Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3313
CalinCosmin

CalinCosmin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.12.2017
Sunt de acord cu nuiaua pentru izvoare de suprafata, pentru adancimi mai mari de la 20 m in jos nu functioneaza

#3314
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View PostCalinCosmin, on 28 decembrie 2017 - 09:16, said:

Sunt de acord cu nuiaua pentru izvoare de suprafata, pentru adancimi mai mari de la 20 m in jos nu functioneaza

Radiestezia merge si la 2 km. Depinde cine si cum o foloseste.

#3315
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Eu, cel putin, nu m-am prins care e principiul de functionare al radiesteziei sau cum s-o chema. Pare a fi ceva magie, ca stiinta nu vad cum.
La mine tipul a folosit 2 electrozi de sudura, dar l-am convins sa faca fantana unde am vrut eu nu unde "indicauPosted Image " electrozii.
Pot explica cei care se pricep cum functioneaza treaba?

#3316
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View PostElcapoMafia, on 28 decembrie 2017 - 12:33, said:

Eu, cel putin, nu m-am prins care e principiul de functionare al radiesteziei sau cum s-o chema. Pare a fi ceva magie, ca stiinta nu vad cum.
La mine tipul a folosit 2 electrozi de sudura, dar l-am convins sa faca fantana unde am vrut eu nu unde "indicauPosted Image " electrozii.
Pot explica cei care se pricep cum functioneaza treaba?

Prin radiestezie se realizeaza legatura dintre univers si pamant, prin intermediul omului care are astfel acces la baza de informatii universale. Nu vreau sa te jignesc, nu-mi sta in caracter, dar nu e cazul la tine - mi-e destul ca-ti citesc numele si locatia ce le-ai ales. Sarbatori fericite!

#3317
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"La mine tipul a folosit 2 electrozi de sudura"
Sunt care folosesc crengute de salcie sau alt copac ce spun ei se "apleaca" dupa apa, se misca acea crenguta cand trece individual pe deasupra unui izvor, apa subterana - am vazut plimbandu-se dar nu am priceput nimic . Aveam nevoie de apa pebntru o organizare de santier ,el s-a oferit (contra cost bineanteles) sa ne ajute , teapa , am apelat la un geolog, am forat in vreo 5 locuri pana la 30 metri si am gasit pe baza reliefului, rocilor , inclinatie, si alte calcule geologice . Unde spunea nenea ca este apa era balst cel putin pana la 30 metri adancime , sapam de ne cocosam sa scopatem praf .

#3318
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

View Postriley, on 28 decembrie 2017 - 13:06, said:

Prin radiestezie se realizeaza legatura dintre univers si pamant, prin intermediul omului care are astfel acces la baza de informatii universale. Nu vreau sa te jignesc, nu-mi sta in caracter, dar nu e cazul la tine - mi-e destul ca-ti citesc numele si locatia ce le-ai ales. Sarbatori fericite!
Puteai sa spui simplu "nu stiu".

#3319
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010

View Postriley, on 28 decembrie 2017 - 08:12, said:

gelu3978

''Nu cred nicicum in radiestezie,am depasit momentul...acum vre-o 500 de ani,daca va spune ceva Salem !Vrajitoare...''

Pacat ca nu crezi..... eu mi-am facut asa 2 fantani. Le-am pozitionat exact pe izvor, am stiut inainte de a sapa adancimea, directia debitul. Si nu m-au dezamagit. In cel mai secetos an, cand au secat in sat cam 90% din fantani, eu aveam 0,5m apa in ele. TREBUIE  SA  CREZI !  Posted Image
Mai ...sa fie....crezi tu ca izvorul este ca si o conducta?.Posted Image
Auzi...directia...Posted Image Posted Image ..cum vine sau se duce apa?~!Posted Image
si debitul...nu???
Da...

View Postriley, on 28 decembrie 2017 - 13:06, said:

Prin radiestezie se realizeaza legatura dintre univers si pamant, prin intermediul omului care are astfel acces la baza de informatii
Auzi ...zicere...baza de informatii...pftiu..sa nu se deoache cumva,trebuie vorbit cu mama "omida".
Vrajeala usoara pentru impresionat clientul, punct.

Da...
Sarbatori Fericite tuturor!!!Posted Image

#3320
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postriley, on 28 decembrie 2017 - 08:12, said:

gelu3978

''Nu cred nicicum in radiestezie,am depasit momentul...acum vre-o 500 de ani,daca va spune ceva Salem !Vrajitoare...''

Pacat ca nu crezi..... eu mi-am facut asa 2 fantani. Le-am pozitionat exact pe izvor, am stiut inainte de a sapa adancimea, directia, debitul. Si nu m-au dezamagit. In cel mai secetos an, cand au secat in sat cam 90% din fantani, eu aveam 0,5m apa in ele. TREBUIE  SA  CREZI !  Posted Image
Frate-miu e popa cu facultatea la Iasi ,dar,asta nu inseamna ca m-ar face automat credincios.

#3321
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View PostElcapoMafia, on 28 decembrie 2017 - 12:33, said:

Eu, cel putin, nu m-am prins care e principiul de functionare al radiesteziei sau cum s-o chema. Pare a fi ceva magie, ca stiinta nu vad cum.
La mine tipul a folosit 2 electrozi de sudura, dar l-am convins sa faca fantana unde am vrut eu nu unde "indicauPosted Image " electrozii.
Pot explica cei care se pricep cum functioneaza treaba?
(Facand referire la radiestezie)Exista un indian care s-a inbogatit din spectcole de circ,si a pus la bataie acum vre-o 15 ani un milion de dolari daca-i v-a demonstra cineva stiintific o chestie paranormala.Pana acum nu s-a castigat premiul.Oare de ce !?

View PostXTH, on 28 decembrie 2017 - 20:55, said:

Mai ...sa fie....crezi tu ca izvorul este ca si o conducta?.Posted Image
Auzi...directia...Posted Image Posted Image ..cum vine sau se duce apa?~!Posted Image
si debitul...nu???
Da...


Auzi ...zicere...baza de informatii...pftiu..sa nu se deoache cumva,trebuie vorbit cu mama "omida".
Vrajeala usoara pentru impresionat clientul, punct.

Da...
Sarbatori Fericite tuturor!!!Posted Image
Ei,daca ai oarecare informatii despre structura geologica,poti aproxima.Si mama Omida poate da gres !

#3322
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View Postgelu3978, on 29 decembrie 2017 - 08:38, said:

Frate-miu e popa cu facultatea la Iasi ,dar,asta nu inseamna ca m-ar face automat credincios.

Iar confunzi coada vacii cu stampila primariei.  Sa stii ca nici eu nu sunt prea dus pe la biserica, iar daca am zis credincios, m-am referit la cu totul altceva: sa crezi in tine, sa crezi in ideile si in puterile tala, sa crezi ca poti face ce altii nu pot, sa crezi ca te vei putea ridica ori de cate ori cazi. Pesimistii sunt o categorie care nu ma incanta.

#3323
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postriley, on 29 decembrie 2017 - 10:42, said:

Iar confunzi coada vacii cu stampila primariei.  Sa stii ca nici eu nu sunt prea dus pe la biserica, iar daca am zis credincios, m-am referit la cu totul altceva: sa crezi in tine, sa crezi in ideile si in puterile tala, sa crezi ca poti face ce altii nu pot, sa crezi ca te vei putea ridica ori de cate ori cazi. Pesimistii sunt o categorie care nu ma incanta.
Mai important este sa fi cazut si sa te fi ridicat decat sa nu fi cazut niciodata.Nici pesimistii nici optimistii nu pot duce razboaiele pana la capat.Moderatii au cele mai mari sanse.Si la referirea cozii vacii eu nu am jignit pe nimeni,am pastrat un limbaj colocvial.

Edited by gelu3978, 01 January 2018 - 18:41.


#3324
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Se poate pune un hidrofor cu poma de suprafata  la cca 7 m de fantana, intr-un beci,  sau e obligatoriu chiar langa ea intr-un camin separat ? Nenea care se ocupa de operatiune a zis ca e mai bine langa fantana, ca daca apar ceva probleme el cum mai intervine?

#3325
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Poti sa-l pui fara probleme,mai putin conteaza lungimea pe orizontala,conteaza" lungimea" pe VERTICALA ,care nu trebuie sa depaseasca 10m teoretic ,8m practic,pentru siguranta folosirii fara peobleme daca nu depasesti 7m coloana de apa trebuie sa lucreze perfect.
Atentie, pentru sezonul rece sa nu inghete ansamblul pompa/coloane/vas/filtre!!

#3326
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc, si deci nu vor fi probleme in caz de interventie? In sensul in care trebuie sa intervina la teava cu sorb din fantana. Sau alte inconveniente daca hidroforul e la 7 m fata de fantana.

#3327
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
A lucrat cineva sau are referinte despre firma geoproject?

#3328
gelu3978

gelu3978

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.02.2015

View Postsov, on 07 ianuarie 2018 - 18:05, said:

Se poate pune un hidrofor cu poma de suprafata  la cca 7 m de fantana, intr-un beci,  sau e obligatoriu chiar langa ea intr-un camin separat ? Nenea care se ocupa de operatiune a zis ca e mai bine langa fantana, ca daca apar ceva probleme el cum mai intervine?
Pune-l linistit in beci ,la fiecare 10 metri distanta se considera un metru adancime,deci e ca si cum ai trage apa de la 0,7 metri mai jos decat actual.

#3329
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Teoretic se poate orice, practic insa pompa de absorbtie nu prea e totuna daca e pusa la2m de sursa ori la 50m de sursa.
Echivalenta aia a caderii de presiune pe orizontal 10m =1m vertical=0.1bar o fi ea corecta in mare insa eu unul as utiliza-o "doar" in cazul in care pompa impinge, in situatia in care trage se mai intampla sa nu fie ca pe hartie, nu e un circuit inchis totusi.
Sa nu omitem ca pt a trage e nevoie de amorsare si nu e totuna sa amorsezi 10m de coloana sau 50m coloana.

Oricum eu nu as folosi altceva decat submersibila in asemenea situatii asa ca ...

#3330
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postsov, on 07 ianuarie 2018 - 18:59, said:

Multumesc, si deci nu vor fi probleme in caz de interventie? In sensul in care trebuie sa intervina la teava cu sorb din fantana. Sau alte inconveniente daca hidroforul e la 7 m fata de fantana.
Aceeasi dilema am avut-o si eu..Pana la urma am montat un hidrofor cu dubla aspersie intr-un camin langa fantana..in loc de demisolul de la 5-6m distanta. Ca si interventie nu cred ca difera mult pozitionarea..in afara de amorsare care necesita un pic mai mult apa..si rabdare.. + frigul din camin (omusteanul ar lucra afara..in loc de caldurica din demisol). Daca nu as fi avut ceva nisip in fantana as fi montat si eu o submersibila..in locul hidroforului..Din experienta si din auzite..am ajuns la concluzia ca submersibila cam ridica nisipul de pe fundul fantanii (din cauza vibratiilor)..Nu inseamna ca hidroforul nu face acelasi lucru..insa mi se pare ca aduce mai putin nisip.

Mai exista si riscul zgomotului de la hidrofor, daca-l puneam in demisol. Unii ziceau ca s-ar fi auzit din casa..in anumite conditii/momente..

Edited by manghels, 08 January 2018 - 17:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate