Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3277
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Sint făcute gauri în tuburi (la suprafață :) ) însă pânza freatica fiind în argila, bănuiesc ca prin gauri întra și argila. De ce spun asta? Pt ca în primul Tub, cel de la fund, deja s-a adunat în el cca 70 cm de mâl, argila, după numai câteva zile de când a fost făcută fantana. Am pus azi o pompa de apa murdara și a scos apa acumulata în fantana, o apă groasă și galbena. Sint șanse sa reduc din cei 70 cm de depuneri,  cu pompa de apa murdara? Și cam în cât timp?

#3278
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Sanse?...hm...NICIODATA!
De ce? simplu, pentru ca scotind apa peste "debitul" decent al gaurii/fintinii, revenirea apei in acel loc se face si cu antrenarea de material argilos ,si uite asa pe o parte o scoti si pe alta apa aduce alta.
Las-o sa se stabilizeze ca nivel, si apoi scoate-ti cit ai nevoie,probabil ca intr-o luna o sa fie limpede.Nu mai mult de 1 tub in 24h.
Sorbul la 1,5..2m de fundul fintinii.
Filtru la suprafata inainte de intrarea in hidrofor.
Vezi ca vin ploile, completeaza spatiul dintre tub si peretele de pamint mai repede sa nu te trezesti cu fintina plina intr-o noapte, si sa fii bucuros ca ce bun este "izvorul"
Daca ai golit-o ,in cit timp se umple la loc si cite tuburi de apa ai?

#3279
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Fîntîna se sleieste în fiecare an ,adică se scoate mîlul din ea .cît iau aia care sapă cu masina puturi cu diametru mare ??

#3280
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
O fintina cu izvor bun(in piatra /pietris) nu are voie sa se colmateze la 1 an de zile decit daca "sugi" si apa de pe fundul ei.
Dar o asa zisa fintina facuta in argila se poate colmata si in juma de an daca aplici aceeasi regula de exploatare.
Probabil ca s-a ales un compromis intre beneficii si finante,chiar daca pe termen lung o sa fie paguboasa alegerea.

#3281
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
250 lei metrul cu tot cu tub, tub de 80 interior si un metru lungime, sortul separat 200-250 lei pentru toata fantana.

#3282
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

 XTH, on 08 decembrie 2017 - 22:07, said:

Vezi ca vin ploile, completeaza spatiul dintre tub si peretele de pamint mai repede sa nu te trezesti cu fintina plina intr-o noapte, si sa fii bucuros ca ce bun este "izvorul"
Daca ai golit-o ,in cit timp se umple la loc si cite tuburi de apa ai?
Fantana are 6 m adâncime, în timpul saparii  apa a apărută 3, 8 m. Nu au putut sapa mai mult întrucât se dărâmau pereții. Pina la 1,3 m pământ negru, după care doar argila galbena.
Au făcut gauri în tuburile care începeau de la 3,8 m și pina la fund, unde pe ultimul l-au  crestat în partea inferioara unde se sprijină pe pământ.
Luciul apei în fantana e undeva pe la 3,5 metri de la nivelul pământului.
Când am golit-o se vedea cum întra apa prin găurile din tuburi.
Cu ce completez spațiul dintre pământ și tuburi?


#3283
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pietre medii ar fi cel mai bine ,zic si eu .e mare spatiul ?

#3284
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Cam 5 cm

#3285
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu as băga pietris cît mai mare dar să încapă.să se aseze bine din fundul putului pînă sus.ai cumva vre o foto cu utilajul ce a forat această fîntînă ??

#3286
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

 sov, on 09 decembrie 2017 - 07:38, said:

Cu ce completez spațiul dintre pământ și tuburi?
Cu sort se completeaza, 8-16 mm.

#3287
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Asta e utilajul. M-am păcălit cu el, dar asta e, acu' nu mai am ce face, doar sa repar ce mai e de reparat. Când zic ca m-am păcălit, ma refer mai mult la meseriași, utilajul poate o fi bun, dar poate ca alți meseriași ar fi săpat mai mult.

Attached Files



#3288
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006

 ElcapoMafia, on 09 decembrie 2017 - 10:22, said:


Cu sort se completeaza, 8-16 mm.
Cam cât sort ți-a întrat per Tub? Sau cât ai avut în total?

#3289
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Ce intrebare este asta???
Vrei sa stii la fix cite roabe trebuie sa cumperi sa completezi spatiul?
Mare ti-e gradina ...Doamne...
Asa ce va place sa va tremure mina la dat bani pentru unele lucrari care se fac o data in viata....de nu "ma nu"ma .
Dar fiecare cu conceptul si culktura lui, ...si rezultatele se vad...

 sov, on 09 decembrie 2017 - 10:50, said:

Asta e utilajul. M-am păcălit cu el, dar asta e, acu' nu mai am ce face, doar sa repar ce mai e de reparat. Când zic ca m-am păcălit, ma refer mai mult la meseriași, utilajul poate o fi bun, dar poate ca alți meseriași ar fi săpat mai mult.

Nu te-ai pacalit, ai luat teapa ,te-ai bucurat ca-ti cere bani putini si ai fost clientul perfect.
Daca si caruciorul ala de ...butelii... il numesti  utilaj....este clar.
Bucura-te ca totusi ai doua cani de apa in fintina.Posted Image

Edited by XTH, 09 December 2017 - 12:16.


#3290
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu are voie omu să întrebe ?

#3291
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
A...ba da , doar ca am vrut sa-i fac un comentariu, stie el de ce .
Vrei sa afli si tu?Posted Image

#3292
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu doamne fereste.cum arată un utilaj profesional ce forează fîntîni largi ?

#3293
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
xth, nu înțeleg de ce ești asa de vehement și agresiv. Întreb pt ca nu ma pricep, mai sint și colegi amabili pe aici, și da, ce vezi asa de  deplasat sa cumpăr doar 1-2 metri cubi de pietris, și nu un camion de 20 de tone pt o 6 metri de tuburi. Fii un pic mai calm, e totuși un forum unde se mai cere uneori ajutorul, și dacă vrei și poți îl dai, dacă nu nu.

#3294
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Scuza-ma daca am fost agresiv si vehement.
Te stiu ca te invirti dupa apa de 1..2ani, ba ca nu-i potabila,ba ca nu se poate fora, ba ca daca are nitrati/nitriti, ba ca se infunda pompa...etc...si acum ,dupa ce ai analizat,te-ai informat,ai studiat, ai ales dupa cum crezi tu solutia ideala(odata ce ai si facut-o) si ce sa vezi: surpriza:
-apa putina
-apa cu turbiditate excesiva
-apa din pinza freatica
-problema la curatarea fintinii
-lipsa experienta meseriasi
-gata ,ma opresc ,ca m-am enervat de parca as fi dat eu banii.
Dar uneori nici nu conteaza valoarea,dar cind este sa fac o treaba cum am spus ,sa tina o viata de om, sa te pomeneasca si nepotii, ma stradui sa fac ce este mai bine sa iasa lucrare de calitate.Asa sunt eu, ma consum/enervez chiar daca nu sunt direct atins de dezastru.
In final, sa o folosesti sanatos,ti-am dat citeva elemente cu sorbul si adincimea,tine cont de ele si sa nu consumi apa pentru alimentatie.In rest,uda,spala,iriga ce vrei tu..
Cele bune!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate