Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Intretinerea la iarna, 1200 lei pentru un apartament cu 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postmlp, on 17th June 2010, 12:11, said:

Cit despre banii FURATI sub pretextul investirii in reabilitarea sistemului...  :deadtongue:
Furati, nefurati, in centralele acelea au intrat bani.
Ca un robinet de 5 lei a costat in acte 10 lei e alta poveste. Cert e (nu poti nega asta) ca de la tevaraie la cazane, s-au schimbat multe.

View Postmlp, on 17th June 2010, 12:11, said:

Problema e cu cei care nu au din ce. Zi-i pensionarului cu 500 - 600 pensie cum devine cu avantajele ratei de 200. Probabil ca o sa te inteleaga, o sa te si aprobe, DAR N-O SA-SI PERMITA.  Asa ca o sa astepte ajutorul social. Si nici sa se debranseze nu poate.
Am spus pe undeva ca toti vor trece pe centrale? :unsure:
Am spus ca se vor convinge de rentabilitatea lor, nu ca neaparat trec la fapte.

Pana la urma nici nu au ce face, daca astia se tin bat.

Edited by Maresalul, 17 June 2010 - 12:19.


#56
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008
Da, s-au schimbat. Si sint de acord cu tine ca se va alege praful daca vor continua pe linia asta.

DAR NU SE VA INTIMPLA ASA. Gigacaloria va fi subventionata in continuare - mai putin, e adevarat, dar subventie tot va exista. Este parerea mea personala.

Interesant ar fi de vazut cum a ajuns respectiva gigacalorie sa coste atit de mult si cite capuse au contribuit. Dar asta e o alta discutie.

View PostMaresalul, on 17th June 2010, 13:18, said:

Am spus pe undeva ca toti vor trece pe centrale? :unsure:
Am spus ca se vor convinge de rentabilitatea lor, nu ca neaparat trec la fapte.

:lol: corect, m-ai prins, ziceai doar de "dubii"...

#57
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmlp, on 17th June 2010, 13:28, said:

subventie tot va exista.

Pana in 2015 cand cica UE ne va obliga sa renuntam la ea.

#58
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostAMDG, on 17th June 2010, 13:44, said:

Pana in 2015 cand cica UE ne va obliga sa renuntam la ea.

pai, cred ca incearca sa o elimine treptat. probabil ca la anu' pe vremea asta iar se va vorbi despre scumpirea intretinerii.

Edited by mlp, 17 June 2010 - 12:52.


#59
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Haideti sa nu mizam pe faptul ca ni se pare noua aberant de mare gigacaloria nesubventionata si ca never nu va ajunge intretinerea atat de mult.
Ba bine ca nu.
Traim istoria crizei...daca nu au avut resentimente in a micsora pensiile, ridicat subventia la medicamente, taiat salarii bugetarilor cu rate in banci, ca deh, ei erau cei agreati de banci ca si clienti, DE CE ar avea mustrari de constiinta in a taia orasenilor care vor caldura pe teava subventia?

Orice e posibil.

Atata timp cat acest guvern nu ne prezinta un program anticriza cu masuri punctuale si realiste, atata timp cat se primesc fonduri externe...cand va veni vremea returnarii se va mai pune un jug pe existenta oamenilor.

#60
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostCorina2009, on 17th June 2010, 18:27, said:

Haideti sa nu mizam pe faptul ca ni se pare noua aberant de mare gigacaloria nesubventionata si ca never nu va ajunge intretinerea atat de mult.
Ba bine ca nu.

.....................


Nu am zis de "never" - am zis ca nu acum. Si este o parere personala (=stire panicarda).

Am invatat sa nu mizez pe nimic, personal ma afecteaza prea putin in momentul de fata - am centrala. In blocul in care locuiesc sint apartamente de 3 si 4 camere. Prea putine au centrale - restul - caldura pe teava. Mai mult de un sfert au restante la intretinere - 2-3 luni.

Se taie TOATA subventia, RADET isi va vedea banii cu intirzieri din ce in ce mai mari. Unii isi vor pune centrale sau vor folosi radiatoare, ma rog... Si sa zicem ca nu ni se pare aberant sa "taie" pur si simplu furnizarea caldurii si a apei calde. Pentru ca tot nu au voie oamenii sa se mai debranseze la cerere (!!). Si uite asa, va avea si mai putin de incasat. Din ce in ce mai putin si din ce in ce mai tirziu. Sa mizezi pe recuperarea datoriilor + procente de intirziere e ...  :deadtongue:  

Discutii despre cit de mare va fi intetinerea la iarna tot apar de citiva (multi) ani incoace. Sa fie 1200 la iarna...


Cit despre guvern si programul anticriza - nu pot sa spun decit sa nu mizam prea curind pe asta. In nici un caz pina la prima factura de intretinere - aia de 1200... sau de cit o mai fi.

#61
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
<_< Nu stiu ce sa ma mai fac. Incerc sa scot afaceristi din voi si sa va umplu de bani, dar pana la urma parca vad ca va las repetenti. Deja ati picat 2 din 3:
- ziceati ca pana la anul preturile vor scadea cu 50% si v-am zis sa va vindeti locuintele voastre si ale rudelor acum si la anul sa le luati la jumate de pret, diferenta profit sigur
- ziceti ca cu scumpirea gigacaloriei lumea va pleca masiv la tara si se va apuca de agricultura si v-am zis sa investiti acum in terenuri la tara pe care sa le vindeti la momentul ala celor ajunsi in situatia pomenita.

Edited by Yoda2009, 18 June 2010 - 16:43.


#62
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

View PostCorina2009, on 17th June 2010, 18:27, said:

Haideti sa nu mizam pe faptul ca ni se pare noua aberant de mare gigacaloria nesubventionata si ca never nu va ajunge intretinerea atat de mult.
Ba bine ca nu.
Traim istoria crizei...daca nu au avut resentimente in a micsora pensiile, ridicat subventia la medicamente, taiat salarii bugetarilor cu rate in banci, ca deh, ei erau cei agreati de banci ca si clienti, DE CE ar avea mustrari de constiinta in a taia orasenilor care vor caldura pe teava subventia?

Orice e posibil.

Atata timp cat acest guvern nu ne prezinta un program anticriza cu masuri punctuale si realiste, atata timp cat se primesc fonduri externe...cand va veni vremea returnarii se va mai pune un jug pe existenta oamenilor.
Asta e text ca de pe Antena 3.

Nu stiu de unde cifra asta de 1200, poate chiar asta este pretul real la care s-a ajuns prelungind in mod inutil existenta sistemelor astea centralizate care sunt eficiente doar in proiect! Raul s-a facut cand au fost introduse astfel de subventii si lumea are acum impresia ca li se cuvine. Asa pur si simplu doar pt ca s-au nascut sunt cetateni romani si locuiesc la bloc! Din "solidaritate"! Mai sa fie!
Oricum trebuie sa fii cretin sa  platesti 1200lei chiar daca ai 10.000. lei salariu. La suma asta exista alte alternative.

Edited by dradis, 18 June 2010 - 18:44.


#63
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu sunt crainica la Antene, sigur!
Ne dam si noi cu parerea  ca niste simplii oameni, atat.

#64
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Am un teren de 21531 mp intr-o zona minunata, Tara Hategului! Apa (naturala, gratuita!), curent (7 stalpi), pomi fructiferi si... asfalt la drumul principal ce se afla la 1 km de DN 66, iar acesta la 10 km de orasul Hateg.
M-am saturat de Bucuresti pana peste cap iar "intamplarile" din Romania anului 2010 au pus capac! Mi-au schimbat planurile de viitor radical Step-by-step...
Asadar, nu mai vand tot terenul, imi pastrez o parte din el si vreau sa creez o comunitate (eco friendly) de 2-3-4 familii acolo, cu educatie, spirit liber si dispusi sa devina cat mai independenti (self-sustaining) fata de mizeria numita stat... in Romania. Am gasit deja o familie, care doreste in jur de 6000 mp. Cine mai vrea sa se alature acestui proiect?

Pentru mai multe informatii, rog PM

Edited by Corina2009, 19 June 2010 - 09:28.
Date cu caracter personal.


#65
teaCup_

teaCup_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 19.11.2008

View Postdradis, on 18th June 2010, 18:43, said:

[...]existenta sistemelor astea centralizate care sunt eficiente doar in proiect!
E discutabil. Nu stiu daca debransarea tuturor si trecerea la centrale de apartament cu gaz ar rezolva problema, si nu ar creea o alta problema la randul ei. E posibil ca infrastructura de transport a gazului sa nu poata acoperii aceste nevoi, sa nu existe presiunea necesara in conducte. Centralele termice mari sunt mai eficiente si versatile in principiu, pot folosii mai multe tipuri de combustibil: daca nu au pacura folosesc gaz, iar daca gazul e prea scump (importuri) folosesc carbune. Oricum ai privi-o, tot o problema de infrastructura energetica ai (de aici si subventiile aberante).

#66
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostCorina2009, on 18th June 2010, 20:28, said:

Nu sunt crainica la Antene, sigur!
Ne dam si noi cu parerea  ca niste simplii oameni, atat.

Dar ai putea ajunge, oricand!

#67
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009

View PostteaCup_, on 18th June 2010, 22:45, said:

E discutabil.  .... Centralele termice mari sunt mai eficiente si versatile in principiu, pot folosii mai multe tipuri de combustibil: daca nu au pacura folosesc gaz, iar daca gazul e prea scump (importuri) folosesc carbune.
Adevarat, dar de la "principiul" proiectului si pana la caloriferul meu sunt multe pierderi, furtisaguri,  incompetenta si dezinteres.  Iar astea nu pot fi combatute dupa cum ne-am obisnuit.

#68
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
in general ce e de stat nu e optimizat financiar de aia e subventionat tot de stat.

#69
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCorina2009, on 17th June 2010, 18:27, said:

Haideti sa nu mizam pe faptul ca ni se pare noua aberant de mare gigacaloria nesubventionata si ca never nu va ajunge intretinerea atat de mult.
Ba bine ca nu.

Problema e ca acum legea te obliga sa ramai conectat la sistemul centralizat din cauza ca vreunui vecin ii convine pretul subventionat si refuza sa-si dea acordul la debransarea ta - situatie ce va disparea dupa eliminarea subventiei.

#70
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Tocmai ce-am discutat cu cei din bloc zilele trecute. In toamna incercam sa ne punem o centrala de bloc. Cu preturile ce se anunta cred ca ne vom "scoate" banii intr-o iarna (caldura + apa calda) si cel mult inca o vara (apa calda).
Nu merita sa platim NOI pierderilor LOR...

#71
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008
"Decizia este să reducem subvenția și e posibil ca și costul de întreținere să crească chiar cu 100%. În schimb, statul va trebui să vină cu sistemul de protecție socială, direcționat către cel care are nevoie. "

din A. Videanu citire

citatul respectiv figureaza in articole cu titluri diverse.

#72
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005
O să fie un adevărat haos. Cum spunea și Mareșalul, există cam trei soluții mari și late. Ar mai fi în plus trecerea pe centrale racordate la gaze.
Nici panourile solare, care momentann sunt foarte la modă în cadrul Uniunii Europene, n-ar fi o idee rea pentru reducerea consumului de curent.
Toate ca toate, situația e dramatică, nimic de zis. Mi-e milă mai ales de mine. Eu totuși nu înțeleg explozia prețului gigacaloriei. Ce stă la baza unui astfel de preț?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate