Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3025
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Pai....tu ce spui, ...ca asta nu este o afacere...?

#3026
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu vreau fantana facuta de un om priceput, din care sa iasa apa.
Munca cinstita nu afacere.

#3027
expertdegivrare

expertdegivrare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.12.2013
Salut,

am un teren la tara mostenire de la bunicul meu unde exista un put/fantana care daca nu ma lasa memoria are undeva la 18-20 m adancime tubat cu tuburi de beton de 150-180 mm diametru interior. Putul are aproximativ 30-40 ani. Nu a mai fost folosit de mai bine de 3 ani, luciul apei se vede la aproximativ 10 m (cred).
Vrem sa reconstruim casa si am o nelamurire. Putul merge denisipat/curatat si folosit ? sau sapat mai adanc si bagate tuburi vallrom cu filtre si separate straturile ?
Sau solutia ideala ar fi foratul unui nou put adanc ... etc ?

ps: care ar fi pretul unei denisipari vs pretul unui nou foraj ?

multumesc

#3028
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Nu stiu daca v-am mai spus sau nu dar in fantana sapata vara trecuta acum in primavara am apa 3.5m.asta e din martie de cand am fost prima data la teren si pana azi tot asa se mentine

#3029
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Vezi tu, mai pe la vara ,prin august/septembrie, dupa seceta,daca este, ce nivel are fintina ta.Daca este identic cu ce ai acum ,este ...parfum,dar probabil ca nu o sa fie asa.Posted Image

Edited by XTH, 14 May 2017 - 15:31.


#3030
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
O fantana face față la umplerea unei piscine de, sa zicem, 20000 litri, sau e mai indicat un put forat?

#3031
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

 sov, on 16 mai 2017 - 08:44, said:

O fantana face față la umplerea unei piscine de, sa zicem, 20000 litri, sau e mai indicat un put forat?
---------------------------------------
Totul depinde de debitul forajului sau al fantainii.

Daca ai debit spre exemplu 1 l/min, inseamna ca 20 000 l se vor umple in 20 000 min, adica vre-o 333 ore , adica 13 zile )))).

#3032
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pt ca din ce am citit pe net, am înțeles ca forajele au debite mai mari în general decât fântânile, acestea din urma mai mult au rol de rezervor.

#3033
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am adus pe cineva sa se uite la put. Zice ca dupa parerea lui, au alunecat tevile si s-a colmatat pututul ca alta posibilitate nu vede. Zicea ca poate sa denisipeze putul (la un pret ultra-rezonabil), insa zice ca in cel mai bun caz imi ia banii degeaba, iar in cel mai rau aluneca si tevile de mai sus si se colmateaza complet putul si raman si fara apa. Ajutati-ma si pe mine cu un sfat ca nu stiu ce sa fac.

#3034
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Dar....nu l-ai intrebat unde aluneca?...se topesc in pamint? daca ,coloana este montata pina la fundul forajului, unde  dispar?
A...in cel mai rau caz ,coloana este fragmentata(frinta) daca pe lungimea ei s-a deplasat ceva teren din trepidatii(trafic camioane) (cutremure violente).
Pune si denisipeaza si ulterior vezi ce si cum este de facut
Spor!Posted Image

#3035
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am întrebat persoane care au de mult timp fântâni, din mediul rural, și mi-au zis ca fântânile pot fi de 2 feluri :săpate în pinza freatica, la care indiferent de fluctuația ploilor nivelul apei rămâne constant, și fântâni săpate pina ce s-a dat de un izvor, și la care nivelul apei creste sau descrește în funcție de ploi.
Întrebarea mea este dacă e corect ce spun oamenii, și dacă da, care metoda constructiva e mai buna. De asemenea  apa din care fântână  e mai buna?

#3036
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Multumesc de sfat. O sa trec la treaba cu denisiparea. Motivul pentru care ma codesc atat e ca daca se intampla ceva rau in timpul denisiparii, asa cum destul de multi oameni cu care am vorbit mi-au spus ca se poate intampla, riscam sa ramanem complet fara apa pana reusim sa sapam alt put. Va tin la curent, numai ca probabil va fi saptamana viitoare pentru ca saptamana asta sunt prins pana peste cap.

#3037
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Mai rau decit sa nu ai apa/apa cu nisip, nu se poate.Cel putin stii una si buna.
Spor!

 sov, on 16 mai 2017 - 20:40, said:

.... și mi-au zis ca fântânile pot fi de 2 feluri :săpate în pinza freatica, la care indiferent de fluctuația ploilor nivelul apei rămâne constantPosted Image , și fântâni săpate pina ce s-a dat de un izvor, și la care nivelul apei creste sau descrește în funcție de ploi.
Mai intreaba-i odata ca sigur una ti-au spus si alta ai inteles dupa cum explici.Posted Image

Edited by XTH, 17 May 2017 - 17:27.


#3038
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Vreau sa fac un put pt o casa unifamiliala. Un vecin cu care am vorbit a zis ca are la putin peste 20 m adancime si ca apa o foloseste doar la spalat si udat. Tot vecinul asta spune ca altul, are la 40 m adancime si ca apa ar fi mai curata si dupa filtrare si dedurizare ar fi  buna de baut. Locatia e in Cornetu Ilfov, in partea opusa a lacului, la iesire, spre Bucuresti.

Sunt in impas si nu stiu ce sa fac, sa il fac la 20 sau la 40 de metri adancime? Care ar fi argumentele pro si contra pentru fiecare adancime in parte, pe langa cost de manopera si costul pompei si curentului de scos apa, ca banuiesc ca un pret si consum are o pompa care scoate de la 20 m si alt pret are pompa si consumul mult mai mare de curent are una care impinge apa de la 40.

Edited by Mirel_85, 17 May 2017 - 19:03.


#3039
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 XTH, on 17 mai 2017 - 17:26, said:

Mai rau decit sa nu ai apa/apa cu nisip, nu se poate.Cel putin stii una si buna.
Spor!


Vezi tu, aici e problema. Apa pentru consum normal in casa e. Pompa merge cam jumatate de minut sa umple vasul de expansiune (100 l) si in timpul asta apa e suficienta. Si nici nisip in filtru nu am vazut. Asa ca daca fac vreo boacana, imi pun in cap atatia oameni.

 Mirel_85, on 17 mai 2017 - 19:00, said:

Vreau sa fac un put pt o casa unifamiliala. Un vecin cu care am vorbit a zis ca are la putin peste 20 m adancime si ca apa o foloseste doar la spalat si udat. Tot vecinul asta spune ca altul, are la 40 m adancime si ca apa ar fi mai curata si dupa filtrare si dedurizare ar fi  buna de baut. Locatia e in Cornetu Ilfov, in partea opusa a lacului, la iesire, spre Bucuresti.

Sunt in impas si nu stiu ce sa fac, sa il fac la 20 sau la 40 de metri adancime? Care ar fi argumentele pro si contra pentru fiecare adancime in parte, pe langa cost de manopera si costul pompei si curentului de scos apa, ca banuiesc ca un pret si consum are o pompa care scoate de la 20 m si alt pret are pompa si consumul mult mai mare de curent are una care impinge apa de la 40.

Daca vecinii ar avea niste analize la apa de la 20 respectiv 40m ar fi ideal. Pe vorbe e mai greu. Eu la 20m am osmoza inversa ca sa beau apa din put, dar am vecini care beau apa de la 9m, dar nici analize nu cred ca i-au facut.

#3040
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Da, soarta, daca nu risti ...nu stii pina la urma cum iese.
Tu decizi.
Baga la denisipat ca nu se intimpla nimic 99%
Spor!

Edited by XTH, 18 May 2017 - 16:41.


#3041
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
O sa ii dau drumul saptamana viitoare. Sa vad exact cand...

#3042
tazyx

tazyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 26.05.2006
Salutare tuturor.
Am citit cite ceva pagini din acest post si as vrea ceva sugestii daca se poate.

Datele problemei:
Cumparat casa cu curte in 2002, zona Laromet, Bucurestii Noi, sector 1 (cu put/fintina - apa cred ca este la cam 10m -primul strat freatic - tuburi din ciment - aprox.diametru de 40cm sus iar cam pe la jumatate se micsoreaza la 30cm). S-a folosit de fostul proprietar si de 15 ani nu s-a mai folosit deloc, s-a pus un capac peste ea.
Astazi am fost sa vad daca mai este apa, am coborit galeata tubulara cam la 7-9m - la 26 ture complete de lant infasurat - aprox. 60cm circumferinta lant pe rotor - am scos apa cu ceva impuritari si 4-8 ture de lant erau ude - deci am dedus ca apa e pe la 6-7m aproximativ - ceeace m-a bucurat.

Ceeace doresc ca sfaturi sint urmatoarele:

1. Ar fi de dorit sa-i fac o decolmatare - nu stiu cita apa este si daca a scazut sau nu de acum 15 ani - eu banuiesc ca a scazut nivelul destul de mult.
2. As vrea sa o folosesc pentru udat gradina - aprox.30m2, spalat curtea - aprox.70m2 - 1-2 dati pe luna - si pentru spalat masina in curte - de 3-4 ori pe luna vara; ce anume mi-ar trebui ca materiale si echipamente? Merge pur si simplu sa pun un furtun(sau teava) cu un filtru inainte de pompa - si unde ar trebui pusa pompa ca inaltime? - si sa iau sistemul "in casa" iarna ca sa nu inghete ?
Ar trebui sa-i fac decolmatare mai intii, apoi sa vad cita apa poate scoate in decurs de 1/2 - 1 ore si astfel sa determin debitul maxim?
Care ar fi pasii, variantele si ce ar trebui sa fac neaparat.

As vrea sa conectez teava/furtunul/instalatia la o mica gura de vizitare/camin sa pot sa o folosesc eventual si iarna pentru o curatare a masinii, fara ca furtunul/teava/echipamentul  sa inghete si se sparga. In rest sistemul de va folosi din primavara pina toamna pentru udat curtea si gradina si pentru spalat masina.
Inca nu am facut o constatare a calitatii apei, oricum nu doresc sa o folosesc pentru baut si facut mincare, dar o sa fac sa vad starea ei, macar de curiozitate.

Daca exista posibilitatea si a unei estimari de pret asupra etapelor si/sau costurilor instalatiei+manoperei ar fi super, macar orientativ.
Multumesc anticipat pentru sfaturi si eventual astept si o oferta de pret pentru intreaga operatiune, functie de varianta aleasa/oferita si de echipamentele folosite.

O seara buna.

Tony

Edited by tazyx, 21 May 2017 - 20:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate