Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Programul ''Casa Verde''

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#217
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Buna seara!
Am si eu o intrebare pt cei care au dosarul deja aprobat, de fapt mai multe intrebari.....
1. Se depune o lista cu necesarul pt lucrare... E suficient daca trec doar centrala si arzatorul pe peleti (Ferroli si SunP7 ) sau trebuie sa trec toate maruntisurile necesare ?
2. Trebuie sa trec exact denumirea, eventual vreun cod anume sau pur si simplu denumirea comerciala?
3. A mai cerut cineva arzatorul si centrala de mai sus si a primit aprobare pt ele?
4. Extrasul cf cat timp este valabil, sa stiu daca pot sa l scot acum sau trebuie sa alerg atunci?
5. Suntem 2 proprietari pe imobil, casa P+M, este suficienta semnatura mea, coproprietar fiind, sau este nevoie de ambele persoane la depunerea dosarului?


Multumesc....

#218
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Incerc sa-ti raspund eu, sau cel putin cum am procedat noi.
Pune centrala si o sumarizare, adica la mine a fost panou solar model x, cu boiler de y litri, cu serpentina, numar de tuburi apoi cheltuieli cu montarea si punerea in functiune. Nu am trecut cate tevi am tras, cate coturi, in ce unghi e panoul, etc. Deci, poti pune linistit centrala marca Ferolli cu arzator sun p7 cu functionare pe peleti si putere de y kw. Daca faci instalatia in toata casa, sa o treci in acte, tot ca o scurta descriere (ex: 10 calorifere, 1 termostat, 1 boiler, tevi ppr/cupru, etc) cu valoarea lor. Oricum, e doar o estimare. Din ce am inteles dupa, poti schimba, in sensul ca ai vrut centrala x, dar acum o vrei pe y, cu conditia sa respecti regulile initiale. Dar de ce nu te ajuta firma cu care vrei sa faci lucrarea?
Ar trebui sa fie ok centrala, e vreo 9.000ron?
Extrasul ca si celelalte adeverinte au o valabilitate limitata, dar se obtin foarte repede.
E nevoie doar de o semnatura de la unul dintre co-proprietari.

#219
ancuta83

ancuta83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.01.2011

View Postciolanus, on 3rd April 2011, 17:30, said:

S-a afisat o noua lista, nu se lauda nimeni, dar nici nu se mai plange nimeni.

Din ce stiu eu, centrala pe lemne cu gazeificare nu intra in acele categorii deoarece functioneaza doar pe lemne, se doreste introducerea centralelor pe deseuri, rumegus, biomasa, etc.
bucurie, suntem pe lista, am achizitionat centrala, am realizat montajul si azi am depus actele necesare decontarii, acum asteptam!!!

#220
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Buna!
Multumesc pt raspunsuri. Voi trece numai centrala, arzatorul de peleti si eventual boilerul. Instalatia este facuta in toata casa iar montajul o sa l faca omul care s a ocupat pana acum pt ca asa ramane el raspunzator pt toata instalatia. Imi va da o factura pt montaj si mai departe vedem ce urmeaza... Spor! :)

#221
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004
Uita-te pe listele de dosare respinse, parca erau si cu CF cu coproprietari. Nu vreau sa te speriu, verfica. Imi cer scuze daca gresesc.

View Postoctavian1910, on 8th April 2011, 19:24, said:

Buna!
Multumesc pt raspunsuri. Voi trece numai centrala, arzatorul de peleti si eventual boilerul. Instalatia este facuta in toata casa iar montajul o sa l faca omul care s a ocupat pana acum pt ca asa ramane el raspunzator pt toata instalatia. Imi va da o factura pt montaj si mai departe vedem ce urmeaza... Spor! :)

Edited by postdan, 13 April 2011 - 22:11.


#222
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Intr-un final am reusit sa ni se monteze panoul solar, iar drept compensatie pentru asteptare in loc de un sistem cu tuburi, serpentina si glicol la interiori, am primit unul cu tuburi heat-pipe si schimbator de caldura. Montajul a durat o zi, aveam deja intalatia pregatita.
Vremea urata nu mi-a permis sa vad exact ce poate panoul, in cateva zile voi pune niste poze si observatii despre instalatie pe blog.

Am depus dosarul le mediu, ni s-a spus ca dureaza aproximativ 30 de zile calendaristice pana la decont.

#223
iulik_red

iulik_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.11.2006
salutare! am o nelamurire...iar cei care au mai facut poate reusesc sa ma lamureasca.
eu sunt bugetar si primesc salarul pe card, as putea sa primesc banii ptr decontare in contul acelui card sau trebuie sa-mi fac alt cont atunci cand voi depunde dosarul?
intreb ptr ca nu as vrea sa fiu respins din cauza asta.
multumesc.

#224
dan_tm

dan_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.02.2006

View Postiulik_red, on 20th April 2011, 08:56, said:

salutare! am o nelamurire...iar cei care au mai facut poate reusesc sa ma lamureasca.
eu sunt bugetar si primesc salarul pe card, as putea sa primesc banii ptr decontare in contul acelui card sau trebuie sa-mi fac alt cont atunci cand voi depunde dosarul?
intreb ptr ca nu as vrea sa fiu respins din cauza asta.
multumesc.

Poti primi banii in orice cont, la orice banca.

In alta ordine de idei, stie cineva cand reincepe programul, pentru 2011? Era vorba de jumatatea lui Aprilie si....a cam trecut.

#225
iulik_red

iulik_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.11.2006
http://www.romaniali...mai-222555.html

din cate am inteles...in mai se reia programul...pe ce data nu stim :habarnam:

#226
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Singura sursa de informatii e afm. Orice articol din ziar = 0.

Banuiesc ca un dosar de decontare care a fost respins (desi nu am auzit de asa ceva), se poate reface.

#227
on_my_own

on_my_own

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 30.03.2010
Broblema mare ! Mi-au aprobat cererea de finantare pt centrala pe peleti insa as vrea pompa de caldura acum. In baza aprobarii exista posibilitatea sa schimb proiectul si sa-l trec pe pompa fara a o mai lua de la capat cu alt dosar?mersi

#228
ciolanus

ciolanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.09.2008
Stiu ca se poate face o cerere de modificare.
Alt dosar degeaba faci, nu mai sunt fonduri, s-a aplicat criteriul primul venit primul servit si oricum a expirat perioada de depunere a dosarelor. Sau poate vrei sa astepti casa verde 2011 care s-ar putea sa nu mai vina.
Mai bine suna la mediu si intreaba, sau da-le un mail.
ps: sa nu uiti sa ne anunti ce ai rezolvat.

#229
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005

View Postanknic, on 31st October 2010, 20:52, said:

asta e o tampenie! noi am facut dosar casa verde pt.o casa de vacanta (pardon...pt.o bucatarie de vara, deoarece casa e inca in constructie). am instatat panourile solare cu boiler, am depus dosarul si am primit si banii! acum cautam si o eoliana pt.zilele fara soare  :notangel:

LE: a costat 9000 lei, pt.consum 3-4 persoane.
am si eu o intrebare, ce extras de carte funciara ai depus daca ai casa in constructie, cel pt teren si autorizatia care este valabila? eu am o situatie mai ciudata am casa contruita de vreo 11 ani in baza unei autorizatii de construire  si proces verbal de receptie care atesta ca s au respectat conditiile din proiectul aprobat, trebuie sa imi fac si cadastru la casa sa il inscriu in cartea funciara si sa cer extras ... nu e suficient sa fac dovada existentei casei cu procesul verbal de receptie? multam

#230
iulik_red

iulik_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 07.11.2006
salutare! stie cineva daca a inceput "casa verde" 2011??

#231
sorryn81

sorryn81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 20.05.2008
Se pare ca inca nu se depun dosare dar cam sta sa inceapa.
http://afm.ro/progra...rde-pf_2011.php

View Postiulik_red, on 10th May 2011, 08:39, said:

salutare! stie cineva daca a inceput "casa verde" 2011??


#232
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Despre instalarea de panouri fotovoltaice prin acest program nu se spune nimic ??? :no: mare pacat,pe mine ma interesa doar aceste panouri fotovoltaice,dar probabil ministrul mediului habar n-are pe ce lume traieste :scratchchin: ,sau este prost sfatuit de cei care au alte interese din jurul lui (baietii destepti) !!! :crying:

#233
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,961
  • Înscris: 30.08.2005

View Postsorryn81, on 10th May 2011, 09:06, said:

Se pare ca inca nu se depun dosare dar cam sta sa inceapa.
http://afm.ro/progra...rde-pf_2011.php

De ce spui ca nu se depun inca? Ai intrebat cumva acolo? Intreb pentru ca sa stiu cand sa emit certificatul de rol fiscal, care are termen doar pana la sfarsitul lunii si care iese de pe o zi pe alta.

Multumesc

#234
helgapopa

helgapopa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.04.2011
A obtinut cineva finantare pentru pompa de caldura aer-aer ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate