exces saruri de Fe
   - gust amar – exces saruri de Mn
   - gust sarat – exces de cloruri
   - gust acrisor-intepator- exces CO2
   - gust respingator, gretos – H2S
   - gust usor sarat – prezenta urinei
   - gust dulceag – prezenta fecalelor

#484
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Esti tare. Vad ca stii toate gusturile !  :)

#485
nasuc

nasuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 26.02.2004
Salut

Caut de ceva vreme firma sau in fine pe cineva sa-mi sape un put de cca.7-8m adancime in Zarnesti ,jud.Brasov intre Zarnesti si Plaiul Foii.
Daca e cineva care stie pe cineva care executa asa ceva sa ma contacteze:0721298054 [email protected]
Va multumesc.

#486
druid

druid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 15.01.2004
Am un put de 53m, care capteaza apa de pe la 48m. Apa a urcat pana la 20m, iar pompa(Gundfos) sta la 30m.
Din cite am aflat ulterior, nu s-a pus nici pietris margaritar si aproape sigur escrocii care au lucrat nu au astupat primele 2 straturi.
La ce consecinte negative ma pot astepta? Presupun ca nu se mai poate face nimic acum, ca deja e pamant pe langa coloana?

Separat de asta apa era excesiva in Fe, H2S si Mn, am pus un deferizator(greensand plus) cu spalare inversa automata, care a scos eficient Mn, H2S si aproape tot Fe, insa ramane un gust total diferit de cel al H2S. Un gust ca de carbune, praf, ceva de felul asta. E un motiv de ingrijorare?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate