Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3367
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
De acord..adancimea la care se gaseste apa pot sa le-o zic si eu (din ce-am vazut la vecinii care au sapat in trecut)..Problema mea cu cei cu care am vorbit a fost..piatra ce se afla incepand cu 8m adancime..in mai multe straturi si grosimi..

Sper sa ajunga apa si canalizarea centralizata mai repede in zona (e la vreo 200m acu)..ca sa nu mai am emotii..iar fantana s-o folosesc doar la udat..si de ce nu si in casa..cat inca mai face fata...

Edited by manghels, 23 January 2018 - 18:11.


#3368
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postmanghels, on 23 ianuarie 2018 - 18:10, said:

De acord..adancimea la care se gaseste apa pot sa le-o zic si eu (din ce-am vazut la vecinii care au sapat in trecut)..Problema mea cu cei cu care am vorbit a fost..piatra ce se afla incepand cu 8m adancime..in mai multe straturi si grosimi..

Sper sa ajunga apa si canalizarea centralizata mai repede in zona (e la vreo 200m acu)..ca sa nu mai am emotii..iar fantana s-o folosesc doar la udat..si de ce nu si in casa..cat inca mai face fata...
Daca ai bani este mult mai buna apa din put (In Iasi si aproape toata Moldova ) este apa putin calcaroasa dar buna in adancime ,si mult mai ieftina decat la cumun.

#3369
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgelu3978, on 23 ianuarie 2018 - 18:49, said:

Daca ai bani este mult mai buna apa din put (In Iasi si aproape toata Moldova ) este apa putin calcaroasa dar buna in adancime ,si mult mai ieftina decat la cumun.
vorbind din prisma unui put forat la 110m, cu duritate apa 15.6 grade germane, pot sa afirm ca NU este mai ieftin sa bei apa din put daca te duci mult in pamant
foraj+echipamente+denisipari la 4-5 ani nu isi vor scoate niciodata banii comparativ cu bransament de la apa judetului
in cazul meu nu am avut de ales, ca nu am prin zona inca si nici pe viitor
pana la un 20-30m da, este convenabil, mai ales daca dai de apa buna, in sensul fara bacterii si nitrati/nitriti, fier, mangan, sulf, amoniu, si alte materiale problematice.
intamplarea a fost ca in cazul meu sa fie toate in regula, apa perfect potabila, dar asta a fost doar o intamplare, puteam sa am ghinionul sa platesc forajul si sa scot apa ca din fosa

#3370
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postvictor29cr, on 23 ianuarie 2018 - 23:45, said:

vorbind din prisma unui put forat la 110m, cu duritate apa 15.6 grade germane, pot sa afirm ca NU este mai ieftin sa bei apa din put daca te duci mult in pamant
foraj+echipamente+denisipari la 4-5 ani nu isi vor scoate niciodata banii comparativ cu bransament de la apa judetului
in cazul meu nu am avut de ales, ca nu am prin zona inca si nici pe viitor
pana la un 20-30m da, este convenabil, mai ales daca dai de apa buna, in sensul fara bacterii si nitrati/nitriti, fier, mangan, sulf, amoniu, si alte materiale problematice.
intamplarea a fost ca in cazul meu sa fie toate in regula, apa perfect potabila, dar asta a fost doar o intamplare, puteam sa am ghinionul sa platesc forajul si sa scot apa ca din fosa
In ce zona(exact,daca se poate pe harta,pozitionare globala)) a fost forat putul ?

#3371
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
Va salut,

Am trimis la 5 firme din zona apropiata un email cu o cerere de preturi pentru cateva foraje,dupa cum este scris mai jos.
Este cineva prin zona Recea / Fagaras care a mai facut asa ceva,as aprecia orice ajutor sau sfat.

--------------

V-am gasit informatiile de contact in urma unor cautari online,imi cer scuze pentru deranj.
Sunt posesor al unui teren in comuna Recea,judetul Brasov.

As dori sa va intreb daca sunteti in capcitatea sa imi oferiti o oferta de preturi pentru:
-doua foraje apa potabila situate la cativa zeci de metri fiecare,amandoua vor alimenta un mediu de stocare de 500-1000 litre si apoi vor deservi casa/locuinta si ferma sau livada.Nu am nevoie de debit mare ci mai mult sa fie stabil si garantat.Pot sa fie numai unul daca este destul de garantat ca rezultat dupa foraj.
-un foraj pentru pompa de caldura ce posibil va fi instalata in casa la un moment dat,in cativa ani probabil.
-un foraj pentru un pre-incalzit la un system de ventilatie cu receuperare de caldura ce va adaposti ceva tevi si/sau sonde ce vor pre-incalzi aerul de afara inainte de a intra in sistemul de ventilatie.

Apreciez raspunsul D-Voastra si astept detalii tehnice si/sau financiare,de asemenea alte recomandari de proiect daca se poate.
Apreciez referinte sau lucrari effectuate in zona mea.


Multumesc anticipat.

Edited by EmeraldHouseFarm, 05 February 2018 - 01:10.


#3372
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
Am primit prima oferta...ce parere aveti !?

1. Perforatul pămîntului se va face în diametrul de 250mm
2. Introducere tup PVC special pt puțuri de apa potabila (albastre);în funcție de adîncime;0-50m R8;50-100m R10 , Diametrul tubului este de 140mm.
3. Prețul pe ml este de ; 0-100 - 280RON /ml + TVA
4. Introducere pietriș mărgăritar gr.4-8 mm.
5. Liftaj foraj (aer lift)pentru limpezirea apei.
6. Transportul este gratuit.
7. Studiul Geofizica este pret 2.500 Ron + TVA

#3373
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017

View PostEmeraldHouseFarm, on 06 februarie 2018 - 17:51, said:

Am primit prima oferta...ce parere aveti !?

1. Perforatul pămîntului se va face în diametrul de 250mm
2. Introducere tup PVC special pt puțuri de apa potabila (albastre);în funcție de adîncime;0-50m R8;50-100m R10 , Diametrul tubului este de 140mm.
3. Prețul pe ml este de ; 0-100 - 280RON /ml + TVA
4. Introducere pietriș mărgăritar gr.4-8 mm.
5. Liftaj foraj (aer lift)pentru limpezirea apei.
6. Transportul este gratuit.
7. Studiul Geofizica este pret 2.500 Ron + TVA
Nu e cam scump?  Si studiul Geofizica cine-l face? Dupa mine 200 lei pe metru cu totul inclus ar fi un pret rezonabil
Si-a facut cineva in Italia cu o firma specializata in foraje si a platit 60 euro pe metru totul inclus, nici nu trebuie sa ne gandim ca la noi pretul pe metru e cam mare
O sa ma injure astia care fac foraje, si eu vreau sa ma ocup de asa ceva , dar mi se pare scump.

#3374
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018

View PostCalinCosmin, on 07 februarie 2018 - 06:53, said:

Nu e cam scump?  Si studiul Geofizica cine-l face? Dupa mine 200 lei pe metru cu totul inclus ar fi un pret rezonabil
Si-a facut cineva in Italia cu o firma specializata in foraje si a platit 60 euro pe metru totul inclus, nici nu trebuie sa ne gandim ca la noi pretul pe metru e cam mare
O sa ma injure astia care fac foraje, si eu vreau sa ma ocup de asa ceva , dar mi se pare scump.


Nu stiu sa fiu sincer...este primul raspuns cu date concrete in 5 emailuri trimise la 5 firme !!
O alta firma mi-a raspuns ca vor sa stea de vorba cu mine la telefon inainte de a face o oferta.

Ciudat,cer eu ceva prea delicat sau aiurea pentru zona aia !?

#3375
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Nu, dar la telefon impachetarea se face mai frumos,cuvinte mai calde,te unge pe unde te doare.
Posted Image

#3376
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
Si,alt raspuns de la alta firma AICI ...se pare ca un singur foraj poate sa faca treaba la ceea ce vreau eu !
Din bine in bine dar sa vedem cat costa !? :)

Attached File  Raspuns_OnDrill_Feb2018.jpg   109.33K   111 downloads

#3377
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Ai un foraj in loc de 4 si tot te intrebi cat costa? Gratis nu exista, ieftin nu rezista......

#3378
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
salut
imi poate spune cineva care are put executat cat a costat studiul hidrogeologic si celelalte documentatii pt a putea apoi primi avizul de la apele romane ,pt executarea unui foraj  
care sunt pasii??ce trebuie sa fac ? ca lucrarea sa fie legala

#3379
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018

View PostElcapoMafia, on 08 februarie 2018 - 12:49, said:

Ai un foraj in loc de 4 si tot te intrebi cat costa? Gratis nu exista, ieftin nu rezista......

Sincer,nu inteleg raspunsul tau...sau polemica ! Posted Image
Poti adauga ceva nou la cererea mea sau la solutie ?

Faptul ca pot face 4 in 1 este un avantaj logistic si financiar dar este normal sa stiu care este sau va fi costul si riscul asociat.
Tu ce crezi ... voi acasa faceti foraje bazate pe cat de aproape este ca neam drept de pe clanta usii ...sau...intrebi pentru o cerere de oferta pe fiecare operatiune in parte !??

Edited by EmeraldHouseFarm, 09 February 2018 - 00:16.


#3380
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016
Au tubat cu teava albastra Valrom R10, cu dop de fund. Au montat doua filtre Valrom, au pus margaritar putin peste  zona filtrelor, dupa care izolat cu dop de ciment, apoi umplutura pamant pana sus.

Baietii au lucrat bine,

Nu am facut carotaj electric, bani aruncati in vant. La adancimea de 48 m am dat de petris, care inseamna apa.

Carotajul te ajuta in cazul cand te intelegi cu forajistii ca daca nu este apa la adancimea care ti-o propui, platesti doar forajul propriu zis, fara materiale etc,

Caci daca te duci la Valrom, vezi exact cat costa materialele pentru un put de 60 m.

Restul este manopera si profitul.

Edited by Daco_Get, 19 February 2018 - 19:05.


#3381
madastar

madastar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2013
Salutare,

imi poate da cineva o recomandare de diagnosticare put?
Zona: Volunari, Pipera. Put sapat acum 3 ani si nefolosit.
Apa este murdara si plina de nisip dupa doua denisipari anterioare facute la interval de 1 luna cu tras 3-4 ore apa pentru limpezire..

Mesaj in privat, multumesc de ajutor.

#3382
EmeraldHouseFarm

EmeraldHouseFarm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.02.2018
Si inca in raspuns, care pare mai professional:


Bună ziua !

Da vă putem executa forajul/forajele de care aveți nevoie. Utilajul nostru este special pentru rocă cu ciocan de fund si putem merge până la o adâncime de 250 metri.

Acolo în munti există apă așa că nu va fi o problemă debitul.

Pretul nostru este de 70 euro/m cu teeavă de protectie (din otel ) până în rocă si țeavă din PVC cu filtre.

Deplasarea de la "noi" la Brasov 350 euro.

Deasemeni putem să vă oferim și pompe de căldură, având o experiență în domeniu de 17 ani si peste 1000 de pompe de căldură instalate.

Pentru a vă putea face o dimensionare corectă si ofertă, avem nevoie de o schiță a casei cu suprafețele utile, si câteva informatii precum, sistemul de încălzire din casă gradul de izolare a clădirii, locatia exactă pentru a putea determina temperatura medie anuală, numărul de persoane care vor locui în casă/pensiune, pentru a dimensiona necesarul de apă menajeră si necesarul de energie pentru încălzirea apei.

Astept răspunsul dumneavoastră !

Cu stimă  

#3383
claussdobronului

claussdobronului

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 22.04.2014
Carotajul te ajuta in cazul cand te intelegi cu forajistii ca daca nu este apa la adancimea care ti-o propui, platesti doar forajul propriu zis,

Eu unul nu inteleg fraza asta! Pai carotajul il faci sa vezi ce????

#3384
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016
Claussdobronului,

Prin carotaj se identifica structura rocilor si implicit daca este sau nu apa. Adica poti sa scoti apa doar din anumite straturi de roca. Carotajul identifica straturile.
Deoarece pentru un put de apa nu poti sapa la infinit, astfel ca nu stii daca vei da de spa sau nu.
Unele firme, firmulite iti spun ca nu au de unde sa stie daca este apa sau nu, astfel ca vei plati pretul forajului, cum te-ai inteles. Idiferent daca vei avea apa sau nu.
Spre exemplu, v-ati inteles la pretul de 100 euro ml. Ai forat la 50 m, apa tot nu ai si renunti. Dar firmei ii platesti 5000 euro, chiar daca firma a forat doar gaura, caci daca nu ai apa, firma nu mai tubeaza si nu mai monteaza filtre, margaritar etc etc. Adica nu mai face alte cheltuieli cu materiale, respectiv tu ramai cu buza umflata iar firma cu 5000 de euro. Si asta pentru ca beneficiarul nu a stiut cum corect sa negocieze.
Daca faci carotaj, geologul stie structura straturior si iti spune ca la 50 m nu ai apa, dar cu 10 m mai jos este deja strat acvifer si uite ca nu mai ramai cu buza umflata.
Dacă verdictul geologului care a facut carotajul este negativ, e tot mai bine ca lucrarile se opresc aici. Costul lucrarilor este aproximativ jumatate din costul final negociat pentru put reprezentand fix cheltuielile, fara nici un profit pentru nimeni.

P.s. eu am avut buget pentru un put la adancimea maxim de 140 m, am dat de apa la 50 m, de aia nu am facut carotaj. Adica in zona mea sansele sa nu dau de apa pana la 140 m este imposibil. Pentru zone cu probleme, si mai ales pentru bugete limitate, este binevenit.

Edited by Anonim1800, 24 February 2018 - 07:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate