Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Intretinerea la iarna, 1200 lei pentru un apartament cu 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

View PostSylverix, on 19th July 2010, 20:56, said:

Incalzirea centralizata, pe tot orasul, are sens cand se intampla urmatoarele 2 conditii (amandoua):
- infrastructura este facuta corect, fara defecte (adica pierderile de caldura sint rezonabile)
- caldura este produsa prin co-generare (cu curent electric). Adica practic caldura respectiva este caldura reziduala de la termocentrala.

Din pacate mai mult se bate toba cu cogenerarea.
Cateva "cancan-uri":
Va rog sa insitent sa treceti prin Rovinari.Ditamai teromocentrala dar cele cateva blocuri din Rovinari nu au apa calda si caldura in sistem centralizat.
Va rog sa faceti o vizita la Turceni, cea mai mare termocentrala din tara.Pana in urma cu cativa ani la blocurile de langa termocentrala nu era apa calda.Apa calda din prezent nu are legatura cu cogenerarea.
De multe ori costurile cu investitia sunt prea mari in raport cu incasarile previzionate.
Conceptul de cogenerare e viabil dar sa nu aveti mari asteptari.La Sibiu s-a dat in folosinta un o "termocentrala" pe baza de motor termic cuplat la generator cu recuperator de caldura dar nu va rezolva problema intretinerii pe timp de iarna.
La Buzau s-a dat in folosinta un grup generator pe baza turbina cu gaz in cogenerare dar problema intretinerii va persista.
Ambele investitii intra chiar in top 10(2 si 3) investitii in industria energetica dupa 1990 la capitolul noi capacitati ce productie.
Nu neg ca cogenerarea asigura o satisfacere de consum energie termica in plan "local".Costurile de transport si distributie pe numai un kilometru sunt mari.Aici mai adaugati si fiecare director de Radel local cu cel putin 10000 lei venit net.Pierderile nu pot fi negate si vor exista intotdeauna sau costuri de mentenanta uriase.
Pe timpul lui nea Nicu farama de energie termica si apa calda erau produse numai in regim de cogenerare si cei mai batrani pot confirma ca nu era in cantitate suficienta.
Din cauza subventiei generoase de la stat s-a intamplat si chestii hilare.
Termocentrala Halanga-Drobeta Turnu Severin s-a construit pentru a asigura abur tehnologic la Combinatul de Apa Grea pe langa activitatea de productie energie electrica.
Capacitatile de productie abur foarte performante au fost convertite relativ usor pe capacitati termoficare, de aici acel pret pe gigacalorie produsa la cel mai mic pret din tara si plus subventia de la stat a rezultat ca toata mafia locala cu vile si viloaie au intepat conductele de transport si distributie.Saracii de ei, daca e democratie, sa fie pentru toata lumea.Asa au crescut si pierderile in retea.La iarna vor tremura toti.

#92
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostCorina2009, on 15th June 2010, 20:49, said:

Nu sunt patrioata convinsa dar mult vehiculata plecare din tara va fi doar pentru cei capabili, foarte capabili sa supravietuiasca in alte tari.
In rest romanul rabda, strange din dinti si e convins ca asa e viata peste tot, o lupta, neajunsuri si supravietuire.


Iar cu plecarea la tara..nu stiu daca ati mers prin tara de curand , ori eu am fost intr-o stare de tristete sau chiar asa e realitatea, se vede saracia, de la poarta caselor pana la animalele slabite.
Te gandesti ca la tara omul isi cumpara doar painea, restul le produce in gospodarie...pameni munciti, tristi, imbatraniti prematur.


Este oare de invidiat ca nu are pe cap ziua ratei lunare sau de compatimit ca se multumeste cu asa putin?

conform logicii tale cei mai capabili sunt rromii !

#93
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCorina2009, on 15th June 2010, 21:49, said:

Este oare de invidiat ca nu are pe cap ziua ratei lunare sau de compatimit ca se multumeste cu asa putin?

In momentul cand datoria scapata de sub control va fi imposibil de platit pentru multi vestici o sa poti observa prabusirea nivelului de trai - in stilul suburbiilor din Detroit ce arata ca un fel de Cernobal.

Sistemul aici se va autoregla - si oamenii vor invata din nou sa traiasca dupa posibilitati si eventual sa optimizeze. In conditiile actuale economice eliminarea subventiilor forteaza populatia sa se debranseze indiferent de cate piedici pun autoritatile pe termen scurt.

#94
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Am auzit eu gresit sau s-a amanat cu un an ridicarea subventiilor la caldura?
Daca este adevarat, se elibereaza presiunea asupra scaderii preturilor apartamentelor pana la sfarsitul anului viitor cand, probabil... se spera, se va iesi din criza.
Ar fi o decizie excelenta si m-ar mira ca ea sa fie totusi luata.

Am gasit pe net si ceva in acest sens:

Quote

"Răsturnare de situație în cazul subvențiilor pentru termoficare. Premierul Emil Boc a afirmat că acestea vor fi acordate și în iarna care urmează, abia din aprilie 2011 urmând să se aplice o nouă strategie în domeniu. În aceste condiții, așteptata dublare sau chiar triplare a valorii facturilor la întreținere se amână cu încă un an. Potrivit mediafax.ro, Emil Boc, aflat, joi, pe șantierul autostrăzii Transilvania, a declarat cu privire la subvențiile pentru energia termică din sistemul centralizat: „Subvențiile pentru termoficare vor merge mai departe. Anul acesta, la fel ca anul anterior, va fi, pe de-o parte, o subvenție pe care o primesc primăriile la combustibil, până la 45 la sută, și, de asemenea, populația primește subvenția în funcție de venituri pentru căldură. Cele două forme de subvenție merg. Ceea ce am cerut guvernului și colegilor mei care se ocupă de echipa interministerială este să pregătească strategia astfel încât subvenția, pe viitor, să fie acordată numai celor care au nevoia socială a fi susținuți de la stat și a nu mai fi plătită nediferențiat, așa cum s-a practicat în ultimii zece ani, în sensul în care, atunci când ai o subvenție pentru combustibil, ea se dă și celor care au venituri mari și beneficiază și cei care au venituri mari și care au venituri mici. În toamna acestui an, se va merge încă pe această formulă, întrucât primăriile trebuie să aibă resurse să achiziționeze din timp combustibilul”. Așadar, deși Traian Băsescu anunța reducerea drastică a subvențiilor pentru termoficare, aceste ajutoare vor fi păstrare până la 1 aprilie 2011. Rămâne, totuși, problema găsirii fondurilor necesare, în condițiile în care, după negocierile din luna august, cu FMI, guvernul s-a angajat inclusiv să elimine subvențiile."

Sursa

#95
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostRocknroll, on 21st August 2010, 16:06, said:

s-a amanat cu un an ridicarea subventiilor la caldura

Vorbele nu costa nimic  :rolleyes:

#96
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostAMDG, on 22nd August 2010, 01:49, said:

Vorbele nu costa nimic  :rolleyes:

Eu nu cred ca se poate juca cineva cu vorbele intr-o astfel de problema, desi nu m-ar mai mira nimic in tara asta...  :mellow:

#97
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

Quote

Căldura și apa caldă nu se vor scumpi în Capitală până în martie 2011

Tariful perceput consumatorilor casnici din Capitală pentru gigacalorie nu va crește până în martie 2011, singura majorare, iminentă de altfel, fiind cea de la 119 la 124 de lei, ca urmare a creșterii TVA, viceprimarul general Mircea Raicu, citat de NewsIN.

Edilul a subliniat faptul că menținerea tarifului de 124 de lei va fi posibilă în condițiile în care municipalitatea și guvernul vor asigura subvenția pentru populație, adică diferența până la prețul real al gigacaloriei, care este de 298,61 de lei.

Majorarea justificată de creșterea TVA va fi supusă la vot în ședința de miercuri a Consiliului General al Municipiului București (CGMB).
link
Deci valul masiv de "refugiati" care sa-si vanda locuintele din Bucuresti si sa fuga undeva la tara ramane de actualitate, insa... in sens invers.
In orase ca Timisoara, Alba-Iulia, Botosani, etc, pretul gigacaloriei creste cu 50-100%, din cate se spune.

Edited by Yoda2009, 30 September 2010 - 11:28.


#98
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostYoda2009, on 30th September 2010, 12:27, said:

In orase ca Timisoara, Alba-Iulia, Botosani, etc, pretul gigacaloriei creste cu 50-100%, din cate se spune.

Un motiv in plus sa eficientizeze consumul si sa izoleze blocurile :)

#99
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006

View PostAMDG, on 30th September 2010, 21:05, said:

Un motiv in plus sa eficientizeze consumul si sa izoleze blocurile :)


un motiv in plus sa planga toti dupa pomana de la stat

#100
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View PostAMDG, on 30th September 2010, 21:05, said:

Un motiv in plus sa eficientizeze consumul si sa izoleze blocurile :)
Pai poate ar face-o, dar Udrea nu vrea sa mai dea bani pentru asta.

#101
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Mai devreme sau mai tarziu statul (indiferent de ce guvern este condus) nu o sa mai fie eligibil la imprumuturi, iar subventia la caldura precum si pomenile electorale numite "ajutoare sociale" or sa se reduca masiv sau or sa dispara... :)

#102
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostYoda2009, on 1st October 2010, 09:03, said:

Pai poate ar face-o, dar Udrea nu vrea sa mai dea bani pentru asta.

Culmea e ca nici nu vor sa simplifice birocratia in cazul cand o faci din banii proprii. In final insa subventile vor disparea si majoritatea din fiecare asociatie de proprietari va dori asa ceva. Va fi interesant sa vedem debransarile de anul viitor.

#103
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

View PostAMDG, on 1st October 2010, 12:00, said:

Culmea e ca nici nu vor sa simplifice birocratia in cazul cand o faci din banii proprii.
Ce pretentii sa ai de la una imbogatita din tras dungi pe asfalt ? <_<

Sunt legi date ca sa fie aplicate si legi care sunt date sa nu fie aplicate. Opaina zicea la TV acum vreo 2 saptamani ca asta e o lege care e data ca sa nu poata fi aplicata, ma refer la legea aia cu dobanda subventionata. Am citit-o si eu. Te pune sa faci tot felul de proiecte, expertize, de parca asta e scopul final. De parca cei care isi fac pe banii lor cu vreo firma si fara aceasta lege ar face toate acestea. Te pune sa faci audit energetic de 2 ori, o data la inceput si inca o data la sfarsit. 90% din membrii asociatiei trebuie sa semneze ca-s de acord, pai cam greu. Trebuie contracte de fidejusiune ( :w00t: ) pe fiecare locatar, autentificate la notar.  :cursing:

Edited by Yoda2009, 02 October 2010 - 10:24.


#104
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
M-am hotarat sa imi pun repartitoare, am sunat la Ista, m-am programat, vin in 2 saptamani baietii, costuri....74 de lei bucata.

La cat abereaza guvernantii ce nu stiu de unde sa mai stoarca bani.....ca se va plati caldura la caloriferele de pe scari, bine ca nu sunt in scara mea, etc....prefer sa platesc efectiv ce consum.

Edited by Corina2009, 04 October 2010 - 14:32.


#105
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008

View PostAMDG, on 1st October 2010, 12:00, said:

Culmea e ca nici nu vor sa simplifice birocratia in cazul cand o faci din banii proprii. In final insa subventile vor disparea si majoritatea din fiecare asociatie de proprietari va dori asa ceva. Va fi interesant sa vedem debransarile de anul viitor.

Si daca te debransezi ce rezolvi.....  Cumva centrala pe gaze ? ....e o gluma nu ?

#106
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmonicac, on 4th October 2010, 20:26, said:

Si daca te debransezi ce rezolvi.....  Cumva centrala pe gaze ? ....e o gluma nu ?

Gluma e faptul ca de exemplu Coltermul din Timisoara nu da caldura pentru ca au datorii la Petrom Gas. In privinta centralelor individuale si izolarilor termice - nevoia ii va impinge pe oameni sa ia deciziile cele mai economice. Pacat ca potentialul hidrografic nu e folosit - daca am avea mai multe centrale nucleare si investitii in hidro s-ar putea generaliza solutii gen pompe de caldura, mai ales acolo unde panza de apa freatica e aproape de suprafata.

In prezent minele de carbuni se inchid, societatile de termoficare consuma in principal acelasi gaz natural ca si centralele de apartament si nimeni nu se ingrijoreaza pana nu apar facturile  :thumbdown:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate