Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#2701
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 URZI, on 05 mai 2016 - 09:16, said:

DRagi colegi forumisti,

Apelez la voi pentru a-mi recomanda o echipa serioasa pentru efectuarea unui put pentru apa potabila
Poate o echipa sa efectueze un put de apa si ....atit.Ca este potabila sau nu, nu cred ca poate garanta cineva,se va vedea ulterior la analize.

#2702
cryss75

cryss75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2016
Salut,
Unde vrei sa executi putul ? XTH ? care zona a tarii?

Edited by cryss75, 05 May 2016 - 19:03.


#2703
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Putul as vrea sa fie executat in ...pamint.Dece ma intrebi?ai echipamente si experienta?cunosti bine subsolul patriei?

#2704
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

 XTH, on 05 mai 2016 - 20:31, said:

Putul as vrea sa fie executat in ...pamint.Dece ma intrebi?ai echipamente si experienta?cunosti bine subsolul patriei?

Colegul poate a vrut sa te ajute, nu fi ironic. In dependenta de zona , se cunoaste solul si cu ce se preteaza a fora: in munti se foreaza cu un tip de echipament, in soluri argiloase intr-un fel, in soluri nisipoase altfel, pentru a evita  surparea peretilor...

#2705
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Adevarat,raspunsul meu initial era pentru alt coleg de forum,nicidecum ca as avea nevoie de vre-un foraj.Asta de-l am acum probabil va rezista mult si bine.Doar 2 imagini din zona tehnica aferenta extragerii apei.

Attached Files



#2706
cryss75

cryss75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2016
Eu zic ca am cateva foreze si lurcrez de cativa ani buni in domeniu. Sa ma aflu in treaba nu vb.


#2707
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

 XTH, on 05 mai 2016 - 21:13, said:

Adevarat,raspunsul meu initial era pentru alt coleg de forum,nicidecum ca as avea nevoie de vre-un foraj.Asta de-l am acum probabil va rezista mult si bine.Doar 2 imagini din zona tehnica aferenta extragerii apei.
Colegu, imi explici si mie schema "hidraulica" ? Recent mi-am facut di eu un put si trebuie sa-l echipez. M-am gandit la o pompa submersibila care alimenteaza un vas de stocare de 1000 l, un hidrofor care scoate apa din vas si o da la consumatori. Putul e de 60 m di are debit 2m3/h. Dar ma intereseaza in amanunt o schema, unde si ce supape pun, manometre etc ?

#2708
cryss75

cryss75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2016
Tre sa raspunzi la cateva intrebari...
Adancime totala put?
Structura put? Fisa foraj?
Unde sunt filtrele? Adica unde incepe si pe ce distanta este fiecare filtru?
Nivelul static al apei in put? La ce nivel sta apa in put daca nu scoti apa din el?
Nivel dinamic? La ce nivel coboara apa in put cand pompeaza ?
Bazinul de 1000l e pe pamant langa put sau mai sus? Cat de sus?
Alte detalii ale aplicatiei tale? Pt casa, irigatii, ... ?
Ai o pompa?
Ce scrie pe ea? Caracreristici ?

#2709
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

 cryss75, on 06 mai 2016 - 07:18, said:

Tre sa raspunzi la cateva intrebari...
Adancime totala put?
Structura put? Fisa foraj?
Unde sunt filtrele? Adica unde incepe si pe ce distanta este fiecare filtru?
Nivelul static al apei in put? La ce nivel sta apa in put daca nu scoti apa din el?
Nivel dinamic? La ce nivel coboara apa in put cand pompeaza ?
Bazinul de 1000l e pe pamant langa put sau mai sus? Cat de sus?
Alte detalii ale aplicatiei tale? Pt casa, irigatii, ... ?
Ai o pompa?
Ce scrie pe ea? Caracreristici ?
1. Adancime totala 60 m.
2. Nivel static 18m
3. Nivel dinamic 50m.
4. Filtru 53-58 m.
5. Decantor 2m.
6. Bazinul 1000 l e langa put.
7. Casa 4 persoane si irigatie gradina 100 m2.
8. Pompa pedrollo 4block 3-10.
9. Debit put 1.8-2m3/H.

Referitor debit- baietii care mi-au forat au lasat pompa lor de 3m3, temporar, sa lucreze in put. Deja lucreaza de 8 zile, ziua nonstop, noaptea oprita. Apa este limpede, buna la gust. Pompa e pusa la 50m, dar uneori mai trage si aer cu apa, e bine pentru put sau rau? Ulterior voi monta deja pompa pedrollo, recomandata de ei.
Dar intre timp am gasut pompa rezistenta la nisip poloneza  Ibo 4sdm 3-14. M-am gandit la ea deoarece poate peste cativa ani daca o aparea nisip in decantor, sa-l scot cu pompa respectiva, suporta 500 gr/m3.
Ce parere aveti?

Edited by Anonim1800, 06 May 2016 - 08:02.


#2710
ionicaminel

ionicaminel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.11.2009

 URZI, on 05 mai 2016 - 09:16, said:

DRagi colegi forumisti,

Apelez la voi pentru a-mi recomanda o echipa serioasa pentru efectuarea unui put pentru apa potabila in zona Lehliu.
Din cate am inteles sunt 2 echipe prin zona care fac puturi de 25 metri adancime scriptic si de 17 fizic.. Posted Image.
M-ar interesa sa ajung undeva la 30 de metri adancime intr-un sol extrem de nisipos.

Multumesc.
faptic 16 m pentruca metrul la bucuresti are 80 sau 85 cm

#2711
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Iar leul nu poate sa aiba 80 sau 85 de bani?

#2712
alec

alec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.02.2004
Pe ultima suta de metri inca doua probleme:
1) Montarea pompei Pedrollo trifazica sa facut cu un cablu cu trei fire sectiune 2,5 care trec printr-un condensator si se conecteaza la 220V. Am vorbit importatorul Pedrollo si am inteles ca e total gresit pentruca nu am pamantare.
2) La introduicerea tevii (furtun) de 32  in put, teva pe care iasa apa,  aceasta sa gatuit si a fost necesar sa fie taiata. Pentru ca nu au avut mufe potrivite au montat o mufa de 32 la 25 si inca una de 25 la 32 ca sa reantregeasca teava de 32. Importatorul Pedrollo a spus si in acest caz ca nu este bine pentru pompa si debit sa aiba aceasta modificare mai ales in put.

Uite asa am ajuns sa cumpar inca 85m teava de 32 si cablu electric de 4*25, pierderi pe care binenteles nu si le asuma. Asta pentru ca in contract "punerea in productie" nu inseamna si punerea in functiune, respectiv montarea pompei. Doamne, pe langa ca fac un lucru de o calitate indoielnica pentru care tot eu platesc, se folosesc de orice sa te jecmaneasca.

Edited by alec, 06 May 2016 - 21:04.


#2713
popey1971

popey1971

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.05.2015
Imi miroase a cirpela , cum sa pui reductie de la 32 la 25 si invers , mai ales la aceasta pompa, ideal era sa se pastreze diamerul de iesire al pompei de 1 1/4" . Pompa este ancorata? Sa inteleg ca pina la urma a-ti facut alimentare cu cablu de 4 fire .De ce a fost nevoie de pompa trifazica nu inteleg. Sunt multe lucruri care imi dau cu virgula.
Cit despre costurile de punere in functiune ,nici eu nu mi le asum. Le fac gratuit montajul dar fara materiale. Fisa de foraj este? Puteti sa-mi trimiteti si mie datele? Static dinamic , debit , pompa ,adincime montaj pompa , etc.
Si cel mai important , a-ti pus in functiune putul? Cum merge , este apa limpede? la consum mai indelungat se mentine limpede? Proces verbal de punere in functiune ? Un document ceva pentru delimitarea garantiei?
cu stima

#2714
Anonim1800

Anonim1800

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 05.05.2016

 Anonim1800, on 06 mai 2016 - 07:40, said:

1. Adancime totala 60 m.
2. Nivel static 18m
3. Nivel dinamic 50m.
4. Filtru 53-58 m.
5. Decantor 2m.
6. Bazinul 1000 l e langa put.
7. Casa 4 persoane si irigatie gradina 100 m2.
8. Pompa pedrollo 4block 3-10.
9. Debit put 1.8-2m3/H.

Referitor debit- baietii care mi-au forat au lasat pompa lor de 3m3, temporar, sa lucreze in put. Deja lucreaza de 8 zile, ziua nonstop, noaptea oprita. Apa este limpede, buna la gust. Pompa e pusa la 50m, dar uneori mai trage si aer cu apa, e bine pentru put sau rau? Ulterior voi monta deja pompa pedrollo, recomandata de ei.
Dar intre timp am gasut pompa rezistenta la nisip poloneza  Ibo 4sdm 3-14. M-am gandit la ea deoarece poate peste cativa ani daca o aparea nisip in decantor, sa-l scot cu pompa respectiva, suporta 500 gr/m3.
Ce parere aveti?

Stimati Forumisti, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ?

#2715
bogdanfnf

bogdanfnf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.10.2014
Salutare ,

Pentru curiozitatea personala , ce faci in asemenea situatie :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BmaPkP7QBxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2716
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Pt un put langa Craiova mai exact Dudovicesti? la cat m este luciul apei si pana la cat tb forat?

#2717
cryss75

cryss75

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.02.2016
Pentu viata lunga a putului sa nu scoti mai mult de 2/3 din debitul total al lui. Decantor de 2 m e mult prea mic. Minim e 5m in cazul in care vrei sa il cureti des. Pompa poate sta sub filtre mai ales ca debiutu nu e mare.
Nicidecum curatarea unui put nu se face cu verun fel de pompa. Munca in zadar.
Eu as pune pompa imediat sub 58m. Pompa cu un debit 1,5 mc si o inaltime de pompare de 70mca sau 7 bar presiune. Poate fi o pompa la 220v care poate fi comandata de un plutitor montat in tancul de 1000l.


Putem face foraje in toata tara, in orice fel de sol atata timp cat pretul acopera procedurile necesare forajului respectiv solului aferent.
Transport utilaje de la firma la locatia clientului
Organizare santier
Forajul efectiv
Poate o diagrama geofizica
Tubarea
Spalarea
Curatarea
Adunarea santierului
Transpot inapoi la firma

Toate aceste lucrari se fac chiar daca nu forezi nici un metru.
Cei cu utilaje mari au si costuri mari dar si pot face o lucrare serioasa.
Cei cu utilaje mici pot lucra doar in argile moi si ceva nisipuri.
Cred ca inainte sa te avanti la un put. Tre sa te documentezi temeinic su sa intelegi se ce se face asa sau altfel. Nu e greu.
Odata ce se platesc toate de mai sus, suntem gata de a face put ori unde.

Edited by cryss75, 08 May 2016 - 14:09.


#2718
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 bogdanfnf, on 08 mai 2016 - 08:31, said:

Salutare ,

Pentru curiozitatea personala , ce faci in asemenea situatie :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BmaPkP7QBxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In film se executa un foraj cu aer !Apa e aruncata in sus de aerul cu care se sapa . Sa nu credeti ca iese singura asa cu presiune. Normal era sa aibe o piesa la gura putului unde sa devieze apa si aerul pe un furtun in lateral undeva. Practic nu se poate lucra la foraj in asemenea conditii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate