Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2989
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgeof, on 13 aprilie 2017 - 06:48, said:

@kolfleading: ai realizat cumva lucrarea cu putul de absorbtie?
Inca nu am facut-o pentru ca nu am terminat casa la rosu.
Cred ca amenajarea curtii ramane pentru anul viitor.

#2990
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Am si eu o problema cu un put au forat la 24 de m in zona dudovicesti langa craiova si nu se limpezește apa, nivelul static este undeva la 14 m iar cel dinamic scade cu 4 m din ce am masurat eu si de 2 sapt trag apa si nu se limpezește putul a fost forat de niste șarlatani. Fără centori iar filtrele sunt pe distanța de 12 m . Iar teava este albastră dar cred ca tot de canalizare de 200

Am facut analiza si apa este in parametri si deasta as vrea sa il salvez cumva

#2991
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
De unde ai dedus ca-s sarlatani,?

#2992
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Păi nu mai raspund la tel si cand ii sun de pe alt nr rasp si după inchid

Se mai poate face ceva?

Se mai poate face ceva?

#2993
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Asa se intimpla cind te bucuri de pret mic, si le mai dai si banii, chiar daca treaba nu este terminata.
Nu era mai bine sa platesti dupa ce apa era limpede?Poate ca da,acum este tardiv,posibil sa nu se limpezeasca.
Foloseste o pompa de debit mai mic,poate/poate...
Spor!
Sarbatori Fericite!

#2994
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Păi debit are ca trag si 3 ore incontinuu chestia este ca in primele zile a iesit mai limpede

Si pompa mamuth nu au avut

#2995
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Alta țeavă nu se mai poate baga? Sau sa se scoată coloana asta?

#2996
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am norocul de a avea una dintre fantanile  cu cea mai gustoasa si limpede apa din sat, e sapata pe o vana/sursa buna. E captusita cu bolovani si numai sus are un tub imens incins la ''brau'' cu o ''curea'' zdravana din platbanda. Fantana e sapata in anul 1987. Desupra tubului se inalta un cadru din profil pe al carui ''umeri'' se sprijina o teava pe niste rulmenti la mijlocul careia se afla acel ''fus'' gros dim metal pe care e spirala aceea unde se strange ordonat sufa. Roata destul de mare e facuta dintr-o teava , din cate am inteles umpluta cu nisip, inrosita si luata la ciocan pana a fost adusa la forma finala de cerc perfect. Cred ca cu cat e mai mare roata cu atat se scoate apa mai usor. Scot foarte usor apa, am reusit chiar si cu un deget sa invart roata. Rulmentii ii gresez o data / an cu o siringa micuta fara ac, ii stropesc cu putin ulei sa aiba frecarea cat mai redusa si sa nu scartaie. Cam asta e ''tehnologia'' fantanilor pe aici la mine in sat. Sa nu omit, fantana e acoperita cu doua table prinse in balamale care le deschid in lateral in momentul in care scot apa.

#2997
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare tuturor. Vin si eu cu cateva intrebari, dar mai intai incerc sa prezint un pic situatia. Am un put forat manual acum 5 ani tubat cu tuburi portocalii pana la o adancime de 43m, ultimii 6-8m fiind decantorul. Eu nu am fost de fata la foraj si fisa de foraj nu am asa ca multe informatii s-ar putea sa fie numai aproximative. Putul nu a fost finalizat asa cum ar fi trebuit cu umplerea spatiului anular pana sus si cimentat deasupra lucrare pe care din necunostiinta de cauza nu am facut-o nici pana acum. La un an de la forarea putului cel care mi-a montat pompa submersibila pentru alimentarea cu apa nu a reusit sa coboare pompa mai mult de 27m zicand ca pompa s-a lovit de ceva tare. A lasat pompa la aprox 22m si de atunci am avut apa fara probleme in casa si la udat gradina, asa ca nu mi-am batut prea tare capul. Anul trecut mi s-a stricat pompa si am pus una ceva mai puternica, dar anul trecut putul a facut fata la puterea pompei pentru udarea gradinii. Problemele au inceput sa apara anul asta cand dupa o zi in care s-a folosit mai multa apa pe seara am observat ca am aer in instalatie, deci probabil ca pompa a ramas la un moment dat fara apa si a intrat si aer pe coloana. Zilele trecute am dat drumul la udat gradina, si dupa ce initial a mers fara probleme, dupa cateva minute cred ca a ramas fara apa si pompa a intrat in protectie.
Acum intrebarile:
1. Trebuie denisipare? (apropos, trebbuie facuta regulat denisipare? daca da, cam la cat timp?)
2. Se poate rezolva la denisipare problema aparuta la un an de la foraj ca pompa nu a coborat pana in fundul putului?
3. Cam cat ar costa denisiparea si cum sa aleg firma?
Multumesc.

#2998
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Dupa tubare trebuia denisipata ,tras apa cel putin 24h continuu.
Cu siguranta s-a umput atit decantorul cit si zona fantelor(sau doar o parte) si de aici debit mic de apa.ca atare,cit este apa static (la inceput) poti uda fara probleme,ca mai apoi pe masura ce apa se consuma,fantele nu fac fata sa alimenteze necesarul de apa solicitat de pompa si ajunge de incepe sa traga si aer si tot necazul pe care-l reclami.
Denisiparea poti sa o faci si singur,cu un valrom de 1tol si un compresor bun de aer.Pe linga valro cobori un furtun(cel de aer) pe care-l infingi la 2--3cm de buza valromului.Cobori ansamblul pina unde constati ca nu se mai poate duce si dai drumul la aer,o sa vezi ca vine apa +nisip.Sa nu fii lacom sa incerci fortarea  de a cobori valromul mai repede decit "vrea" sa scoata apa+nisip ca nu te ajuta,mai mult te incurci.Cind ai ajuns la fundul tubulaturii= stop operatiune.
Spor!

Edited by XTH, 30 April 2017 - 19:16.


#2999
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu daca la inceput s-a facut denisipare. Oricum cei care au construit casa mi-au zis ca au dat drumul la pompa, ce-i drept la vreo luna dupa ce a fot forat putul. din ce imi spuneau, apa a curs o noapte intreaga cu o pompa chinezeasca fara sa sece putul.

Legat de denisipare, apa inapoi pe teava de 1tol cum iese? Cine o impinge afara? Denisiparea cu pompa mamuth ce inseamna?

#3000
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Aerul ce-l bagi la baza tevii,se ridica si antreneaza atit apa cit si nisipulPosted Image

#3001
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
M-am uitat un pic pe net si am inteles mai bine ce spui. Scula nu pare asa de complicata, asa ca poate gasesc pe cineva care sa nu ma jupoaie de bani. Sa fac eu treaba nu cred ca e fezabil ca nu am compresor. Poate reusesc sa gasesc de imprumut, dar mai e si teava, si furtun pt aer... Oricum denisiparea trebuie sa o fac, asa ca daca puteti recomnda pe cineva pentru Ilfov ar fi super. Parca nu as lua de pe net prima firma care imi iese la cautare cu gogu.

#3002
Nikawrc

Nikawrc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2017
Salut ,  anul trecut am făcut o fântâna in spatele casei , iar de curând am făcut analiza a apei si a ieșit cu azotici  mari si mi-au zis ca nu este potabilă ...... ce este de făcut sa o fac potabilă???? Va mulțumesc !!!

#3003
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Pt ca cineva sa spuna o parere trebuie furnizate toate informatiile. Zona, adancime, tip foraj, tip tuburi etc. Eventual si buletinul de analiza, azoticii astia sunt problematici.

#3004
Nikawrc

Nikawrc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 08.02.2017
Zona Tg Jiu Balesti, adâncime 4,5 m , foraj manual iar tuburile 80/100 din ciment ..... Menționez ca pânza este ff sus ... la 2 m am dat de apa ...

#3005
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu as zice ca iti trebuie alt put, unul adanc tare. Sa potabilizezi o apa ca aia cred ca e mult mai scump.

#3006
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Aia e fantana, o gaura in pamant, nu put, mai ales forat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

florincopu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate