Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#253
viovv

viovv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2010

View PostKarolos75, on 8th June 2011, 10:27, said:

Buna ziua, eu am gasit in constanta un importator direct pentru panouri solare sieline-siemens technik la preturi bune.(ma incadrez la 6000 ron cu inst.)
Are cineva asa ceva?Sunt bune?
Salut, da un exemplu despre ce ai gasit, model panou,  capacitate boiler, sau un link sa ne facem idee, si un pret la ce te-ai hotarat poate ne hotaram sa cumparam si noi :) avand in vedere ca e un pret cu tot cu instalare

#254
ludi52

ludi52

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.04.2010
As dori un exemplu de instalatie de acest tip :componente si preturi .Multumesc

#255
Hotspot

Hotspot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2010
Ar putea fi acceptata in programul "Casa Verde" si instalarea de panouri solare la o anexa gospodareasca (gen ansamblu garaje auto) ?

#256
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View PostHotspot, on 15th June 2011, 10:51, said:

Ar putea fi acceptata in programul "Casa Verde" si instalarea de panouri solare la o anexa gospodareasca (gen ansamblu garaje auto) ?

pentru mine programul asta casa verde este o MARE HOTIE . Asa cum e si programul Rabla

#257
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006

View Postbarbarian, on 16th June 2011, 15:21, said:

pentru mine programul asta casa verde este o MARE HOTIE . Asa cum e si programul Rabla
Ai si niste argumente sau te-ai trezit vorbind?

#258
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdan_tm, on 17th June 2011, 14:32, said:

Ai si niste argumente sau te-ai trezit vorbind?

Cum adica, tu mai vrei argumente cand ele sunt asa de evidente???

Toate aceste subventii sunt bani furati de la mine, de la cei care nu vor arunca niciodata banii pe pompe de caldura, panouri solare etc.  Si de banii mei beneficiaza niste hoti care importa toate sculele astea si le vand cu niste adaosuri naucitoare. Mai vrei argumente?!

#259
marsak

marsak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2007
Ok, si ce sugestie ai ptr treaba asta? Cum ar trebui sa se procedeze? desi dupa cum ai pus problema "bani furati de la mine" deja suntem pe langa subiect.... asa as putea sa spun si eu ca platesc ajutoare sociale dar nu beneficiez de ele, ca platesc ptr someri, ca platesc ptr multe altele de care (inca) nu beneficiez ... iar faptul ca tu nu vrei sa-ti pui pe casa vreun panou- sincer e problema ta - sunt o gramada care vor si nu sunt obligati sa faca lucrarea cu vreo firma "agreata" care practica preturi mari.... ma repet, nici pe mine nu m-a intrebat nimeni daca sunt de acord ca, lunar, din banii colectati din salariul meu, sa se plateasca ajutoare de somaj... dar asa trebuie sa fie, asa merg lucrurile....

Scuze ptr deraierea de la tema de baza.

Edited by marsak, 20 June 2011 - 08:21.


#260
iulik_red

iulik_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.11.2006
salutare!  am si eu o intrebare ptr cei care au folosit deja programul de anul trecut. cat anume iti deconteaza din investitie? de exemplu din 6000 de lei. intreb ptr ca am auzit niste speculatii cum ca oamenii au primit doar 30-50% din aceasta suma  :confuzzled:

#261
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006

View Postiulik_red, on 20th June 2011, 09:27, said:

salutare!  am si eu o intrebare ptr cei care au folosit deja programul de anul trecut. cat anume iti deconteaza din investitie? de exemplu din 6000 de lei. intreb ptr ca am auzit niste speculatii cum ca oamenii au primit doar 30-50% din aceasta suma  :confuzzled:
Pentru panouri solare se deconteaza maxim 6000 ron.Adica daca platesti 5900 ron pentru panouri primesti 5900, daca platesti 8000 primesti 6000........

#262
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
a pus cineva panouri solare la bloc?
m-ar intersa asa ceva si nu stiu daca se poate.
stau la etajul 2 intr-un bloc cu 4 etaje

#263
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Posttitilev, on 23rd June 2011, 13:19, said:

a pus cineva panouri solare la bloc?
m-ar intersa asa ceva si nu stiu daca se poate.
stau la etajul 2 intr-un bloc cu 4 etaje

La blocuri nu se dau aprobări pentru montare panouri solare,cel puțin la persoane fizice,din ceea ce știu eu (poate mă înșel ???).Treaba ar fi să ai o rudă un prieten care are vreo casă pe la țară,să aibă aprobat dosarul de montat aceste panouri,binențeles că tu vei fi cel care va face cererea în numele persoanei respective și va plăti sistemul integral din "umbră" cum se zice,apoi după ce se montează sistemul și toate cele,să demontezi totul când vei primi și banii pe sistem și să le muți la bloc unde locuiești.Toată chestiunea stă în corectitudinea rudei sau prietenului care te poate ajuta în acest caz,pentru că pe numele lui se vor întoarce banii de la programul "casa verde",pe care trebuie să-i primești personal din mâna lui :naughty: .Nu știu dacă vei găsi o astfel de persoană în ziua de azi,în care nu poți avea încredere nici fratele sau părintele tău,când vine vorba de bani sau lucruri materiale primite "moka".Așa vrea ministrul mediului,să aprobe doar celor care au case și "VILOAIE" de vacanță ("foarte săraci"!!!), nu și acelor proprietari mai amărâți de la apartamentele de bloc care au mai multă nevoie datorită cheltuielilor mult mai mari față de unul de la țară,care-și poate permite până la urmă să-și construiască chiar singur aceste panouri de încălzire,fără să deranjeze pe nimeni,față de spațiul limitat de la bloc,unde doar acoperișul sau planșeul blocului poate fi folosit pentru montarea acestor panouri.Probabil ceea ce scriu eu aici nu este o noutate,unii de care eu nu am habar, poate au și aplicat deja această inginerie financiară,și din punctul meu de vedere este absolut corectă,la cum au gândit :ciocan: :ciocan: :ciocan:    "specialiștii" din ministerul mediului și au făcut o asemenea discriminarea,față de cei care locuiesc la bloc. :confused:

Edited by Viorelsolar, 23 June 2011 - 14:13.


#264
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Si-a instalat cineva in SIBIU panouri solare? Daca DA, cu ce firma? si cat a costat toata afacerea?

#265
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Sunt fericitul beneficiar al unui nr de intrare, cu o prima confirmare de finantare undeva prin septembrie. Din cate am vb cu Dna Antoci, mai erau inca 1000 de oameni din 2010 care trebuie finalizati inainte de cei care au depus in 2011. Banii erau cam pe terminate dupa a doua saptamana a sesiunii de depuneri. Deci e bine sa va grabiti.

Se depune la Ciurel, la baraj in deal, nu in Grozavesti.

#266
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Eu am primit banii dupa aproximativ 60 de zile.
Anul acesta as dori sa iau o centrala, sa vedem ce gasesc.

#267
fjattila

fjattila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.01.2009
Salut.

Esti beneficiar la sesiunea 2 sau inca din sesiunea 1?
Daca din 2, cum ai reusit sa afli de confirmare.
M-ar interesa si pe mine pe unde stau.


Merci.



quote name='CRG' date='23rd June 2011, 18:32' post='10062222']
Sunt fericitul beneficiar al unui nr de intrare, cu o prima confirmare de finantare undeva prin septembrie. Din cate am vb cu Dna Antoci, mai erau inca 1000 de oameni din 2010 care trebuie finalizati inainte de cei care au depus in 2011. Banii erau cam pe terminate dupa a doua saptamana a sesiunii de depuneri. Deci e bine sa va grabiti.

Se depune la Ciurel, la baraj in deal, nu in Grozavesti.
[/quote]

#268
SirMulich

SirMulich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.06.2009
Care aveti un model de PV de recepție la terminarea lucrărilor pt. prgramul Casa Verde? Unul care sa fi fost acceptat. Eu am primit acordul pt. o centrala termica pe baza de peleti pe care am si instalat-o dar cand am depus cererea de tragere mi-au dat hartiile inapoi si mi-au zis ca nu e bun PV de recepție si sa ii rog pe cei de la firma care au pus in functiune centrala sa mi-l refaca, ca sa fie totul ok. Ei habar nu  au sa faca un PV de receptie, cel care il aveam il intocmisem chiar eu.
Mi s-a spus sa trec si valoarea lucrarilor in PV si ca aceste procese verbale se intocmesc conform HG nr.51/2006. Am citit acest act normativ si, desi sunt cateva modele de PV de receptie, mai mult m-am incurcat, mi se par a fi modele pt. institutii publice, cu tot felul de comisii si autorizatii.

PV pe care am vrut sa il depun arata asa:

Proces-verbal de recepție la terminarea lucrărilor
                                                                                                                                                    
Încheiat astăzi 21.06.2011, între X Srl cu sediul in ...  Cod unic de inregistrare: RO ...., reprezentată de d-ul Y cu CI. Seria , NR, în calitate de executant și Eu cu domiciliul in ....., având CNP ..., CI seria si nr. , in calitate de investitor/beneficiar.
Lucrările de punere în funcțiune a instalației de producere a energiei termice pe bază de peleți XXX la adresa ........ s-au efectuat în baza contractului de execuție nr. 9 din 17.06.2011, respectiv pentru încălzirea și producerea apei calde menajere în imobilul sus menționat.
Lucrarea s-a efectuat în perioada 17.06.2011-21.06.2011 și a fost predată în perfectă stare de funcționare.
Prezentul proces verbal a fost încheiat in 2 (doua) exemplare, ambele originale.

      Am predat                                                                              Am primit

Care ma puteti ajuta cu un model de PV de recepție la terminarea lucrărilor?
Multumesc anticipat!

Edited by SirMulich, 28 June 2011 - 21:13.


#269
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
se pare ca pe 15.07 a mai  aparut o lista pentru Casa Verde 2010.  Desi este o lista destul de lunga(1308 pozitii), se pare ca nu e decat pana in luna decembrie inclusiv. La unele judete cred ca nici decembrie  nu e complet. asa ca va trebui sa mai asteptam nu doar cei care au casa verde 2011 dar cei cu 2010

#270
duamna

duamna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.04.2010
unde a aparut acea lista?
eu sunt din iasi si am aplicat pt pogramul casa verde 2011.
as dori sa-mi montez o centrala pe peleti.
este cineva care poate sa-mi dea mai multe informatii privind costurile, firme care monteaza sau eventuale branduri care sunt mai bune?
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate