Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Intretinerea la iarna, 1200 lei pentru un apartament cu 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postvladamoh, on 15th June 2010, 09:03, said:

"Asta înseamnă că pentru un apartament cu două camere, încălzirea nu depășea iarna, 400 de lei, cu tot cu apa caldă. Acum nu va mai fi la fel.
Cam 1200 de lei pe lună, iarna, pentru două camere."


La mine in bloc, caldura la doua camere a fost iarna asta maxim 123 lei. Media pe lunile in care am avut caldura (6 la numar) a fost sub 100 lei / luna.
Apa calda am platit in lunile de iarna maxim 65 lei (si am consum la m.c. apa calda / persoana printre cele mai mari in bloc). Media pe cele 6 luni a fost sub 60 lei / luna.

Chiar daca va creste cu 200% pretul, tot ajung la o medie de 480 lei / luna pentru incalzire + apa calda la doua camere, doua persoane. De unde 1200 lei doar incalzirea si apa calda?

Ca de obicei, se arunca in presa niste valori, lumea se agita doua luni pe seama lor si, la sfarsit, cand cresterea este mult mai mica, toti vor spune "vai ce bine, cand te gandesti ca spuneau ca va fi de 2-3 ori mai mare..."
Scump, scump...
Mi-e o lene extrem de mare sa ma uit pe chitante, dar sigur nu am platit mai mult de 350 de lei, in nicio luna, la un apartament de 3 camere / 2 persoane. In conditiile in care folosim constant 10-12m3 de apa calda, si inca vreo 7-8 de rece.
Bine, nu a fost cald in apartament (nici frig), dar stim toti cum a fost iarna asta - in martie ne dadeam cu sania pe strazi, in oras.

1200 pe luna / 2 camere e aberant, marca ProTV.

#38
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da Terratec, foarte mare dreptate ai,  sa ne detasam de standardele sociale, sa reinvatam sa traim simplu, curat.
Banuiesc ca doar cei care au trait in ambele medii...rural si urban stiu sa faca diferenta pozitiva.
Pana la urma toti vom obosi, criza a adus mai repede constientizarea povarii vietii de zi cu zi...si atunci , cand vei pierde tot  macar te regasesti in sanatate, in liniste si persoanele dragi.

Ce alt exemplu mai relevant ne e dat decat moartea care nu duce nimic din lumea asta?

Am auzit si pareri de genul..eu nu pot trai la tara fara apa curenta si baie...e, si la tara e apa curenta si baie...si daca nu e sunt atatea alternative....

Si eu traiesc la oras, am un credit care ma ingenuncheaza dar in acelasi timp casa parintilor mei de la tara e raiul pentru sufletul meu haituit de oras.

#39
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
Corina cred ca e vorba de o stima de sine si de o persoana in raport cu celelalte: Daca e sa ma duc la tara poata ar trebui sa ma simt bine pentru ca la modul logic multe lucruri se vor simplifica  insa cred eu ca multi se gandesc la ceilalti din jurul lor care daca ar ramane la oras ar fi considerati "superiori"  noi nu avem gandirea aia atat de deschisa occidentala unde  multi asteapta sa iasa la pensie ca sa se duca la tara sa se bucure de restul vietii intr-un mediu lipsit de alte poveri decat cele ale varstei


Intrebarea mea este : daca cumva omenirea dintr-u mnotiv sau altul in urma unei calamitati sau a unui colaps financiar imens ar fi dusa la nivelul de trai cu zeci de ani in urma ... s-ar mai repezi cineva sa reinventeze becul sa zicem care ne-a adus aici ?

nu cred ca se va duce niciun roman la tara ... desi in absenta unui serviciu poate ar duce-o mai bine acolo la bucuresti ar inchiria pe mai putin ap sau facand loc unui student cu potential sau unui angajat care chiar are nevoie de o locuita

#40
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Se vehiculeaza in 2012 o noua perspectiva asupra vietii....asta cu siguranta ca va fi in urma unei calamitati naturale, dezastre, etc.
Nu se schimba mentalitatile peste noapte.

#41
dradis

dradis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 27.08.2009
Oricum asta e o gluma buna cu 1200 lei intretinerea, e o imposibilitate statistica ca sa poata fi platite asemenea sume chiar la nivelul de venit din Bucale ceva mai marisor decat in restul tarii. La noi primarul ori inchide sistemul centralizat si da vina pe guvern ca e prea scump si nu mai e rentabil ori trebuie sa fuga din tara daca apar facturi de 600 lei, altfel va fi linsat. La propriu nu la vot!

#42
taurasu

taurasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.07.2005
Pensionarii nu vor parasi orasele asta e clar. Dar in schimb presimt ca se vor agita sa schimbe cele 2-3 camere care le au pe o garsoniera in aceasi zona. ;)

#43
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
1. cei care nu sunt suficenti de competitivi/competenti si au putere de munca or sa migreze cel mai probabil spre mediul rural ca sa supravietuiasca
2. cei care sunt incapabili de munca, indiferent de motive (boala, varsta, lene, e.t.c.) or sa ramana in oras atata timp cat se pot intretine, pe urma se aplica legile selectiei naturale

Din punct de vedere economic este un model cat se poate de logic... ca majoritatea nu-l accepta nu schimba cu nimic situatia :)

#44
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Pare un moment optim pentru fondurile de investitii speculative sa achizitioneze terenuri mari la tara. Cand va incepe migratia oamenii vor fi nevoiti sa cumpere de la ei terenurile, ceea ce va aduce investitorilor castiguri frumusele, datorita numarului mare de astfel de cazuri.

Edited by Yoda2009, 17 June 2010 - 09:09.


#45
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostYoda2009, on 17th June 2010, 09:59, said:

Pare un moment optim pentru fondurile de investitii speculative sa achizitioneze terenuri mari la tara. Cand va incepe migratia oamenii vor fi nevoiti sa cumpere de la ei terenurile, ceea ce va aduce investitorilor castiguri frumusele, datorita numarului mare de astfel de cazuri.

Fodurile de investitii achizitioneaza de ceva timp teren agricol in Romania dar in alt scop.
Cine se muta la tara va munci gradina/terenul ramase de la bunici, foarte putini vor fi cei care se vor muta la tara si vor dezvolta o ferma pe x hectare de teren, cu utilaje si tot ce trebuie...

#46
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostYoda2009, on 17th June 2010, 09:59, said:

Pare un moment optim pentru fondurile de investitii speculative sa achizitioneze terenuri mari la tara. Cand va incepe migratia oamenii vor fi nevoiti sa cumpere de la ei terenurile, ceea ce va aduce investitorilor castiguri frumusele, datorita numarului mare de astfel de cazuri.

adica Moromete vinde la fondul de investitii speculative ca miine-poimine vin feciorii de la oras si n-au de unde cumpara mai scump...  :coolspeak:


cei care vor face returul de la oras la sat sint evident cei care mai au la ce sa se intoarca - o casa, o gradina, ceva mostenit. n-o sa fie wild-wild-west p'aci... sa ajunga pensionarii sa cumpere terenuri agricole de la fonduri speculative - parcele mici - juma' de hectar ca mai mult nu pot sa lucreze...


L.E. - am vazut raspunsul lui gabian22 prea tirziu...

Edited by mlp, 17 June 2010 - 10:08.


#47
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Parca vad anunturi prin ZF.

Global Properties LLC cu capital cipriot, vinde loturi de 2000 mp reglemtate prin PUZ in localitatea Spic de Grau de Ialomita.

#48
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Doua aspecte trebuiesc punctate:
1. Ne asemanam doar cu africanii la ponderea populatiei rurale.
Ce facem. Am intrat in Europa (filiera UE), sau ne mutam in Cornul Africii?

2. Foarte putini din cei ramasi racordati la sistemul centralizat isi pot permite preturile acelea aberante. Multi vor plati, dar cu sacrificii imense!
Asta inseamna o noua scadere a puterii de cumparare pe cap vita... pardon... muritor de foame, cu efecte directe in alimentarea crizei prin care trecem si din care nu o sa iesim in veci, daca tot golim buzunarul romanului.




View PostYoda2009, on 17th June 2010, 08:59, said:

Pare un moment optim pentru fondurile de investitii speculative sa achizitioneze terenuri mari la tara. Cand va incepe migratia oamenii vor fi nevoiti sa cumpere de la ei terenurile, ceea ce va aduce investitorilor castiguri frumusele, datorita numarului mare de astfel de cazuri.
As merge mai repede pe varianta centralelor termice de apartament.
Dupa prima factura nici cel mai sarantoc nu va mai avea dubii ca o astfel de achizitie se amortizeaza practic in mai putin de un an.
Dar romanul e speculant de prima clasa inca de pe vremea cand il alergau turcii pe ogoare. Va gasi imediat cai sa dubleze preturile.
C'asa'i la noi....

Edited by Maresalul, 17 June 2010 - 10:21.


#49
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostIgnition, on 16th June 2010, 21:33, said:

2. cei care sunt incapabili de munca, indiferent de motive (boala, varsta, lene, e.t.c.) or sa ramana in oras atata timp cat se pot intretine, pe urma se aplica legile selectiei naturale

Adica o sa navaleasca asupra celor ce pot trai  :rolleyes:

#50
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMaresalul, on 17th June 2010, 11:20, said:

.....

As merge mai repede pe varianta centralelor termice de apartament.
Dupa prima factura nici cel mai sarantoc nu va mai avea dubii ca o astfel de achizitie se amortizeaza practic in mai putin de un an.
Dar romanul e speculant de prima clasa inca de pe vremea cand il alergau turcii pe ogoare. Va gasi imediat cai sa dubleze preturile.
C'asa'i la noi....


nu dubiile "celui mai sarantoc" sint problema aici. problema e cum plateste centrala, caloriferele, instalatia si factura de gaz din pensia / salariul lui de... sarantoc.

#51
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Programul Prima Centrala!   :thumbup:

Dar cu plata intretinerii cum s-ar descurca?
Reducerea costurilor ar acoperi rata la banca.

Edited by Maresalul, 17 June 2010 - 11:12.


#52
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMaresalul, on 17th June 2010, 12:09, said:

Programul Prima Centrala!   :thumbup:

Dar cu plata intretinerii cum s-ar descurca?
Reducerea costurilor ar acoperi rata la banca.


mai amina, mai primeste un ajutor...

ce reducere de costuri ? nu vrea sau nu poate -  nu plateste si uite asa e costul zero (pe moment).

care rate la banca ? la ce credit ? "prima centrala subprime" ?

repet: 1200 la 2 camere e exagerat. da' exagerat rau...

#53
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postmlp, on 17th June 2010, 11:51, said:

repet: 1200 la 2 camere e exagerat. da' exagerat rau...
Repeti, dar tot nu intelegi ce vreau sa spun.

De ce sa platesti 1200 lei, cand poti lua centrala (un jaf, maxim 5000-6000, cu tevaraie cu tot) si sa reduci costurile, chiar si la jumatate? (reducerea va fi mai mare, crede-ma)
Un imprumut de 6000 lei de la banca, pe cinci ani, te duce la o rata lunara de ~200 lei.
Matematic iesi pe castig, nu?
Amortizezi rata si iti mai si ramane cate ceva.


Repet si eu: daca sunt atat de cretini sa o tina pe linia asta, toti banii investiti in reabilitarea sistemului de incalzire centralizata SUNT ARUNCATI PE APA SAMBETEI!
Si au fost bagati o groaza de bani in aceste reabilitari...

Edited by Maresalul, 17 June 2010 - 12:10.


#54
mlp

mlp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 27.03.2008

View PostMaresalul, on 17th June 2010, 12:57, said:

Repeti, dar tot nu intelegi ce vreau sa spun.


Nu e cazul sa ma convingi de avantajele centralei termice de apartament (sau de bloc / scara) fata de caldura trimisa pe teava de RADET. Am centrala.

Cei care nu au inca (si au niste economii sau isi permit un credit) isi vor pune si ei.


Problema e cu cei care nu au din ce. Zi-i pensionarului cu 500 - 600 pensie cum devine cu avantajele ratei de 200. Probabil ca o sa te inteleaga, o sa te si aprobe, DAR N-O SA-SI PERMITA.  Asa ca o sa astepte ajutorul social. Si nici sa se debranseze nu poate


Cit despre banii FURATI sub pretextul investirii in reabilitarea sistemului...  :deadtongue:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate