Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

de ce Curtea de Apel?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 08.02.2010
Buna  tuturor.
Am decis sa folosesc forum-ul intrucat nu am cunostinte deosebite in drept penal si am nevoie de informatii utile.
  Speta: A este in stadiul de invinuit.A trecut prin etapele standard de cercetare penala ,urmarire penala (IPJ) insa dupa cele mentionate anterior dosarul in care A este invinuit conform art .315 CP si art. 292 CP . Se retine faptul ca A si-ar fi inscenat furtul autoturismului propriu,asigura full casco.Deasemenea se confirma ca A era in alt judet la data producerii furtului.Autoturismul asigurat s-a recuperat  in aceeasi stare in care se afla inainte de furt.Firma de asigurari se costituie parte civila in dosarul in cauza intrucat se considera inselata cu ocazia incheierii contractului deoarece A nu a declarat (nefiind intrebat ) ca a efectuat anumite reperatii la autoturism la un service neautorizat si asta ar fi diminuat valoarea autoturismului.Este vorba de lipsa a doua airbag-uri.Repet autoturismul sa recuperat si contractul si-a produs efectul.
   Dosarul este la Parchetul de pe langa Curtea de Apel in faza de probatoriu.
   Prezentarea materialului de urmarire penala nu sa efectuat.


    Nelamurire/intrebare:
  
   1. Sub incidenta caror legi intra cazul de mai sus si cum de a ajuns la Parchtul de pe langa  Curtea de Apel ?

   2. Daca A nu se afla in judet in momentul producerii furtului poate fi acuzat/judecat?

   3. Eventuale pronosticuri ar fi binevenite deasemenea si spete similare.


     Va multumesc anticipat pt ajutor.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
1, 2, 3 - angajează-ți un avocat, pentru că faptele sunt grave!
Înșelăciunea merge până la 15 ani! :huh:

#3
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 08.02.2010

Vizualizare mesajcopjob2000, pe 30th May 2010, 23:11, a scris:

1, 2, 3 - angajează-ți un avocat, pentru că faptele sunt grave!
Înșelăciunea merge până la 15 ani! :huh:







Merci ,asta stiam si eu.
Din moment dat ce am intrat pe forum vroiam o parere de la mai multi avocati,eventual spete similare.
asta era ideea.

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
1. Un parchet ierarhic superior poate solicita un dosar penal cand considera necesar, sau cand considera ca cercetarile nu ar fi obiective!
2. Nu are relevanta unde se afla proprietarul autoturismului cand acesta pretinde ca i-a fost furat.... infractiunea de inselaciune s-a consumat in momentul in care proprietarul a reclamat asa zisul furt la politie!
3. Pronosticul meu....proprietarul masinii va fi trimis in judecata...sa zica mersi daca nu se va intampla asta in stare de arest!  :hypocrite:

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.454
  • Înscris: 01.02.2010
GRESIT art .209
(4^1) Procurorii din cadrul parchetelor ierarhic superioare pot prelua, în vederea efectuării urmăririi penale, cauze de competența parchetelor ierarhic inferioare, prin dispoziția conducătorului parchetului ierarhic superior, când:
    a) imparțialitatea procurorilor ar putea fi știrbită datorită împrejurărilor cauzei, dușmăniilor locale sau calității părților;
    B) una dintre părți are o rudă sau un afin până la gradul patru inclusiv printre procurorii ori grefierii parchetului sau judecătorii, asistenții judiciari ori grefierii instanței;
    c) există pericolul de tulburare a ordinii publice;
    d) urmărirea penală este împiedicată sau îngreunată datorită complexității cauzei ori altor împrejurări obiective, cu acordul procurorului care efectuează sau supraveghează urmărirea penală.

ESTE NECONSTITUTIONAL CF DECIZIEI CURTII NR>1058/2007

#6
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Si tu de unde stii care este situatia din speta de spui ca eu am gresit?
Esti mai aproape decat altii, de situatie?

#7
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 08.02.2010

Vizualizare mesajcopjob2000, pe 31st May 2010, 13:58, a scris:

Si tu de unde stii care este situatia din speta de spui ca eu am gresit?
Esti mai aproape decat altii, de situatie?



Stimabililor,intradevar  1058/2007 ''Definitiva si general obligatorie'' .cred ca acest lucru este stiut si de procurorul de caz :)

Legat de ce a zis ''copjob'':''Pronosticul meu....proprietarul masinii va fi trimis in judecata...sa zica mersi daca nu se va intampla asta in stare de arest! '' apreciez ca A nu este  chiar un pericol social asta  daca si-ar fi inscenat furtul autoturismului.

  ''Paznicmare'' am o intrebare: in cazul in  care A va fi trimis in judecata sau condamnat,cum pot folosi in avantajul meu  1058/2007  ?



                             Exista cazuri similare in care o persoana care si-a inscenat furtul pt a obtine un folos material injus a fost condamnat?

Editat de bodo_cluj, 31 mai 2010 - 14:00.


#8
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

Citat

Exista cazuri similare in care o persoana care si-a inscenat furtul pt a obtine un folos material injus a fost condamnat?
Da. Vecinul meu si-a furat masina (un peugeot) ca ii trebuia bani sa-si acoepre casa.
Nu i-a mers pentru ca cel care a fost platit sa-i fure masina a declarat tot la politie.
A luat 4 ani, dupa 2 cred putea sa iasa. Inca e in inchisoare respectivul, dupa 2 ani jumate. OFF: In 2 ani s-a schimbat groaznic: fumeaza cate 2/3 pachete de tigari pe zi, face poezii satanice etc. Mai bine sa nu se ajunga acolo.
Si un caz public: http://www.ziare.com...igurarea-783046

Editat de reovel, 31 mai 2010 - 14:17.


#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Stii care este pedeapsa pentru inselaciune?
De la 3 la 15 ani!
Cum crezi ca autorul unei astfel de fapte, poate sa primneasca o pedeapsa cu suspendare???? :huh:

#10
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

Citat

Cum crezi ca autorul unei astfel de fapte, poate sa primneasca o pedeapsa cu suspendare???? huh.gif
Asa mi-a spus mama respectivului.
Mai multe nu stiu.

#11
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 08.02.2010
ideea e ca probele  sunt importante.Daca cel cu Peugeot intradevar a pus pe cineva sa ii fure masina trebuie si probat acest lucru,nu doar din vorbe.

    Cum se clasifica ''pericolul social al faptei''?
Da intradevar e 3-15 ani dar in functie de gradul de pericol social,nu?

#12
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.757
  • Înscris: 17.01.2009

Citat

ideea e ca probele sunt importante.Daca cel cu Peugeot intradevar a pus pe cineva sa ii fure masina trebuie si probat acest lucru,nu doar din vorbe.
Omul avea nevoie de 14000 euro sa acopere casa si s-o tencuiasca, asa ca si-a furat masina.
Ghinionul lui a fost ca la CASCO n-a avut o cheie (cea de rezerva,a  zis ca a pierdut-o) si CIVul. A zis ca era in bord.
Au mers pe fir si au gasit masina in parcarea unui mall abandonat. Totul era in masina, inclusiv cheia. (era in contact)
Respectivul s-a speriat asa tare (Cel ce a furat masina) ca a abandonat masina in fuga si s-a dus direct la politie (si pe una dreptate, a iesit mai "ieftin"; am inteles ca si-a luat pedeapsa minima, si ca mai are 3 luni si iese).
Iar proprietarul a recunoscut dupa cateva ore de interogatoriu tot.

#13
basul09

basul09

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 17
  • Înscris: 21.05.2008
"A este invinuit conform art .315 CP"
Bodo cluj, nu am inteles de ce A este cercetat penal si pentru articolul 315 din codul penal (lasarea fara ajutor a unei persoane a carei viata, sanatate sau integritate corporala este in primejdie...)?

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

Vizualizare mesajbodo_cluj, pe 31st May 2010, 16:05, a scris:

ideea e ca probele  sunt importante.Daca cel cu Peugeot intradevar a pus pe cineva sa ii fure masina trebuie si probat acest lucru,nu doar din vorbe.

    Cum se clasifica ''pericolul social al faptei''?
Da intradevar e 3-15 ani dar in functie de gradul de pericol social,nu?



Tu auzi câte ceva de la prieteni, cunoscuți și dai repede o fugă până pe internet să vezi dacă ăia au dreptate sau nu....
Pe românește, să înțeleagă și ultimul profan, mai ales că ai întrebat și în altă parte... :naughty: pericol social înseamnă tot ceea ce este împotriva ordinii de drept, iar stabilirea pedepsei aplicate în funcție de gradul pe pericol social al faptei înseamnă că, pedeapsa aplicată infractorului va fi cu atât mai mare cu cât a fost mai malefic in timpul comiterii faptei... :notangel:


Pentru basul... este greșit... individul este acuzat de înselăciune, art. 215! :thumbup:

Editat de copjob2000, 31 mai 2010 - 20:21.


#15
bodo_cluj

bodo_cluj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 08.02.2010
este mea culpa...este vb de 215

pt COPJOB  ''Tu auzi câte ceva de la prieteni, cunoscuți și dai repede o fugă până pe internet să vezi dacă ăia au dreptate sau nu....''   aceasta este un forum de dezbateri si ajutor reciproc ,asta daca este posibil.In schimb fraza de mai sus nu inteleg cu ce ma ajuta pe mine.
In al doilea rand PARERILE PERSONALE DESPRE VIATA nu au legatura cu tema  abordata de mine !!
Pana una alta ,repet, daca ne putem ajuta reciproc cu cate un sfat sau exemplu  e ok dar cu ce atitudine abordezi tu problemele altora ...cred ca este OFF TOPIC !!

Editat de bodo_cluj, 01 iunie 2010 - 10:58.


#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006
Pana una-alta, ma abtin in a-ti raspunde in acelasi fel, acuyandu-te de mai stiu eu ce...
Tocmai pentru ca sutem pe un forum, putem sa ne dam cu totii cu "presupusa" despre diferite spete.
Cineva ti-a spus ca infractiunea de inselaciune este pedepsita cu inchisoare intre 3 si 15 ani si imediat ai intrebat (in alta parte unde deja ti-am raspuns) despre modalitatea de individualizare a pedepsei in functie de pericolul social al faptei, dar pentru ca probabil nu ai fost multumit, ai sarit in capul meu cu acuze...
Asa-mi trebuie!
Multumesc mult!

Editat de copjob2000, 01 iunie 2010 - 18:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate