Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#3007
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am inceput sa caut oferte pentru denisipare. Cum suna 50 lei/m? Inteleg ca lungimea se calculeaza ca fiind lungimea forajului, nu distanta necesara pentru denisipare si nu prea inteleg care e legatura. Pana la urma pretul asta e cam jumatate din pretul initial al forajului deci nu mi se pare chiar ok. Daca am 1m de nisip de scos nu e cam tot aia daca il scot de la 20 sau de la 30m? Pana la urma compresorul va fi alimentat de curentul meu deci daca ma puteti lamuri mi-ar fi de ajutor pentru a putea sa iau o decizie.

Tot cautand pe diverse situri, am vazut ca sunt oameni care sustin ca exista posibilitatea ca tuburile de foraj sa se sparga (daca sunt din alea portocalii cum e la mine). Cat de reala e aceasta posibilitate?

Multumesc.

#3008
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Probabil pretul e pe metru cub de nisip extras. E singura varianta in care ar fi in regula. In plus, ramai si cu nisip bun de pus in acvariu.
Teava portocalie e din PVC si poate avea diferite grosimi. De asta depinde daca se sparge usor sau nu. Nu cred totusi ca operatiunea pune in pericol tubajul, doar nu sparge nisipul cu ciocanul.

#3009
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Tipul a fost explicit la telefon, pretul este pe metru de foraj de parca ar avea nisip pana in buza. O sa incerc sa mai caut oferte numai ca din vreo 10 cereri pe care le-am facut ieri nu am primit decat 2 telefoane. Al doilea mi-a dat un pret fix, 1200 lei, dar nici cu asta nu ma simt bine pentru ca nu stiu cine poate da un pret fix fara sa vada despre ce e vorba.

Teava aia portocalie nu stiu ce grosime are. O sa ma duc in camin sa vad poate scrie pe undeva pe ea. Daca nu,masor cu sublerul. Nu ma astept insa sa fie cine stie ce grosime. Imi pare rau acum ca nu am acordat mai multa atentie acestei probleme. A fost o chestie facuta in graba la cererea constructorului care avea nevoie de apa pe teren pentru casa. Dupa aia am zis ca daca tot il facem sa il facem macar in panza a doua ca poate il folosim si dupa aia in casa. Si uite asa desi prima panza e pe la 8-9m am ajuns cu ditai putul de peste 40 si cu costuri pe masura.

#3010
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Stai linistit ca nu ai facut greseli mari. Cred ca cu 1.200 lei iti iei compresor, furtun si teava  si te apuci tu de operatiune.

#3011
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Asa ma gandeam si eu, numai ca as incerca sa gasesc un compresor de imprumut/inchiriat ca nu stiu ce fac cu el dupa ce termin operatiunea. M-am si gandit cum sa fac instrumentul. Mai am cel putin o sa de bransare pentru teava de 32 ramasa de la instalatia de irigat. Prind saua la capatul tevii, ii bag un stut pentru furtun, iar furtunul il prind cu un colier ca sa nu imi iasa de acolo. Nu stiu cum sa conving insa teava aia sa stea dreapta dupa ce imi vine la colac. Sa o leg la capatul pe care il bag in put de o stinghie de lemn sa am macar ultima parte dreapta. Cred insa ca o sa am nevoie si de un ajutor.

#3012
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trebuie sa gasesti un instalator care sa te ajute. Eventual unul care are compresor :D
Pe urma cumperi 50 metri de teava PE 20mm, 50 metri de teava PE 32mm si o banda de izolat. Mai trebuie si un adaptro 20x1/2 si inca ceva reductii, ca sa poti cupla teava de 20mm la compresor.

#3013
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Da, la un instalator ma gandeam. Ideea cu teava PE de 20 e buna ca furtunul e mult mai scump. Pe de alta parte, furtunul il mai pot folosi la gradina dupa aia. Trebuie sa ma mai gandesc cum e mai bine. Caut si instalator, insa mai intai trebuie sa imi repar pompa chinezeasca sa o pot baga in put dupa operatiune. Nu stiu daca nu trebuie sa gasesc si o pompa de ape murdare sa imi scoata apa murdara in prima instanta si numai dupa ce se limpezeste cat de cat sa bag submersibila mea, chiar chinezeasca.

#3014
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teava PE 20mm este mai usor de folosit, deoarece este rigida si o poti "lega" de teava de 32mm cu banda de izolat si impigi mai bine cele 2 tevi in put. Furtunul in schimb este maleabil, se mai cuteaza, plus ca datorita presiuni te poti trezi ca o sa-l scuipe afara si muncesti degeaba.

- Teava de 32mm o tai la capatul ce intra in put, la unghi de 45grd, ca nu cumva sa se "intepeneasca" pe fundul putului si sa se umple cu namol si sa nu mai scoata apa.
- Cam la 2 metri, faci in teava de 32 o crestatura mai oblica, prin care sa-ti intre teava de 20mm.
- Teava de 20mm o bagi cam 1 metru in teava de 32mm.
- Dupaia dai cu multa banda de izolat ca sa etansezi cit mai bine locul in care teava mica intra in teava mare.
- Pe urma ti cele doua tevi unite si din metru in metru tragi cite o banda de izolat pe o distanta de 40 metri (cit are putul)
- Restul de 10 metri ramin nelegate una de alta, ca sa poti duce teava de 20mm la compresor si teava de 32mm la "canalizare".
- Dupaia nu ai decit sa impigi cele 2 tevi in put.
- Va trebui sa si asiguri cumva tevile, pentru ca atunci cind va merge compresorul, este posibil ca un singur om sa nu poata tine tevile in put. Presiunea va vrea sa-ti scuipe tevile afara din put.

#3015
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Multam pentru descrierea detaliata. Sa caut mai intai instalatorul si compresorul. XTH mai sus spunea sa bag furtunul in teava de 32 la cativa cm de capat. Tu acum zici la 2m si sa mai mearga inca 1m in teava de 32. Cum influenteaza distanta asta de la locul unde bag aerul pana la catatul tevii de 32? Eu ma gandeam sa pun o sa de bransare pe teava de 32. Dau gaura, fixez saua cu suruburile si pun un racord cotit pentru pehd 20 x 1/2 de care leg teava de 20. Nu ar fi ok si asa sau e vreun avantaj ca am cele doua tevi una in alta la capat? Mai ramane sa fixez distanta unde sa montez saua de bransare.

#3016
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
XTH lucreaza in domeniu si are alte posibilitati pe care tu nu le ai. Banuiesc ca el foloseste ceva asemanator cu desenul urmator:

Attached File  Mamut 1.png   8.97K   77 downloads

Deasemenea banuiesc ca el foloseste un alt soi de teava de 32, una la bara dreapta, de lungime mica, ca sa o poata transporta mai usor pe santier si tot mufeaza la barile alea pina ce ajunge in fundul putului. Ulterior el recupereaza "sistemul" ca sa-l mai foloseasca si la atii, ca ar fi culmea sa tot cumpere teava ordinara de PEHD, de exact lungimea putului pe care-l are clientul, dupa care sa o arunce. Pe urma in partea de sus banuiesc ca el are deja gata confectionat teul ala prin care baga teava de 20 si este gata pregatit cu mufe si tot ce trebuie si este si etans facut. Ori in cazul tau, eu cred ca o sa-ti fie mai greu sa faci asa ceva. Deia am si propus o varianta mai simpla si care nu necesita foarte mare atentie la realizarea ei. Adica ceva de genul:

Attached File  Mamut.png   16.64K   73 downloads

Nu ai nevoie de etansari perfecte, mai ales ca bagi aerul undeva aproape de fudul putului. Pe urma cifrele alea cu 2 metri si bagat 1 metru sunt doar orientative. Ar fi culmea sa stai si sa masori cu ruleta. Trebuie doar sa bagi teava de 20 in aia de 32, pe o distanta suficient de mare ca sa nu o poata scuipa presiunea afara. Acum ca-i o jumatate de metru sau 1 metru, sau chiar 2 metri, nu mai conteaza. Trebuie doar sa stea cit de cit teapana la locul ei.

#3017
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
atentie: daca nu exista o coloana de apa de cel putin 8-10m in put aceasta solutie nu functioneaza!

#3018
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 florin71_skoda, on 05 mai 2017 - 10:59, said:



Tot asa ceva ca in varianta a doua am inteles ca mi-a spus si XTH numai ca am inteles ca furtunul/teava de20 se insereaza la cativa cm de capatul tevii de 32. Incep sa se clarifice lucrurile. Trebuie sa incep sa caut resursele necesare si sa vad cand pot sa ma apuc de treaba.

#3019
evilpus

evilpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2016
Salutare, am citit ultimele 25 de pagini din topic ca sa ma familiarizez putin cu forajele de apa.

Vreau si eu sa fac un foraj de apa in jud. Giurgiu si am vorbit cu o firma, mi-au spus ca ei pot face la 30-35 de metri dar am cateva intrebari pentru voi. In principiu mi-au spus ca pot executa diametru de 140mm la tub albastru si 250 la gaura de forare si ca vor pune pietris margaritar in dreptul filtrelor.

1. Firma executa forajul manual. Cum vi se pare? Trebuie sa ma orientez neaparat sa fie forat mecanic?
2. Au zis ca nu vor folosi centrori pentru ca e diametrul prea mare. (????) - Daca ma puteti ajuta, sa-mi spuneti cand e necesar sa fie folositi centrori si cand nu.
3. Au zis si ca nu e necesar sa izoleze cu ciment pentru ca nu se patrunde in mai multe straturi ci doar in primul (?).

In rest, au fost putin vagi cu privire la garantie .. doar ca-mi da garantie la tub, nespecificand nimic despre garantia forajului in sine; in plus au zis ca vor face un contract in care specifica faptul ca vor oferi apa limpede si la sfarsit vor oferi o fisa a forajului.

Mi s-a parut putin ciudat sa trebuiasca eu sa intreb despre fiecare aspect in parte la telefon. Ma asteptam din partea unui profesionist cand ii spun cerintele sa-mi enumere el toate detaliile si conditiile ofertei.. dar poate astept eu prea mult. Oricum, daca stiti o firma serioasa de  foraje apa in zona orasului Giurgiu va rog lasati un PM.

Multumesc

#3020
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Postul tau cu ce ti-au spus "coloratii" e un exemplu foarte clar de "asa nu". De fapt trebuie procedat exact invers.

#3021
evilpus

evilpus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2016

 ElcapoMafia, on 08 mai 2017 - 16:55, said:

Postul tau cu ce ti-au spus "coloratii" e un exemplu foarte clar de "asa nu". De fapt trebuie procedat exact invers.

As aprecia daca ai elabora putin cum trebuie facut. Doar sa stiu ce sa caut si la ce sa fiu atent.

Edited by evilpus, 08 May 2017 - 16:58.


#3022
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Intentionez sa imi fac si eu un put forat,sper ca in aceasta toamna. Am spicuit posturile care mi s-au parut relevante, de la diferiti useri, si le-am pus intr-un fisier text, incerc sa ti-l trimit pe privat.
Poti cauta discutiile din acel text, deoarece apar si datele postarilor.

Edited by ElcapoMafia, 08 May 2017 - 17:27.


#3023
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu am facut inca nimic cu putul. Am mai vorbit cu doi tipi care foreaza puturi si amandoi au fost sceptici  fata de denisipare. Ziceau ca probabil s-au spart tuburile jos in put si ca de aia am probleme ca in zona mea (la SV fata de Bucuresti) sunt straturi foarte bune de apa. Nici nu stiu ce sa mai zic. Dati-mi si mi e un sfat, sa incerc cu denisiparea? Ma tem sa nu dau banii degeaba... Am gasit pe cineva care a zis ca vine sa denisipeze putul pentru 600 de lei. La banii astia nu m-as mai complica cu instalatia "home made" ca nu cred ca ies mult mai ieftin.

#3024
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Caut mester sa fac un put in Bucuresti la 10-20 metri, din primul strat ca imi trebuie sa ud curtea.
Am incercat sa sun la numere de pe net / din ziare - dar mi se par afaceristi nu fantanari.
Va rog sa imi trimiteti pe pm daca aveti vreo recomandare.
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate