Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#289
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 scheleton, on 9th August 2011, 21:49, said:

eu inghit mai greu gargara publicitara (d-aia maestrii Hornet nu le prea publica la Instalatii, ci le plaseaza aici  :rolleyes: ), dar parca nici sa le replicam cu argumente ce-i privesc mai putin nu e o metoda..
Ref. preturi: cazanele Hornet nu sunt scumpe, ci ..n-are lumea bani. E o diferenta.
-atat timp cat ei le vand bine mersi la supra-pret in Germania, de ce le-ar da la jumatate in Olt sau Vaslui ..?

Cam asa au gandit si aia de vindeau cu milioane de dolari casele din America, acum stau si se uita la ele, tot pentru ca lumea nu are bani.
O centrala Hornet cantareste 250 kg, daca e sa luam la bani marunti atunci tabla aia nu ar costa mai mult de 250 E. Mai pui 250 E manopera, izolatia etc. si ajungi la 500 E. O centrala de gaz costa 500 E si are si automatizari, si senzori de tot felul si schimbator de caldura, deci mai punem toate astea si la centrala Hornet si facem 1000 E. Mai punem drepturi de autor de, sa zicem, 500 E si am ajuns la 1500E. Cu Tva s-ar duce la 2000 E. Ori sa te duci ca racheta la 7500E doar pentru ca iti castiga cateva procente la randament... deja e prea mult. tare mi-e teama ca d-nul Hornet s-a aruncat la un pret care nu parea mare cand te costa o casa 150.000 E dar acum, cand au ajuns la jumate, o centrala de 7500 E pare un pret mare.

Si, vorba aia, intra omul in magazin, vede pretul la Hornet, cade pe spate, vede alaturi si o centrala la 2000 E. Ia ghiciti pe care o cumpara??

Iar faptul ca vinde 10 centrale pe luna in Germania, asta nu inseamna o afacere, asta inseamna ca a gasit cativa gugustiuci care nu mai stiu ce sa faca cu banii. Si nu te dezvolti deloc cu o asa piata mare.

#290
lmm

lmm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.07.2006
ma intereseaza de la cei care au primit banii de curand de la casa verde, la cat timp de la depunerea dosarului.


merci

#291
bnbn

bnbn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.10.2008
Ma poate ajuta cineva cu un model de proces -verbal de receptie  si model de contract de executie necesare pentru dosarul de la Casa Verde?

#292
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011

 lmm, on 21st August 2011, 08:45, said:

ma intereseaza de la cei care au primit banii de curand de la casa verde, la cat timp de la depunerea dosarului.


merci


anul trecut se primeau cam la 30-35 de zile. anul asta s-a ajuns la 40.....la urmatoarea serie nu se stie.

#293
flo3000

flo3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.12.2009
O intrebare pentru cei care au depus dosarul pentru rambursare si au primit banii: E OBLIGATORIU SA ACHIT FACTURILE PRIN BANCA -ORDIN DE PLAT-,  sau se accepta si chitanta.

Ms

#294
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011

 flo3000, on 25th August 2011, 13:30, said:

O intrebare pentru cei care au depus dosarul pentru rambursare si au primit banii: E OBLIGATORIU SA ACHIT FACTURILE PRIN BANCA -ORDIN DE PLAT-,  sau se accepta si chitanta.

Ms


varianta oficiala este "trebuie facuta dovada platii integrale a meterialelor si lucrarilor executatee" din care suma rambursata este de 90% din suma totala inclusiv TVA dar nu mai mult de 6000RON in cazul sistemelor cu colectoare si 8000 in cazul pompelor de caldura. Nu specifica modalitatea de plata, deci asta presupune acceptarea inclusiv a chitantelor pentru facturile emise. (factura+chitanta...totusi nu prea cred sa accepte de ex. bonuri de casa) http://www.afm.ro/ma...e2011mai-mo.pdf

#295
Boditza

Boditza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.11.2005
mai stie cineva ceva despre aprobarea dosarelor?? la mine au trecut deja 4 luni de cand am depus dosarul :(

#296
Boditza

Boditza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.11.2005
sa raspund tot eu, dupa ce am trimis mail la persoana responsabila:
Buna ziua,


Art. 17: Comunicarea rezultatelor

Comunicarea hotărârii Comitetului de avizare al Autorității privind proiectele aprobate, respectiv centralizatorul cuprinzând proiectele respinse se realizează prin postarea pe site-ul Autorității------la sectiunea casa verde 2011!

Analiza și evaluarea dosarelor va începe la începutul  lunii septembrie și se va derula în ordinea sosirii lor la AFM, de la APM-urile locale



Rezultatele la dosarele analizate le gasiti pe site la urmatorul link:



http://www.afm.ro/pr...rde-pf_2011.php


Cu deosebita consideratie,

Victoria ANTOCI

#297
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
s-au miscat foarte greu vara asta aprobarile. eu am depus in iulie anul asta si speram ca se vor misca mai repede in asa fel incat sa prind iarna cu noua centrala. Acum sunt in dilema... trebuie sa ma aprovizionez cu lemne ca iarna bate la usa... dar parca nici nu as merge toata iarna cu lemne in caz ca vine aprobarea.
E foarte bine venit programul asta, dar nu inteleg de ce se misca atat de greu atata vreme cat exista bani alocati. Sau poate asta este problema... exista alocati dar nu exista fizic...

#298
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011

 Nebhotep, on 4th September 2011, 12:12, said:

s-au miscat foarte greu vara asta aprobarile. eu am depus in iulie anul asta si speram ca se vor misca mai repede in asa fel incat sa prind iarna cu noua centrala. Acum sunt in dilema... trebuie sa ma aprovizionez cu lemne ca iarna bate la usa... dar parca nici nu as merge toata iarna cu lemne in caz ca vine aprobarea.
E foarte bine venit programul asta, dar nu inteleg de ce se misca atat de greu atata vreme cat exista bani alocati. Sau poate asta este problema... exista alocati dar nu exista fizic...
deocamdata SE DAU APROBARI PENTRU DOSARELE DEPUSE IN FEBRUARIE 2011. scz caps lock

http://www.afm.ro/ma...-15_07_2011.pdf
...ultima lista publicata

#299
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Ultima lista publicata e ceva mai noua
http://www.afm.ro/ma...-24_08_2011.pdf

Data depunerii dosarelor depinde de la judet la judet



 fotovolt, on 5th September 2011, 11:17, said:

deocamdata SE DAU APROBARI PENTRU DOSARELE DEPUSE IN FEBRUARIE 2011. scz caps lock

http://www.afm.ro/ma...-15_07_2011.pdf
...ultima lista publicata


#300
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011

 postdan, on 5th September 2011, 19:34, said:

Ultima lista publicata e ceva mai noua
http://www.afm.ro/ma...-24_08_2011.pdf

Data depunerii dosarelor depinde de la judet la judet


da..gresisem linia. mea culpa

#301
adrianos28

adrianos28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.06.2008
dac primiti oferte de la ROMSIR - OLT, mai bine cautati in alta parte. eu am primit o astfel de oferta de colaborare pentru programul "casa verde" in care pe un pliant fac referire la "vasta" lor experienta de cateva sute de instalari, inclusiv vizite ale autoritatilor centrale si locale la instalatiile lucrate de ei si alte autolaude. a venit o echipa formata din 3 oameni care au inceput sa invoce tot felul de motive pentru a nu executa lucrarea :  casa este orientata cum nu au mai intalnit pana acum (desi este de neimaginat asta, la cate instalatii sustin ca au executat), copacii sunt inalti si s-ar putea sa nu am soare dupa orele 18, acoperisul este prea abrupt, nu exista posibilitatea ancorarii materialelor de lucru, posibilitatea de a-mi distruge invelitoarea din tabla, cantitatea de materiale necesara (profilul de sustinere) prea mare, timpul prea lung de executie a lucrarii. in cateva cuvinte - au cautat motive sa nu execute lucrarea pentru ca erau in deplasare si abia asteptau sa se intoarca. am incercat sa iau legatura cu un anume Mihai Langa, care ar fi un fel de sef de lucrari. intr-un sictir tipic romanesc acesta a langait-o,  mi-a solicitat fotografii ale casei, doar asa...de amorul artei si nu mi-a mai dat nici un fel de raspuns, nici o justificare a faptului ca nu au onorat o lucrare pentru care si-au luat angajamentul. deci incercati in alta parte.

#302
fotovolt

fotovolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.07.2011

 adrianos28, on 20th September 2011, 21:49, said:

dac primiti oferte de la ROMSIR - OLT, mai bine cautati in alta parte. eu am primit o astfel de oferta de colaborare pentru programul "casa verde" in care pe un pliant fac referire la "vasta" lor experienta de cateva sute de instalari, inclusiv vizite ale autoritatilor centrale si locale la instalatiile lucrate de ei si alte autolaude. a venit o echipa formata din 3 oameni care au inceput sa invoce tot felul de motive pentru a nu executa lucrarea :  casa este orientata cum nu au mai intalnit pana acum (desi este de neimaginat asta, la cate instalatii sustin ca au executat), copacii sunt inalti si s-ar putea sa nu am soare dupa orele 18, acoperisul este prea abrupt, nu exista posibilitatea ancorarii materialelor de lucru, posibilitatea de a-mi distruge invelitoarea din tabla, cantitatea de materiale necesara (profilul de sustinere) prea mare, timpul prea lung de executie a lucrarii. in cateva cuvinte - au cautat motive sa nu execute lucrarea pentru ca erau in deplasare si abia asteptau sa se intoarca. am incercat sa iau legatura cu un anume Mihai Langa, care ar fi un fel de sef de lucrari. intr-un sictir tipic romanesc acesta a langait-o,  mi-a solicitat fotografii ale casei, doar asa...de amorul artei si nu mi-a mai dat nici un fel de raspuns, nici o justificare a faptului ca nu au onorat o lucrare pentru care si-au luat angajamentul. deci incercati in alta parte.

va stau la dispozitie  :peacefingers:

#303
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
in cazul in care se face achizitia echipamentelor din Ungaria sau Bulgaria se vor deconta de AFM ?

Suntem in UE si avem libera circulatie.
Punerea in functiune se face de un instalator/firma din romania.

In contract nu avm vazut nimic specificat privind provenienta echipamentelor (2010)


#304
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Cel mai bine ar fi sa intrebi direct la AFM - Persoana de contact - Victoria Antoci - email: [email protected]
Este o doamna foarte amabila care precis iti va raspunde.



 giuseppe07, on 28th September 2011, 12:13, said:

in cazul in care se face achizitia echipamentelor din Ungaria sau Bulgaria se vor deconta de AFM ?

Suntem in UE si avem libera circulatie.
Punerea in functiune se face de un instalator/firma din romania.

In contract nu avm vazut nimic specificat privind provenienta echipamentelor (2010)


#305
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006

 postdan, on 28th September 2011, 12:23, said:

Cel mai bine ar fi sa intrebi direct la AFM - Persoana de contact - Victoria Antoci - email: [email protected]
Este o doamna foarte amabila care precis iti va raspunde.


Respunsul:
Puteti.....insa toate actele pentru dosarul de decontare trebuiesc traduse la un birou de traduceri legalizate.
De asemenea de la o firma puteti achizitiona echipamentul si cu alta firma puteti instala echipamentul.

#306
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007

 CRG, on 23rd June 2011, 18:32, said:

Sunt fericitul beneficiar al unui nr de intrare, cu o prima confirmare de finantare undeva prin septembrie. Din cate am vb cu Dna Antoci, mai erau inca 1000 de oameni din 2010 care trebuie finalizati inainte de cei care au depus in 2011. Banii erau cam pe terminate dupa a doua saptamana a sesiunii de depuneri. Deci e bine sa va grabiti.

Se depune la Ciurel, la baraj in deal, nu in Grozavesti.

si uite ca a trecut si luna septembrie si inca nu a inceput analiza dosarelor din 2011. Tare greu se misca anul asta programul. Nici macar in ceea ce priveste anul 2010 lucrurile nu sunt inca clare. Daca s-a terminat sau nu cu analiza.
Daca la depunere speram ca iarna asta sa ma pot incalzi cu plelti, acum imi vad visele ruinate. Oricum m-am aprovizionat cu lemne ca nu mai pot sta dupa finantare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate