Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3331
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Submersibila nu ridica niciun nisip( doar cele cu  membrana produc vibratii, asa lucreaza ele...)
In al doilea rand nisipul se scoate din fantana periodic, daca el exista, iar daca tot intra...intr-adevar, e o problema grava cu putul ala...dar tot exista solutii submersibile.
In al treilea rand nici pompa supraterana nu e fericita/insensibila la agresiunea abraziva a nisipului.
E adevarat ca unele submersibile sunt extrem de sensibile( unele supraetajate) dar sunt si kodele cu tuebima simpla si sunt si alte tipuri de submersibile care tolereaza particule...exista nspe feluri de submersibile.
In al patrulea rand, fara sa am habar ce gaura cu apa e aia, daca e cat de cat in firea ei, doar debitul prea mare poate produce "trasul de nisip"...altfel, doar daca ai filtrul putului( caricatura aia de filtru de vreme ce iti da nisip intr-una) la nivel cu sau deasupra gurii de absorbtie( indiferent ca absorbtia e un sorb sau absorbtia unei submersibile) poate sa fie problema...adica, altfel spus, pompa montata prost, nici un fel de pompa nu se monteaza pe zona pe care/sau sub zona prin care intra apa si implicit si particule..cate or fi ele, putine sau jumate apa jumate moloz.


Asadar per total...exista situatii in care intr-adevar..." aia e"..e putul prost, e panza naspa, e cum o fi si "altu mama nu mai face".
Totusi nu vad suficiente argumente pt a nu alege o solutie cu submersibila pt ca exista multe pompe care merg, exista avantaje, doar un dorel o baga p'aia cu " hidroforu domne ca ala trage si rahat"...
Hidroforul cu pompa deasupra e o solutie " de-a gata" , relativ trainica si ieftina dar care are si multe dezavantaje, si multe limitari si complicatii, nu e deloc eleganta.

Eu hidroforul de acest tip l-as lua fix pt ca e ieftin si tine la hinghereala...in fundul gradinii intr-o fantana oarecare sa bag picurarea fara sa imi pese numar de cicluri sau alte cele..urla, baraie, trage sobolani morti...un jeg consumabil si atat.

Pt a alimenta o casa insa, o instalatie curata cu intretinere " farmacie", fara rugina, jeg, prelinsaturi, amorsari si alte idiotenii,  cu filtrare si tot ce trebuie...hidroforul cu pompa submersibila e solutia.

E o parere pur personala.
Ca fapt divers,am mai zis..am putul in mijlocul casei...camera tehnica e si locuibila. Acelasi sistem de alimentare e si pt casa si pt utilizat afara inclusiv irigat gradina.

Nu inteleg de ce trebuie sa fie o porcarie, sa nu-i zic altfel, care urla, umbli cu palnii si alte cele ...cand poate fi totul elegant si la o adica bagat intr-un dulap fara sa stii ca ai acolo ditamai uzina.

Partea amuzanta e ca nici nu costa mult mai mult, singura conditie e sa vrei si sa faci un minim efort sa intelegi ce se intampla sau sa gasesti un meserias care are creier si nu rumegus.




#3332
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Ai perfecta dreptate..si raspunsul simplu ar fi bugetul..asta ne limiteaza pe multi sa alegem o fantana (de santier..apoi prelungim termenul si o mai folosim si in primii ani dupa mutare)..si bineinteles disponibilitatea celor care fac puturi..si care nu ofera o oarecare disponibilitate in mai putin de x luni.

La mine a fost o solutie de compromis. Toti cei cu care vorbisem de un put mai sanatos ma tot amanau cu lunile..sau bugetul nu-mi permitea o anumita suma ceruta pt lucrare.. fiind la limita. Avand nevoie de apa pt finisajele din casa ..am facut fantana...care are debit destul de bun pt ce am eu nevoie. Pe timpul verii trecute am folosit o pompa cu care am scos toata apa de cateva ori (cu greu a dovedit pt ca izvoarele ridicau rapid nivelul) ..S-a limpezit..doar ca mai aduce fire de nisip..Hidroforul pe care-l am e o ieftineala..care  sper sa ma tina cativa ani pana se clarifica treburile cu apa..in zona.

Daca n-o sa faca fata cerintelor..si daca astia nu aduc apa si canalizarea pana la mini-cartierul ce tocmai se construieste..atunci voi face un put la 35-40m ..cum au vecinii mai vechi..de prin zona.

#3333
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Asta stiu ca si eu am o janghina de put facut de colorati  care e si compromis deja...dar.totusi asta nu are legatura cu hidroforul si cu nea dorel care stie el ca putul strica submersibilele.
Mai ales cand ai buget limitat si trebuie sa apelezi la dorei trehuie sa faci tu un efort sa te documentezi bine, dorel trebuie doar sa puna muschiul si caltii, daca stie si pe aia sa-i puna calumea....
Daca te lasi pe mana lu dorel ...fereasca sfantu.



#3334
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

 parintele, on 08 ianuarie 2018 - 13:49, said:

Teoretic se poate orice, practic insa pompa de absorbtie nu prea e totuna daca e pusa la2m de sursa ori la 50m de sursa.
Echivalenta aia a caderii de presiune pe orizontal 10m =1m vertical=0.1bar o fi ea corecta in mare insa eu unul as utiliza-o "doar" in cazul in care pompa impinge, in situatia in care trage se mai intampla sa nu fie ca pe hartie, nu e un circuit inchis totusi.
Sa nu omitem ca pt a trage e nevoie de amorsare si nu e totuna sa amorsezi 10m de coloana sau 50m coloana.

Oricum eu nu as folosi altceva decat submersibila in asemenea situatii asa ca ...
Pompa ramane amorsata,doar nu o amorsezi mereu...Si eu am tot submersibila si presostat electronic,ca la cat costa o pompa merita sa o schimb la 3-5 ani(bomba chinezeasca)nu merita  nicidecum in zona mea o pompa scumpa
fiind apa super calcaroasa.

#3335
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Eu am problema cu nisipul in put, am pompa sub filtre, am incercat sa o mut deasupra dar ramane fara apa chiar si daca o limitez.
Scot cam 300-400 grame la mc de apa, adica ce scoate pompa, cine stie cat ramane ne scos si depus in foraj, insa nu asta e important.
Pompa este bellardi, submersibila, daca va ajuta. Prima s-a ars dupa 9 ani, insa nu in mod direct, ci pentru ca intr-un final a inghitit-o nisipul si nu a mai putut sa se raceasca. I-am schimbat decat motorul cu jumate din pretul ei.

#3336
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Atunci ai scos"decat" pompa sau si nisipul?

#3337
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am facut si denisipare, aveam nisip de la 110m la 92 unde era pompa ingropata in nisip

#3338
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Ce debit are putul?
Ai incercat sa montezi o pompa cu debitul mai mic ca al putului?

#3339
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

 corsica, on 11 ianuarie 2018 - 18:22, said:

Ce debit are putul?
Ai incercat sa montezi o pompa cu debitul mai mic ca al putului?
Din cate am inteles,are debit foarte mic,si nu prea cunosc sa fie pompe care sa mearga la 110 m cu debit  mic,poate doar cele cu membrana care sunt mai nou tot chinezesti,si nu mai sunt fiabile chiar de loc.

#3340
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Scuze, intrebarea era pentru @victor29cr.

PS: totusi, nu confunda adancimea putului cu H-ul pompei.

#3341
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 corsica, on 11 ianuarie 2018 - 18:22, said:

Ce debit are putul?
Ai incercat sa montezi o pompa cu debitul mai mic ca al putului?
nu mai am fisa forajului, dar imi aduc aminte putaru sa fi zis de 0.6, insa o am reglata dintr=un robinet cu scaun la 0.4-0.45 si tot imi baga.
Schimb un filtru ppr de 25 microni la 2 saptamani, si cel de 50 microni inaintea lui ii dau purjare la 3 zile
m-am obisnuit cu situatia, e ok, nu am incercat sa iau alta pompa din motive de frica, multe sunt extrem de sensibile la nisip sau costa cat un rinichi
doar incercam sa ofer o semi solutie celui cu nisip, eu m-am resemnat
de fapt cochetasem cu ideea sa fac altul, pana sa imi fac analiza la apa la un laborator.
cand am primit rezultatele si a rezultat ca e pura comparabil mai buna cu ce e in comert, nu m-a mai interesat.
in cazul meu eu sunt vinovat, am facut putul cu primul numar de telefon lipit pe stalpii de curent din oras, sunt sigur ca multe orase au asa ceva
sa nu faceti ca mine ))

#3342
ady49

ady49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.04.2009
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii legate de nivelul panzelor freatice din zona comunei  Ceplenita jud IASI pt executarea unui put pt apa potabila si pt irigat
,multumesc

#3343
BongioiIonut

BongioiIonut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.12.2017
Salutare ,am bagat si eu un hidrofor cu ejector in fantana si imi scoate apa galbena dar dupa cam 10 galeti se limpezeste , iar dupa ce nu il folosesc de exemplu peste noapte cand dau drumul la apa dimineata iarasi curge galbena , apa in fantana am 2.5 m sorbul este undeva la cam 1.2 m .fantana pana sa ma mut acolo a fost folosita foarte putin .ce trebuie facut stie cineva ??

#3344
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 BongioiIonut, on 15 ianuarie 2018 - 17:46, said:

Salutare ,am bagat si eu un hidrofor cu ejector in fantana si imi scoate apa galbena dar dupa cam 10 galeti se limpezeste , iar dupa ce nu il folosesc de exemplu peste noapte cand dau drumul la apa dimineata iarasi curge galbena , apa in fantana am 2.5 m sorbul este undeva la cam 1.2 m .fantana pana sa ma mut acolo a fost folosita foarte putin .ce trebuie facut stie cineva ??

Scoti cat mai multa apa pe care o arunci, apoi arunci un bulgare de var in fantana. Cand crezi ca nivelul apei e la minim, ar trebui sa faci o curatare serioasa. Daca fantana nu e prea adanca, o poti face cu o vidanja, daca nu, om in fantana. Succes!

#3345
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017
Imi puteti recomanda o pompa de noroi pentru foraj.

#3346
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

 CalinCosmin, on 16 ianuarie 2018 - 18:24, said:

Imi puteti recomanda o pompa de noroi pentru foraj.
Daca forezi pina la 60 de metri merge orice motopompa pe benzina de 7 cai putere.Ideal ar fi cu presetupa antiabraziva,dar pentru un om necajit merge si o motopompa de 500 de lei dar trebuie sa schimbi presetupa la ficare put.

#3347
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 BongioiIonut, on 15 ianuarie 2018 - 17:46, said:

Salutare ,am bagat si eu un hidrofor cu ejector in fantana si imi scoate apa galbena dar dupa cam 10 galeti se limpezeste , iar dupa ce nu il folosesc de exemplu peste noapte cand dau drumul la apa dimineata iarasi curge galbena , apa in fantana am 2.5 m sorbul este undeva la cam 1.2 m .fantana pana sa ma mut acolo a fost folosita foarte putin .ce trebuie facut stie cineva ??
10galeti hai nene, ca trebuiesc curatate izvoarele, vorbim de multe ore in foecare zi de pompaj si de la cateva zile pana la saptamani pana isi dau drumu ok.
O sa vezi la vara cand te apuci de udat, in toamna ai numai apa limpede.

#3348
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017

 gelu3978, on 18 ianuarie 2018 - 19:23, said:

Daca forezi pina la 60 de metri merge orice motopompa pe benzina de 7 cai putere.Ideal ar fi cu presetupa antiabraziva,dar pentru un om necajit merge si o motopompa de 500 de lei dar trebuie sa schimbi presetupa la ficare put.
Si una cat de cat buna care ar fi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate